Menu

Jak draho vyjdou sporty pro děti? Nejlevnější je atletika a plavání, nejdražší pak tenis

Jak draho vyjdou sporty pro děti? Nejlevnější je atletika a plavání, nejdražší pak tenis

Na rodiče se ze všech stran valí dobře míněné rady o tom, jak je pro děti nezbytné, aby sportovaly. Své opodstatnění to jistě má. Následný výběr vhodného sportu však chtě nechtě musí odrážet i jeho finanční náročnost. Ne každý sport je totiž stejně drahý a v případě některých si bude muset rodina sáhnout opravdu hluboko do kapsy. Jak dopadá srovnání finanční náročnosti u těch nejběžnějších sportů.

Proč nechat děti sportovat

Asi nelze zpochybňovat, že sport má pro děti celou řadu pozitivních dopadů. Sport napomáhá pozitivnímu fyzickému i duševnímu rozvoji dítěte, posiluje jeho imunitu i zdatnost a učí jej přijímat výhry i prohry se stejnou pokorou a porozuměním. V případě kolektivních sportů se navíc přidává i trénování schopnosti fungovat ve větším kolektivu, řešit konflikty i navazovat velká přátelství. Sport je zkrátka tou nejlepší možností trávení volného času.

Organizované sportování

Je samozřejmě možné s dítětem sportovat na zahradě nebo v lese, stejně tak je skvělé, pokud si jde zasportovat ven s kamarády. Platí ale, že pouze organizovaný sport mu přináší všechny z uvedených výhod, neboť jej nutí k pravidelnosti tréninků a sportovní klub také dítě odděluje od rodičů v tom pozitivním smyslu. Dítě se učí ve sportovním kolektivu fungovat samo za sebe.

Není sport jako sport

Výběr toho nejvhodnějšího sportu ale není úplně jednoduchý. Svoji roli by měly samozřejmě hrát fyzické předpoklady dítěte (byť s tím profesionálním posuzováním by se to také nemělo přehánět, sport má být pro dítě především zábava). Je ale nevyhnutelné, že většina rodin musí posoudit i finanční náročnost daného sportu.

Dítěti je třeba platit členské příspěvky v oddílu, zakoupit mu výbavu a výstroj, stejně jako s ním vyjíždět na tréninky, zápasy či závody. Většina oddílů potom do svého plánu alespoň jednou ročně zahrnuje i soustředění.

Je zřejmé, že se jednotlivé sporty od sebe cenově liší. I když mohou být běžecké boty poměrně drahou záležitostí, asi se nevyrovnají ceně kompletní hokejové výstroje. Do celkových nákladů se – jak již bylo zmíněno – promítají ale i jiné faktory. Jak to tedy s tou finanční náročností u vybraných sportů je? Pokud zahrneme pouze pořízení výstroje a členské příspěvky, lze sestavit následující tabulku, která samozřejmě vychází z určitých předpokladů. Vždy je možné zakoupit špičkovou profesionální výstroj za statisíce korun.

Sport Roční náklady (Kč)
Fotbal 4 500 – 8 000 Kč
Basketbal 4 300 – 8 500 Kč
Hokej 8 000 – 30 000 Kč
Plavání 6 000 – 8 000 Kč
Tenis 7 000 – 10 000 Kč
Atletika 4 000 – 7 000 Kč

* Náklady se mohou lišit v závislosti na ceně kurzu v daném městě. Velká města jsou typická výrazně vyššími cenami. Tabulka má pouze naznačovat všeobecný poměr mezi cenami.

Pokud z výše uvedené tabulky extrahujeme pořízení výstroje, zredukujeme jí na členské příspěvky a uvážíme náklady na samostatné tréninky (např. pronájem tenisového kurtu), vyjde nám, že nejméně peněz budou po rodičích chtít sportovní oddíly zabývající se atletikou, plaváním či basketbalem. Naopak lední hokej nebo tenis patří k těm dražším sportům.

Je třeba si také uvědomit, že především u tenisu se náklady šplhají i daleko výše díky cestování, nutnosti platit startovné na mnohé turnaje nebo za individuální tréninky s osobním trenérem.

Dětský sport není profi–sport

I při nákupu výstroje a plánování nákladů je na místě si uvědomit, že pro děti by měl být sport především zábavou. K profesionalizaci a posunu na skutečně výkonnostní úrovně by mělo docházet až ve starším věku, kdy se tak rozhodně samotný potomek. Opačný přístup může dítěti sport naopak dokonale znechutit. I přesto by ale měla rodina posuzovat i finanční náročnost, neboť si tím může ušetřit celou řadu pozdějších problémů.

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.