Menu

Jak odšťavnit rybíz? Vybrali jsme 3 nejzajímavější odšťavňovače

Jak odšťavnit rybíz? Vybrali jsme 3 nejzajímavější odšťavňovače

Rybíz patří mezi ty druhy ovoce, které jsou nesmírně bohaté na vitamíny a další zdraví prospěšné látky. Jeho využití v kuchyni je nesmírně široké a zahrnuje jak přidávání rybízu do jogurtů, tak přípravu masových a zeleninových jídel. Velmi často je výchozí surovinou, nikoliv rybíz v podobě bobulí, ale rybízová šťáva či marmeláda. Jak rybíz nejlépe odšťavňovat?

Proč je rybíz je zdravý a prospěšný?

Pokud se na rybíz podíváme blížeji, zjistíme, že se pyšní velmi vysokým obsahem vitamínů C, A a E, stejně jako draslíku či hořčíku a také antioxidantů. Tato kombinace činí z rybízu skvělou potravinu pro posílení imunitního systému, podporu přirozeného fungování kardiovaskulárního systému, ale také pro udržení zdravé a krásné pokožky a lesklých vlasů. Ve chvíli, kde jej chcete využít, je však často nutné přistoupit k jeho odšťavňovaní.

Jak na odšťavňování rybízu?

Klasický postup pro odšťavnění rybízu dříve zahrnoval pečlivé odtrhávání stopek a časově i fyzicky náročné pasírování přes cedník. To je v dnešní době již poněkud nepraktické a je rozhodně lepší využít možností moderní techniky. Na trhu je k dostání celá řada odšťavňovačů ovoce, které lze s úspěchem využít i pro odšťavnění rybízu. Díky nim získáte čistou rybízovou šťávu, kterou lze následně použít pro přípravu sirupů, džemu anebo rybízového vína.

Obecně platí, že odšťavňovače mohou pracovat na několika principech. V první řadě lze použít moštovače, tedy ručních lisů. S jejich pomocí lze vylisovat velké množství šťávy poměrně rychle a za cenu přijatelné námahy. Výhodou je, že není třeba odstraňovat stopky, neboť je šťáva lisována přes látkový filtr. Stále je však potřeba pracovat s lidskou silou.

Druhou možností jsou tzv. šnekové odšťavňovače. Známe dva typy, vertikální a horizontální. V dnešní době představují nejčastější způsob odšťavňování rybízu a výrobci je dnes konstruují tak, aby byla jejich údržba maximálně jednoduchá.

Sana Supreme Juicer EUJ 727

 

18 000 Kč

ORIENTAČNÍ CENA

Tento špičkový domácí odšťavňovač představuje vrchol současné nabídky. Jedná se o šnekový odšťavňovač s příkonem 150 W, který umožňuje nastavení otáček v rozmezí 40 -120 otáček za minutu. Odšťavňovač má navíc schopnost nepřetržitého provozu a vy se tak nemusíte bát jeho přehřátí. Motor je kromě toho velmi tichý a celý přístroj váží jen pět kilogramů. Samozřejmostí je použití zdravotně nezávadných materiálů.

Kromě rybízu dokáže tento odšťavňovač pracovat s jakýmkoliv jiným ovocem či zeleninou. Nádoba na vzniklou šťávu má objem 0,5 l a kromě ní patří k příslušenstvím také dva druhy síta a pěchovadlo, nádoba na odpad, cedník, nebo kartáč na čištění vnitřku odšťavňovače.

Tento odšťavňovač patří mezi dražší produkty, což se odráží i v nárocích a očekávání zákazníků. V tomto kontextu je třeba ocenit průměrné hodnocení 96 %, které svědčí o opravdu velké spokojenosti zákazníků.

  • „Zatím odšťavujeme jenom jablka a spokojenost veliká. výtěžnost skvělá, obsluha velmi jednoduchá a co bych chtěla vyzdvihnout tak to je čištění stroje. jde lehce rozebrat a stačí opláchnout vodou. pouze sítko je třeba vzít kartáčkem.“
  • „Odšťavní vše co potřebuji vč. rybízu. Dobře se čistí.“
  • „Tichý chod, skvělá výtěžnost, lehká manipulace, jednoduché čištění. Velká spokojenost! „

Silvercrest Slow Juicer SSJK 300 A1

 

1 700 Kč

ORIENTAČNÍ CENA

Tento odšťavňovač umožňuje získání šťávy prakticky ze všech druhů ovoce a zeleniny. S příkonem 300 W umožňuje efektivní odšťavňování při kterém jsou zachovány všechny vitamíny a další zdraví prospěšné látky, tomu napomáhají i nízké otáčky. Odšťavňovač pracuje s rychlostí 60 otáček za minutu. Odšťavňovač lze rozebrat a jednotlivé díly je možné mýt v myčce. Příslušenství zahrnuje nádoby na šťávu i na tuhé zbytky a čistící kartáč.

Samotnými zákazníky je produkt hodnocen spíše dobře, průměrné hodnocení se pohybuje okolo 87 %. Výslednou známku snižuje recenze s 10 % za nefunkční produkt. Ostatní zákazníci oceňují perfektní funkčnost a to, že přístroj nabízí dobrý poměr cena/výkon, speciálně v této cenové kategorii.

  • Jednoduchá obsluha, rychlé odšťavování, snadné umývání.“
  • Funguje perfektně. Sestavení dle návodu není pro ženu problém. Vyzkoušeno na odšťavení angreštu, černého rybízu pro marmeládu – super! Zkusila i broskve a mrkev na šťavu, vše OK. Množství odpadu z ovoce je malé a suché. Čištění výrobku není problémové, stačí ve vodě příp. po tom rybízu jsem si pomohla kartáčkem, který je součást balení.“
  • Šnekový odšťavňovač pracuje, jak má. Zatím jsem vyzkoušela jen jablka. Šťáva obsahuje hodně dužiny, ale to mi nevadí. Jablka to vymačká důkladně, takže odpadu je málo. Zatím jsem spokojená.“

G21 Gracioso

 

6 000 Kč

ORIENTAČNÍ CENA

Odšťavňovač G21 Gracioso patří mezi tzv. horizontální šnekové odšťavňovače. Vysoký výkon i kvalitní konstrukční materiály zajišťují bezproblémové zpracování jakéhokoliv ovoce a zeleniny. Nízká rychlost 70 otáček za minutu zajišťuje odšťavňování se zachováním veškerých důležitých látek.

Velkou výhodou tohoto odšťavňovače je velký plnící otvor o průměru 7,5 cm díky kterému není nutné ovoce a zeleninu krájet na malé části, mnohdy je lze vložit od odšťavňovače vcelku. Předností odšťavňovače je také snadná údržba. Přístroj lze rozebrat a všechny části snadno opláchnout.

Průměrné hodnocení 88 % naznačuje v této kategorii spokojenost většiny zákazníků. Negativní recenze, které se mezi hodnoceními objevují, míří např. na nedostatečné odšťavení celeru nebo upozorňují na vyšší cenu produktu.

  • Krásný design, jednoduché sestavení a naprosto jednoduché mytí. Skvělý pomocník do kuchyně, zvládají ovládat i děti.“
  • Snadné ovládání, rychle složení i rozložení, snadné a rychlé mytí přístroje. Sítko by mohlo být jemnější. Šťáva obsahuje dost “dužiny” a jemné “drti” například i z mrkve. Proléváme ještě cedníkem, abychom dostali čistou šťávu.“
  • Spokojenost. Velmi snadné složení, rozložení a hlavně mytí /vše zvládnete i jednou rukou. Odšťavňuje dobře.“

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.