Menu

Jak poznat kvalitní plenky? Zaměřte se na gumičky i obsah chemie

Jak poznat kvalitní plenky? Zaměřte se na gumičky i obsah chemie
Foto: Canva

Nejmenší děti nosí pleny prakticky nonstop. Kvalitní pleny by měly být šetrné k dětské pokožce a zároveň přinášet komfort při nošení. Jak v nepřeberném množství dětských plen na trhu vybrat ty pravé?

  • Srovnání nejlepších plen jsme pro vás připravili na této stránce. Součástí srovnání je také článek Jak vybrat pleny v němž se dozvíte více o druzích a parametrech plen.

Bez zkoušení to nepůjde

Stejně jako u řady dalších produktů i u plen platí, že každému miminku mohou sedět jiné. Některé děti nebudou mít problém téměř s žádnou plenou, jiné se při použití některých konkrétních značek plen oprudí. Pro začátek tedy rozhodně doporučujeme kupovat malá balení, než zjistíte, zda drobečkovi sednou. Pořiďte klidně více druhů a sledujte reakci pokožky, ale také příjemnost plen na nošení a další parametry.

  • TIP: Pro novorozence s pupečním pahýlem se dělají pleny často vykrojené, aby pupík nedráždily. Pokud vaše pleny výkroj nemají, stačí vrchní část jednoduše ohnout.
Foto: Heureka

Důležité gumičky

Kvalitní plena by měla mít pružné gumičky kolem otvorů pro nožičky, které zajistí pohodlí a zároveň nepustí žádnou tekutinu ven. Gumičku často naleznete také v oblasti zad, kde plní podobnou funkci. Plena musí dítěti sedět, vyberete-li zbytečně velkou, může protékat a naopak menší zase bude miminko škrtit. Velikosti plen jsou nejčastěji uváděny v kilogramech váhy a mohou se u každého výrobce lišit.

Plenkové kalhotky mají pas pružný po celém obvodu, Foto: Canva

Absorpční schopnosti

Ani tuto vlastnost nepoznáte z obalu a pleny budete muset zkrátka vyzkoušet. Některé pleny pojmou tekutiny více než jiné a může se vám stát, že pleny s nižší absorpční schopností po čase protečou. To se stává především v noci, kdy k přebalování nedochází tak často. Na trhu naleznete také pleny speciálně určené na noc, které by měly vydržet víc.

Foto: Heureka

Citlivá pokožka

Máte-li dítě s citlivou pokožkou, zkuste vybírat z řad se speciálním určením, často označovaných slovem sensitive. Vyhněte se parfemovaným plenám a těm běleným chlorem.

U těchto dětí nezapomínejte na pravidelné promazávání oblasti, která je pod plenou a pleny hlavně často měňte. Dětem náchylným k opruzeninám můžete pokožku při přebalování opláchnout pod tekoucí vlažnou vodou. Jste-li doma, nechávejte dítě „větrat“ bez plenky. Na vznik opruzenin mohou mít vliv také nevhodně zvolené vlhčené ubrousky. Ideálně vybírejte ty s vysokým obsahem vody a co nejmenším množstvím chemie.

Foto: Heureka

Ekologické jednorázové pleny

Jelikož poptávka po ekologicky šetrných produktech v posledních letech roste, výrobci často přicházejí také s jednorázovými plenami propagovanými jako „eko“. Když se ale začtete do informací o výrobku, můžete zjistit, že jde třeba pouze o recyklovaný ekologičtější obal plen. Cena takových plen ale může být mnohem vyšší. U těchto produktů tedy pečlivě čtěte uvedené informace.

Přestože výzkum jde stále dopředu, vyrobit zcela přírodní ekologickou jednorázovou plenu je téměř nemožný úkol. Vzhledem k povaze produktu, který musí obsahovat absorbant, je přítomnost silikagelu i dalších chemických sloučenin zkrátka nutná. Přírodní variantou tak zůstávají pouze pleny látkové.

Zdroje:

  • Autorská tvorba redaktorky portálu Arecenze
  • https://blog.econea.cz/2-rizika-beznych-plenek-ktera-z-obalu-nevyctete/
  • https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC8998495/#sec6-ijerph-19-04159

Rubriky

#arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.