Menu

Přichází čas na exotickou dovolenou: Jaká je top destinace roku 2023, co si sbalit a jaké pojištění sjednat?

Přichází čas na exotickou dovolenou: Jaká je top destinace roku 2023, co si sbalit a jaké pojištění sjednat?

Zima se pomalu ale jistě blíží, pro mnohé z nás je to znamením, že je na čase vybrat nějakou exotickou dovolenou, abychom alespoň na chvíli unikli sněhu a mrazu. K dovolené je však potřeba několik důležitých věcí, které vám na cestě nesmí chybět, a pak už nezbývá nic jiného než letenka a odvaha vyrazit. Co si sbalit s sebou a na co nezapomenout?

Jaké jsou nejoblíbenější destinace roku 2023?

Mezi nejoblíbenější exotické destinace patří už několik let Dominikánská republika, převážně pak letovisko Punta Cana. Tam v listopadu končí období dešťů, což znamená, že začíná turistická sezóna s průměrnými teplotami od 23 do 29 °C. Letenky přes leteckou společnost Air Canada vychází na 17 790 Kč s odletem z Vídně a přestupem v Kanadě. Letenky za tuto cenu najdete s termínem od listopadu do dubna.

Další oblíbenou destinací jsou Maledivy nacházející se v Indickém oceánu na jihu Asie. Sem pořídíte letenky za 20 490 Kč z Vídně, s leteckou společností Emirates s přestupem v Dubaji. Letenky jsou dostupné v termínu od listopadu do května, na Maledivy je však ideální jet od listopadu do dubna, jinak se zde můžete setkat s obdobím dešťů.

Chcete-li raději letět z Prahy, podívat se můžete například na Bali v Indonésii, kam se dostanete s leteckou společností Turkish Airlines s přestupem v Istanbulu. Letenky vycházejí na 20 490 Kč a jsou dostupné v termínu od listopadu do června. Z Prahy se také dostanete například do Thajska, kam vás zaveze letecká společnost Qatar Airways s přestupem v Kataru. Letenky vycházejí na 20 690 Kč a dostupné jsou v termínu od ledna do března.

Jestliže vás láká spíše Afrika, doporučit můžeme Seychely, kam se z Vídně podíváte za 16 490 Kč se společností Turkish Airlines. Na Seychely se jezdí převážně na ostrov Mahé, který je zároveň největší ze 115 ostrovů tohoto státu. Na Seychelách se teploty v zimních měsících pohybují od 29 do 31 °C, stejně jako na jiných afrických ostrovech.

Co si sbalit s sebou?

Dálkové lety většinou umožňují jeden 23kg odbavený kufr a jedno malé příruční zavazadlo do 10 kg. Každá letecká společnost má však tyto údaje jiné, důležité je si je předem prověřit na jejích oficiálních stránkách. Máte-li vybrané zavazadlo, důležité také je, co si sbalit s sebou. Na exotickou dovolenou si samozřejmě nezapomeňte vzít plavky, žabky/pantofle, letní oblečení, pokrývku hlavy, sluneční brýle, plážovou deku/ručník, batoh či menší kabelku. Nezapomeňte také na potřebné léky.

Nezapomínejte také na opalovací krém, který je v tropech extra důležitý. I když se to nemusí zdát, slunce v subtropických oblastech opaluje mnohem vyšší rychlostí než v Evropě. Proto volte opalovací krém s minimálním SPF 30. Více o opalovacích krémech se můžete dočíst v našem článku Jak vybrat opalovací krém. Dále můžete zvážit krém po opalování či přípravek pro případné spálení.

Jestliže budete mít odbavený kufr, vzít si s sebou můžete i tekutiny nad 100 ml. Pokud si budete brát pouze příruční zavazadlo, myslete na to, že si s sebou můžete vzít pouze tekutiny do 100 ml.

Na co nezapomenout?

Další důležitou věcí, kterou zvážit před odletem, je očkování, ať už povinné či doporučené. Předem si proto zkontrolujte, zda vaše destinace nějaké očkování nevyžaduje. Do rozvojových zemí se doporučuje očkování proti břišnímu tyfu, žloutence typu A a B či horečce dengue. Některé země, převážně ty v Jižní Americe, vyžadují povinné očkování proti žluté zimnici.

Nezapomínejte také na cestovní pojištění, které se do exotických destinací rozhodně vyplatí. My jsme jako vítěze srovnání v našem žebříčku zvolili pojištění od ČSOB, které nabízí pojištění na míru, možnost připojištění adrenalinových sportů či pojištění domácnosti během dovolené. Více informací o cestovním pojištění si můžete přečíst v našem článku a srovnání.

Na pojištění do zahraničí se šetřit nevyplácí. Překvapit vás totiž může cena i základního ošetření.

Jestliže letíte do více nebezpečných zemí, momentální situaci si můžete zkontrolovat na oficiálních stránkách Ministerstva zahraničních věcí, kde najdete aktuální doporučení a varování. Zároveň si tam můžete přečíst informace o vstupu a pobytu do dané země, popřípadě informace o vízech. Zaregistrovat se také můžete do systému DROZD, tedy do Dobrovolné registrace občanů ČR, kde si zvolíte cílovou zemi, datum návratu a v případě nějakého problému vás budou informovat, popřípadě vás poskytnou pomoc.

Víza

Dalším důležitým bodem jsou víza. Ta byste měli řešit minimálně 2 měsíce před odletem, jelikož vyřízení někdy zabere i měsíc. Některé země umožňují možnost vyřídit si víza až na místě, což vám ušetří čas se zařizováním. Myslete však na to, že vyřízení víza na místě může zabrat více času při letištní kontrole v konkrétní zemi. V některých případech může být i tato varianta dražší, než když si víza vyřídíte online. Požadovaná víza si zjistíte na oficiálních stránkách země, případně na stránkách MZV, pokud neumíte anglicky.

 

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.