Menu

Kde se vyrábí vrtačky Makita? Zjistili jsme Čínu a Rumunsko, baterie jsou z Vietnamu

Kde se vyrábí vrtačky Makita? Zjistili jsme Čínu a Rumunsko, baterie jsou z Vietnamu

Japonská značka Makita patří spolu se společnostmi Dewalt, Milwaukee, Hilti, Hikoki a Bosch k předním světovým výrobcům profesionálního nářadí, včetně elektrických a aku vrtaček. Makita na trhu působí více než 100 let a poznáte ji na první pohled podle charakteristické modrozelené barvy. Kde se její produkty vyrábí, co vše sortiment zahrnuje a jak se z malé firmy stal jeden z největších výrobců aku nářadí na světě?

Kde se vyrábí vrtačky a další nářadí Makita

Ačkoliv společnost Makita sídlí ve městě Anjo v Japonsku, její výrobní závody najdete po celém světě. Továrny modrozeleného nářadí stojí kromě Japonska také v Spojených státech amerických, Kanadě, Spojeném království, Německu, Rumunsku, Číně, Brazílii, Mexiku, Spojených arabských emirátech, Thajsku, Vietnamu a dalších. Každý výrobní závod se specializuje na výrobu určitého druhu nářadí.

Odtud se poté hotové produkty rozváží do celého světa. Neexistují výrobní závody specializované jen na nářadí pro určitý trh, např. jen pro východní Evropu. Za vysoké standardy kvality ve všech továrnách 100 % ručí japonský management společnosti. Všechny výrobní závody Makita jsou certifikovány podle ISO9002.

Zjistila jsem pro vás místo výroby tří aku vrtaček a některých dalších produktů Makita z naší domácí dílny. Ve většině případů je nářadí montováno v Číně nebo v Rumunsku. Akumulátory pocházejí zpravidla z Vietnamu. Více v tabulce níže a galerii na konci článku:

Vzhled Název produktu Místo výroby
Aku příklepová vrtačka Makita DHP484 (novější kus) Rumunsko
Aku příklepová vrtačka Makita DHP484 (starší kus) Čína
Aku příklepová vrtačka Makita DHP453 Čína
Aku rázový utahovák Makita DTD171 Čína
Elektrická přímočará pila Makita JV0600 Rumunsko
Aku okružní pila Makita DHS680 Rumunsko
Aku úhlová bruska Makita DGA504 Rumunsko
Aku kladivo Makita DHR202 Čína
Aku lamelovací fréza Makita DPJ180 Velká Británie
Aku nůžky na živý plot Makita DUH523 Německo
Akumulátor 18V 5Ah Makita BL1850B Vietnam

 

Vzhledem k tomu, že každá z aku vrtaček DHP484 z naší dílny má jiné místo výroby, je možné, že se výrobní závody u různých generací a šarží mohou lišit.

Jaké produkty zahrnuje sortiment Makita

Sortiment značky Makita aktuálně zahrnuje téměř 400 typů profesionálního elektrického, akumulátorového, benzínového a pneumatického nářadí a dalších produktů do dílny a na zahradu. Najdete zde například:

Jak se Makita stala předním výrobcem aku nářadí

Historie značky se začala psát v roce 1915 v japonském městě Nagoya. Společnost tehdy působila na trhu pod názvem “Makita Denski Seisakusho” a zaměřovala se na prodej a opravy svítidel, motorů a transformátorů. Poté se Makita věnovala několik let vývoji a testování nových elektromotorů, které od roku 1935 vyvážela do světa. V roce 1938 se firma změnila svůj název – “Makita Electric Works, Ltd.”

Přesně o dvacet let později, v roce 1958, nastal pro Makitu velký zlom, který nastavil její budoucí směřování trvající dodnes. Společnost tehdy představila své první elektrické nářadí, ruční elektrický hoblík. Ještě tentýž rok Makita upevnila své postavení na trhu jako speciálního výrobce elektrického nářadí.

Jak roky plynuly, Makita rozšiřovala svůj sortiment elektrického nářadí na další produkty. V roce 1962 spatřila světlo světa její první elektrická ruční vrtačka a kotoučová pila. Potřeby a náročnost spotřebitelů neustále rostly a tak Makita neustále rozšiřovala svou výrobní základnu. V 70. letech expandovala za oceán založením společnosti Makita USA, Inc.

V roce 1978, po deseti letech vývoje, Makita představila první akumulátorovou vrtačku na 7,2V Ni-Cd baterie. Jednalo se o vůbec první dobíjecí elektrické nářadí na trhu. V 80. letech už Makita nabízela ucelenou řadu 7,2V aku nářadí s 15 různými druhy nářadí. V roce 2005 společnost zavedla platformu LXT (Lithium-Ion Xtreme Technology) s cílem vyvinout plnohodnotnou řadu 18V lithium-iontového aku nářadí.

Nová technologie Li-Ion baterií umožnila nářadí být lehčí, rychleji se nabíjet a vydržet déle v provozu. Revoluční inovace přinesla zcela nový způsob práce profesionálů i kutilů a nastavila nové standardy v oblasti vývoje elektrického nářadí. Investice společnosti do vývoje 18V Li-Ion aku řady se proto ukázala jako nejlepší rozhodnutí.

V roce 2015 již měla Makita v sortimentu 150 různých druhů 18V aku nářadí a v současnosti nabízí největší řadu 18V akumulátorového nářadí na světě. A tato řada nářadí se stále rozšiřuje. V roce 2020 Makita představila inovativní řadu XGT s novým moderním designem a výkonnější 36V bateriemi. O rok později už tato řada čítala 41 různých modelů XGT.

Výrobní štítky vybraného nářadí z naší dílny

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.