Menu

Nejhorší sluneční brýle oči neochrání, pozor si dejte na UV filtr

Nejhorší sluneční brýle oči neochrání, pozor si dejte na UV filtr
Ilustrace: Arecenze

V létě je potřeba oči chránit. Sluneční brýle by proto neměly být pouhým doplňkem, ale i ochrannou složkou. Mnoho výrobců ovšem dává spíše na samotný design než jejich funkčnost. Některé sluneční brýle mají totiž velmi nízký ochranný UV filtr, který vaše oči dostatečně neochrání. V dnešním příspěvku se podíváme na to, jak vybrat kvalitní sluneční brýle a čemu se naopak vyhnout.

Jak poznám, jestli mají sluneční brýle UV filtr?

UV filtr je důležitým aspektem slunečních brýlí. Pokud jej brýle nemají, neměly by se nazývat sluneční. Správně by sluneční brýle měly mít 100% blokaci proti UV záření. Vždy byste si měli pořídit sluneční brýle s minimálním UV filtrem 400 nanometrů (nm). Brýle by vždy měly mít nálepku na sklíčku nebo etiketu, kde je jejich ochrana uvedena.

Pozor si dejte na pouliční stánky

Nechcete utratit hodně peněz za sluneční brýle? Nakupujete často na venkovních stáncích, kde brýle pořídíte již za 50 Kč? Na tom není nic špatného, ovšem pozor si dejte na to, jaký mají UV filtr. K takovým brýlí sotva dostanete účtenku, natož etiketu s jejich popiskem. Dívejte se proto po nálepce, která je obvykle na sklíčku. I tato nálepka ovšem může být nalepena z jiných brýlí a vám tak mohou prodat brýle s nízkým UV filtrem. Doporučujeme se proto takovýmto brýlím vyhnout.

Mají barevná sklíčka také UV filtr?

Máte doma brýle se žlutými, růžovými či zelenými sklíčky? Nebojte, i ty mohou mít UV filtr 400 nm. Opět zkuste hledat nálepku či etiketu. Zde totiž neplatí pravidlo, že čím černější sklíčka, tím větší ochrana. I brýle, které mají barevná či světlá sklíčka, mohou mít vysoký UV filtr.

Jak poznat kvalitní sluneční brýle?

Kvalitní sluneční brýle by měly mít minimálně UV filtr 400 nm. Dále se zaměřte na jejich konstrukci, která by měla být pevná a nikde se neviklat. Zde ovšem neplatí, že čím dražší, tím kvalitnější. Velmi často totiž platíte za značku. Pokud si tedy pořídíte brýle od značky Ray-Ban, nezaručí vám to, že vám vydrží déle než brýle za 500 Kč. Jak už jsme ale zmínili výše, vyhněte se přehnaně levným brýlím z pouťových stánků.

Kdy nosit sluneční brýle?

Sluneční brýle byste měli ideálně nosit celý den, kdy svítí slunce. Zejména pak na přímém slunci. Oči vám však mohou chránit, i když je zataženo. Na sluneční brýle nezapomínejte ani v zimě, zejména pak ve vyšších nadmořských výškách, kde je sluneční záření intenzivnější.

Mohlo by se vám líbit:

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.