Nejlepší česká 11° piva z našeho testu: Na špici se drží Bernard a Budvar, vítěz je z Přerova

Kategorie světlých jedenáctek je mezi českými pivaři mimořádně populární. Zachovávají si plnou chuť a přitom nabízí cenově dostupnější alternativu k dvanáctkám. Proto jsem uspořádala slepý test a zaměřila se na to, která jedenáctka chuťově nejvíce zaujme pětici našich degustátorů z řad běžných uživatelů.
- Celý test 24 jedenáctek ze supermarketů najdete zde.
Jak test probíhal

Všech 24 testovaných jedenáctek.
Testování probíhalo formou slepé degustace. Správně vychlazená piva byla nalita do identických sklenic a očíslována. Pět degustátorů (tři muži a dvě ženy, od běžných konzumentů po nadšence) hodnotilo v rozmezí od jedničky (nejlepší) po pětku (nejhorší).
Do hodnocení se promítaly tyto aspekty:
- vzhled a barva,
- pěnivost a stabilita pěny,
- vůně,
- první doušek a celková chuť,
- pitelnost, tedy jestli by si člověk dal další pivo,
- doznívání chuti, včetně případné pachuti.
Celkem bylo v testu 24 různých jedenáctek, od velkých značek po menší regionální pivovary.
Nejlepší piva z testu
Zubr Grand 11 – průměrná známka 1,4
Zubr jednoznačně ovládl test. Degustátory zaujal vyváženým poměrem hořkosti a sladkosti, stabilní chutí bez nežádoucího „ocásku“ a příjemnou barvou. Skvěle pitelné pivo, u kterého by většina testerů klidně zůstala celý večer. Cena kolem 18 Kč ho řadí do střední kategorie, což z něj dělá i výbornou volbu z hlediska poměru ceny a kvality.
Bernard 11 – průměrná známka 1,6
Výraznější a originálnější ležák, který se odlišuje ovocnými tóny a zlatavou barvou. Někteří degustátoři ocenili jeho „jinakost“, jiným byla netradiční chuť méně po chuti. Přesto se shodli na tom, že jde o zajímavé pivo, které stojí za vyzkoušení. Cenově se pohybuje výše (okolo 28 Kč), ale kvalitu si obhájilo.
Budvar 33 (11°) – průměrná známka 1,7
Budvar potvrdil pověst kvalitního českého ležáku. Oceněn byl hustou a stabilní pěnou, výraznější hořkostí a dlouhým dozníváním. Díky své pitelnosti se řadí k jistotám, které v kategorii jedenáctek nezklamou. Cenově patří k dražším (cca 29 Kč), ale v testu jasně obstál.

Devět piv, která naše degustátory zaujala nejvíce (seřazeno dle pořadí v testu zleva)
Shrnutí
Náš redakční slepý test ukázal, že mezi jedenáctkami existují značné rozdíly v celkovém dojmu. Jasným vítězem se stal Zubr Grand 11, který zaujal vyvážeností a univerzální pitelností. Bernard 11 bodoval svou originalitou a Budvar 33 potvrdil pověst tradičního poctivého ležáku.
Pokud hledáte tip na chuťově vyváženou a výraznou jedenáctku, Zubr vás nejspíš nezklame. Pro milovníky zajímavějších chutí stojí za vyzkoušení Bernard, a pokud chcete hořčí chuť, Budvar 33 nebo Radegast Ratar (4. místo) je jasnou volbou.
Zdroje:
- Autorská tvorba redaktorky portálu Arecenze
Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti
Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi.
Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email dotazy@arecenze.cz