Menu

Nejlepší MacBook Pro stojí více než 200 000 Kč, svou cílovku má

Nejlepší MacBook Pro stojí více než 200 000 Kč, svou cílovku má

Apple se dlouhodobě považuje za zlatý standard v oblasti technologie a designu. A pokud jde o jejich sortiment notebooků, MacBook Pro se těší zvláštní pozornosti. Poslední model MacBooku 16” M3 Max nabízí špičkový výkon, bezkonkurenční displej a inovativní funkce. Nicméně, s cenou daleko přesahující sto tisíc korun, je na místě se ptát: Stojí tento počítač skutečně za to?

Apple MacBook 16 M3 Max – technické specifikace a výkon

Zatímco u starších MacBooků najdeme procesory M1 nebo M2, které jsou už tak oproti konkurenci velmi výkonné, v tomto případě Apple nabízí procesor s označením M3. Šestnácti jádrový procesor Apple M3 Max zajišťuje plynulý a bezchybný chod přístroje, a to prakticky za všech okolností. S ohledem na nárůst výkonu procesoru i integrované grafické karty tak můžete očekávat zařízení komplexně připravené ani ne tak pro střih hobby videí, jako spíše částí filmů.

Počítejte ale s nutností volby právě oné nejdražší varianty se 128GB operační pamětí. Dalším lákadlem je nový 16.2″ 120Hz Liquid Retina XDR displej, který se postará o maximální zážitek z obrazu. Ten ocení především profesionální a vysoce nároční grafici a tvůrci. Pro fotografy tento model spíše není, jeho výkon je zbytečně vysoký, prakticky byste tak platili obrovské částky za něco, co vám práci neulehčí ani neurychlí.

Parametr Apple MacBook 14” M3 Pro Apple MacBook 16” M3 Max
Procesor Apple Silicon M3 Pro Apple Silicon M3 Max
Počet jader procesoru 12 16
Počet grafických jader 18 40
Displej 14″ Liquid Retina XDR displej 16,2″ Liquid Retina XDR displej
Rozlišení 3024 × 1964 pixelů 3456 × 2234 pixelů
Velikost úložiště až 4 TB až 8 TB
Operační paměť až 36 GB až 128 GB
Porty Tři porty Thunderbolt 4 (USB‑C), HDMI, SDXC Tři porty Thunderbolt 4 (USB‑C), HDMI, SDXC
Výdrž baterie až 18 hodin až 22 hodin, podpora rychlonabíjení
Mikrofon soustava 3 mikrofonů studiové kvality soustava 3 mikrofonů studiové kvality
Zvuk Dynamický prostorový zvuk Dolby Atmos s 6 zabudovanými reproduktory Dynamický prostorový zvuk Dolby Atmos s 6 zabudovanými reproduktory
Hmotnost 1,61 kg 2,16 kg

Zaměření na profesionální uživatele

Zásadní otázkou je, zda je MacBook 16 M3 Max vhodný pro každého. Odpověď je zřejmá – není. Tento výkonný přístroj ocení především vysoce pokročilí profesionálové, kteří využijí jeho funkce na maximum. Špičkový displej a grafickou kartu ocení profesionální grafici, výkon procesoru pak i někteří programátoři. S rozšiřující se podporou softwarů se ale mohou najít i inženýři, kterým toto zařízení vyhoví.

Hlavní cílovou skupinou jsou ale samozřejmě tvůrci digitálního obsahu, zejména pak videí. Jim práci ulehčí širší konektivita, kvalitní mikrofony a reproduktory. V některých případech tedy není nutné k počítači připojovat další zařízení a zbytečně zabírat místo na pracovním stole.

Pro ty, kteří svou práci staví na vynikající produktivitě a kvalitě výstupu, může být tento MacBook Pro investicí, která se vyplatí. Efektivita práce, spolehlivost a výkon jsou často klíčovými faktory, které převáží cenu.

Kdo M3 Max nepotřebuje:

  • Fotografové
  • Administrativa
  • Grafici pracující ve 2D (velké vektory už mohou dávat smysl)
  • Uživatelé pracující v tabulkách a textových dokumentech
  • Hudební producenti

Má ale své mouchy

I jeden z nejdražších notebooků od Apple ale má drobné nedostatky. Tím prvním je stálá absence numerické klávesnice. Výdrž baterie je stejná, jako u levnějších modelů, nicméně i tak je více než dostačující. Malým mínusem může být i o něco vyšší hmotnost. Pro srovnání – MacBook Air má pouze 1,5 kilogramu, zatímco MacBook Pro 16 je na 2,16 kilogramech.

Závěr

Z výše uvedeného lze říci, že MacBook 16” M3 Max je ve své nejlepší konfiguraci skvělou investicí pro profesionální uživatele, kteří potřebují špičkový výkon a funkce pro svoji práci. Pro běžného uživatele je pocit z nesmyslně vysoké ceny opodstatněný.

Pokud bychom si měli odpovědět na počáteční otázku, zda MacBook Pro Max opravdu stojí za tuto cenu, odpověď je spíše subjektivní a závisí na tom, zda všechny funkce a vychytávky opravdu naplno využijete.

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.