Menu

Oblíbená teta radí: „Tyto 3 hračky si naše děti zamilovaly nejvíce!“

Oblíbená teta radí: „Tyto 3 hračky si naše děti zamilovaly nejvíce!“

Když se mi podaří vybrat správný dárek pro dítě, udělám hned dvojitou radost – obdarovanému dítku i rodičům, protože se dítě dárkem zabaví. Podívejte se na 3 nejlepší hračky, ke kterými jsem u dětí měla největší úspěch.

1. Prostorové knížky

  • Věk: 3+, někdy i 6+
  • Cenové rozpětí: 200 – 1 200 Kč

Kouzelné zpracování prostorových knížek zaujalo všechny děti, ať už si nechávají rády číst, případně už čtou samy, nebo dávají přednost jiným formátům. Nabídka je široká, ale já vybírám jen dva autory podle věku a schopností dítěte:

Menší děti: Vojtěch Kubašta

Knihy od tohoto autora jsou klasikou už desítky let. Jejich jedinečnost spočívá v neuvěřitelné šikovnosti Vojtěcha Kubašty, který byl i architekt a uměl vytvořit prostorovou scénu z jediného kusu papíru. Minulý režim prodával většinu jeho práce do zahraničí, proto jeho dříve vydané knihy najdete v různých světových jazycích. Kromě pohádkových knížek od něj můžete znát i betlémy.

Větší děti: Robert Sabuda

Vzhledem k velmi drobným detailům a celkové křehkosti těchto knih by děti měly být aspoň ve věku, kdy dokážou samy číst, případně patří k těm opatrnějším na věci. Z knih Roberta Sabudy na vás doslova vyskočí celý fantastický svět. Tento americký autor považuje za svou velkou inspiraci našeho Vojtěcha Kubaštu, od něhož měl podle svých slov první opravdu krásnou prostorovou knížku – Popelku.

Kromě pohádek zpracovává i historická a odborná témata, jako encyklopedii dinosaurů nebo život na středověkém dvoře. Nevýhodou je, že jsou texty jen v angličtině a jsou poměrně náročné. Já je proto dětem vždy překládám a výtisk přidávám ke knížce.

Video: nahlédnutí prostorových knížek Alenka v říši divů a Čaroděj ze země Oz

2. Dětská kuchyňka

  • Věk: někdy od 3 měsíců, zpravidla od 2 let
  • Cenové rozpětí: 200 – 14 000 Kč

Protože naše rodinné děti tráví hodně času s maminkami v kuchyni, jsou pro ně vlastní kuchyňky ideální zábava. Můžou napodobovat dospělé, což je v mladším věku hodně baví, navíc mají na výběr spoustu možností. Já jim kuchyňky vylepšuji, protože jsou pro mě rukodělné práce vítanou změnou od monitoru počítače. Ale v obchodech seženete i perfektní výrobky v podobě vybavených kuchyněk i samostatných doplňků.

Z mých zkušeností se děti na kuchyňku nebo hračky s tematikou vaření a pečení vždy s nadšením vrhly. Protože jde o větší investici, určitě je dobré si vyzkoušet reakce dítěte třeba v dětském koutku nebo na návštěvě, kde kuchyňku mají k dispozici. Dobrou alternativou je i ponk s nářadím nebo třeba sada na uklízení či na zahradu.

3. Mini světy do kapsy Polly Pocket

  • Věk: podle typu, minimálně 4+
  • Cenové rozpětí: do 2 000 Kč, obvykle 500 – 1 000 Kč

Sice jsou malé, ale děti Polly Pocket opravdu milují a vydrží si s nimi hrát i delší čas. Hlavně, když jich mají víc a mohou se v jednotlivých domečcích navštěvovat nebo vyměňovat jejich obyvatele. Kupovala jsem je před pár lety, kdy byla zrovna nabídka v útlumu, a tak jsem pořídila vintage modely. Současná nabídka už je zajímavější, pořídíte Polly Pocket třeba ve stylu Monster High nebo jednorožce s česací hřívou, uvnitř kterého se skrývá kompletní salon krásy.

Některé části jsou vždy pohyblivé, například houpačky, dveře či výtahy, což hru ještě zlepšuje. Nechybí ani mini doplňky. O tom, že jsou tyto mini světy oblíbené, svědčí i to, že se nepřetržitě vyrábí už od roku 1983 a pouze se přizpůsobují módním trendům.

Použité zdroje:

Branald, A., Vrkljan-Kubaštová, D., Rexa, D. Utajený kouzelník Vojtěch Kubašta, Praha 2006. 86 s. ISBN: 80-86990-09-5.

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.