Menu

Stačí ocet a jedlá soda: 3 věci v domácnosti, které dokonale vyčistíte pomocí nejlevnějších surovin

Stačí ocet a jedlá soda: 3 věci v domácnosti, které dokonale vyčistíte pomocí nejlevnějších surovin
Ilustrace: Arecenze

Při úklidu nemusíte vždy sahat jen po chemických čisticích prostředcích, které bývají poměrně drahé a nejsou příliš šetrné k životnímu prostředí. Existuje několik levných alternativ, se kterými udržíte domácnost svěží a vyčistíte kde co. Ocet a jedlá soda jsou dostupné ingredience, se kterými dokážete zázraky. Zjistěte, které 3 věci v domácnosti dokonale vyčistíte pomocí těchto nejlevnějších surovin.

1. S octem umyjete okna a zrcadla beze šmouh

Bílý ocet, který se vyznačuje dezinfekčními účinky, je univerzálním pomocníkem nejen v kuchyni, ale i při úklidu. Že je v domácnosti nenahraditelný už věděly i naše babičky. Jeho účinků můžete využít při mytí oken a zrcadel, na kterých kromě otisků mnohdy ulpívají i nejrůznější nečistoty.

Pomocí bílého octu snadno dosáhnete nádherného lesku a čistoty. Okna a zrcadla ocet nejen vyleští, ale současně je i odmastí a zbaví nejrůznějších nečistot. A jako bonus si poradí i s drobnou plísní a odpudí mouchy.

Jak na to?

  • Připravte si směs z vlažné vody a octa v poměru 1:1
  • Tekutinu nalijte do rozprašovače
  • Postříkejte okna a zrcadla
  • Setřete papírovým ubrouskem nebo čistou utěrkou

2. Vnitřek trouby vyčistí směs sody a octa

V troubě často ulpívají zbytky jídel a mastnoty a její čištění tak může být pro leckoho noční můra. Vyzkoušejte při údržbě skvělý tip, který zaručeně funguje a obraťte se na kombinaci octa a jedlé sody. Ze směsi těchto dvou surovin vytvoříte efektivní a především ekologický čisticí prostředek, který je nesrovnatelně levnější než kupovaná chemie.

Směsí vyčistíte vnitřek trouby i rošt a veškeré příslušenství. Stačí ji nanést na zanesená místa a nechat alespoň 1 hodinu působit. Poté dočistěte houbičkou a teplou vodou, na doleštění lze použít samotný bílý ocet.

3. Koberce a čalounění osvěží jedlá soda

Krásný a svěží koberec dokáže celou místnost proměnit v oázu klidu a radosti. Aby však byl interiér stále útulný, je potřeba o koberec náležitě pečovat a pravidelně jej čistit. Po delším používání totiž v kobercích ulpívají nejen nečistoty, ale také bakterie, které množením vytvářejí nepříjemný zápach. Ten však snadno odstraníte pomocí suroviny za pár korun – jedlé sody.

Stačí na vysátý koberec nasypat jedlou sodu, zapracovat jemným kartáčkem a nechat ji působit alespoň 30 minut, ideálně však přes noc. Ráno pak koberec vysajte a uvidíte, jak bude rázem svěží. Výhodou je, že tímto způsobem jedlá soda odstraní také skvrny. Pro ještě lepší efekt vůně doporučujeme přidat k sodě i pár kapek esenciálního oleje.

Pozor na čištění pračky octem

Přestože je ocet při úklidu velmi efektivní a dokáže třeba vaši koupelnu zbavit vodního kamene, při čištění pračky byste se měli mít na pozoru. Většina odborníků čištění pračky octem nedoporučuje. Při nesprávném dávkování totiž může být ocet příliš agresivní a vlivem kyseliny octové pak může dojít k poškození těsnící gumy a dalších pryžových a gumových částí. Raději proto používejte speciální čističe určené přímo na pračky.

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.