Menu

Prádlo ze sušičky nevoní? Poradíme!

Prádlo ze sušičky nevoní? Poradíme!

Těšíte se na voňavé prádlo, ale po vytažení ze sušičky prádlo nijak nevoní, nebo je dokonce cítit zatuchlinou? Důvodů může být několik, od nesprávných přípravků po zanesené filtry sušičky. V tomto článku vám poradíme, jak postupovat, aby bylo prádlo ze sušičky vždy v perfektním stavu a dokonale provoněné. Pokud chcete voňavé samotné prádlo, doporučujeme navštívit naši stránku věnovanou nejlepším vůním do sušiček.

Co může způsobit zápach ze sušičky:

  • Zanesené filtry
  • Zatuchlé prádlo při dlouho odloženém startu
  • Zanedbané údržba
  • Nevylitá nádržka na vodu
  • Špatně vyvětraná sušička

Odložený start

Jedním z důvodů, proč prádlo nevoní, může být časté využívání funkce odloženého startu. Přece jen, prádlo do sušičky vkládáme mokré a po pár hodinách v uzavřeném bubnu už nemusí vonět zrovna svěže. Samozřejmě nemusí prádlo zatuchnout ve sto procentech případů, záleží na konkrétním modelu sušičky, materiálu prádla či teplotě praní. Pokud ovšem problémy se zatuchlým prádle řešíte, nemusí být na škodu vynechat funkci odloženého startu.

Umístění a čištění sušičky

Většině uživatelů pravděpodobně není potřeba čištění sušičky zdůrazňovat, každý z nás ale zkrátka občas zapomene. Filtry sušičky je třeba čistit pravidelně, ideálně po každém sušení. Jinak se sušička zanáší textilními vlákny, prachem, popřípadě zbytky pracích prostředků, drží v sobě vlhkost a může začít i zapáchat. Filtry zpravidla stačí setřít vlhkou rukou nebo propláchnout tekoucí vodou.

V závislosti na typu sušičky je nutné jednou za čas propláchnou/vysát vysavačem také kondenzátor sušičky. Tato starost odpadá u modelů se samočisticím kondenzátorem. Pokud neodvádíte kondenzát do odpadu, pamatujte také na vylévání nádobky na kondenzát. Vodu v ní nemusíte nutně vylít do umyvadla, dá se použít například do napařovací žehličky nebo do auta, je to totiž klasická destilka. I když je zásobník na vodu poměrně velký, je lepší jej vylévat hned po konci sušení. Zejména pokud používá sušičku jen občas, mohla by se voda v nádržce začít kazit a zapáchat.

Na odvětrávání sušičky má vliv také její umístění. Nejvíce jí svědčí dobře větratelná místa, po sušení je navíc dobré nechat dvířka bubnu chvíli otevřená, aby mohla sušička vychladnout a vyschnout.

Vůně do sušičky

Obrázek znázorňující míčky do sušičky

Použili jste kvalitní aviváž a prádlo přesto nevoní? Hlavní problém je v tom, že používání aviváže na prádlo do sušičky není vůbec vhodné. V lepším případě ji sušička z prádla pouze „vyfouká“ a po vůni nezůstane ani stopy, v horším případě se sušička začne zbytky aviváže postupně zanášet. To může vést až k nákladnému čištění, nutnosti opravy nebo dokonce zničení sušičky.

Voňavé ubrousky

Jak tedy prádlo navonět, když ne aviváží? Na trhu je hned několik možných řešení. Pravděpodobně nejrozšířenější variantou jsou voňavé ubrousky do sušičky. Jeden až dva ubrousky jednoduše vložíte do bubnu s prádlem a po použití vyhodíte. Jejich výhodou je velký výběr, dobrá dostupnost a snadné použití. Jsou ale pouze jednorázové, což není příliš ekologické. Vůním a ubrouskům do sušičky jsme se věnovali na samostatné stránce, kde vám poradíme, jak tuto pomůcku vybrat.

Vonítka do sušičky

Místo ubrousků můžete použít také tuhá vonítka do sušičky. Ta vydrží vonět v řádech týdnů až měsíců, nejsou ale na trhu zatím příliš rozšířená. Přírodní variantu vůně do sušičky představuje éterický olej. Ten můžete nakapat do speciálních vlněných koulí nebo gumových „vajíček“ a provonět tak prádlo.

Nejméně dostupnou, ale neméně zajímavou, možností je tekutá vůně do sušičky. Jako první s touto funkcí přišla firma Miele. Vůně je v malém flakonku, který se zasadí do dvířek sušičky a uvolňuje vůni při jejím používání. V současné době se obdobné prvky objevují i u sušiček Beko. Můžeme tedy očekávat, že za pár let se bude jednat o běžnou součást výbavy moderních sušiček.

Typ vůně do sušičky Výhody Nevýhody
Ubrousky Snadná dostupnost Neekologické
Velký výběr Jednorázové
Tuhé osvěžovače Dlouhá výdrž Malý výběr
Ekologičtější Hrozí, že je omylem vyhodíte
Tekuté vůně do sušičky Dlouhá výdrž Funguje pouze u vybraných modelů
Dávkuje se automaticky
Lze nastavovat intenzitu
Éterické oleje Velká rozmanitost vůní Potřeba nakapat olej na speciální pomůcku
Ekologická varianta
Vonné prací prášky Jednoduché použití už při praní Většina vůně se v sušičce vyvětrá
Nevhodné pro osoby s citlivou pokožkou
Aviváž Jednoduché použití už při praní Nevhodná pro použití v sušičce
Může sušičku poškodit, či zničit
Většina vůně se v sušičce vyvětrá

Použité zdroje:

https://www.homelook.cz/susicka-pradlo-vyhody-nevyhody-proc-mit-doma/

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.