Menu

Prádlo ze sušičky nevoní? Poradíme!

Těšíte se na voňavé prádlo, ale po vytažení ze sušičky prádlo nijak nevoní, nebo je dokonce cítit zatuchlinou? Důvodů může být několik, od nesprávných přípravků po zanesené filtry sušičky. V tomto článku vám poradíme, jak postupovat, aby bylo prádlo ze sušičky vždy v perfektním stavu a dokonale provoněné.

Odložený start

Jedním z důvodů, proč prádlo nevoní, může být časté využívání funkce odloženého startu. Přece jen, prádlo do sušičky vkládáme mokré a po pár hodinách v uzavřeném bubnu už nemusí vonět zrovna svěže. Samozřejmě nemusí prádlo zatuchnout ve sto procentech případů, záleží na konkrétním modelu sušičky, materiálu prádla či teplotě praní. Pokud ovšem problémy se zatuchlým prádle řešíte, nemusí být na škodu vynechat funkci odloženého startu.

Umístění a čištění sušičky

Většině uživatelů pravděpodobně není potřeba čištění sušičky zdůrazňovat, každý z nás ale zkrátka občas zapomene. Filtry sušičky je třeba čistit pravidelně, ideálně po každém sušení. Jinak se sušička zanáší textilními vlákny, prachem, popřípadě zbytky pracích prostředků, drží v sobě vlhkost a může začít i zapáchat. Filtry zpravidla stačí setřít vlhkou rukou nebo propláchnout tekoucí vodou.

V závislosti na typu sušičky je nutné jednou za čas propláchnou/vysát vysavačem také kondenzátor sušičky. Tato starost odpadá u modelů se samočisticím kondenzátorem. Pokud neodvádíte kondenzát do odpadu, pamatujte také na vylévání nádobky na kondenzát. Vodu v ní nemusíte nutně vylít do umyvadla, dá se použít například do napařovací žehličky nebo do auta, je to totiž klasická destilka.

Na odvětrávání sušičky má vliv také její umístění. Nejvíce jí svědčí dobře větratelná místa, po sušení je navíc dobré nechat dvířka bubnu chvíli otevřená, aby mohla sušička vychladnout a vyschnout.

Vůně do sušičky

Použili jste kvalitní aviváž a prádlo přesto nevoní? Hlavní problém je v tom, že používání aviváže na prádlo do sušičky není vůbec vhodné. V lepším případě ji sušička z prádla pouze „vyfouká“ a po vůni nezůstane ani stopy, v horším případě se sušička začne zbytky aviváže postupně zanášet. To může vést až k nákladnému čištění, nutnosti opravy nebo dokonce zničení sušičky.

Voňavé ubrousky

Jak tedy prádlo navonět, když ne aviváží? Na trhu je hned několik možných řešení. Pravděpodobně nejrozšířenější variantou jsou voňavé ubrousky do sušičky. Jeden až dva ubrousky jednoduše vložíte do bubnu s prádlem a po použití vyhodíte. Jejich výhodou je velký výběr, dobrá dostupnost a snadné použití. Jsou ale pouze jednorázové, což není příliš ekologické.

Vonítka do sušičky

Místo ubrousků můžete použít také tuhá vonítka do sušičky. Ta vydrží vonět v řádech týdnů až měsíců, nejsou ale na trhu zatím příliš rozšířená. Přírodní variantu vůně do sušičky představuje éterický olej. Ten můžete nakapat do speciálních vlněných koulí nebo gumových „vajíček“ a provonět tak prádlo.

Nejméně dostupnou, ale neméně zajímavou, možností je tekutá vůně do sušičky. Zatím se s ní setkáme jen u některých sušiček značky Miele. Vůně je v malém flakonku, který se zasadí do dvířek sušičky a uvolňuje vůni při jejím používání. Pro sušičky ostatních značek je ale nepoužitelný.

Nejlepší sušičky prádla dle našeho srovnávacího testu

Autor: Redakce | Naposledy aktualizováno 6.5.2019