5 důvodů, proč je stojanový větrák lepší než klimatizace

Horké dny se pomalu ale jistě blíží, spousta uživatelů tak začne přemýšlet nad nákupem klimatizace nebo větráku. Pokud si však nejste jistí, zda raději zvolit klimatizaci, nebo ventilátor, sepsali jsme vám 5 důvodů, proč je lepší si pořídit větrák do bytu. Chcete-li se o větrácích dozvědět více či poradit s výběrem, navštivte naše srovnání.
Větrák má nižší pořizovací náklady
Klimatizace může být dražší záležitostí, zejména splitová, která vyžaduje instalaci na zeď. Mezi možnostmi najdete i mobilní klimatizaci, kterou není potřeba složitě instalovat. I tato varianta je ovšem dražší, zaplatíte za ni kolem 10 tisíc Kč.
Stojanový ventilátor proto představuje levnou a spolehlivou variantu. Větrák sice vzduch neochlazuje, ale dokáže jej rozvířit, takže se horký vzduch nebude držet na jednom místě. Tato varianta je zároveň méně náročná na spotřebu elektrické energie a po sezóně ji můžete kamkoliv uschovat.
Není nutné jej instalovat a složíte ho za pár minut
Splitovou neboli nástěnnou klimatizaci je nutné složitě instalovat na zeď, mobilní klimatizaci zase do okna. To může být zdlouhavé a drahé, pokud si ji neumíte nainstalovat sami. Nástěnnou klimatizaci zároveň nikam nepřemístíte a budete ji muset mít na zdi po celý rok. Mobilní klimatizaci sice po sezóně schováte, ale zabere docela dost místa.
Stojanové či stolní větráky jsou obvykle rozložené. Stačí je tak jednoduše složit (pomocí šroubováku či bez) a můžete je začít hned používat. Zároveň je nemusíte nikam instalovat a kdykoliv je snadno přemístíte. Po sezóně je pak zase rozložíte, dáte do krabice a uschováte.
Nevysouší vzduch a nešíří bakterie
Klimatizace vzduch sice spolehlivě ochladí, ale s tím přichází i různé nevýhody. Mezi největší patří například to, že vysouší vzduch v místnosti, což může vést k suché pokožce, suchým očím, ale i podráždění dýchacích cest. Suchý vzduch zároveň zhoršuje alergie a astma. Pokud klimatizaci navíc pravidelně nečistíte a neudržujete, mohou se v ní nacházet bakterie a plísně, které se při spuštění rozptýlí do vzduchu, který budete následně dýchat.
Ventilátory vzduch neochlazují, ale pouze jej rozvíří. Díky tomu se vzduch tolik nevysušuje. Zároveň se v nich nehromadí plísně a bakterie. Nevýhodou větráků ale může být to, že víří prach. To ostatně však mohou i klimatizace.
Jsou šetrnější k životnímu prostředí
Ventilátory nespotřebovávají tolik energie jako klimatizace a navíc nepoužívají chladiva, která jsou škodlivá pro životní prostředí. Klimatizace tak zanechávají vyšší uhlíkovou stopu než větráky.
Nebudete z nich tolik nemocní
Přechod z teplého počasí do uměle ochlazené místnosti může způsobit teplotní šok. Ten má za následek oslabení imunity, což může zvýšit náchylnost k nachlazení a dalším nemocem. Větráky vzduch neochlazují, pouze cirkulují, takže je náchylnost k nemocem nižší. U ventilátorů si ale dejte pozor na směr foukání. Při delším vystavení foukání vás mohou bolet záda, klouby, ale i zuby.
Rubriky
Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti
Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.