Menu

Rozlouskli jsme to! Víme, proč jsme z piva „ožralí“, důvod vás překvapí

Rozlouskli jsme to! Víme, proč jsme z piva „ožralí“, důvod vás překvapí
Ilustrace: Arecenze

Zatímco některá slovní spojení se podle nářečí mění, typický výraz „ožrat se“ je hojně užíván napříč celou Českou republikou. Jistě jste si ale všimli, že jej nepoužíváme pro nadměrnou konzumaci jídla, nýbrž alkoholu. Pojďte s námi rozlousknout, kde má toto slovíčko svůj původ, a objevte také zajímavé pivní speciály.

Znáte význam slovního spojení „ožrat se“?

Slovní spojení „ožrat se“ u nás používáme pro nadměrnou konzumaci alkoholu až do stavu opilosti. Od tohoto slovního spojení je také odvozeno označení pro opilého člověka, kterému se říká „ožrala“, jež se dokonce dostalo i do české filmografie. Jednou z nejznámějších hlášek, kterou jste s využitím takového označení mohli je slyšet, zní: „Ožralo ožralý!“, která zazněla v populárním filmu Dědictví aneb Kurvahošigutntag.

Původ má ve středověku

Původ slovního spojení „ožrat se“ sahá až do středověku, kde bylo odvozeno od konzumace středověkého piva. Věděli jste, že středověké pivo mělo kašovitou podobu? Nebyl to nápoj, jak ho známe dnes, ale jednalo se o zkvašenou kaši. Proto se pivo dávalo do misek a jedlo lžící. A jelikož se jezení tehdy běžně označovalo jako žraní, vzniklo z toho spojení „ožrat se“, protože se pivo zkrátka žralo.

Dárkový set pro pivaře (18 piv a 5 pochutin)

Klady

  • Pivní speciály české produkce
  • Svrchně i spodně kvašená piva
  • Dárková sada
  • Pochutiny v balení

Chcete-li rovnou vyzkoušet poctivé pivní speciály, může být vhodnou volbou Domácí pivotéka – Degustační sada piv 5 pochutin. Jedná se o výjimečné dárkové balení špičkových piv české produkce, ke kterým v balení najdete i dobré pochutiny k pivu od malých, ale domácích výrobců dobrůtek. Zkrátka vše, co potřebujete k příjemnému posezení s přáteli. Sada obsahuje svrchně i spodně kvašená piva.

1 300 Kč Orientační cena

Dárkový ochutnávkový balík – výběr 20 špičkových ležáků a speciálů

Klady

  • Pivní speciály
  • Ležáky
  • Nefiltrovaná piva
  • Spodně i svrchně kvašená piva
  • Dárkové balení
Na poctivém pivu si pochutnáte také v rámci dárkového balení s výběrem 20 špičkových ležáků a pivních speciálů. Užijte si 20 vybraných ležáků a speciálních piv z kvalitních malých a středních českých pivovarů, které jsou navybírané s láskou a pečlivostí. Pivní balík je skvělým dárkem pro muže, tatínka, dědečka nebo pro partu přátel.
1 000 Kč Orientační cena

Při výběru se můžete inspirovat také v našem srovnání – podívejte se na nejlepší kvalitní piva dle recenzí.

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud máte důležitou zprávu a očekáváte naši odpověď, oslovte nás přes e-mail.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.