Menu

První aku vysavač s umělou inteligencí: Předčil Dyson, nebo absolutně propadl? (TEST)

První aku vysavač s umělou inteligencí: Předčil Dyson, nebo absolutně propadl? (TEST)
Ilustrace: Arecenze

V červnu jsem měla možnost otestovat aku tyčový vysavač od Samsungu. Jde o model BeSpoke Jet AI. Jak již z názvu vypovídá, jde o model s umělou inteligencí. Sama jsem proto byla zvědavá, jaké vymoženosti bude mít a jak si poradí s běžnými úkony, jako je vysávání. Také mě zajímalo, jestli bude lepší než Dyson Gen5detect Absolute, který jsem testovala v dubnu. Podívat se můžete i na naše srovnání aku vysavačů.

Klady

  • Vysýpací stanice
  • Hodně příslušenství
  • Detekce povrchu podlahy
  • Účinný na všech podlahách
  • Dlouhá výdrž baterie

Zápory

  • Přemrštěná cena
  • Obyčejný design
  • Těžký do ruky
30 000 Kč Orientační cena

Umělá inteligence, nebo reklamní propaganda?

Vysavač na první dojem zaujme určitě tím, že má v názvu slovo ‚‚AI‘‘. Ale co všechno tato umělá inteligence nabízí? No, je toho méně, než bych čekala. Podle výrobce tato technologie snímá tlak vysávaného vzduchu a zatížení kartáče, čímž řídí sací výkon a rychlost kartáče. AI funkce tedy dokáže snímat typ povrchu a podle toho nastaví výkon vysavače. Více bych možná ocenila, kdyby měl vysavač detektor prachových částic, který má Dyson. Ten dokáže nastavit výkon podle úrovně znečištění.

Já jsem AI technologii vyzkoušela na koberci i vinylové podlaze. Zmínit ale musím, že vysavač nezvládl větší množství vysávaného cornflakes a zasekl se. Pokud tedy budete mít větší množství nečistot, je lepší je vysát pouze ručním vysavačem nebo nejdříve zamést. Jinak se mi AI funkce osvědčila, jelikož vysavač výkon nastavil přesně, a tak se s ním po povrchu pohybovalo velmi dobře.

Vysává skvěle, ale je těžký

Vysavač jsem poté vyzkoušela i na maximální výkon neboli jet, jak jej Samsung pojmenoval. Jde o výkonnostní stupeň, který dokáže vyvinout co nejvyšší výkon. Na vinyl, dlažbu a koberec se středně dlouhým vlasem jsem umístila cornflakes, mouku, kávu, kočkolit a piliny. S vysavačem jsem pohybovala vpřed a vzad.

S nečistotami na vinylu si poradil skvěle, vše vysál na jedno přejetí. Vysál dobře i hrstku cornflakes. Dobře si vedl i na dlažbě, kde ovšem zanechal trochu mouky ve spárách. Tu naopak nezanechal konkurenční Dyson Gen5detect Absolute. Na koberci si pak vedl skvěle, cornflakes i piliny vysál na jedničku. Kromě toho jsem zkoušela vysát i vlasy, abych zjistila, zda se namotávají na kartáč. Vlasy se ovšem nenamotávaly.

S vysavačem jsem pak vysávala i místnost o rozloze zhruba 30 m². Již po chvíli mě z něj ale bolela ruka, jelikož je opravdu těžký. Celá jeho konstrukce váží 3,16 kg. Těžký je ale i Dyson, ten dokonce váží 3,45 kg.

Nad Dysonem vyhrál v příslušenství

Co musím kladně ocenit, je jeho rozsáhlé příslušenství. Nabízí dvě hubice – na koberec a tvrdou podlahu, které mají dokonce LED osvětlení. Dále u něj najdete pet nástavec na zvířecí chlupy, flexibilní kloub, se kterým se snadno dostanete pod postel nebo gauč, teleskopickou štěrbinovou hubici, kombinovaný kartáč, teleskopickou tyč, stojánek na příslušenství, náhradní baterii, externí nabíječku a vysýpací stanici. Tolik příslušenství zkrátka u Dysonu nenajdete. Ten nemá dokonce ani teleskopickou tyč.

Vysýpací stanice je skvělým doplňkem, jelikož funguje i jako nabíječka. Vysavač do něj jednoduše odložíte a sám se vysype, vyčistí, a dokonce vyčistí i hubici. Nevýhodou může být dokupování sáčků. Navíc také zabírá dost místa. Doporučuji jej ale pro alergiky, jelikož nepřijdete do kontaktu s prachem.

Zbytečná aplikace a nic moc design

Abych jej pouze nechválila, musím vytáhnout i nějaké zbytečnosti. Tou je například aplikace. Jediné, v čem vidím její výhodu, je, že vám ukazuje poslední čas vysypání vysavače. Jinak ale vše najdete přímo na displeji. To je například stav nabíjení nebo výchozí sací výkon.

Negativně hodnotím i jeho design. Někomu sice může vyhovovat, jelikož je nenápadný až nudný, ale mně přišel až moc obyčejný. Zde musím pochválit výrobce Dyson, jehož vysavače jsou opravdu originální a nápadité. Pozitivně ohodnotit musím i vysavače od Xiaomi a Roidmi. Pokud ale nechcete vysavač jako z cirkusu, bude vám Samsung vyhovovat.

Pro koho je tedy vhodný?

Samsung BeSpoke Jet AI je vhodný pro všechny fanatiky do AI technologií, popřípadě pro ty, kteří chtějí to nejnovější a nejvymakanější zařízení. Využijí jej také všichni, kteří vysávají každý den a chtějí mít vysavač neustále po ruce. Pokud vám ovšem stačí vysavač, který dobře vysává a je kvalitní, sáhněte po jiném modelu. Dvakrát levnější a dostatečně účinný je například Samsung Jet 65 Pet.

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.