Může být čištění zubů pro děti zábavné? Recenze a test kartáčku TrueLife SonicBrush Junior J100 | Arecenze
Menu

Může být čištění zubů pro děti zábavné? Recenze a test kartáčku TrueLife SonicBrush Junior J100

Může být čištění zubů pro děti zábavné? Recenze a test kartáčku TrueLife SonicBrush Junior J100

V říjnu 2023 jsem dostala příležitost vyzkoušet dětský sonický zubní kartáček TrueLife SonicBrush Junior J100. Tento kartáček je určený pro děti od 7 do 14 let. Protože jde o dětský produkt, jedním z hlavních cílů bylo získat pohled dětského uživatele. Testování jsem tedy prováděla spolu se synem. O průběhu a výsledcích testování si můžete přečíst níže.

Klady

+ Nízká hmotnost

+ Motivační video pro děti

+ Dlouhá výdrž baterie

+ Cestovní pouzdro

+ Cena

Zápory

Nemusí jej přijmout každé dítě

Nesnadné otevírání cestovního pouzdra

Bez tlakového senzoru

Nekompatibilní s dospěláckým stojánkem a hlavicemi

800 Kč

ORIENTAČNÍ CENA

Shrnutí recenze:

  • Obecné informace – Kartáček nabízí 3 režimy čištění a baterie má výdrž až 35 dní.
  • Provedení – Nízká hmotnost a zmenšená hlavice usnadňuje dětem manipulaci. Mladší děti potěší také nálepky a motivační video.
  • První čištění – Prvotní ostych dítěte při testování rychle zmizel a vystřídalo jej dlouhodobé nadšení.
  • Čištění s animací – Video s názorným čištěním působí trochu nepřiměřeně vzhledem k věkovému určení kartáčku. Mladší uživatele ale nadchne.
  • Závěr – Díky nízké hmotnosti a motivační animaci je tento kartáček skvělou volbou pro děti, které čištění zubů moc nebaví.

Obecné informace

Snem každého rodiče je dítě, které si čistí zuby pravidelně, dobrovolně a důkladně. Sonický kartáček TrueLife SonicBrush Junior J100 je jednou z možností, jak dítěti čištění usnadnit. Oproti klasickému zubnímu kartáčku se s tím sonickým čistí zuby snadněji a důkladněji, k čištění navíc motivuje animace dostupná na webu.

Na první pohled působí tento kartáček velice podobně jako jeho alternativy pro dospělé. O určení pro děti napovídají nálepky, které jsou součástí balení a velikost hlavice, přizpůsobená rozměrům dětských úst. Když jsem kartáček vyjmula z obalu, ihned mne potěšila jeho nízká hmotnost. Pro menší dětské ruce totiž dělá rozdíl každý gram navíc, který může vést ke konci čištění před vypršením doporučovaného dvouminutového intervalu.

Součástí balení kromě kartáčku jsou i dvě hlavice, nabíjecí kabel se stojánkem, návod, samolepky a QR odkaz na motivační video. Není třeba instalovat jakoukoliv aplikaci, video najede ihned po načtení odkazu z QR kódu.

Kartáček TrueLife SonicBrush Junior J100 disponuje 3 režimy čištění, které se liší rychlostí vibrací. Díky tomu je vhodný pro menší i větší děti. Časovač běží po zapnutí kartáčku 2 minuty a krátkou pauzou vás vždy po 30 sekundách upozorní na změnu strany.

Základní parametry sonického kartáčku TrueLife SonicBrush Junior J100 Hodnota
Napájení Baterie
Hmotnost (g) 89
Věkové určení (let) 7–14
Počet programů 3
Časovač Ano
Tlakový senzor Ne
Počet kmitů za minutu až 56 000

Provedení

Tělo kartáčku TrueLife SonicBrush Junior J100 je velmi lehké a udržet jej doporučované 2 minuty čištění je tak pro dítě snadné. V balení naleznete 2 hlavice a pokud máte 2 děti, mohou používat stejný kartáček a pouze měnit hlavici. Ze zkušeností ale vím, že většina sourozenců si chce čistit zuby ve stejnou chvíli společně a pravděpodobně bude třeba pořídit kartáčky dva. Hlavice, uzpůsobená velikosti dětských úst, nese jemné štětiny a ze zadní strany šikovnou škrabku na jazyk.

Součástí balení je i cestovní pouzdro, které pojme kartáček a 2 hlavice. S otevřením pouzdra měl při testování syn problém a možná by se hodil jiný systém uzávěru, postupně se ale s mechanismem naučil zacházet.

Stojánek s nabíjecím kabelem postrádá nabíječku, což může být pro některé uživatele nemilé překvapení. I když se pravděpodobně v každé domácnosti nabíječka najde a stačí pouze vyměnit kabel, kartáček má přeci jen specifické místo použití a pokud jej chcete nabíjet v koupelně, budete mít starost navíc. Na druhou stranu má kartáček skvělou výdrž baterie a nabíjet jej nebudete muset často. Při běžném používání uvádějí recenzenti výdrž baterie až měsíc, my se při testování k nabíjení ani nedostali.

Poměrně podstatnou nevýhodu vidím v nekompatibilitě kartáčku s jeho dospěláckou verzí. Není totiž možné jej nasadit do stojánku UV sterilizátoru dospěláckého kartáčku a dospěláckou hlavici na dětský kartáček nenasadíte. Kompatibilita by přišla vhod například u starších dětí, když jim přestane velikost dětské hlavice stačit. Většina výrobců však kompatibilitu dětských a dospěláckých modelů neřeší, takže tento kartáček není výjimkou.

První čištění

Protože jsem chtěla docílit pozitivního vztahu syna ke kartáčku a celému čištění, zapojila jsem dítě od začátku a seznamovala jej s novým kartáčkem tak, aby si k němu mohl vytvořit kladný vztah a čištění zubů bral částečně jako zábavu.

Při rozbalování byl syn nadšený z nového přístroje, který bude moci používat. Zúčastněně nasazoval hlavici a nemohl se dočkat čištění. Po zapnutí kartáčku jsem jej nechala chvíli se s fungováním přístroje seznámit a pak jej vyzvala k čištění. Při vložení kartáčku do úst se ale syn začal cukat a kartáčku uhýbat. Vibrační pohyby ho lechtaly a připadaly mu velmi nepříjemné. Tvrdil, že kartáček používat nechce. Vypadalo to, že jeho testování je u konce.

Zvědavost byla ale silnější a syn bez mých zásahů začal sám kartáček znovu zkoušet. Po asi 3 minutách seznamování se s kartáčkem zmizely veškeré nelibé pocity a syn už byl s kartáčkem kamarád. Jeho nadšení ještě vzrostlo, když jsme v telefonu pustili motivační video se sympatickou rybičkou, která si čistí zuby a nabádá dítě ke stejnému postupu. Video jsme museli pouštět opakovaně a syn čistil dál a dál.

Čištění s animací

Motivační video, které při testování mělo u syna velký úspěch, považuji za důležitou součást kartáčku. U dětí je totiž motivace k čištění velmi podstatná. V animaci si rybička čistí zuby po dobu doporučovaných 2 minut a vystřídá při čištění všechny kvadranty. Povzbuzuje dítě pochvalami a připomíná pomalé čištění a malý tlak na kartáček.

Přestože animace ze začátku dítě velmi motivuje, po mnohanásobném čištění může ztratit své kouzlo. Osobně bych ocenila různé obměny videa, které by dítě udržely déle motivované. Pro sedmileté dítě bude animace poměrně atraktivní, starší děti by však ocenili pravděpodobně pokročilejší video pro větší děti nebo jiný systém motivace.

V začátcích čištění sonickým kartáčkem je dobré vštípit dítěti správnou techniku čištění, kterou nemůže animace plně obsáhnout. Při testování se syn snažil čistit zuby podle animace, technicky správně mu to ale moc nešlo. Určitě byl vidět přínos animace v podobě pomalejšího čištění a vystřídání všech 4 kvadrantů, což u dětí není samozřejmostí. Zároveň animace kradla pozornost, kterou by jinak mohl plně věnovat čištění.

Závěr

Dětský kartáček TrueLife SonicBrush Junior J100 překvapí extrémně nízkou hmotností, díky které jej bez problému udrží i menší dětská ruka. Zábavná animace motivuje mladší děti k čištění a doporučovaný dvouminutový interval čištění s ní rychleji utíká. Nemožnost obměny animace může znamenat pokles zájmu dítěte po určitém počtu shlédnutí videa. K prvotnímu budování návyku však slouží skvěle.

Jako první seznámení s čištěním zubů pomocí sonického kartáčku je tento model pro děti skvělou volbou, počítejte jen s nekompatibilitou kartáčku s jeho dospěláckou verzí, s tím ale musíte počítat u většiny výrobců.

Klady

+ Nízká hmotnost

+ Motivační video pro děti

+ Dlouhá výdrž baterie

+ Cestovní pouzdro

+ Cena

Zápory

Nemusí jej přijmout každé dítě

Nesnadné otevírání cestovního pouzdra

Bez tlakového senzoru

Nekompatibilní s dospěláckým stojánkem a hlavicemi

800 Kč

ORIENTAČNÍ CENA

Recenze Premium

Rubriky

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.