Recenze roušky nanoSPACE | Arecenze
Menu

Recenze roušky nanoSPACE

Recenze roušky nanoSPACE

Nošení roušek a respirátorů se za poslední rok stalo denní rutinou. Kvalita a provedení jednotlivých výrobků na trhu se však výrazně liší. Nejen účinností, ale na první pohled zejména materiálem, který ovlivňuje pohodlí při nošení, a také tvarem. V této recenzi se věnujeme nanorouškám od výrobce nanoSPACE, který se snaží svými produkty zacílit na pohodlnější a ekologičtější způsoby ochrany dýchacích cest.

Doba dodání a obsah balení

Ještě, než se pustíme do popisu vlastností samotné roušky, musíme pochválit rychlost jejího dodání. Rouška dorazila třetí den po odeslání objednávky. Potěšila nás také kvalita balení, které se jevilo na první pohled jako dostatečně sterilní a zároveň je vyrobeno z ekologického materiálu jenž je podle výrobce 100% recyklovatelný.

Fotografie balení roušky Nanospace

Design

Přestože roušky a respirátory slouží především k ochraně našeho zdraví, staly se kvůli povinnému nošení nedílnou součástí našich každodenních outfitů, a proto jejich design rozhodně není druhořadý. U nanoSPACE máte na výběr hned z několika barevných variant. My jsme vsadili na konzervativní a jednoduché černé provedení. To působí zcela obyčejně, což je ale ostatně i účelem. Volitelná je také velikost (k dispozici jsou S, M, L). Vybrali  jsme prostřední variantu M s výškou 13,5 cm cm od kořene nosu pod bradu, která je podle výrobce určená především pro ženský obličej, sedět ale samozřejmě může i některým pánům.

Fotografie roušky nanospace z boku

Účinnost ochrany

Roušky nanoSPACE mají všitý nanovlákenný materiál, který je použit i pro výrobu respirátorů s třídou ochrany FFP2 (více jsme se o třídách účinnosti ochrany rozepsali v samostatném článku zde). Splňují tak podle výrobce vládní nařízení z 22.2. 2021 a je možné je používat jako předepsanou ochranu dýchacích cest ve vnitřních prostorách a MHD. Velkou výhodou je to, že rouška by měla zachovávat svoji účinnost při šetrném praní i po 15 pracích cyklech. Znamená to tedy, že je možné používat ji i opakovaně.

Nošení

Papírové parametry roušky jsou tedy velmi slibné. Jak si ale vede při reálném nošení? Z našeho pohledu obstála také skvěle. Zejména je znát, že výrobce použil funkční materiál, který zabraňuje nadměrnému pocení. Zároveň chladí pokožku a nikde netlačí, což je oproti některým běžným respirátorům opravdu značně komfortnější.

Pozitivně hodnotíme také přítomnost nosního klipu, díky kterému rouška dobře sedí a nepřilepuje se k obličeji, ale zároveň nesklouzává a pevně drží. To logicky zajišťuje také větší volnost dýchání. Obecně máme také také pocit, že jsou nanoSPACE prodyšnější než běžné respirátory. Roušku jsme navíc použili opakovaně a skutečně jsme nenarazili na nějaké očividné poškození materiálu nebo jeho zásadní opotřebení.

Jediný drobný nedostatek tak spatřujeme ve šňůrkách, které roušku drží na uších. Ty bohužel mohou při delším nošení trochu tlačit (to je však běžné u všech roušek).

Fotografie nošení roušky nanospace

Závěrečné hodnocení

Roušku nanoSPACE celkově hodnotíme rozhodně kladně. V porovnání s klasickými respirátory nabízí pohodlnější, designově povedenější a ekologičtější alternativu. Její nošení je celkově komfortní zejména díky použitým funkčním materiálům. Ty jsou příjemné a ani při delším nošení nijak nedráždí pleť.

Rouška umožňuje opakované použití, a i při dlouhodobějším nošení je stále pohodlná a bez výraznějšího opotřebení. Mírný nedostatek jsme identifikovali ve spojitosti s tkaničkami, které drží roušku na uších, ale v porovnání s běžnými respirátory se nejedná o žádnou katastrofu. Pokud pro vás není překážkou vyšší pořizovací cena (449 Kč) rozhodně koupí těchto modelů neprohloupíte.

Hlavní klady:

  • Opakované použití
  • Výběr ze tří velikostí
  • Příjemný materiál

Hlavní zápory:

  • Vyšší cena
  • Šňůrky mohou tlačit za ušima

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.