Menu

Redaktorka radí: „Skončila jsem na kapačkách v Egyptě a málem i v Keni, cestovní pojištění nepodceňte.“

Redaktorka radí: „Skončila jsem na kapačkách v Egyptě a málem i v Keni, cestovní pojištění nepodceňte.“
Ilustrace: Arecenze

Řešit zažívací problémy v zahraničí se může pěkně prodražit, proto je lepší se na vše nachystat. Dobře vybavenou lékárničku by mělo doplnit i vhodné pojištění, protože za pár stovek můžete ušetřit tisíce. Já jsem na vlastní kůži vyzkoušela účinky kapaček v Egyptě a daleko jsem k tomu neměla ani v Keni nebo České republice. Poradím vám proto osvědčené způsoby proti zvracení a průjmům to, i kdy vyhledat lékaře.

Přehledně: vyzbrojte se proti problémům na cestách

Než se pustíte do čtení, podíváme se na souhrn nejdůležitějších rad:

  • Vybavte si lékárničku: nákupem vhodných léků si ušetříte shánění na místě i peníze.
  • Předcházejte problémům: dávejte si pozor na používání pitné vody, a to třeba i při čištění zubů a pokud si nemůžete umýt ruce, použijte dezinfekci.
  • Sjednejte si dostatečné cestovní pojištění: vybírejte podle účelu cesty a nezapomeňte nastavit dostatečné krytí.
  • Naučte se poznat stav, kdy je potřeba vyhledat lékaře: u dětí, starších a oslabených lidí a pokud se nemůžete ani napít na nic nečekejte a vyrazte k lékaři co nejdřív.
Obrázek zobrazuje cestovatele, kterému je špatně.

Nenechte se na cestách zaskočit nevolností

Moje zkušenosti s řešením zažívacích problémů

Protože mám velmi citlivé zažívání, střevní problémy mě potrápily už mockrát. Naposledy minulý týden, kdy jsem po 24 hodinách zvracení a průjmů skončila v péči lékařky. Různé zdroje uvádí, že při těchto zažívacích potížích máte navštívit lékaře po 3 dnech.  V mém případě byla kontrola nutná dřív z důvodu, že jsem v sobě neudržela žádné tekutiny a po poradě se zdravotníkem jsem se odebrala k lékaři.

Kromě dehydratace totiž hrozil metabolický rozvrat. Dostala jsem injekce a léky a stav se rychle zlepšil, i po týdnu ale dodržuji dietu a beru probiotika. Něco podobného mě potkalo i při obou návštěvách Egypta. Takzvanou Faraonovou pomstu jsem při prvním poznávacím zájezdu přetrpěla, při druhém pobytu jsem ale musela v hotelovém resortu vyhledat lékaře. Po kapačce se mi velmi rychle ulevilo.

Protože jsem měla dobré cestovní pojištění, nemusela jsem ani nic platit. Pojišťovna tehdy proplatila asi 10 tisíc korun, ale například před dvěma roky už přišlo na dvojnásobek (zdroj: hrot24). Tyto problémy mě neminuly ani v Keni, kde jsem strávila 3 týdny na natáčení převážně ve slumech. Přestože jsem se bez dezinfekce nehnula ani na krok, zvracela jsem tam už 3. den. Naštěstí mi pomohla dieta a Coca-cola.

 

Jak se připravit na zažívací problémy před cestou

Nachystat si lékárničku ještě před cestou je užitečný způsob, jak ušetřit peníze a mít po ruce osvědčené léky. Kromě léků na předpis proto doporučuji přibalit i něco na tlumení průjmu, jako je černé uhlí, nebo specializované léky. Pokud v místě nebudete mít přístup k pitné nebo balené vodě, jsou vhodné i tablety na úpravu vody. A neuškodí ani dezinfekce rukou pro případ, kdy si je nemůžete pořádně umýt.

Kdy vyhledat lékařskou pomoc

Obecnou radou je, že by člověk měl trávicí potíže vydržet s co nejmenším množstvím léků, aby se tělo co nejrychleji problémů zbavilo samo. Ale v některých případech to není možné. K lékaři by se určitě měli vydat:

  • Lidé s oslabenou imunitou a vážnými onemocněními,
  • děti a senioři,
  • těhotné ženy.

Kromě odpočinku je potřeba hlídat i příjem tekutin. Při průjmu i zvracení dochází k rychlé dehydrataci těla a pokud není možné doplnit tekutiny, může to vést k závažným problémům.

Pokud se zažívací potíže objeví u dětí, s návštěvou lékaře neotálejte

Jak řešit poplatky za ošetření?

Protože české zdravotní pojišťovny vydávají evropské průkazy zdravotního pojištění, máte v zahraniční nárok na bezodkladnou a neplánovanou zdravotní péči. Zaplatíte jen tolik, kolik by platili i místní obyvatelé. Problém je, že někde může být spoluúčast velmi vysoká až úplná. Často taky musíte částku uhradit a až po návratu ji chtít proplatit od své zdravotní pojišťovny.

V tomto případě vás od vysokých poplatků může zachránit cestovní pojištění, s jehož výběrem vám poradíme na samostatné stránce. Kromě nákladů na lékařskou péči se můžete pojistit i na ztrátu zavazadel, asistenční služby nebo poruchu auta. Já si je sjednávám při každé cestě do zahraničí, a to i na Slovensko kvůli případnému zásahu horské služby. V řádu několik desítek korun na den ušetří i desetitisíce.

Obrázek zobrazuje lékaře, který si chystá injekci

Ošetření v zahraniční může stát desetitisíce

Babské rady na zažívací problémy

Na závěr uvádíme osvědčené rady cestovatelů. Upozorňujeme, že nejde o lékařskou radu a při jakýchkoli pochybnostech, závažném stavu nebo problémech u dětí je potřeba se nejdřív poradit s lékařem.

Proti zvracení:

  • Vychlazená Coca-cola nebo Kofola: nejdřív se zamíchá, aby ve sklenici nebylo moc bublinek. Poté se pije po lžičkách.
  • Černý čaj: opět se pije po lžičkách, neměl by se sladit.
  • Minerálky: dokáží doplnit ztracené minerály, ideální jsou ty bez bublinek.

Proti průjmům:

  • Volně prodejné léky: Smecta nebo černé uhlí dokáží rychle pomoci s méně závažnými průjmy. Výborně fungoval Endiaron, ale ten má dlouhodobý výpadek. Požádejte v lékárně o vhodnou náhradu.
  • Dieta: po několikahodinovém půstu je vhodné začít s šetřící dietou. Vyhněte se tučným a smaženým jídlům. Ideální je bramborová kaše, dušená mrkev, starší pečivo nebo vývary.

Použité zdroje:

https://europa.eu/youreurope/citizens/health/unplanned-healthcare/payments-reimbursements/index_cs.htm

Němec, T.: Vliv vody na lidský organismus, Vliv vody na lidský organismus. Bakalářská práce. Vysoká škola hotelová v Praze 8, spol. s r. o., Katedra hotelnictví. Praha, 2018. Dostupné z: https://is.ucp.cz/th/odo2p/Vliv_vody_na_lidsky_organismus_-_Nemec_Tomas_-_bakalarska_prace.pdf

https://www.hrot24.cz/clanek/kapacka-na-prujem-za-800-eur-na-dovolene-opatrne-zdravotni-pece-v-zahranici-razantne-zdrazila

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.