Tržní podíl Honoru roste raketovým tempem! Ohrozí v Evropě zavedené Xiaomi? | Arecenze
Menu

Tržní podíl Honoru roste raketovým tempem! Ohrozí v Evropě zavedené Xiaomi?

Tržní podíl Honoru roste raketovým tempem! Ohrozí v Evropě zavedené Xiaomi?

Dnes už samostatná společnost Honor začínala dříve jako pouhá značka společnosti Huawei. V dobách největšího rozmachu čínského Huaweie začínala společnost totiž získávat tak velké množství fanoušků a podíl na trhu, že si mohla dovolit zakládat další značky. Od té doby se toho hodně změnilo, v článku se proto podíváme, jak Honor postupně začíná přebírat otěže po umírajícím Huaweii.

Jak umřel Huawei Honor…

Čínská společnost Huawei začala produkovat mobily značky Honor už v roce 2013, když byl trh chytrých telefonů stále ještě poměrně mladý. Na mezinárodní trh se první Honory podívaly už v roce 2014 a o rok později se prodávaly v 74 zemích po celém světě včetně Evropy.

O další rok později po uvedení modelu Huawei Honor 5X na CES (Consumer Electronic Show) v lednu 2016 už byly Honory k dostání i v USA . V srpnu 2016 ohlásil výrobce prodej 60 milionů produktů, přičemž vygenerovaný zisk dosáhl 8,4 miliard dolarů. Jen o pár let později ovšem kongres USA shledal čínského výrobce Huawei bezpečnostním rizikem a zkomplikoval společnosti přístup k americkým technologiím.

Tato regulace platí pro Huawei dodnes, výrobce ztratil přístup například k operačnímu systému Android a aplikacím, jako je Facebook, Instagram, YouTube a dalším.

… a jak se zrodil Honor

Proto došlo v roce 2020 k rozdělení. Huawei odprodal Honor společnosti Shenzhen Zhixin New Information Technology. Uvalit stejné sankce na tuto společnost nedávalo smysl, protože se žádné přímé napojení na čínskou vládu neprokázalo, a tak mohl Honor začít s čistým štítem odznova, a to včetně služeb Googlu, Facebooku a dalších.

První telefon, který společnost uvedla po odloučení od Huaweie byl model Honor V40. Ten moc velký úspěch nesklidil, to se ale ostatně dalo čekat. První telefon se ve velké míře zakládal na původním designu vycházejícím z telefonů Huawei, ale na jeho vývoji a ladění systému už pracoval daleko menší počet vývojářů, než dříve. Honor si své zdroje potřebné pro vývoj musel tedy teprve vydobýt.

Prodeje Honoru rostou raketovým tempem

Společnosti Honor se daří a je to vidět nejen na pultech obchodů a recenzích, ale také ve statistikách zveřejněných statistickým portálem Counterpoint Research. Evropa je typicky pomalejším z trhů, ale i v jejím případě prodeje narostly meziročně čtyřnásobně.

 

To je samo o sobě zajímavý údaj, ale další zajímavá statistika uvádí, která produktová řada Honorů se prodává nejlépe. Tou je stále modelová řada se standardním značením (aktuálně Honor 90), ale markantní nárůst podílu vykazuje prémiová řada Magic. V té byl uveden model Honor Magic5 Pro, který je aktuálně v testech DXOMark nejlepším fotomobilem s plnou podporou systému Android.

 

Pokud se bude držet výrobce stále svého směru a nepoleví ve svých snahách, v horizontu několika let by se mohl přiblížit alespoň na evropském trhu pozici společnosti Xiaomi, která v posledních letech na našem trhu trochu pokulhává s importem svých nejlepších modelů. Že se společnosti daří je vidět i na narůstajícím počtu zaměstnanců a vývojových center.

Test Honoru Magic5 Pro připravujeme

V posledních dnech se nám do rukou dostal právě prémiový Honor Magic5 Pro. Jeho test bude připraven v nejbližší době, snadno si jej tak budete moci porovnat s nejlepšími fotomobily na českém trhu. Souběžně totiž testujeme také Samsung Galaxy S23 Ultra a iPhone 14 Pro Max. Prozatím se můžete podívat jiné již otestované modely.

Zdroj: Honor

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.