Menu

Vyzkoušeli jsme 10 top ventilátorů a vybrali nejhorší i nejlepší

Vyzkoušeli jsme 10 top ventilátorů a vybrali nejhorší i nejlepší

V květnu a červnu 2024 jsem měla možnost otestovat 10 stojanových a sloupových ventilátorů – celý test zde. A jelikož se vedra pomalu blíží, prozradím vám, který je nejlepší a který naopak nejhorší. Jednotlivé modely jsem testovala uživatelsky, zaměřila jsem se tedy na to, jak snadno se skládají, jaké mají funkce, jestli mají dostatečnou sílu větru, jako mají hlučnost, ale i délku kabelu. Více o celém testu, kde najdete recenze všech testovaných větráků, se dozvíte v našem srovnání.

Nejlepším větrákem je Duux Whisper Smart: Bezdrátový model si vezmete i k vodě

Klady

  • Mobilní aplikace
  • Bezdrátový
  • 26 stupňů výkonu
  • Stylový design
  • Více barev

Zápory

  • Vysoká cena
  • Neintuitivní displej
5 000 Kč Orientační cena

Nejlepším větrákem z našeho testu deseti modelů se stal Duux Whisper Smart. Jak již z názvu vypovídá, jedná se o model s chytrými funkcemi. Disponuje totiž aplikací, kterou k větráku připojíte pomocí Wi-Fi. V ní si pak můžete nastavit čas a datum, kdy se má větrák pravidelně zapínat a vypínat. Nastavit si také můžete oscilaci, ať už horizontální nebo vertikální, časovač, režimy nebo výkonnostní stupeň. Duux totiž disponuje celkem 26 stupni. Kromě aplikace lze ovládat i pomocí dálkového ovladače.

Jeho výhodou je také akumulátor, díky kterému může být v provozu i bez připojení do elektrické sítě. Akumulátor vydrží až několik hodin, záleží ale ovšem na tom, jaký stupeň budete mít nastavený. Pokud větrák běží na akumulátor, lze na něm nastavit maximálně 15 stupňů. Zvolit si můžete i výšku, a to stojanovou, nebo stolní. Ocenit musím i jeho stylový design. Vybírat můžete ze tří barevných variant.

Nevýhodou pak může být vyšší cena, která začíná na 4 600 Kč. Zmínit musím také displej, který nebyl dotykový, ale ovládal se pomocí otáčení kolečka. Tento způsob mi nepřišel moc intuitivní a navíc displej nebyl příliš čitelný na denním světle.


Nejlevnější Orava SF-19 patří mezi nejhorší větráky: Zapáchá a je nestabilní

Klady

  • Delší kabel
  • Nízká cena

Zápory

  • Nestabilní konstrukce
  • Zapáchá
  • Zbytečný indikátor provozu
  • Horší skládání
600 Kč Orientační cena

Orava SF-19 v našem testu 10 ventilátorů propadl. Trochu jsem to však díky jeho nízké ceně očekávala. Už při skládaní mi bylo jasné, že jeho konstrukce nebude příliš stabilní. I samotné složení bylo pracnější, v balení bylo spoustu šroubků navíc, které nikam nepatřily. Návod byl pak také velmi stručný. Zároveň se mi nepodařilo připevnit krytku na mřížku větráku.

Když jsem větrák sestavila, zjistila jsem, že je velmi chatrný. Hodně mi také vadil zápach, a to i když ventilátor nebyl zapnutý. Ten zároveň nevymizel ani při několika spuštěních. Větrák má pouze základní funkce, kterými jsou oscilace (90°), tři stupně výkonu, nastavitelná výška a úhel sklonu. Někomu tyto základní funkce mohou stačit, co víc byste přeci od větráku měli požadovat. Chybět vám ovšem může dálkové ovládání, které mohou mít i levnější větráky.

Na větráku pak najdete také světelný indikátor, který při jeho spuštění svítí. To mi spíše přijde jako nevýhoda, hlavně když budete mít ventilátor zapnutý v noci. Nevýhodou je pak také jeho vyšší hlučnost. Ocenit však musím delší kabel (190 cm), který byl mezi testovanými větráky jeden z nejdelších.

Celý test ventilátorů najdete zde.

Rubriky

#arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.