Menu

Parkside vysavač PWD 30 A1 po 2,5 letech používání: Perfektní výkon a kvalita za pár korun (Recenze)

Parkside vysavač PWD 30 A1 po 2,5 letech používání: Perfektní výkon a kvalita za pár korun (Recenze)

Během posledních pěti let prošlo naší domácí dílnou přes 20 produktů Parkside. Některé jsme museli reklamovat, jiné byly tak špatné, že jsme je obratem prodali. Mnoho z nich nám ale dobře slouží už několik let při postupném rekonstruování našeho dvougeneračního rodinného domu. Absolutně nejlepším kouskem, který obstál i při nejtěžších podmínkách, je multifunkční vysavač PWD 30 A1.

Představení produktu

Parkside PWD 30 A1 je multifunkční dílenský vysavač na mokré a suché vysávání nabízí možnost použití také jako dmychadlo (např. na úklid listí) nebo odčerpání vody. Vysavač se kromě toho hodí na vysávání prachu z pilového či brusného nářadí s odsávacím zařízením. Z toho důvodu je také vybaven praktickou dodatečnou zásuvkou s automatickým zapínáním a vypínáním pro elektrické nářadí do 2 200 W.

Nádoba na prach má objem 30 litrů, je vyrobena z nerezové oceli a disponuje odtokem na špinavou vodu pro případ mokrého vysávání. Sací výkon je plynule nastavitelný. Stabilitu zařízení umožňuje 5 koleček s integrovanými držáky na hubice a sací trubky. Na těle vysavače je také držák pro kabel a sací hadice a sklápěcí držadlo pro snadné přenášení.

Filtr je vybaven funkcí samočištění pomocí stisknutí vypínače. Sací hadice je dlouhá 3 m, přívodní kabel 6 m. Celkový pracovní dosah tak činí 9 metrů. Výrobcem vysavače je, stejně jako u velké části ostatních produktů Parkside, německá společnost Grizzly Tools.

Nyní se již generace A1 neprodává, ale jsou dostupné generace B1 a C1, které mají totožné parametry. Nápadnou změnu zaznamenal pouze design, kdy původní žlutou barvu nahradila typická tmavě zelená. Narostla také cena a to zhruba o 600 Kč.  Zde je přehled nejdůležitějších parametrů společných všem generacím:

Parametr Hodnota
Orientační cena

  • generace A1
  • generace B1
  • generace C1
 

1 800 Kč

2 400 Kč

2 400 Kč

Určení Multifunkční, mokré a suché vysávání
Příkon 1 500 W
Maximální výkon 360 Air Watt
Maximální sací síla 181 mbar
Provedení Sáčkové
Objem sáčku/nádoby na prach 30 l
Materiál nádoby Nerezová ocel
Délka sací hadice 3 m
Délka síťového kabelu 6 m
Rozměry 48,2 x 46,5 x 61,5 cm
Hmotnost 8,7 kg
Příslušenství v ceně

1 teleskopická sací trubka z ušlechtilé oceli

1 držadlo s regulací přívodu vzduchu

1 sací hadice (3 m)

2 podlahové hubice (na suché a mokré vysávání)

3 nástavce (hubice na čalounění, štěrbinová hubice a auto hubice)

1 skládaný filtr (lze prát)

1 papírový filtrační sáček

1 hadice Powertool (1 m)

1 redukce Powertool pro externí odsávání prachu

1 pytlík na příslušenství

 

Zkušenosti s používáním

Vysavač Parkside PWD 30 A1 jsme zakoupili před cca 2,5 lety z důvodu rozsáhlejší rekonstrukce podkrovních místností. Nahradil tak vysavač Kärcher WD 2, který měl menší objem a byl poměrně hlučný. Vysavač Parkside používáme velmi často při pracích všeho druhu, od vysávání auta přes odsávání prachu přímo z nářadí až po úklid po rekonstrukcích.

Bez problému si poradí s jemným prachem (např. po broušení sádrokartonu, odsávání prachu při drážkování elektroinstalace) i s hrubší sutí (po vysekávání drážek do zdi, vybírání škváry ze stropů…). Efektivitu jako dmychadlo a při mokrém vysávání nemohu posoudit, protože jsem vysavač za tímto účelem zatím nepoužila.

Vysavač má vzhledem ke své nízké ceně naprosto perfektní výkon. Jako velké plus hodnotím také robustní zpracování, velký pracovní dosah, široké příslušenství a praktickou dodatečnou zásuvku při připojení elektrického nářadí. Nelze opomenout ani cenovou dostupnost spotřebního materiálu, kdy 10 kusů filtračních sáčků vyjde asi na 280 Kč. Jedinou nevýhodu jsem zaznamenala při vyjímání plného filtračního sáčku, které je obtížnější a občas dojde k jeho natržení.

Klady

+ Vysoká sací síla

+ Velký pracovní dosah

+ Bytelné zpracování

+ Nízká cena

+ Velký objem

+ Dodatečná zásuvka pro připojení elektrického nářadí

+ Funkce čištění filtru jedním zmáčknutím

+ V dané cenové relaci poměrně tichý chod

+ Bohaté příslušenství

+ Levný spotřební materiál

Zápory

Plný filtrační sáček se hůře vyndává a hrozí protržení

Porovnání s modelem Hecht 8335Z

Kvalitu a výkon vysavače Parkside mohu srovnat s vysavačem Hecht 8335Z, který jsme pořídili do druhé dílny před cca 6 měsíci. Jeho běžná cena je 2 000 Kč. Oproti Hechtu má Parkside na první pohled kvalitnější zpracování, je výkonnější, výrazně tišší a má větší pracovní dosah. Parkside nabízí v porovnání s Hechtem také snadné čištění filtru pomocí vypínače a sací hadici i přívodní kabel z měkčího a poddajnějšího plastu. Hecht nespíš brzy prodáme a místo něj pořídíme novější generaci vysavače Parkside.

Závěr

Vysavač Parkside PWD 30 A1 mne nadchnul svým vysokým výkonem a kvalitou zpracování, kterou hravě strčí do kapsy jiné modely ve stejné cenové kategorii (Kärcher WD 2, Hecht 8335Z). Vřele jej doporučuji do domácí dílny či garáže a nebála bych se jej vzít ani jako řemeslník na montáže. Vysavač hodnotím na 95 % a považuji jej za nejlepší produkt od Parkside, který jsem měla v ruce.

Související články

Parkside aku řetězová pila PKSA 40 Li B2 po půl roce používání: Slušný výkon a příjemná obsluha

Absolutní Parkside propadák, který se nevyplatí: Stolní vrtačka PTBM 400 A1 po roce používání

Parkside elektrický rázový utahovák PDSSE 550 A1 po 3 letech používání: Slušný výkon, průměrná kvalita

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Me po 5 letech opustil motor, vzhledem k tomu, že ho používám jen od jara do podzimu, tsk to je cca 2,5 roku 😒

Libor Polák

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.