Menu

Zrcadlovky jsou v roce 2024 předpotopní a není o čem debatovat: Výrobci je už prakticky nevyvíjí

Zrcadlovky jsou v roce 2024 předpotopní a není o čem debatovat: Výrobci je už prakticky nevyvíjí

Osud zrcadlovek je definitivně zpečetěn stejně jako v případě kompaktních fotoaparátů. Nedokáží totiž soupeřit s fotomobily, které jsou neustále po ruce, ani bezzrcadlovkami poskytujícími kvalitní fotografie jednodušeji a levněji. Seznamte se se smutným příběhem o konci éry zrcadlovek a důvody, proč je na poli fotoaparátů převálcovaly bezzrcadlovky.

Trhem fotoaparátů otřásly mobily

Ještě před pár lety platilo, že kdo chtěl začít fotit na vyšší úrovni, musel si pořídit zrcadlovku. Výběr značky byl prostý – na trhu totiž fugurovali jen dva silní konkurenti, Canon a Nikon. Zrcadlovka představovala pro začátečníky výzvu. Museli se naučit zařízení ovládat, zaostřit, nastavit clonu, čas atd., aby dosáhly správné expozice.

S nástupem fotomobilů mezi lety 2010 až 2017 poklesl prodej kompaktních fotoaparátů o 84 %. Stejný trend nastal i u zrcadlovek. V roce 2020 společnost Olympus po 84 letech ukončila výrobu kompaktních fotoaparátů. Ve stejném roce se propadl prodej digitálních zrcadlovek (DSLR) o 9,3 %, naopak zájem o bezzrcadlovky v roce 2021 vzrostl o 67 %.

Zrcadlovky vlastně dosáhly limitu

Tentýž rok Canon oznámil, že se nebude pouštět do vývoje dalšího nástupce svých vlajkových DSLR. Model 1D X Mark III, vydaný v roce 2020, tak zůstává poslední nejvyšší zrcadlovkou společnosti Canon. Společnost Nikon dokonce od vývoje zrcadlovek zcela upustila. Výrobci se místo toho zaměřili na perspektivnější bezzrcadlovky.

Přestože poslední modely zrcadlovek představují ve své kategorii vrchol, jsou v porovnání se současnými fotomobily a bezzcadlovkami technologicky zastaralé. Fungují na principu přenosu obrazu do hledáčku přes skleněný hranol a soustavu zrcadel. Složitější konstrukce plná mechanických součástek má voji váhu a setrvačnost. A v tomto ohledu už dosáhly limitu.

Výroba bezzrcadlovek je levnější, přesto fotí skvěle

U bezzrcadlovek, jak název sám napovídá, se přenos obrazu obejde bez zrcadel. Záběr se zde nasnímá a přenese do hledáčku a/nebo na displej v digitální podobě. Jednodušší konstrukce přináší snazší a levnější výrobu a kompaktnější design. Digitální přenos záběru navíc umožňuje fotografovat s vyšší kadencí.

Díky elektronickému hledáčku má fotograf možnost kontroly výsledku, ještě před stisknutím spouště. Zvětšení obrazu v hledáčku umožňuje snadnější a přesnější manuální zaostření. Technologie autofokus (AF = automatické ostření) zde nabízí perfektní ostrost a nehrozí problémy sladění fotoaparátu s objektivem (tzv. front/back focus).

Další výhodou jsou vychytané funkce detekce obličeje, detekce oka či pokročilé 3D sledování pohybujícího se objektu. Jediným větším nedostatkem oproti zrcadlovkám je vyšší energetická náročnost, která se projevuje nižší výdrží baterie. To lze ale snadno vyřešit náhradní baterií.

Klady

  • Přesnější zaostřování (automatické i manuální)
  • Elektronický hledáček
  • Nejnovější AF technologie (detekce obličeje…)
  • Rychlejší snímání
  • Jednodušší a levnější výroba
  • Kompaktnější design

Zápory

  • Vyšší energetická náročnost
  • Proces tvorby fotografie je méně autorský
Od 12 000 Kč Orientační cena

Zdroje: Seznam zprávy, iRozhlas

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud máte důležitou zprávu a očekáváte naši odpověď, oslovte nás přes e-mail.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.