Jak vybrat dětský cyklovozík
Víte, že paleta využití dětských cyklovozíků je vcelku široká a neomezuje se pouze na cyklistiku? Pokud nikoliv, nevadí. Hned první dvě kapitoly tohoto článku totiž věnujeme popisu možností užití vozítek a představení jejich základních kategorií. Díky tomu získají tolik potřebný přehled i naprostí laici.
Za významné parametry považujeme provedení konstrukce, u kterého se vždy vyplatí zkontrolovat přítomnost certifikace. Významnou roli při cestách po přírodě sehrává též odpružení. Zapomínat nemůžeme ani na rozměry vozítka, které musí nabízet dostatek místa pro dítě, ale zároveň příliš nezatěžovat rodiče. S pohodlím souvisí také velikost kol a provedení brzd, podstatný je i význam úložných prostor a doplňků.
Závěrečnou kapitolu tvoří cenové okénko, ve kterém vás seznámíme s výsledky námi provedené analýzy. Jednotlivé modely jsme rozčlenili do tří základních cenových pater a povíme vám, co můžete za své peníze očekávat.
K čemu se hodí?
Vozík na kolo se od levnější cyklosedačky odlišuje hlavně výrazně širší škálou využitelnosti. Asi nejznámější je možnost napojení na zadní tyč kola. Dítě si pohodlně posadíte do vozíku a šlapete. Mezi hlavní výhody patří komfort a bezpečnost tohoto řešení, ačkoliv musíte průběžně sledovat, zda je vzadu všechno v pořádku.
Vozík můžete využít i jako náhradu kočárku. Vydáváte-li se tedy na sportovní výlet, jedná se dokonce pro svou nižší hmotnost, jednodušší konstrukci a kvalitnější odpružení o tu lepší variantu. Díky těmto vlastnostem můžete k vozíku také obout brusle nebo si s ním zaběhat.
V neposlední řadě lze vozík uplatnit též při nordic walking nebo joggingu. Pomocí praktického nástavce si jej připnete k tělu a rázem máte zvýšenou zátěž navíc. Optimální řešení jak pro váš trénink, tak pro vaše dítě.
Výhody a nevýhody cyklovozíků
Přestože cyklovozíky nejsou žádný nový vynález, ještě před několika lety nesměly na vozovku, a dokonce ani cyklostezky. Dnes už je jejich používání povolené a směle konkurují do té doby převažujícím cyklosedačkám. Pokud se chcete o cyklosedačkách dozvědět více, věnovali jsme jim samostatný článek Jak vybrat cyklosedačku. V tuto chvíli se ale vraťme zpět k cyklovozíkům a podívejme se spolu na výhody a nevýhody, které s sebou nesou.
Výhody cyklovozíků
Hlavní motivací ke koupi cyklovozíku bývá jeho bezpečnost. Do některých modelů můžete vložit i autosedačku, dítě mívá lépe chráněnou hlavu a dočkáte se i ochrany před deštěm či jinou nepřízní počasí. Pokud se bojíte, že bude jízda s cyklovozíkem příliš náročná, jste na omylu.
Naopak, vzhledem k tomu, že má vlastní kolečka, a kolo tak nenese celou jeho hmotnost, bývá jízda s cyklovozíkem většinou snadnější než s cyklosedačkou. Kolo navíc není třeba nijak vyvažovat a kvalitní cyklovozík zůstane bezpečně stát i ve chvíli, kdy se stane nehoda a rodič na kole náhodou spadne.
Nevýhody cyklovozíků
Samozřejmě ale nic není dokonalé, a tak i cyklovozíky mají své nevýhody, o kterých byste před nákupem měli vědět. Pravděpodobně nejviditelnější z nich jsou rozměry. To platí zejména u modelů určených pro dvě děti, které mohou znesnadnit vyhýbání se protijedoucím jezdcům. Méně kvalitní cyklovozíky nemusí být optimálně upevněné a například při brzdění tak může docházet k jejich vychýlení až do protisměru.
Optimální není ani poloha dítěte, respektive nízké sezení, kvůli kterému je dítě vystavené prachu, kamínkům a dalším nečistotám z vozovky a zadního kola. Při výběru cesty je tak nutné na tuto skutečnost pamatovat a volit ideálně co nejméně prašný povrch, před ním totiž neochrání ani síťka na kabině. Na škodu není také připevnění zadního blatníku na kolo.
Jednou z často opakovaných výhrad vůči cyklovozíkům je také to, že na dítě při jízdě nevidíte a nemáte tak přehled o tom, zda je v pořádku. Na stejný problém ovšem narazíte například i u zadních autosedaček a dá se do jisté míry vyřešit použitím zpětného zrcátka.
Výhody a nevýhody cyklovozíků najdete také níže v tabulce:
Výhody cyklovozíků | Nevýhody cyklovozíků |
+ při sportu mohou nahradit kočárek + bezpečnost dítěte + stabilita |
– větší rozměry a hmotnost – dítě vystaveno prachu – dítě mimo pozorovací úhel |
Typy vozíků
Různorodosti využití cyklovozíků odpovídá i množství jednotlivých typů. V obchodech tak dnes naleznete tři základní druhy:
- klasické cyklovozíky – určené pouze pro cyklistiku, montáž prostřednictvím tyče na kolo, konstrukce stavěna s ohledem na potřeby cyklistů
- vozík a jogger – jedno přední kolo a nástavec na jogging, vhodné pro cyklistiku a běhání
- multifunkční vozík – univerzální řešení pro všechny činnosti, bohatá nabídka funkcí a využitelnosti.
Ačkoliv se na první pohled může jevit zakoupení multifunkčního vozíku jako optimální varianta, vždy se zamyslete nad tím, kolika aktivitám se ve svém volném čase věnujete. Úžeji zaměřené produkty jsou totiž navrženy přesně s ohledem na potřeby konkrétních sportů. V případě jízdy na kole proto dosáhnete mnohem lepších výsledků s klasickými než multifunkčními vozítky.
Konstrukce
Vzhledem k tomu, že vozíku svěřujete vlastní dítě, doporučujeme zodpovědně zkontrolovat provedení konstrukce. Všechny díly musí být dostatečně pevně spojeny, aby vydržely i vysokou zátěž. Pátrejte po přítomnosti odpovídající certifikace potvrzující, že materiál vaši ratolest ochrání i v případě nehody.
Standardní doplněk představují bezpečnostní pásy, zabraňující vypadnutí malého cestovatele při překlopení vozítka. Prověřte, zda jsou dostatečně pevné a zároveň optimálně fixují tělíčko dítěte. Nejmenším dětem je potom vhodné dokoupit speciální sedačku.
Zkontrolujte též, zda je látka kabiny voděodolná. Nikdy totiž nevíte, kdy vás po cestě stihne nějaká ta průtrž mračen.
Rozměry
Obecně platí, že cyklovozík by měl být tak velký, aby se v něm dítě mohlo pohodlně rozvalit. Pravidlo „čím větší, tím lepší“ však rozhodně neplatí absolutně. Úměrně ke zvětšujícím se rozměrům se totiž zvyšuje i hmotnost vozíku, který může být v extrémním případě problém utáhnout do kopce. Pohlídejte si také celkovou nosnost vozíku, ta se pohybuje od 30 do 50 kg.
Z hlediska kapacity jsou k dispozici jednomístné a dvoumístné modely, určené pro komfortní usazení dvojčátek. U větších vozíků si dobře zkontrolujte rozkládací mechanismus. V ideálním případě by mělo být možné vozík rozložit tak, abyste jej mohli snadno uložit do kufru automobilu či doma umístit někam, kde nebude překážet.
Odpružení
Zkoušeli jste někdy jezdit na špatně odpruženém kole? Pak jistě víte, jak silně je cítit každá nerovnost. I proto se dnes v obchodech vyskytují dva základní druhy cyklovozíků:
- neodpružené – nižší cena, nevhodné do nerovných terénů, nutno podhustit gumy
- odpružené – vyšší cena, vhodné do jakéhokoliv terénu.
V zásadě platí, že neodpružená vozítka byste měli zakoupit pouze tehdy, plánujete-li jezdit výhradně po rovných silnicích nebo chodnících. Jestliže se rozhodnete vydat do terénu, počítejte s tím, že vaše dítko si v takovém vozíku výlet příliš neužije. V takovém případě je proto lepší volit odpružený cyklovozík.
Kola
Naprostá většina dostupných produktů se pyšní koly s dušemi. Oblíbené jsou jednak pro svou vysokou odolnost, jednak podporují odpružení. Jejich rozměry se pohybují od 16″ do 20″. Čím větší kola jsou, tím lépe překonávají nerovnosti a překážky. Za všech okolností se poohlédněte po kovových discích, jelikož u plastových je poměrně vysoké riziko prasknutí.
Brzdy
Vybíráte cyklovozík výhradně k tomu, abyste jej připojili za kolo? Potom se brzdami vůbec nemusíte zaobírat, neboť se o všechno postará brzdný systém umístěný na bicyklu. Jestliže ovšem vybíráte univerzální vozítko umožňující přestavbu na kočárek, takové již musí být vybaveno vlastními brzdami. S největší pravděpodobností to bude minimálně jeden typ z následující trojice:
- parkovací brzda – nejlevnější, nylonový popruh obtočený kolem zadní pneumatiky, vhodná pouze jako zajištění před odjezdem z kopce
- nožní brzda – klasika známá z běžných kočárků, zamknutí zadních kol kovovými pákami
- ruční brzda – pouze zpomaluje, vhodná při jízdě z kopce.
Standardně bývají vozíky vybaveny všemi třemi druhy, v posledních letech se ovšem postupně upouští od parkovacích brzd a jejich roli suplují pokročilejší nožní systémy.
Úložné prostory
Pití, kapesníčky, občerstvení, náhradní oblečení, hračky. Věcí, které malé dítě potřebuje ke své plné spokojenosti, není zrovna málo. Vybírejte proto pouze modely nabízející dostatečný prostor pro jejich uložení. Na kolo se totiž kabelka ani příruční taška příliš nehodí.
Vozíky běžně oplývají úložnými systémy v podobě kapes umístěných před řídítky nebo za kabinou modelu. Dražší produkty potom umožňují dokoupení rozšiřujících kapes, nabízejících místo pro uložení mobilního telefonu, lahve s pitím nebo osobních dokladů.
Doplňky
Nemůžete se v kamenné prodejně rozhodnout, který ze dvou takřka identických modelů zakoupit? Ve většině případů má konečné slovo šíře rozličných doplňků a příslušenství, u nichž dostávají výrobci možnost se do sytosti vyřádit. Mezi ty nejčastěji patří:
- miminkovník – vložka pro uložení nejmenších dětí
- dešťové kryty – plastové zábrany napomáhající zvýšit voděodolnost
- sluneční clony – ochrana před silnými slunečními paprsky
- reflexní prvky – zvýšení viditelnosti vozíku i ve špatně přehledných místech
- větrací otvory – zajištění cirkulace vzduchu uvnitř kabiny.
Cena
Poslední část každého článku věnujeme přehledu cen a ani u dětských cyklovozíků tomu nebude jinak. Vzhledem k poměrně širokému rozpětí využitelnosti a konstrukční kvality jednotlivých modelů asi nepřekvapí vcelku široká škála intervalů. I přes tyto obtíže se nám však podařilo identifikovat hned tři cenové skupiny, ve kterých budete po svém favoritovi pátrat i vy. Jen letmým pohledem tak zjistíte, jak vysoký finanční obnos si vlastně máte připravit.
Cena do 10 000 Kč
V nejlevější třídě naleznete jednomístné vozíky určené do nenáročných terénů. Jedná se o modely, které lze využít výhradně ve spojení s jízdním kolem. Hmotnost se pohybuje v rozmezí od 5 do 15 kilogramů, nosnost dosahuje až 25 kg. Neočekávejte však mnoho pokročilých prvků a zejména nejlevnější vozítka nejsou voděodolná, proto si dávejte pozor na cesty při nejisté předpovědi počasí.
Taktéž doporučujeme zohlednit absenci odpružení u většiny nabízených produktů. Vozík proto zapřáhněte pouze tehdy, vydáváváte-li se na projížďku po perfektně zpevněných cestách, ideálně po cyklostezkách.
Cena od 10 000 do 15 000 Kč
Chcete svému potomkovi dopřát přeci jen výraznější komfort? Jistě vás uspokojí modely střední třídy, do níž řadíme naprostou většinu dostupných vozíků. Základem je certifikovaná konstrukce s podporou valné většiny všech vychytávek. Ať se vydáváte do deště nebo slunce, vaše dítě bude vždy perfektně chráněno. Odpružení potom zajistí tolik potřebné pohodlí i při jízdě nestabilním terénem.
V této skupině již najdete i dvoumístné modely pro dvojčata. Hmotnost bývá od 6 do 16 kilogramů, nosnost obvykle přesahuje hranici 35 kilogramů. Samozřejmostí je bohatá paleta úložných prostorů, včetně speciálních držáků na lahve nebo kapes pro umístění mobilního telefonu. Valnou většinu produktů této kategorie lze navíc využít také jako kočárky nebo vozítka pro jogging.
Cena nad 15 000 Kč
Za mnoho peněz, mnoho muziky. Zcela multifunkční dětské cyklovozíky s cenovkou přesahující 15 000 Kč jsou určeny těm nejnáročnějším zájemcům. Vysokou kvalitu materiálu, odolná kola s kovovými disky a odpružení asi nemusíme zbytečně zmiňovat. Samozřejmostí je též ochrana dítěte před všemi rozmary počasí.
Úložné prostory nabízejí dostatek místa pro umístění všeho, co je zapotřebí. Samozřejmostí je bohatá paleta nástavců a rozšíření, díky nimž můžete vozík využít pro jakoukoliv sportovní aktivitu.