Srovnávací test a recenze
nejlepších dětských cyklovozíků

Ukázka produktu ve srovnání dětských cyklovozíků

Milujete cyklistiku a nechcete se své vášně vzdát ani po narození potomka? Neradi byste ovšem bez něj trávili více času, než je nezbytně nutné? Dnešní doba naštěstí nabízí vhodné řešení i aktivním rodinám, které se svých koníčků nechtějí vzdát ani po příchodu nového člena.

Možných řešení existuje hned několik. Větší děti můžete snadno posadit na speciální sedačku přímo na kolo a okamžitě se vydat na cestu. Co ale s menšími ratolestmi, které mají problém sedět delší dobu ve vzpřímené poloze a dlouhou cestu za zády svého rodiče by pravděpodobně nevydržely? Ideální případ pro dětské cyklovozíky nabízející potomkovi výrazně vyšší míru komfortu a bezpečí.

Vzhledem k tomu, že cyklistika si u nás získává stále více a více fanoušků, rozhodli jsme se připravit následující text. Nabízeným vozíkům za kolo se v něm podíváme pořádně na zoubek a stanovíme nejdůležitější kritéria, která se vyplatí během nákupu sledovat. Po důkladném přečtení se v nabídce obchodů zorientujete prakticky okamžitě.


Nejlepší dětské cyklovozíky dle hodnocení a recenzí uživatelů

Vzhled Název Nosnost (kg) Orientační cena Aktuální cena
Recenze Thule Chariot Sport 1 Thule Chariot Sport 1 34 28 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Qeridoo KidGoo 1 Sport Qeridoo KidGoo 1 Sport 30.6 16 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Qeridoo KidGoo 1 Qeridoo KidGoo 1 30.6 11 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Hamax Outback 2v1 Hamax Outback 2v1 Neuvedeno 19 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Burley Solo Burley Solo 34 18 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Qeridoo Sportrex 2 Qeridoo Sportrex 2 43 12 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Qeridoo KidGoo 2 Qeridoo KidGoo 2 33 15 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Qeridoo Sportrex 1 Qeridoo Sportrex 1 35 11 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Thule Chariot Cross 2 Thule Chariot Cross 2 45 23 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Thule Coaster XT Thule Coaster XT 45 9 000 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat dětský cyklovozík

Víte, že paleta využití dětských cyklovozíků je vcelku široká a neomezuje se pouze na cyklistiku? Pokud nikoliv, nevadí. Hned první dvě kapitoly totiž věnujeme popisu možností užití vozítek a představení jejich základních kategorií. Díky tomu získají tolik potřebný přehled i naprostí laici.

Za významné parametry považujeme provedení konstrukce, u něhož se vždy vyplatí zkontrolovat přítomnost odpovídající certifikace. Významnou roli při cestách po přírodě sehrává též provedení odpružení. Zapomínat nemůžeme ani na rozměry vozítka, které musí nabízet dostatek místa pro dítě, ale zároveň příliš nezatěžovat rodiče. S pohodlím souvisí také velikost kol a provedení brzd. Opomenout nemůžeme ani význam úložných prostor a doplňků.

Závěrečnou kapitolu tvoří, jako již ostatně vždycky, cenové okénko, v němž vás seznámíme s výsledky námi provedené analýzy. Jednotlivé modely jsme rozčlenili do tří základních cenových pater, v nichž se budete s největší pravděpodobností během nákupu pohybovat.

K čemu se hodí?

Vozík na kolo se od levnější cyklosedačky odlišuje hlavně výrazně širší škálou využitelnosti. Asi nejznámější je možnost napojení na zadní tyč kola. Dítě si pohodlně posadíte do vozíku a šlapete. Velké výhody spatřujeme v komfortu a bezpečnosti tohoto řešení, ačkoliv musíte průběžně sledovat, zda je vzadu všechno v pořádku.

Vozík samozřejmě může sehrát i roli náhrady kočárku. Vydáváte-li se tedy na sportovní výlet, jedná se dokonce pro svou nižší hmotnost, jednodušší konstrukci a kvalitnější odpružení o tu lepší variantu. Díky těmto vlastnostem můžete k vozíku také obout brusle nebo si zaběhat.

V neposlední řadě lze vozík uplatnit též při nordic walking nebo joggingu. Pomocí praktického nástavce si jej připnete k tělu a rázem máte zvýšenou zátěž navíc. Optimální řešení jak pro váš trénink, tak pro vašeho potomka.

Typ vozíku

Široké paletě možných využití cyklovozíků odpovídá i množství jednotlivých typů. V obchodech tak dnes naleznete tři základní druhy:

 • klasické cyklovozíky – určené pouze pro cyklistiku, montáž prostřednictvím tyče na kolo, konstrukce stavěna s ohledem na potřeby cyklistů
 • vozík a jogger – jedno přední kolo a nástavec na jogging, vhodné pro cyklistiku a běhání
 • multifunkční vozík – univerzální řešení pro všechny činnosti, bohatá nabídka funkcí a využitelnosti.

Ačkoliv se na první pohled může jevit zakoupení multifunkčního vozíku jako optimální varianta, vždy se zamyslete nad tím, kolika aktivitám se ve svém volném čase věnujete. Úžeji zaměřené produkty jsou totiž navrženy přesně s ohledem na potřeby konkrétních sportů. V případě jízdy na kole proto dosáhnete mnohem lepších výsledků s klasickými než multifunkčními vozítky.

Konstrukce

Vzhledem k tomu, že vozíku svěřujete vlastní dítě, doporučujeme zodpovědně zkontrolovat provedení konstrukce. Všechny díly musí být dostatečně pevně spojeny a vydržet i vysokou zátěž. Pátrejte po přítomnosti odpovídající certifikace potvrzující, že materiál vaši ratolest ochrání i v případě vážné nehody.

Standardní doplněk představují bezpečnostní pásy, zabraňující vypadnutí malého cestovatele při překlopení vozítka. Prověřte, zda jsou dostatečně pevné a zároveň optimálně fixují tělíčko dítěte, aby nedošlo k jeho uškrcení. Nejmenším dětem je potom vhodné dokoupit speciální sedačku.

Zkontrolujte též, zda je látka kabiny voděodolná. Nikdy totiž nevíte, kdy vás po cestě stihne nějaká ta průtrž mračen.

Odpružení

Zkoušeli jste někdy jezdit na špatně odpruženém kole? Pak jistě víte, jak silně je cítit každá nerovnost. I proto se dnes v obchodech vyskytují dva základní druhy cyklovozíků:

 • Neodpružené – nižší cena, nevhodné do nerovných terénů, nutno podhustit gumy.
 • Odpružené – vyšší cena, vhodné do jakéhokoliv terénu.

V zásadě platí, že neodpružená vozítka byste měli zakoupit pouze tehdy, plánujete-li jezdit výhradně po dokonale rovných silnicích nebo chodnících. Jestliže se rozhodnete vydat do terénu, počítejte s tím, že vaše dítko si rozhodně výlet příliš neužije.

Rozměry

Obecně platí, že cyklovozík by měl být tak velký, aby se v něm ratolest mohla pohodlně rozvalit. Pravidlo „čím větší, tím lepší“ však rozhodně neplatí absolutně. Úměrně ke zvětšujícím se rozměrům se totiž zvyšuje i hmotnost vozíku, který může být v extrémním případě problém utáhnout do kopce.

K dispozici jsou jednomístné a dvoumístné modely, určené pro komfortní usazení dvojčátek. U větších vozíků si dobře zkontrolujte rozkládací mechanismus. V ideálním případě by mělo být možné vozík rozložit tak, abyste jej mohli snadno uložit do kufru automobilu či doma umístit někam, kde nebude překážet.

Kola

Naprostá většina dostupných produktů se pyšní koly s dušemi. Oblíbené jsou jednak pro svou vysokou odolnost, jednak podporují odpružení. Jejich rozměry se pohybují od 16“ do 20“. Čím větší kola jsou, tím lépe překonávají nerovnosti a překážky. Za všech okolností se poohlédněte po kovových discích, jelikož u plastových je poměrně vysoké riziko prasknutí.

Brzdy

Vybíráte cyklovozík výhradně k tomu, abyste jej připojili za kolo? Potom se brzdami vůbec nemusíte zaobírat, neboť se o všechno postará brzdný systém umístěný na bicyklu. Jestliže ovšem vybíráte univerzální vozítko umožňující přestavbu na kočárek, takové již musí být vybaveno vlastními brzdami. S největší pravděpodobností to bude minimálně jeden z následující trojice:

 • parkovací brzda – nejlevnější, nylonový popruh obtočený kolem zadní pneumatiky, vhodná pouze jako zajištění před odjezdem z kopce
 • nožní brzda – klasika známá z běžných kočárků, zamknutí zadních kol kovovými pákami
 • ruční brzda – pouze zpomaluje, vhodná při jízdě z kopce.

Standardně bývají vozíky vybaveny všemi třemi druhy, v posledních letech se ovšem postupně upouští od parkovacích brzd a jejich roli suplují pokročilejší nožní systémy.

Úložné prostory

Pití, kapesníčky, občerstvení, náhradní oblečení, hračky. Věcí, které malé dítě potřebuje ke své plné spokojenosti, není zrovna málo. Vybírejte proto pouze takové modely nabízející dostatečný prostor pro jejich uložení. Na kolo se totiž kabelka ani příruční taška příliš nehodí.

Vozíky běžně oplývají bohatou paletou úložných systémů v podobě kapes umístěných před řídítky nebo za kabinou podle modelu. Dražší produkty potom umožňují dokoupení rozšiřujících kapes, nabízejících místo pro uložení mobilního telefonu, lahve s pitím nebo osobních dokladů.

Doplňky

Nemůžete se v kamenné prodejně rozhodnout, který ze dvou takřka identických modelů zakoupit? Ve většině případů má konečné slovo šíře rozličných doplňků a příslušenství, u nichž dostávají výrobci možnost se do sytosti vyřádit. Mezi ty nejčastěji patří:

 • miminkovník – pro uložení nejmenších dětí
 • dešťové kryty – plastové zábrany napomáhající zvýšit voděodolnost
 • sluneční clony – ochrana před silnými slunečními paprsky
 • reflexní prvky – zvýšení viditelnosti vozíku i ve špatně přehledných místech
 • větrací otvory – zajištění cirkulace vzduchu uvnitř kabiny.

Cena

Poslední část každého článku věnujeme přehledu cen a ani u dětských cyklovozíků tomu nebude jinak. Vzhledem k poměrně širokému rozpětí využitelnosti a konstrukční kvality jednotlivých modelů asi nepřekvapí vcelku široká škála intervalů. I přes tyto obtíže se nám však podařilo identifikovat hned tři cenové skupiny, ve kterých budete po svém favoritovi pátrat i vy. Jen letmým pohledem tak zjistíte, jak vysoký finanční obnos si vlastně máte připravit.

Cena do 10 000 Kč

V nejlevější třídě s cenovkou do 10 000 korun naleznete jednomístné vozíky určené do nenáročných terénů. Jedná se o modely, které lze využít výhradně ve spojení s jízdním kolem. Hmotnost se pohybuje v rozmezí od 5 do 15 kilogramů, nosnost dosahuje až 25 kg. Díky certifikované konstrukci se nemusíte obávat, že by uprostřed jízdy došlo k utržení nosných dílů. Neočekávejte však mnoho pokročilých prvků a zejména nejlevnější vozítka nejsou voděodolná, proto si dávejte pozor na cesty při nejisté předpovědi počasí.

Taktéž doporučujeme zohlednit absenci odpružení u většiny nabízených produktů. Vozík proto zapřáhněte pouze tehdy, vydáváváte-li se na projížďku po perfektně zpevněných cestách, ideálně po cyklostezkách.

Cena od 10 000 Kč do 15 000 Kč

Chcete svému potomkovi dopřát přeci jen výraznější komfort? Jistě vás uspokojí modely střední třídy, do níž řadíme naprostou většinu dostupných vozíků. Základem je certifikovaná konstrukce s podporou valné většiny všech vychytávek. Ať se vydáváte do deště nebo slunce, vaše dítě bude vždy perfektně chráněno. Odpružení potom zajistí tolik potřebné pohodlí i při jízdě nestabilním terénem.

V této skupině již najdete i dvoumístné modely pro dvojčata. Hmotnost bývá od 6 do 16 kilogramů, nosnost obvykle přesahuje hranici 35 kilogramů. Samozřejmostí je bohatá paleta úložných prostorů, včetně speciálních držáků na lahve nebo kapes pro umístění mobilního telefonu. Valnou většinu produktů této kategorie lze navíc využít také jako kočárky nebo vozítka pro jogging.

Cena nad 15 000 Kč

Za mnoho peněz, mnoho muziky. Zcela multifunkční dětské cyklovozíky s cenovkou přesahující 15 000 Kč jsou určeny těm nejnáročnějším zájemcům. Vysokou kvalitu materiálu, odolná kola s kovovými disky a odpružení asi nemusíme zbytečně zmiňovat. Samozřejmostí je též ochrana dítěte před všemi rozmary počasí.

Úložné prostory nabízejí dostatek místa pro umístění všeho, co je zapotřebí. Samozřejmostí je bohatá paleta nástavců a rozšíření, díky nimž můžete vozík využít pro jakoukoliv sportovní aktivitu.