Recenze AEG DVB5960HB - Test 2023 | Arecenze.cz
Menu

Recenze a test AEG DVB5960HB

94,0 % Hodnocení
redakce

Vítěz srovnání

Komínové digestoře

Klady a zápory

Klady

  • Možnost propojení s varnou deskou
  • Vysoký výkon 700 m3/h
  • Nízká hlučnost 54 dB

Zápory

  • Nízká účinnost filtrace tuků
  • Vyšší cena
  • Nemá dálkový ovladač
16 000 Kč Orientační cena

Souhrnné údaje

Komínová digestoř AEG DVB5960HB patří stejně jako většina modelů na trhu v době srovnání (srpen 2022) ke kombinovaným spotřebičům, to znamená, že zvládá jak klasický odtah, tak recirkulaci. Její efektivita filtrace je ale poměrně nízká, zařadila se do třídy F, doporučujeme ji tak volit hlavně jako odtahovou digestoř. Mezi konkurencí vyniká především svou nízkou hlučností, vydává maximálně 54 dB, zatímco většina ostatních modelů má maximální hlučnost okolo 65 dB.

Pozitivem je také energetická úspornost. Digestoř se řadí do energetické třídy A, což je jedna z nejlepších hodnot na trhu. Za rok spotřebuje cca 54 kWh, na přístroj s takovým výkonem je tato spotřeba poměrně nízká. Její účinnost proudění vzduchu i osvětlení také získaly známku A, až na slabší filtraci tak jde o všestranně efektivní model. Nijak nepokulhává ani v otázce výkonu, za hodinu zvládne odsát až 700 m3 vzduchu, a hodí se tak i do větších kuchyní o objemu do 70 m3.

Parametr Tento produkt
Odvádění par

Kombinované

Výkon (m3/hod)

700

Hlučnost (dB)

54

Třída účinnosti proudění vzduchu

A

Třída účinnosti filtrace tuků

F

Třída účinnosti osvětlení

A

Energetická třída

A

Roční spotřeba energie (kWh)

54

Roční náklady na provoz v roce 2022 (Kč)

313

Ovládání a rozměry

Stejně jako řada dalších modelů z vyšší cenové kategorie, i digestoř AEG je vybavená moderním dotykovým ovládáním. To působí především designově hezky. Setkáte se i s malým displejem, který ještě trochu usnadní ovládání. Při nastavování můžete volit ze 4 rychlostí, standardem jsou 3. Co ve výbavě tohoto modelu nenajdete, je dálkový ovladač. Na druhou stranu je ale vybavený funkcí propojení s varnou deskou, díky které může odsávání regulovat automaticky, bez vašich zásahů (za předpokladu, že tuto funkci vaše varná deska podporuje).

Parametr Tento produkt
Počet rychlostí

4

Typ ovládání

Dotykové

Dálkový ovladač

Ne

Displej

Ano

Minimální výška nad plynovou deskou (cm)

45

Minimální výška nad elektrickou deskou (cm)

45

Šířka (cm)

89,8

Hloubka (cm)

25,6

Hlavní klady a zápory

Silnou stránkou digestoře AEG je především její nízká hlučnost v kombinaci s vysokým výkonem. Zároveň jde o energeticky úsporný model, zaujme také možností propojení s varnou deskou a automatickou regulací odsávání. Výhodou pro řadu uživatelů jistě bude i moderní design s dotykovým ovládáním.

Největší slabinou tohoto modelu je nízká efektivita filtrace tuků, kvůli tomu bychom jej úplně stoprocentně nedoporučili jako recirkulační variantu, ačkoliv tuto možnost nabízí. Ve výbavě také nenajdete dálkové ovládání, to ale nebývá úplně standardem. Překážkou při koupi samozřejmě může být i cena tohoto modelu, která nepatří k nejnižším.

Porovnání s alternativami

Pokud vás zaujal výkon této digestoře, ale chcete pár tisíc ušetřit, za zvážení stojí také model Whirlpool WHVP 63 LT W. Ten sice nemá žádné „chytré“ funkce, výkonem se ale digestoři AEG víceméně vyrovná, a takovou filtraci tuků zvládá dokonce o třídu lépe. Daní za nižší cenu je ale horší energetická efektivita, i když reálně bude rozdíl v ročních nákladech spíše v řádu desítek korun.

Ještě větší finanční úsporu nabízí digestoř Gorenje WHC 623E14X. Možná si říkáte, že je to od luxusního modelu typu AEG DVB5960HB trochu skok, a částečně máte pravdu. Digestoř Gorenje se nemůže modelu AEG rovnat výkonem, hlučností ani nabídkou funkcí. Stojí ale zlomek ceny a v jednom směru digestoř AEG dokonce předčí – má výrazně účinnější filtraci tuků, díky které jde o daleko vhodnější model pro recirkulaci.

Naše hodnocení a závěr

Digestoř AEG DVB5960HB bude ideální variantou do větších moderních kuchyní. Pokud máte zároveň varnou desku s funkcí propojení, pak máte úplně vyhráno, při napojení na desku se totiž digestoř zapíná sama se zahájením vaření a automaticky reguluje také intenzitu odsávání. Díky výkonu 700 m3/hod tuto digestoř využijete do prostor o objemu až 70 m3, maximální hlučnost 54 dB zase zaručí, že vás její chod nebude nijak obtěžovat. Moderní design doplněný o dotykové ovládání už je jen třešničkou na dortu.

Jednu větší nevýhodu ale tento model přece jen má, není příliš efektivní při filtraci tuků, můžeme jej tak doporučit spíše jako odtahovou než recirkulační variantu, ačkoliv oficiálně zvládá obojí. Pokud vás zajímá alternativa se stejně dobrým výkonem a o chlup lepší filtrací, podívejte se také na recenzi modelu Whirlpool WHVP 63 LT W.

16 000 Kč Orientační cena
Autor: Eliška Srncová | Datum: | Produkt: AEG DVB5960HB | Hodnocení: 94,0 %
Eliška Srncová je služebně nejstarší redaktorkou v našem týmu a různé kuchyňské spotřebiče má na starosti už dlouhá léta. Díky tomu se i na trhu s digestořemi dobře orientuje a snadno vám poradí, jaký výkon či další vlastnosti volit pro vaši kuchyni. Kromě digestoří recenzuje také různé typy sporáků, myčky a jiné větší spotřebiče.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Pokud potřebujete odpověď co nejdříve, napište na facebook skupinu, kde radí i další uživatelé a odborníci.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze AEG DVB5960HB

AEG DVB5960HB

16 000 Kč Orientační cena