Tento článek se věnuje výběru digitálních fotorámečků, o kterých vám prozradí první poslední. Abyste si mohli udělat lepší přehled o tom, jaké informace se z článku dozvíte, projděte si nejdříve jeho souhrnný přehled.
- Proč koupit kvalitní digitální fotorámeček – bude mít vysoké rozlišení displeje, a tím pádem bude fotografie zobrazovat ve výborné kvalitě s velkým množstvím detailů. Kvalitní fotorámeček si navíc často poradí s větším množstvím různých formátů, takže zvládne přehrát i videa či hudbu.
- Nevýhody digitálních fotorámečků – jejich pořízení se neobejde bez jisté finanční investice. Pak je také potřeba nejdříve pořídit nějaké fotografie, abyste měli ve fotorámečku co prezentovat. Nevýhodou může být u některých fotorámečků také nutnost výměny či potřeba dobití baterií.
- Výběr podle obrazovky – se týká velikosti úhlopříčky, rozlišení obrazu a poměru stran. Záleží, kam budete chtít fotorámeček umístit, kdo se na něj bude nejčastěji dívat a z jaké vzdálenosti a také jaké typy fotografií bude rámeček nejčastěji zobrazovat.
- Druhy podle podporovaných formátů – vybírejte podle toho, zda chcete pouze prezentovat fotografie, nebo také přehrávat videa a hudbu. Některé dražší fotorámečky přehrávají všechny typy formátů.
- Úložiště – může být tvořeno interní pamětí, nebo slotem na paměťovou kartu či USB flash disk, což je výhodnější řešení. V případě interní paměti sledujte její kapacitu a to, jakým způsobem se fotografie do fotorámečku importují.
- Možnosti napájení – běžně se setkáte s fotorámečky s napájecím adaptérem, které umožňují nepřetržitý provoz. Dále budete na výběr modely s dobíjecím akumulátorem nebo na tužkové baterie, u nichž je ale třeba hlídat dobití/životnost akumulátoru.
- Zpracování – fotorámečky se mohou odlišovat i výrobním materiálem rámečku, jeho barevným provedením nebo i tvarem. U většiny dominuje plastový materiál rámu, ale setkáte se i s bytelnějším kovovým provedením.
- Vybavení a funkce – usnadní používání nebo zefektivní prezentaci fotografií či videí. Některé funkce jsou standardem i u levnějších fotorámečků, jiné zase doménou luxusnějších zařízení.
- Příslušenství – paměťové karty, flash disky, tužkové baterie ale i samotný digitální fotoaparát či mobilní telefon pro pořizování snímků. Bez tohoto vybavení se při používání digitálního fotorámečku neobejdete.
- Oblíbené značky – výrobců, kteří se zaměřují i na digitální fotorámečky, je spousta. Mezi nejoblíbenější patří určitě Sencor, Braun, Hyundai nebo GoGen. Náročné zákazníky ovšem uspokojí digitální fotorámečky z dílky FrameXX.
- Ceny – tento typ zboží obvykle zakoupíte za pořizovací ceny v rozmezí 2 000 až 7 000 Kč. Vždy záleží na velikosti fotorámečku, rozlišení obrazu a doplňkových funkcích, chytrých technologiích či velikosti úložiště.
Proč koupit kvalitní digitální fotorámeček
Přečtěte si, proč je dobré investovat do kvalitního produktu a co vám taková investice přinese.
- Kvalitní obrazový výstup – čím vyšší rozlišení digitální fotorámeček má, tím více detailů dokáže zobrazit, a tím lepší tedy bude kvalita obrazu. Rozlišení by mělo být přímo úměrné velikosti úhlopříčky rámečku.
- Přehraje nejen fotografie, ale i videa a hudbu – pokročilejší modely fotorámečků podporují více formátů, a to obrazové, video i zvukové formáty. Dokáží tak přehrát i video se zvukem nebo při prezentaci fotografií současně spustit i hudbu.
Abyste si prohlížení fotografií skutečně užili, neváhejte investovat do kvalitního digitálního fotorámečku. Doménou takových zařízení je výborné podání detailního obrazu, za kterým stojí obvykle vysoké rozlišení odpovídající rozměrům displeje (respektive jeho úhlopříčce). Často jim také nechybí automatická regulace jasu dle okolního světla, takže na snímky dobře uvidíte za jakéhokoliv počasí. Pokročilé fotorámečky navíc neprezentují pouze fotografie, ale dokáží přehrát i videa nebo hudbu, kterou lze pustit jako kulisu.
Nevýhody digitálních fotorámečků
Jako každý produkt mají i fotorámečky své nevýhody, o nichž se více dozvíte v odrážkách níže.
- Nutná finanční investice – pořízení fotorámečku se neobejde bez jisté finanční investice. Ceny začínají na zhruba 2 000 Kč, přičemž i mezi těmi nejlevnějšími zařízeními najdete kvalitní zařízení.
- U některých modelů je třeba myslet na stav dobití či životnost baterií – digitální fotorámečky, které se nenapájí prostřednictvím adaptéru ze sítě, vyžadují buďto tužkové baterie, nebo mají dobíjecí adaptér.
Výběr podle obrazovky
Jako první byste se měli zaměřit na samotnou obrazovku. Formát a rozlišení obrazu jsou totiž u digitálních fotorámečků tím nejdůležitějším.
- Úhlopříčka displeje – volte podle toho, kam plánujete fotorámeček usmířit, případně i dle věku a zrakových dovedností obdarovaného. Velké fotorámečky se hodí pro seniory, kteří ocení velké detaily a možnost se na obraz dívat z dálky. Malé se zase hodí k postavení na nábytek.
- Rozlišení displeje fotorámečku – souvisí s velikostí úhlopříčky i poměrem stran obrazu, ovšem vždy platí, že čím větší je rozlišení, tím lépe. Za minimální použitelné rozlišení fotorámečků lze považovat 800 × 480 px, optimální je pak alespoň 1280 × 800 px.
- Poměr stran – vybírejte dle typu nejčastěji zobrazovaných fotografií, aby obraz nepůsobil zkresleným dojmem. Pro snímky krajiny či architektury jsou lepší širokoúhlé formáty, kdežto pro portrétní fotografie osob zase klasické formáty.
Úhlopříčka displeje
Na velikosti digitálního fotorámečku jednoduše záleží, protože je na něm závislá velikost zobrazované fotografie. Čím více detailů budete chtít na zobrazovaných fotografiích spatřit, tím větší a kvalitnější fotorámeček byste si měli pořídit. Velikost displeje se uvádí nejčastěji v palcích, i když často bývá v popiscích přepočtena i na centimetry. Kvalita obrazu pak do velké míry souvisí také s rozlišením a poměrem stran displeje. Nejdříve ale k samotným rozměrům:
Malé rozměry digitálních fotorámečků se hodí především k postavení na stůl či jiný kus nábytku, ideální jsou například na noční stolek. Kdežto pro prarodiče nebo osoby se zrakovým postižením, kteří na dálku i na blízko potřebují brýle, budou lepší volbou fotorámečky větších rozměrů, jež se současně hodí k pověšení na zeď. Dnešní trh dnes přitom nabízí široký výběr, nejčastěji narazíte na fotorámečky s úhlopříčkou od 3,5 do cca 12″ (palců), ovšem sehnat můžete i 15 či 17″ kus.
Rozlišení obrazu
Rozlišení obrazu je parametr, který se udává v pixelech a značí jednotkou px. Informuje nás o tom, z kolika obrazových bodů na výšku a na šířku se výsledný obraz bude skládat, a samozřejmě platí, že čím větší je rozlišení, tím lépe. Obraz s vyšším rozlišením si totiž ponese větší množství detailů a bude zkrátka působit kvalitněji. Naopak fotorámečky s nízkým rozlišením působí nekvalitně a v zobrazované fotografii mohou být patrné jednotlivé obrazové body (typicky kostičky).
Z výše uvedeného vyplývá, že byste rozlišení obrazu měli volit úměrně podle velikosti (úhlopříčky) fotorámečku. Obecně můžeme říct, že u malého displeje nevadí nižší rozlišení a naopak. Mezi obvyklá rozlišení displeje patří:
- 800 × 480 px
- 1 024 × 600 px
- 1 280 × 800 px
- 1 920 × 1 080 px
- 1 920 × 1 200 px
Poměr stran
S úhlopříčkou a rozlišením pak souvisí třetí parametr, kterým je poměr stran displeje. V základu můžeme rozlišovat digitální fotorámeček klasický (4:3) nebo širokoúhlý (16:9). Parametr můžete znát například z monitorů či televizorů a záleží čistě na vás, jaký typ obrazu vám vyhovuje nejvíce. Doporučit vám můžeme klasický formát pro zobrazované portrétů bez zkreslení obrazu a širokoúhlý pro snímky krajin či architektury.
Určení | Důležité parametry | Co dalšího sledovat | Cenová hladina |
Menší fotorámečky k postavení na nábytek | Stojánek k postavení na stůl či nábytek, malé rozměry, rozlišení alespoň 800 × 480 px, menší úhlopříčka displeje okolo 7″ | Možnost postavení na výšku, poměr stran dle typu nejčastěji zobrazovaných fotografií, doplňkové funkce | Od 1 000 Kč bez omezení horní hranice |
Větší digitální fotorámečky k zavěšení na zeď | Vysoké rozlišení alespoň 1280 × 800 px, velké rozměry, velká úhlopříčka displeje nad 7″, ideálně aspoň 12″ | Háček na zavěšení na zeď, poměr stran dle typu nejčastěji zobrazovaných fotografií, doplňkové funkce | Nad částkou 2 500 Kč |
Druhy podle podporovaných formátů
Moderní digitální fotorámečky dnes umí nejen zobrazovat fotografie, ale leckdy dokážou také přehrát video, a to dokonce i se zvuky, Některé modely tak můžete používat i k přehrávání hudby. Vše záleží na tom, jaké formáty digitální fotorámeček podporuje.
- Digitální fotorámečky podporující pouze obrazové formáty – jsou určené pouze k prezentaci fotografií či obrázků. Je mezi nimi široký výběr a bývají levnější. Nedokáží ale přehrát video ani zvuky či hudbu.
- Digitální fotorámečky podporující i video formáty – hodí se nejen k prezentování fotografií, ale i k přehrávání videí. Bývají dražší a pozor si u nich musíte dát zejména na rozlišení displeje a kvalitu videa, kdy se vyplatí vsadit na modely podporující Full HD. Přehrávání zvuku nebývá samozřejmostí.
- Digitální fotorámečky podporující i zvukové formáty – mají velmi univerzální využití. Přehrají snímky, videa i se zvukem ale i hudbu. Je mezi nimi ale nejmenší výběr a pořizovací cena bývá vyšší. Kvalitnější fotorámečky produkují stereo zvuk.
Druh | Typy podporovaných formátů | Výhody | Nevýhody | Pro koho se hodí |
Digitální fotorámečky pouze na fotografie a obrázky | Obrazové formáty:
JPG – je nejběžnější GIF – nemá vysokou kvalitu obrazu, ale nabízí možnost animace BMP – maximálně kvalitní obraz bez komprese |
Cenová dostupnost, široký výběr | Neumí přehrávat hudbu, zvuky ani videa | Pro ty, kteří hledají klasický digitální fotorámeček, pro běžné/nenáročné spotřebitele |
Digitální fotorámečky na fotografie a video | Obrazové formáty, video formáty: AVI – MPEG1 (VCD/DSVCD), MPEG2 (DVD), MPEG4 (DIVX/XVID), MOV | Zobrazují kromě snímků také videa, mají širší využití | Některé modely nemusí přehrávat video se zvukem, vyšší cena | Pro ty, kteří chtějí přehrávat nejen fotografie, ale i animace či videa, pro náročnější spotřebitele |
Digitální fotorámečky na fotografie, video a hudbu | Obrazové formáty, video formáty, zvukové formáty: MP3, WMA, OGG | Přehrávají velké množství formátů, ve výbavě bývají reproduktory | Zvuk nemívá extra vysokou kvalitu (sledujte výkon a přítomnost stereo zvuku), vyšší cena | Pro ty, kteří si chtějí k přehrávání fotografií pouštět i hudbu, nebo hudbu samostatně, pro přehrávání videí se zvukem, pro náročnější spotřebitele |
Důležité parametry
Digitální fotorámečky oplývají celou řadou parametrů, mezi nimiž mohou být leckdy zdánlivě drobné rozdíly, které ale ve výsledku mohou ovlivňovat hlavní funkční vlastnosti výrobku. Pojďme se proto na jednotlivé parametry podívat z blízka.
- Úložiště – některé fotorámečky mají interní paměť, kam lze fotky nahrát skrze Bluetooth nebo pomocí USB kabelu. Lepší volbou jsou ale modely podporující paměťové karty nebo flash disky, kdy nejste omezeni interní kapacitou zařízení.
- Možnosti napájení – existují fotorámečky napájení skrze adaptér připojený k elektrické síti, které umožňují takřka nepřetržitý provoz. Další možností jsou fotorámečky na tužkové baterie či s dobíjecím akumulátorem, u nichž je třeba hlídat stav dobití / životnost akumulátoru či tužkových baterií.
- Zpracování rámečku a tvar – vybírat můžete z levnějších plastových či bytelnějších kovových fotorámečků, které ale bývají dražší. Fotorámeček nabývá také různých tvarů dle formátu obrazu a rám může být vyrobený z různých materiálů, mít zajímavou texturu či zkosené hrany.
Úložiště
- Interní paměť – některé fotorámečky jí nemají vůbec, případně bývá její kapacita nedostačující. Za optimální lze považovat kapacita okolo 10 GB, takové fotorámečky bývají ovšem drahé.
- Paměťová karta nebo USB slot – fotorámečky s možností rozšíření interní paměti jsou lepší volbou. Fotografie, videa či hudbu přehrávají z vložené paměťové karty, USB flash disku či HDD disku.
Spousta fotorámečků disponuje vlastní interní pamětí, do které nahrajete určité množství snímků podle její kapacity. Najdete fotorámečky s nízkou kapacitou okolo 1 GB, které pojmou jen pár kvalitních snímků, ale i 13GB modely pro pořádnou zásobu fotek. Vždy je ale lepší, když má fotorámeček slot na paměťovou kartu (SD nebo Micro SD), případně USB slot pro připojení flash disku či externího HDD. Ve většině případů už dnes fotorámečky kombinují interní paměť s externími možnostmi rozšíření.
Možnosti napájení
- Tužkové baterie či dobíjecí akumulátor – umožňují použití fotorámečku bez připojení do elektrické sítě. Nevýhodou ale je, že je nutné hlídat dobití akumulátoru či životnost tužkových baterií.
- Síťový adaptér k připojení k elektrické síti – dovoluje mít fotorámeček nepřetržitě v provozu. Z dlouhodobého hlediska je praktičtější, ovšem je třeba dávat pozor na délku připojovacího kabelu.
Nejčastěji jsou digitální fotorámečky napájeny prostřednictvím síťového adapteru. Ten umožňuje prakticky nepřetržitý provoz, protože se nemusíte starat o životnost baterií. Při výběru si ale dejte pozor na délku připojovacího kabelu, abyste měli zásuvku v dosahové vzdálenosti.
Některé fotorámečky jsou poté vybaveny dobíjecím akumulátorem či umožňují vložení tužkových baterií, nabízí tak možnost provozu i bez připojení do sítě nebo třeba když vypadne elektrický proud. Hodí se také když přijde návštěva, kdy můžete nechat fotorámeček s fotkami kolovat mezi lidmi, kteří si fotografie postupně prohlédnou. U těchto modelů je ale nutné hlídat životnost/dobití akumulátoru či vložených baterií.
Zpracování rámečku a tvar
- Materiál – k dostání jsou levnější fotorámečky s plastovým tělem a dražší s kovovým tělem, které jsou výrazně bytelnější. Vybírejte podle toho, kde bude fotorámeček umístěný s ohledem na riziko jeho rozbití či možnost upuštění na zem.
- Tvar – většinu fotorámečků nerozeznáte od klasického tabletu. Existují ale i takové, které se skrze výraznější rám podobají skutečnému obrazu.
- Rám – máte-li rádi změny, pak vsaďte na fotorámeček s výměnným předním krytem. Můžete jej libovolně měnit dle aktuálních potřeb vašeho interiéru či nálady. Některé rámy mívají i strukturovaný povrch či zkosené hrany.
Vybraný digitální fotorámeček doporučujeme dobře prohlédnout z hlediska proporcí i vzhledu, aby zapadl do vašeho bytového interiéru a nepůsobil rušivým dojmem. Dnes se fotorámečky vyrábí z různých v různých designech i barvách, takže je z čeho vybírat. Lze předpokládat, že levnější plastové modely nebudou příliš bytelné. Kdežto fotorámečky vyrobené z kovu vydrží více, a pokud máte doma malé děti, jsou jistě vhodnější volbou. Jestli rádi měníte styl, pak zvolte fotorámeček s možností změny předního krytu.
Vybavení a funkce
Na funkce digitálních fotorámečků se zaměřte jak z hlediska snazšího používání, tak i skrze efektivnější prezentaci fotografií. Na co dnes můžete při výběru narazit?
- Animované prolínání fotografií – jde spíše o efekt při prezentaci snímků. Díky němu je celá prezentace plynulejší a atraktivnější na pohled.
- Automatické otáčení fotografií na výšku – v podstatě nezbytná funkce, pokud hodláte ve fotorámečku prezentovat i na výšku orientované fotografie. Algoritmus fotorámečku takové fotografie automaticky rozpozná a zobrazí je správně, takže jej nemusíte manuálně přetáčet.
- Stojánek – umožňuje postavení fotorámečku na stolek nebo jiný kus nábytku. Pozor si dejte nato, že některé stojánky umožňuje postavení fotorámečku pouze na jeho širší stranu.
- Očko pro zavěšení fotorámečku na zeď – je nezbytné, aby bylo součástí rámečku již od výroby. Díky němu můžete fotorámeček snadno pověsit na zeď stejně jako obraz.
- Korekce červených očí – funkci můžete znát z digitálních fotoaparátů. Redukuje červené pixely v očích, které se mohou na fotografiích objevit vlivem zhoršených světelných podmínek při použití blesku.
- Vyhlazení pleti – funkce automaticky rozpozná tváře na fotografiích a zajistí jejich hladší zobrazení.
- Automatická regulace jasu v závislosti na okolním osvětlení – slouží k tomu, aby byly fotografie a videa vždy dobře čitelné, a to za všech světelných podmínek. Nejvíce see tato funkce hodí při přímém slunečním světle.
- Hodiny, budík, kalendář – jsou doplňkové funkce, díky kterým vás bude fotorámeček současně informovat i o aktuálním čase a datu a umožní vám nastavit si upozornění v podobě budíku.
- Reproduktory a možnost přehrávání hudby na pozadí při promítání fotografií – pokud má fotorámeček reproduktory, pak umí přehrávat také zvuky a hudbu. Výhodou je, že si můžete hudbu pustit i na pozadí při promítání fotografií, takže snímky dostanou zcela jiný nádech.
- Automatické vypnutí – praktická funkce, která se hodí pro deaktivaci prezentace fotografií v nočních hodinách, po dobu, kdy nikdo není doma nebo například pro úsporu energie.
- Wi-Fi připojení – fotorámečky lze prostřednictvím WiFi připojit k internetu, díky čemuž si můžete prohlížet internetové a online galerie, přehrávat videa na Youtube či poslouchat rádio.
- Připojení k TV – je doménou skutečně sofistikovaných zařízení. Díky tomu si můžete fotografie uložené ve fotorámečku prohlížet i na větší obrazovce televize.
- Dálkové ovládání – nadstandardní funkce, kterou ovšem skutečně oceníte. A to obzvláště v případě, že máte fotorámeček pověšený na zdi. Díky ovladači můžete snadno prezentaci přepínat podle toho, které fotografie chcete návštěvě zrovna ukázat.
Ovládání a přehrávání hudby na pozadí při prezentaci fotografií
Jednou z nejvíce praktických funkcí, do které se vyplatí investovat, je možnost přehrávání hudby. Takový fotorámeček pak zpravidla umožňuje přehrávat současně hudbu i prezentaci fotografií, a vy si tak můžete snáze vybavit danou vzpomínku nebo si ji spojit s příjemným hudebním zážitkem. Navíc pak digitální fotorámeček vytvoří příjemnou kulisu v domácnosti. Reproduktory se obvykle nachází na zadní straně fotorámečku, kde současně najdete také ovládací panel, případně se fotorámeček ovládá dotykově nebo přes dálkový ovladač.
Příslušenství
Ať už si fotorámeček pořizujete do své domácnosti, nebo jej kupujete jako dárek pro své blízké, měli byste se současně zaměřit i na příslušenství, které můžete v průběhu používání fotorámečku potřebovat.
- Paměťové karty – pakliže vybraný fotorámeček disponuje slotem pro paměťovou kartu, pak si určitě jednu rovnou pořiďte. Pozor na to, jaký formát a maximální kapacitu karty fotorámeček podporuje.
- Flash disky – jsou užitečným vybavením v případě, že fotorámeček umožňuje prezentaci fotografií (či jiných souborů) z vloženého USB flash disku.
- Tužkové baterie – pokud si vyberete digitální fotorámeček na tužkové baterie, pak nesmíte zapomínat na jejich pravidelnou výměnu.
- Digitální fotoaparáty – abyste mohli ve fotorámečku přehrávat prezentaci, bude nejprve potřeba pořídit nějaké fotografie. Nejlepší snímky zachytíte s digitálními zrcadlovkami a bezzrcadlovkami.
Oblíbené značky
Při výběru digitálního fotorámečku můžete vsadit na některou z ověřených značek. Existuje jich mnoho, proto jsme se zaměřili zejména na ty, které jsou mezi uživateli nejvíce oblíbené.
- Hama – německý distributor, který se specializuje především na příslušenství z oblastí fotografie, videa, zvuku, multimédií, počítačů a telekomunikací.
- Braun – rovněž německá společnost zabývající se spotřebním zbožím, mezi které patří mimo jiné i kvalitní digitální fotorámečky střední a vyšší třídy. Zaměřují se na kvalitní provedení a originální rámy.
- Sencor – je oblíbený výrobce, který nabízí digitální fotorámečky nižší a střední kategorie. Mívají interní paměť, kterou lze navýšit o SD kartu a některým nechybí dálkové ovládání či aplikace pro spárování s mobilním telefonem.
- Hyundai – nabízí několik modelů digitálních fotorámečků, přičemž i ty nejlevnější umí přehrávat obrazové, video i zvukové formáty. K dostání jsou rámečky o různých rozměrech i s odlišným rozlišením a pokrývají tak široké spektrum zákazníků.
- GoGen – český výrobce elektroniky, který má v portfoliu také fotorámeček střední třídy. Nabízí WiFi připojení, čímž určitě zaujme uživatele, kteří by rádi přehrávali fotografie z online galerií.
- FrameXX – nabízí digitální fotorámečky určené primárně pro náročné uživatele. Jsou sice dražší, avšak mají co nabídnout. Nechybí jim chytré technologie, vysokokapacitní interní paměť, možnost přehrávání všech obrazových i hudebních formátů se stereo zvukem atd.
Název značky | Specifika | Cenová kategorie | Pro koho se hodí |
Hama | Německý distributor, fotorámečky často doplněné o dálkové ovládání | Nižší a střední | Pro nenáročné a běžné uživatele, snadné používání – zvládnou děti i senioři |
Braun | Německá společnost, zaměřuje se na kvalitní provedení, originální rámečky | Střední a vyšší | Pro běžné i náročnější uživatele, snadné používání – zvládnou děti i senioři |
Sencor | Široký výběr, fotorámečky často doplněné o dálkové ovládání, s interní pamětí rozšířenou o slot na paměťovou kartu | Nižší a střední | Pro nenáročné a běžné uživatele, snadné používání – zvládnou děti i senioři |
Hyundai | Jihokorejský podnik se zaměřením na elektroniku, pokrývá široké spektrum zákazníků | Nižší a střední | Pro nenáročné a běžné uživatele, snadné používání – zvládnou děti i senioři |
GoGen | Český výrobce elektroniky, fotorámeček doplněný o chytrou technologii WiFi | Střední | Pro běžné i náročnější uživatele, snadné používání – zvládnou děti i senioři |
FrameXX | Fotorámečky nejvyšší třídy, doplněné o chytré technologie, vysoká kvalita obrazu i zvuku | Vysoká | Pro náročné uživatele, pro milovníky technologií, snadné používání, ale spousta vychytávek, který ne každý ocení |
Cena
Orientaci v nabídce vám usnadní nastínění cenových hladin, v jakých dnes můžete digitální fotorámečky pořídit. Ceny jednotlivých modelů se odvíjí především od úhlopříčky obrazovky, rozlišení a množství doplňkových funkcí.
- Digitální fotorámečky do 2 000 Kč – i mezi nejlevnějšími fotorámečky můžete najít kvalitní zařízení. Vsaďte ale na menší rozměry a odpovídající rozlišení, aby měl obraz dobrou kvalitu. Nelze očekávat, že tyto fotorámečky přehrají něco jiného než obrázky a fotografie.
- Digitální fotorámečky od 2 000 do 4 000 Kč – v této cenové relaci je největší výběr. Fotorámečky již zvládají přehrávat i video a zvuky, avšak pozor si dejte na rozlišení obrazu a výkonnost reproduktorů. Leckdy narazíte i dálkově ovládané modely.
- Digitální fotorámečky nad 4 000 Kč – nejdražší fotorámečky nabízí spoustu doplňkových funkcí, umí přehrávat obrázky, videa i hudbu v dobré kvalitě. Často disponují WiFi připojením a možností zobrazovat online galerie. Najdete zde i skutečně velké fotorámečky k zavěšení na zeď jako obraz.
Cena do 2 000 Kč
I v nejnižší cenové kategorii můžete nalézt kvalitní digitální fotorámečky. Nižší cena však bude na úkor menší úhlopříčky displeje, která obvykle končí na 7″ a jejich rozlišení, které dosahuje základních hodnot 800 × 480 px. U horní hranice této cenové kategorie ale najdete i 10″ rámečky s běžným rozlišením 1280 × 800 px. Z přídavných funkcí se pak můžete těšit například na kalendář a hodiny, pokročilejší modely už pak nabídnou i operační systém Android a rozšířené možnosti využití.
Cena od 2 000 do 4 000 Kč
Za zlatý střed bychom mohli označit tuto cenovou kategorii, ve které je současně zastoupeno největší množství výrobků různých velikostí, a tedy i s různým rozlišením displeje. Najdete zde modely s interní pamětí alespoň 4 GB, ale i ty se vstupem pro SD či microSD karty. Samozřejmostí je podpora formátů JPG a PNG, ale obvykle tyto modely zvládnou přehrávat už i videa a hudbu. Některé z nich jsou dokonce doplněny i o dálkové ovládání a nechybí jim funkce jako nastavitelný jas či možnost montáže na stěnu.
Cena nad 4 000 Kč
Pakliže nejste omezeni pořizovací cenou, doporučujeme zapřemýšlet nad některým fotorámečkem z této nejvyšší cenové kategorie. I ty největší z nich s úhlopříčkou 12, 15 či dokonce 17″ se pyšní Full HD rozlišením a samozřejmostí je možnost jejich zavěšení na zeď. Najdete u nich slot pro paměťovou kartu, či USB ale i HDMI vstup pro přenos obrazu do televize, dále vestavěné stereo reproduktory, dálkové ovládání či Wi-Fi rozhraní pro přístup k internetu a prohlížení online galerií či videí.
Cenová kategorie | Co obvykle nabízí | Co obvykle nenabízí | Pro koho se hodí |
Cena do 2 000 Kč | Malé digitální fotorámečky do 7 až 10″, základní rozlišení 800 × 480 px, základní funkce | Velké digitální fotorámečky, modely s chytrými technologiemi (Bluetooth, WiFi), doplňkové funkce | Pro nenáročné uživatele, spíše k postavení na stolek či jiný kus nábytku |
Cena od 2 000 Kč do 4 000 Kč | Malé i velké fotorámečky, průměrné rozlišení 1280 × 800 px, pestrá paleta doplňkových funkcí | Střední cenová hladina obvykle nabízí vše | Univerzální využití |
Cena nad 4 000 Kč | Velké digitální fotorámečky, modely s vysokým rozlišením, výkonné stereo reproduktory, velké množství přehrávaných formátů | Malé fotorámečky s nekvalitním obrazem, fotorámečky přehrávající pouze fotografie | Pro náročné uživatele, pro milovníky technologií, spíše k zavěšení na zeď |
Dobrý den, vybírám právě digitální rámeček na fotky pro dceru a chtěla bych se doptat na jeden produkt z vašeho srovnání, jde o digitální rámeček Braun DigiFrame 1587. Na internetu u něj uvádí parametr “OSD menu”, ale nikde jej nevysvětlují. O co se prosím jedná? Předem díky, Olga.