Menu

Nejlepší dřevěné podlahy 2024: Srovnání podle testů a recenzí

Milujete přírodu a vybíráte v souladu se svým přesvědčením i veškeré vybavení své domácnosti? Pak se vaše filozofie zcela jistě promítá i do volby podlahové krytiny. Své pevné místo zde stále má dřevo představující jakýsi vrchol mezi všemi dostupnými druhy podlah.

Pořádný kus dřeva zkrátka jen tak něco nenahradí. Nemusíte být zrovna lesáci žijící ve vlastnoručně postavených srubech, abyste ocenili jeho atmosféru a spoustu pozitivních charakteristik. Své pevné místo nalezne prakticky kdekoliv, jak v rekonstruovaných starších domech, tak v luxusních novostavbách.

Možná právě teď marně tápete v široké nabídce různých druhů a značek. S řešením tohoto dilema se vám pokusíme pomoci prostřednictvím následujícího článku. Po jeho přečtení byste měli vědět, co chcete a jít takříkajíc na jistotu. Pokud vás zajímají i jiné druhy podlahových krytin, zkuste se podívat také na článek Jak vybrat podlahy.


Nejlepší dřevěné podlahy dle hodnocení a recenzí uživatelů


Jak vybrat dřevěné podlahy

V první kapitole se snažíme nalézt odpověď na otázku, proč byste měli zvolit zrovna dřevěnou podlahu. Zmiňujeme její hlavní klady, ale i záporné vlastnosti, abyste si mohli udělat úplný obrázek. Chybět rozhodně nemůže ani základní přehled těch nejdůležitějších krytin na trhu.

Při nákupu nezapomeňte ověřit tvrdost použitého kusu dřeva, neboť má významný vliv na váš komfort. Důležitou roli sehrává i povrchová úprava, jelikož dřevo, stejně jako každý přírodní materiál, je nutné pravidelně ošetřovat speciálními přípravky. Dozvíte se také, na co myslet při pravidelné údržbě dřevěné krytiny.

Nezapomínáme ani na zmínění optimálních podmínek, které každé dřevěná podlaha vyžaduje. Při jejich dlouhodobém nesplnění dochází k deformaci dřevěného materiálu, jež může vyústit i v nevzhledné hrboly a nerovnosti. Pár slov padne i o vhodnosti použití dřevěných podlah ve spojení s podlahovým vytápěním. Již teď předesíláme, že celá řada jiných podlahových krytin je k tomu uzpůsobena mnohem lépe.

Poslední část textu věnujeme cenovému přehledu. Dozvíte se, jakou kvalitu můžete za připravenou sumičku očekávat.

Proč zrovna dřevo?

Tato otázka asi napadne každého, kdo začíná nad výběrem podlahové krytiny přemýšlet. Zvlášť, když cenově patří ty dřevěné do nejvyšších pater. Co vám tedy mohou přinést navíc oproti levnějšímu laminátu nebo PVC?

Kromě perfektní přírodní atmosféry a krásné vůně je to zejména odolnost. Jen si vzpomeňte na staré parkety ve školních budovách nebo na zámcích, jež vydržely třeba i 80 let intenzivního provozu. Údržba je velmi jednoduchá a při známkách poškození lze dřevo snadno přebrousit a přelakovat. Široká nabídka barev plně odpovídá odstínům kůry různých stromů.

Zapomínat nesmíme ani na přínos pro alergiky. Správně ošetřené dřevo nepřitahuje alergeny, roztoče ani prach, čímž přispívá ke zdravému domácímu prostředí. Dobře snáší i krátkodobě vyšší vlhkost, kterou při zlepšení podmínek úspěšně vypudí pryč, aniž by došlo k poškození nebo zvlnění podlahy.

Bohužel není všechno jen prozářeno sluncem. Připravte se na vyšší pořizovací náklady a pravidelnou péči. Při jejím zanedbávání podlaha postupně ztrácí svůj lesk a barvu, nebo může být napadena dřevomorkou. Zda převažují pozitiva nebo negativa, musíte rozhodnout jen vy sami.

Typy dřevěných podlah

Jestliže jste se s konečnou platností rozhodli pro dřevěný materiál, váš výběr rozhodně nekončí, pouze se zúžil. V rámci jediného segmentu se setkáte hned s několika základními variantami podle toho, jak je dřevo opracováno a kolik peněz jste ochotni investovat:

  • Masivní podlahy
  • Dvouvrstvé podlahy
  • Třívrstvé podlahy
  • Dýhované podlahy
  • Palubkové podlahy
  • Průmyslové mozaiky

Masivní podlahy

Synonymum pro pravé dřevo. Masivní podlaha je vyrobena z jediného opracovaného kusu dřeva opatřeného náležitou povrchovou úpravou. Pyšní se prakticky celoživotní výdrží a odolností proti všem vnějším vlivům.

Nespornou výhodou je možnost jejich opakovaného broušení, které by se mělo provádět každých osm let. Škála materiálů je tak široká jako počet druhů v našich, ale i exotických, lesích. Nejoblíbenějšími typy dřeva jsou smrk, dub, buk, borovice, jasan a modřín. Stále stoupá i obliba nákladných exotických dřevin.

Dvouvrstvé podlahy

Nemáte dostatek financí na pořízení masivu, ale přesto si chcete užívat krásy dřevěných podlah? Řešení je nasnadě – dvouvrstvá krytina. Tento typ nachází své využití hlavně v menších domácnostech nebo komerčních prostorech, neboť nabízí mnoho muziky za relativně málo peněz.

Jak již název napovídá, podlahu tvoří dvě vrstvy. Vrstva nášlapná je vyrobena z ušlechtilého dřeva, vrstva potahová bývá z levnějšího dřeva březového. Tato kombinace přispívá k výborné rozměrové stálosti a skvělé prostupnosti tepla. Dosahuje vynikajících výsledků ve spojení s podlahovým topením, proto se používá k celoplošným pokládkám.

Třívrstvé podlahy

Jakousi střední cestou mezi masivem a dvouvrstvými podlahami jsou krytiny třívrstvé. První vrstva je také provedena z břízového dřeva, druhou tvoří nosná kaučuková deska a na povrchu se vyjímá 4 mm silná nášlapná vrstva ze zvolené dřeviny.

Velkou výhodou třívrstvých krytin je jejich odolnost proti vnějším vlivům. Nejsou prakticky vůbec náchylné k sesychání a bobtnání, a to ani při překročení ideálních podmínek teploty a vlhkosti. Pokud jde o životnost, stále je lze podle potřeby brousit, takže svou životností bez problémů překonají i ty nejdražší lamináty.

I přes uvedené klady počítejte s tím, že životnost vícevrstvých krytin je nižší než u velmi drahého masivu. Fakt, že velká část desky je tvořena méně ušlechtilými dřevinami se časem začne projevovat.

Dýhované podlahy

Pomalu, ale jistě se dostáváme do nižších cenových pater. Ubývá přírodního materiálu a stále více se uplatňují i umělá aditiva. To je i případ přírodní dýhy, která je jakýmsi kompromisem mezi podlahami dřevěnými a laminátovými.

Spodní vrstvu tvoří korková, dřevěná nebo pryskyřicová deska, pod níž se nachází dřevovláknitá deska HDF. Vrchní část je opět ze skutečného dřeva, díky čemuž se daří zachovat vzhled a pocit reálného dřeva. Se spodními částmi už to tak slavné není, proto nelze očekávat, že by vám tato krytina zvládla sloužit dlouhá léta. V zásadě se jedná o laminát se svrchní vrstvou z pravého dřeva.

Palubkové podlahy

Byli jste někdy na návštěvě na starých zámcích či domech, které ještě neprošly rekonstrukcí? Jestliže je tamější podlaha ze dřeva, s největší pravděpodobností půjde o palubkovou variantu. Ta představuje nejstarší druh dřevěných podlah, který si dodnes udržuje značnou popularitu. Zejména majitelé chat a venkovských chalup na ni nedají dopustit.

Dřevěná prkna se montují na jednoduchý trámový rošt, který je drží pohromadě. Nejčastěji se vyrábějí ze smrkového, borovicového či dubového dřeva. Mezi hlavní výhody spadají vynikající zvuková a tepelná izolace. I vlivem tloušťky prken dosahující až 27 mm nelze tento typ kombinovat s podlahovým topením.

Průmyslové mozaiky

Jak již jejich název napovídá, původně se mozaiky (kantovky) uplatňovaly v průmyslových prostorech. Dnes se řadí mezi nejoblíbenější podlahové krytiny pro domácnosti. Jedná se o malé špalíčky dřeva, lepené k sobě bez pera a drážky.

Vzhledem k tomu, že jsou díly pevně naskládány k sobě dochází i při mírném odchýlení teploty či vlhkosti ke vzniku spár nebo nerovností. Dbejte proto na poctivou péči a časté olejování. Stejně jako palubky ani kantovky si příliš nerozumí s podlahovým vytápěním. Co se týká dřeva, fantazii se meze nekladou a volit lze z celé řady druhů – buk, dub, jasan, ořech, teak, akácie aj.

Tvrdost podlah

Dalším podstatným kritériem, jež byste měli při nákupu respektovat, je tvrdost jednotlivých druhů dřeva. Zatímco tvrdší materiál skvěle poslouží v silně namáhaných prostorech, do dětských pokojů a ložnic se hodí spíše měkčí dřevo dodávající potřebnou jemnost a lehkost.

Hodnocení tvrdosti se provádí pomocí tzv. Brinellova systému. Na parketu se po předem stanovenou dobu otiskne předepsanou silou 10mm ocelová kulička. Vzniklý otisk představuje tzv. Brinellovu hodnotu. Čím vyšší tato hodnota je, tím vyšší je tvrdost dřeva.

Považujeme za podstatné zmínit alespoň některé typy dřevin a jejich hodnotu dle Brinellova testu:

  • Smrk – 1,3
  • Borovice – 1,6
  • Olše – 2,1
  • Bříza – 2,6
  • Javor – 3,0
  • Ořech – 3,4
  • Třešeň – 3,6
  • Dub – 3,7
  • Buk – 3,8
  • Jasan – 4,0
  • Jatoba – 7,0

Materiály s hodnocením Brinella do 2,0 posuzujeme jako měkké dřevo. Od 3,0 je možné podlahy s klidným svědomím umístit i do silněji namáhaných prostorů.

Povrchová úprava

Nákupem a položením podlahy péče o ni ani zdaleka nekončí. Na rozdíl od umělých materiálů musíte brát neustále ohled na fakt, že dřevo je „živé“ a má tendenci neustále pracovat. Z toho důvodu se vyplatí pomoci mu speciálními přípravky.

Způsoby, jimiž dochází k úpravám vlastností a vzhledu dřevěného materiálu, jsou tři:

  • Lakování – nanášení několika vrstev laku dodávajících podlaze lesklý vzhled a chránící ji před poškozením, každý druh dřeva si vyžaduje jiný, poslední vrstva se nanáší až po položení podlahy
  • Olejování – zvýraznění struktury dřeva a ochrana proti výkyvům teploty i vlhkosti (dřevo může dýchat), při nanášení je třeba dávat pozor na vodu
  • Moření – individuální povrchová úprava pro dosažení odlišného barevného vzezření, nemá vliv na odolnost dřeva a nijak mu neprospívá

Nezapomínejte povrchovou úpravu provádět pravidelně. Za hraniční bývá považován úsek 8 let, jelikož za tuto dobu dojde ke vstřebání oleje i laků a mohou se začít objevovat první projevy ztráty lesku a známky poškození. V případě nutnosti se nebojte přistoupit i ke kompletnímu obroušení dřeva a jeho opětovnému nalakování.

Údržba

O povrchové úpravě jsme se zmínili, vás asi zajímá, jak se věci mají s každodenní údržbou? V tomto ohledu se dřevěné podlahy nijak neliší od zbytku produkce na trhu. Stačí je pravidelně vysávat a čas od času setřít mokrým hadrem.

Jestliže bojujete s mokrými nebo mastnými skvrnami, na pultech obchodů naleznete řadu šetrných čisticích prostředků, jež se o jejich odstranění postarají. Při vytírání ovšem hadr nebo mop vždy důkladně vyždímejte, nikde by neměly zůstávat loužičky. Zvažte i pravidelné voskování, které dále zvýrazňuje lesk a luxusní vzhled krytiny.

Podmínky

Ačkoliv jsme se o nich průběžně zmiňovali, považujeme za důležité věnovat jim samostatnou kapitolku. Řeč je o podmínkách, v nichž byste dřevo měli přechovávat. Jestliže jim nebudete věnovat dostatečnou pozornost, připravte se na bobtnání nebo sesychání dřeva. Částečně tento efekt pomáhají redukovat speciální oleje, ochrana však nikdy nebude 100%.

Vždycky berte ohled na tyto dva základní parametry:

  • Relativní vlhkost – 45–65 %
  • Teplota – 18–22 °C

Výhodné je, že takové podmínky jsou optimální nejen pro dřevo, ale i pro lidský organismus. Jejich dodržováním tedy pomůžete nejen podlaze, ale i sobě.

Vhodnost pro podlahové vytápění

Dřevěné podlahy obecně nejsou příliš vhodné pro kombinaci s podlahovým vytápěním. Jednotlivé desky mají značnou tloušťku, a navíc dřevo teplo izoluje. Jestliže se přeci jen chcete do této kombinace pustit, vybírejte výhradně z vícevrstvých druhů dřevěných krytin.

Zcela nevyhovující jsou masiv, palubky a průmyslové mozaiky. V kombinaci s topením v podlaze nadělají více škody než užitku, neboť na jedné straně bude dřevo vlivem horka vysychat, na straně druhé nic nepropustí do místnosti.

Cena

Co by to bylo za nákupního rádce, kdyby chyběla zmínka o ceně? Jestliže jste se pro nákup dřevěné podlahy rozhodli, patrně máte k dispozici dostatek financí, neboť se jedná o zdaleka nejdražší variantu. Přibližují se jí snad jen nejlepší vinylové podlahy, kterým jsme se také podívali na zoubek.

Na základě analýzy nabídky se nám podařilo identifikovat dva základní cenové intervaly. Porovnávaná ceny jsou vždy za 1 m2.

Cena do 1 000 Kč

Za cenovku do 1 000 korun zakoupíte dvouvrstvé nebo třívrstvé dřevěné podlahy, dýhované modely nebo průmyslové mozaiky. Jejich celková tloušťka bývá okolo 14 mm, nášlapná vrstva má sílu 3,5 mm. Samozřejmostí je možnost volby z široké palety dřevěných odstínů.

Jedná se zajímavou alternativu pro domácnosti, které si z nejrůznějších důvodů nemohou nebo nechtějí pořídit masivní krytinu. Vyniknou zvláště ve spojení s podlahovým vytápěním, které díky spodním vrstvám podporují.

Cena od 1 000 do 2 000 Kč

Na druhém stupínku hierarchie mají své místo palubky a plovoucí podlahy z dřevěných desek. Spadají sem i vysoce jakostní dýhy, a to nejlepší z kategorie vícevrstvých krytin. Nabídka různorodých odstínů zůstává stále stejně široká, takže záleží jen na vašem vkusu.

U horní hranice se objevují i levnější modely masivních podlah. Obvykle se jedná o kusy menší tloušťky, které jsou levnější a méně opracované než jejich dražší protějšky. Principy údržby zůstávají ovšem stále stejné.

Cena nad 2 000 Kč

Vstupuje na samotný Olymp trhu nejen s podlahami dřevěnými, ale podlahami obecně. Z něj neochvějně shlížejí krytiny z masivu. Jejich cena se odvíjí výhradně od použitého druhu dřeva. Zatímco smrk pořídíte za něco málo přes 2 000 Kč, exotický teak vyjde i na více než 4 000 korun za metr čtvereční.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.5 z 29 hlasů

Další oblíbené testy a recenze