Srovnávací test a recenze
nejlepších vinylových podlah

Ukázka produktu ve srovnání vinylových podlah

Rozhodli jste se postavit nový dům nebo provést kompletní rekonstrukci toho stávajícího? Jednou z nejdůležitějších položek na programu se zcela jistě stane pokládka podlahové krytiny. Ta má totiž zásadní vliv nejen na cenu celého počinu, ale zejména na následnou kvalitu bydlení.

Kdysi tolik oblíbené koberce již svou dominantní pozici ztratily a jsou stále častěji nahrazovány pevnými krytinami. Jedním z novějších druhů je tzv. vinyl. V posledních letech si vydobyl poměrně výraznou oblibu mezi zákazníky, protože nabízí rozumné vlastnosti za rozumnou cenu. Ruku v ruce se stoupající popularitou roste i množství různých značek a druhů, v jejichž záplavě se lze orientovat jen velmi těžce.

Abychom vám volbu alespoň trochu ulehčili, rozhodli jsme se pro přípravu článku Jak vybrat vinylové podlahy. Naleznete v něm přehled těch nejdůležitějších kritérií pro výběr vinylové podlahy. Jejich znalost vám napomůže k tomu, abyste v obchodě zbytečně dlouho netápali. Pokud si chcete udělat přehled i v dalších druzích podlah, podívejte se na naši obecnou stránku o výběru nejlepších podlah.


Nejlepší vinylové podlahy dle hodnocení a recenzí uživatelů

Vzhled Název Zátěž Orientační cena Aktuální cena
Recenze Vinylová Fatra Thermofix Dub Bělený 12123 2 Vinylová Fatra Thermofix Dub Bělený 12123 2 Komerční 400 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Vinylová FATRA Imperio Borovice aljašská 29509 1 Vinylová FATRA Imperio Borovice aljašská 29509 1 Bytová 420 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Fatra Imperio Dub Norský 29510-1 Fatra Imperio Dub Norský 29510-1 Bytová 370 Kč Zobrazit nabídky
Recenze BUKOMA CLICK DUB STARÝ 5mm/0,5mm BUKOMA CLICK DUB STARÝ 5mm/0,5mm Komerční 690 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Wicanders HYDROCORK CASTLE TOAST OAK Wicanders HYDROCORK CASTLE TOAST OAK Komerční 1 200 Kč Zobrazit nabídky
Recenze vinylová Moduleo Select CLICK Classic Oak 24125 vinylová Moduleo Select CLICK Classic Oak 24125 Bytová 500 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Fatra FatraClick 5451-3 dub letní Fatra FatraClick 5451-3 dub letní Zátěžová 700 Kč Zobrazit nabídky
Recenze vinylová Moduleo Select Classic Oak 24837 vinylová Moduleo Select Classic Oak 24837 Bytová 500 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Fatra Imperio Dub Californský 29503-1 Fatra Imperio Dub Californský 29503-1 Bytová 370 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Fatra FatraClick 6328-E dub toskánský Fatra FatraClick 6328-E dub toskánský Zátěžová 850 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat vinylové podlahy

V prvních dvou kapitolách se snažíme odpovědět na klasické otázky každého zákazníka – laika. Považujeme totiž za důležité, abyste byli důkladně seznámeni s tím, co to vlastně ten vinyl je, a ve kterých místnostech se jej vyplatí pokládat.

Při samotném nákupu byste měli zvolit typ vinylové krytiny odpovídající požadavkům a specifikům vašeho bytu. Berte v potaz i tloušťku jednotlivých dílů a jejich nášlapné plochy. Nezapomínáme ani na zmínku o nepřeberném množství různorodých barev a provedení dekoru. Počítáte-li s podlahovým topením, vybírejte krytinu nabízející odpovídající propustnost tepla. V opačném případě zbytečně přijdete o velkou část výkonu své topné soustavy.

Článek uzavírá jako vždycky kapitola věnovaná cenám. Nabídku jsme rozdělili do několika hladin podle toho, jakou úroveň můžete za své peníze očekávat. Měli byste tak mít přehled o tom, jak velký finanční obnos budete potřebovat, abyste dostali očekávanou úroveň.

Kromě vinylových podlah jsme pro vás zpracovali i článek o těch dřevěných, který si můžete přečíst zde.

Co je to vinyl a jaké má výhody?

Všechno začalo před 15 lety. Do té doby se na trhu prodávaly oblíbené krytiny pouze v nepříliš praktických rolích. Některé firmy jej ovšem začaly vyrábět v podobě dílců, jež se do sebe zapasovaly jako puzzle. Výsledkem byla snadnější pokládka a vyšší stabilita takové podlahy. Jenže jak nový artikl pojmenovat? Marketingové týmy přišly s označením LVT – luxusní vinylové dílce. V jádru jde však o naprosto stejný druh krytiny jako klasické PVC.

Důvodů, proč v posledních letech začal vinyl dobývat nejen domácnosti, ale i komerční prostory, je hned několik. V prvé řadě se pyšní vynikajícím poměrem mezi cenou a kvalitou. Není ani zdaleka tak drahý jako parkety, nabízí však v mnohém i lepší vlastnosti při zachování obdobně luxusního vzhledu.

Samozřejmostí je snadná údržba a široká nabídka různých vzorů a barevných provedení. Za zmínku stojí i tvarová stálost, stejně jako odolnost proti působení vody a chemických látek. Na rozdíl od koberců a dřevěných podlah, které jsme také podrobně rozebrali, se na vinylu nedrží prach. Díky tomu si získává velkou oblibu i v domácnostech alergiků.

Kde mohu vinyl využít?

Z řádků výše jste možná nabyli dojmu, že vinyl představuje ideální volbu naprosto kamkoliv. Nebyli byste daleko od pravdy, výjimky se však přeci jen najdou. Perfektně poslouží v pokojích a ložnicích, v nichž dodají potřebný pocit tepla, stability a odolnost proti poškození.

Neméně vhodné jsou ale i pro umístění do kuchyní a na chodby. Zde vynikne jejich odolnost proti mechanickému poškození a poškrábání. Ani padající nůž na podlaze nezanechá žádné stopy, stejně tak se nemusíte obávat průniku nečistot při příchodu domů.

Specifickou kapitolou je využití v koupelnách a na toaletách. Odolnost proti vodě je u vinylu dostačující, avšak více než 15 minut byste louži na podlaze nechávat neměli. V dlouhodobějším horizontu se může podlaha začít vlnit a jednotlivé spoje se začnou od sebe odlupovat. Proto do těchto místností doporučujeme spíše dlažbu, která si přeci jen s vodou a vlhkostí poradí mnohem lépe.

Typy vinylových podlah

Pod souhrnným označení vinylová podlaha nalezneme dva základní druhy krytiny z tohoto materiálu. Jsou si velmi podobné svými vlastnostmi, ovšem každá z nich má své uplatnění někde jinde:

  • Lepené vinylové podlahy
  • Plovoucí vinylové podlahy

Lepené vinylové podlahy

Levnější skupinou vinylových krytin jsou lepené podlahy. Vyrábějí se zejména v rolích, ale mnozí výrobci je nabízejí i v dílcích. Jejich tloušťka obvykle dosahuje 2–3 mm, což při použití lepidla plně stačí.

Zásadní pozitivum spatřujeme v jejich příznivé ceně a výborném vedení tepla. Jsou tak vynikající alternativou pro zájemce o podlahové vytápění domu. Svou práci dobře odvedou i ve vlhčích prostorách, případně ve vysoce zatěžovaných komerčních prostorách. Volit můžete z opravdu široké nabídky různých barevných provedení a vzorů.

Přemýšleli jste nad tím, že byste si podlahu položili sami? Potom určitě zapomeňte na pořízení lepené podlahy. Jednotlivé díly vyžadují zcela rovný a kompletně vysušený podklad. Na závěr byste ke všemu měli položenou podlahu uválcovat tak, aby se díly srovnaly a zcela do sebe zapadly.

Oprava případného poškození je poněkud náročnější. Sice není zapotřebí odstraňovat velký kus podlahy, avšak daný díl je zapotřebí vyloupnout a místo očistit. Riziko rozhození celého díla je zde při neopatrné manipulaci značná.

Plovoucí vinylové podlahy

Máte-li k dispozici vyšší finanční obnos, a navíc vás láká představa pokládky krytiny svépomocí, zamyslete se nad nákupem plovoucích dílců. Ty jsou totiž vybaveny speciálním zaklikávacím systémem, díky němuž lze instalaci provést jejich prostým zaklesnutím do sebe. Co do šíře využití za svými lepenými protějšky nijak nezaostávají, spíše naopak.

Plovoucí podlahy se vyznačují větší tloušťkou, která někdy dosahuje i 10 mm. Mnohé díly jsou též umístěny na HDF deskách, chránících vinyl proti vlivům zespodu.

Nerovnosti lze snadno vyrovnat pomocí speciálních podložek, které také přispívají k ochraně podlahy proti vlhkosti. Vybírejte však jen takové podložky, jež jsou kompatibilní se zvolenou krytinou. Díky vyšší tloušťce působí krytina stabilněji než lepený vinyl a vydrží větší zatížení.

S vysokou tloušťkou souvisí i hlavní zápor plovoucích podlah – nižší tepelná propustnost. Při výběru krytiny tedy buďte velmi opatrní a volte jen ty typy plovoucích podlah, jež jsou označeny odpovídajícími certifikacemi.

Tloušťka

Tloušťku jednotlivých dílců nebo rolí jsme okrajově zmiňovali již v předcházející kapitole. Obecně platí, že se stoupající tloušťkou podlahy roste její kvalita a odolnost proti poškození. U lepených vinylů jsou za minimum považovány 2 milimetry, u plovoucích podlah by měly být díly tlusté alespoň 5 mm.

Druhým klíčovým atributem je v tzv. tloušťka nášlapné vrstvy. Ta udává, jak silná je svrchní část dílu, jež absorbuje tlak. Stejně jako v předcházejícím případě by měla být co nejvyšší. Minimum pro méně namáhané místnosti představuje 0,2 mm. Majitelé komerčních prostor s častým pohybem by se měli poohlížet po vrstvě tlusté alespoň 0,5 mm.

Zátěžové třídy

S tloušťkou nášlapné vrstvy úzce souvisí i zařazení do tzv. zátěžových tříd. Ty jsou určeny specifickou evropskou normou a udávají, pro které prostory je krytina určena, a s jak velkým zatížením si poradí.

Třídy se dělí do tří základních skupin – pro domácnosti, komerční prostory a průmyslové prostory. Každá z nich je udávána dvojciferným kódem. První číslo představuje typ prostoru:

  • 2 – domácnost
  • 3 – komerční
  • 4 – průmyslové

Druhý údaj potom udává stupeň zátěže:

  • 1 – mírná
  • 2 – běžná
  • 3 – intenzivní

Je-li konkrétní podlaha označena kupříkladu čísly 23 a 32, znamená to, že je určena pro intenzivní užívání v domácnostech a použití v komerčních prostorách s běžnou silou zatížení.

Dekor

Chcete se procházet po imitaci dřevěné podlahy z horského srubu? Žádný problém! Láká vás vzorek luxusní dlažby? Také si přijdete na své. Fandíte dnes tolik oblíbeným betonovým podlahám? I vás nabídka uspokojí. Škála nabízených vzorů a barevných provedení je totiž tak široká, že si na své přijde prakticky kdokoliv.

Základem jsou velmi oblíbené imitace dřeva, od nejsvětlejších až po ty nejtmavší odstíny. Setkat se ale můžete i s různorodými vzory připomínající staré americké saloony nebo 60. léta. V koupelně se může vyjímat imitace luxusního mramoru a v kuchyni zase stará dobrá bílá dlažba. Záleží zkrátka jen na vás a vaší kreativitě.

Vhodnost pro podlahové vytápění

Ačkoliv jsme v úvodu článku uvedli, že vinylová podlaha je přijatelná pro použití spolu s podlahovým vytápěním, buďte při nákupu obezřetní. Mnohé plovoucí krytiny jsou totiž tak mohutné, že efektivitu vytápění zásadním způsobem sníží. Zbytečně pak budete doplácet za provoz topení.

Vždy byste proto měli sledovat označení na obalech výrobků. Krytiny vhodné pro položení společně s podlahovým vytápěním jsou označeny specifickým symbolem. Nejste-li si jisti, kontaktuje výrobce nebo dodavatele. Počítejte též s tím, že vinyl bez problémů odolá teplotám pouze do 27° C. Dlouhodobé vystavení teplotám vyšším vede k jeho postupné deformaci. Mějte tento fakt na vědomí při nastavování termostatu.

Cena

Poslední část článku věnujeme již standardně cenám nabízených modelů. Na základě pečlivé analýzy trhu jsme identifikovali tři cenové hladiny, v nichž naleznete výrobky podobných vlastností:

Upozorňujeme, že cena se udává vždy za 1 m2.

Cena do 500 Kč

V nejlevnější skupině jsou nabízeny povětšinou krytiny o síle okolo 3 milimetrů. Naleznete zde jak lepené, tak i plovoucí druhy, které se však nevyznačují příliš vysokou odolností. Hodí se zejména do méně namáhaných částí bytu či slabě navštěvovaných komerčních prostor. Tloušťka nášlapné vrstvy se pohybuje v rozmezí 0,2–0,3 mm.

Samozřejmostí je bohatá škála různorodých motivů a barev, přičemž jednoznačně dominují odstíny dřeva. Nechybí však ani vzory dlažby nebo mramoru. Naprostou většinu nabízených produktů lze směle využít s podlahovým topením.

Cena od 500 do 1 000 Kč

V cenové skupině do 1 000 korun za m2 se již prodávají podlahy, které perfektně splní všechny nároky. Lepené vinyly mívají tloušťku do 3 mm, plovoucí povětšinou od 5 do 10 mm. Valná většina z nich najde uplatnění v silně namáhaných bytových, ale i komerčních prostorech. Tloušťka nášlapné vrstvy dosahuje minimálně 0,4 mm.

Stejně jako v předcházejícím případě počítejte s různorodými odstíny a motivy. Nově zakoupíte i krytinu imitující klasické koberce.

Cena nad 1 000 Kč

Nejdražší skupina vinylových podlah, jejichž cena začíná nad 1 000 korun se vyskytují krytiny určené pro namáhané komerční prostory. Tloušťka velmi často bývá okolo 10 mm, nášlapná vrstva může mít i 0,6 milimetrů. Díky tomu máte jistotu, že podlaha vydrží i velmi časté a silné zatížení.

Z hlediska dekoru nejdražší kategorie nic nového nepřináší.