Menu

Nejlepší vinylové podlahy 2024 dle recenzí, testů a srovnání

Aktualizováno:
Autor:
Eliška Srncová

Rozhodli jste se postavit nový dům nebo provést kompletní rekonstrukci toho stávajícího? Jednou z nejdůležitějších položek na programu se zcela jistě stane pokládka podlahové krytiny. Ta má totiž zásadní vliv nejen na cenu celého projektu, ale zejména na následnou kvalitu bydlení.

Kdysi tolik oblíbené koberce již svou dominantní pozici ztratily a jsou stále častěji nahrazovány pevnými krytinami. Jedním z novějších druhů je tzv. vinyl. V posledních letech si vydobyl poměrně výraznou oblibu mezi zákazníky, protože nabízí sympatické vlastnosti za rozumnou cenu. Ruku v ruce se stoupající popularitou roste i množství různých značek a druhů, v jejichž záplavě se lze orientovat jen velmi těžce.

Abychom vám volbu alespoň trochu ulehčili, rozhodli jsme se pro sepsání článku Jak vybrat vinylovou podlahu. Naleznete v něm přehled těch nejdůležitějších kritérií pro výběr vinylové podlahy. Jejich znalost vám napomůže k tomu, abyste v obchodě zbytečně dlouho netápali. Pokud si chcete udělat přehled i v dalších druzích podlah, podívejte se na naši obecnou stránku o výběru nejlepších podlah.


Nejlepší vinylové podlahy dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Produkt Určení Stupeň zátěže Orientační cena (1 m2) Aktuální cena
Top 1 Bytová, komerční Vyšší 900 Kč Zobrazit nabídky
Top 2 Bytová Vyšší 1 500 Kč Zobrazit nabídky
Top 3 Komerční Intenzivní 1 000 Kč Zobrazit nabídky
Top 4 Komerční Mírná 950 Kč Zobrazit nabídky
Top 5 Bytová Intenzivní 950 Kč Zobrazit nabídky
Top 6 Bytová Intenzivní 450 Kč Zobrazit nabídky
Top 7 Průmyslová Mírná 600 Kč Zobrazit nabídky
Top 8 Bytová Intenzivní 450 Kč Zobrazit nabídky
Top 9 Bytová Intenzivní 1 000 Kč Zobrazit nabídky
Top 10 Komerční Intenzivní 1 000 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat vinylovou podlahu

V úvodních kapitolách se pokusíme odpovědět na klasické otázky každého zákazníka – laika. Považujeme totiž za důležité, abyste byli důkladně seznámeni s tím, co to vlastně vinyl je, a ve kterých místnostech se jej vyplatí pokládat.

Při samotném nákupu byste měli zvolit typ vinylové krytiny odpovídající požadavkům a specifikům vašeho bytu. Berte v potaz i tloušťku jednotlivých dílů a jejich nášlapné plochy, to vše v článku rozebíráme. Nezapomínáme ani na zmínku o výběru barev a provedení dekoru. Počítáte-li s podlahovým topením, vybírejte krytinu nabízející odpovídající propustnost tepla. V opačném případě zbytečně přijdete o velkou část výkonu své topné soustavy.

Článek uzavírá kapitola věnovaná cenám. Nabídku jsme rozdělili do několika hladin podle toho, jakou úroveň můžete za své peníze očekávat. Měli byste tak mít přehled o tom, jak velký finanční obnos budete potřebovat, abyste dostali očekávanou úroveň. Kromě vinylových podlah jsme pro vás zpracovali i článek o podlahách dřevěných, který si můžete přečíst zde.

Co je to vinyl a jaké má výhody?

Vinylové podlahy bychom mohli bez problémů označit méně populárním názvem – PVC, tedy zkratkou pro polyvinylchlorid. Pod tímto pojmem si ovšem většina z nás představí role měkčeného PVC, které už se dnes netěší zrovna velké popularitě. Z marketingových důvodů se tak pro PVC podlahu v dílcích ujal název „vinylové podlahy“, ačkoliv základní materiál je v obou případech stejný.

Důvodů, proč v posledních letech začal vinyl dobývat nejen domácnosti, ale i komerční prostory, je hned několik. V prvé řadě se pyšní vynikajícím poměrem mezi cenou a kvalitou. Není ani zdaleka tak drahý jako parkety, nabízí však v mnohém i lepší vlastnosti při zachování obdobně luxusního vzhledu.

Samozřejmostí je snadná údržba a široká nabídka různých vzorů a barevných provedení. Za zmínku stojí i tvarová stálost, stejně jako odolnost proti působení vody a chemických látek. Na rozdíl od koberců a dřevěných podlah, se na vinylu nedrží prach. Díky tomu si získává velkou oblibu i v domácnostech alergiků.

Kde mohu vinyl využít?

Z řádků výše jste možná nabyli dojmu, že vinyl představuje ideální volbu naprosto kamkoliv. Nebyli byste daleko od pravdy, výjimky se však přeci jen najdou, záleží ale v první řadě na správně zvoleném typu. Standardní vinylové podlahy perfektně poslouží v pokojích a ložnicích, v nichž dodají potřebný pocit tepla, stability a odolnost proti poškození.

Neméně vhodné jsou ale vinylové podlahy i pro umístění do kuchyní a na chodby. Zde vynikne jejich odolnost proti mechanickému poškození a poškrábání. Ani padající nůž na podlaze nezanechá stopy, stejně tak se nemusíte obávat, že by nečistoty zanechávaly na podlaze neodstranitelné skvrny.

Specifickou kapitolou je využití v koupelnách a na toaletách. Odolnost proti vodě je u vinylu dostačující, avšak pokud chcete vinyl položit do koupelny, rozhodně doporučujeme zvolit některou z řad určených přímo pro tyto účely, které jsou voděodolné (některé lze například použít i přímo do sprchového koutu).

Typy vinylových podlah

Pod souhrnným označení vinylová podlaha nalezneme tři základní druhy krytin z tohoto materiálu:

  • Lepené
  • Plovoucí
  • Samoležící (tzv. LooseLay)
Typ podlahy Tloušťka (mm) Náročnost instalace Výhody Nevýhody
Lepená 2-3 Náročná, vhodná pro profesionály Dobré vedení tepla Náročná oprava při poškození
Plovoucí 5-10 Nenáročná, jde zvládnout i svépomocí Vydrží větší zátěž Nižší tepelná propustnost
Samoležící 4-5 Nenáročný, jde zvládnout i svépomocí Lze snadno rozložit a znovu složit Vhodná na menší plochy, při zátěží hrozí vznik spár

Lepené vinylové podlahy

Levnější skupinou vinylových krytin jsou lepené podlahy. Vyrábějí se v rolích i v dílcích. Jejich tloušťka obvykle dosahuje 2–3 mm, což při použití lepidla plně stačí.

Výhody

Zásadní pozitivum vidíme v jejich příznivé ceně a výborném vedení tepla. Jsou tak vynikající alternativou pro zájemce o podlahové vytápění domu. Svou práci dobře odvedou i ve vlhčích prostorách, případně ve vysoce zatěžovaných komerčních prostorách. Volit můžete z opravdu široké nabídky různých barevných provedení a vzorů.

Nevýhody

Přemýšleli jste nad tím, že byste si podlahu položili sami? Potom určitě zapomeňte na pořízení lepené podlahy. Jednotlivé díly vyžadují zcela rovný a kompletně vysušený podklad. Na závěr byste ke všemu měli položenou podlahu uválcovat tak, aby se díly srovnaly a zcela do sebe zapadly.

Oprava případného poškození je poněkud náročnější. Sice není zapotřebí odstraňovat velký kus podlahy, avšak daný díl je zapotřebí vyloupnout a místo očistit. Riziko rozhození celého díla je zde při neopatrné manipulaci značné.

Plovoucí vinylové podlahy

Plovoucí podlahy se vyznačují větší tloušťkou, která někdy dosahuje i 10 mm. Mnohé díly jsou též umístěny na HDF deskách, které zvyšují odolnost a stabilitu podlahy.

Výhody

Máte-li k dispozici vyšší finanční obnos, a navíc vás láká představa pokládky krytiny svépomocí, zamyslete se nad nákupem plovoucích dílců. Ty jsou totiž vybaveny speciálním zaklikávacím systémem, díky němuž lze instalaci provést jejich prostým zaklesnutím do sebe. Nerovnosti lze snadno vyrovnat pomocí speciálních podložek, které také přispívají k ochraně podlahy proti vlhkosti. Vybírejte však jen takové podložky, jež jsou kompatibilní se zvolenou krytinou.

Co do šíře využití za svými lepenými protějšky nijak nezaostávají, spíše naopak. Díky vyšší tloušťce působí krytina stabilněji než lepený vinyl a vydrží větší zatížení.

Nevýhody

S vysokou tloušťkou souvisí i hlavní zápor plovoucích podlah – nižší tepelná propustnost. Při výběru krytiny tedy buďte velmi opatrní a volte jen ty typy plovoucích podlah, jež jsou označeny odpovídajícími certifikacemi.

Samoležící (LooseLay) vinylové podlahy

K pokládání samoležící vinylové podlahy se nepoužívá lepidlo ani zámkový systém, jednotlivé dílce se zkrátka jen položí vedle sebe. Kouzlo tohoto typu spočívá v protiskluzové spodní vrstvě, která udrží dílce na místě i bez lepení. Dílce mají zpravidla tloušťku 4-5 mm a jsou vhodné i na podlahové topení.

Výhody

Výhodou samoležících podlah je především snadná instalace, kterou zvládnete i svépomocí. Při poškození se dá také zasažený dílec ber problémů vyměnit, aniž by to nějak ovlivnilo zbytek podlahy. Podlahu lze bez problémů demontovat a použít jinde, podklad nepotřebuje speciální úpravu, dá se položit např. na stávající PVC podlahu nebo dlažbu. Díky tomu je tato varianta ideální do pronajatých prostor, kde nejsou vhodné trvalé zásahy.

Nevýhody

Nejde o ideální variantu na velké plochy. Dílce totiž nejsou nijak spojené a zejména na velkých plochách a při vysoké zátěži se mohou mezi jednotlivými dílci časem začít vytvářet spáry.

Tloušťka

Tloušťku jednotlivých dílců nebo rolí jsme okrajově zmínili již v předchozí kapitole. Obecně platí, že se stoupající tloušťkou podlahy roste její kvalita a odolnost proti poškození. U lepených vinylů jsou za minimum považovány 2 milimetry, u plovoucích podlah by měly být díly tlusté alespoň 5 mm.

Druhým klíčovým atributem je v tzv. tloušťka nášlapné vrstvy. Ta udává, jak silná je svrchní část dílu, jež absorbuje tlak. Stejně jako v předchozím případě by měla být co nejvyšší. Minimum pro méně namáhané místnosti představuje 0,2 mm. Majitelé komerčních prostor s častým pohybem by se měli poohlížet po vrstvě tlusté alespoň 0,5 mm.

Zátěžové třídy

S tloušťkou nášlapné vrstvy úzce souvisí i zařazení do tzv. zátěžových tříd. Ty jsou určeny specifickou evropskou normou a udávají, pro které prostory je krytina určena, a s jak velkým zatížením si poradí.

Třídy se dělí do tří základních skupin – pro domácnosti, komerční prostory a průmyslové prostory. Každá z nich je udávána dvojciferným kódem. První číslo představuje typ prostoru:

  • 2 – domácnost
  • 3 – komerční
  • 4 – průmyslové

Druhý údaj potom udává stupeň zátěže:

  • 1 – mírná
  • 2 – běžná
  • 3 – intenzivní

Je-li konkrétní podlaha označena kupříkladu číslem 23, znamená to, že je určena pro intenzivní užívání v domácnostech.

Dekor

Chcete se procházet po imitaci dřevěné podlahy z horského srubu? Žádný problém! Láká vás vzorek luxusní dlažby? Také si přijdete na své. Fandíte dnes tolik oblíbeným betonovým podlahám? I vás nabídka uspokojí. Škála nabízených vzorů a barevných provedení je totiž tak široká, že si na své přijde prakticky kdokoliv.

Základem jsou velmi oblíbené imitace dřeva, od nejsvětlejších až po ty nejtmavší odstíny. Setkat se ale můžete i s různorodými vzory připomínající staré americké saloony nebo 60. léta. V koupelně se může vyjímat imitace luxusního mramoru a v kuchyni zase stará dobrá bílá dlažba. Záleží zkrátka jen na vás a vaší kreativitě.

Vhodnost pro podlahové vytápění

Ačkoliv jsme v úvodu článku uvedli, že vinylová podlaha je přijatelná pro použití spolu s podlahovým vytápěním, buďte při nákupu obezřetní. Mnohé plovoucí krytiny jsou totiž tak mohutné, že efektivitu vytápění zásadním způsobem sníží. Zbytečně pak budete doplácet za provoz topení.

Vždy byste proto měli sledovat označení na obalech výrobků. Krytiny vhodné pro položení společně s podlahovým vytápěním jsou označeny specifickým symbolem. Nejste-li si jisti, kontaktuje výrobce nebo dodavatele. Počítejte též s tím, že vinyl bez problémů odolá pouze teplotám do 27 °C. Dlouhodobé vystavení teplotám vyšším vede k jeho postupné deformaci. Mějte tento fakt na vědomí při nastavování termostatu.

Cena

Poslední část článku věnujeme cenám nabízených modelů. Na základě pečlivé analýzy trhu jsme identifikovali tři cenové hladiny, v nichž naleznete výrobky podobných vlastností:

Upozorňujeme, že cena se udává vždy za 1 m2.

Cena do 500 Kč

V nejlevnější skupině jsou nabízeny povětšinou krytiny o síle okolo 3 milimetrů. Naleznete zde jak lepené, tak i plovoucí druhy, které se však nevyznačují příliš vysokou odolností. Hodí se zejména do méně namáhaných částí bytu či slabě navštěvovaných komerčních prostor. Tloušťka nášlapné vrstvy se pohybuje v rozmezí 0,2–0,3 mm.

Samozřejmostí je bohatá škála různorodých motivů a barev, přičemž jednoznačně dominují odstíny dřeva. Nechybí však ani vzory dlažby nebo mramoru. Naprostou většinu nabízených produktů lze směle využít s podlahovým topením.

Cena od 500 do 1 000 Kč

V cenové skupině do 1 000 korun za m2 se již prodávají podlahy, které perfektně splní všechny nároky. Lepené vinyly mívají tloušťku do 3 mm, plovoucí povětšinou od 5 do 10 mm. Valná většina z nich najde uplatnění v silně namáhaných bytových, ale i komerčních prostorech. Tloušťka nášlapné vrstvy dosahuje minimálně 0,4 mm.

Stejně jako v předcházejícím případě počítejte s různorodými odstíny a motivy. Nově zakoupíte i krytinu imitující klasické koberce.

Cena nad 1 000 Kč

Nejdražší skupina vinylových podlah, jejichž cena začíná nad 1 000 korun se vyskytují krytiny určené pro namáhané komerční prostory. Tloušťka velmi často bývá okolo 10 mm, nášlapná vrstva může mít i 0,6 milimetrů. Díky tomu máte jistotu, že podlaha vydrží i velmi časté a silné zatížení.

Z hlediska dekoru nejdražší kategorie nic nového nepřináší.

Údržba vinylových podlah

Na rozdíl od takových dřevěných podlah je údržba vinylových podlah opravdu jednoduchá. Nepotřebují žádné broušení, voskování, ani další podobné procedury. Přestože jsou vinylové podlahy obecně velmi odolné, nevhodnou péčí jim můžete přece jen uškodit. Existuje proto několik jednoduchých pravidel, pokud chcete zachovat perfektní stav vaší podlahy co nejdéle:

  • Nenamáčet – To samozřejmě neznamená, že byste se vlhkému mopu měli vyhýbat jako čert kříži. Zejména na odolnější nečistoty bývá vlhké čištění nezbytné. Mop by ale v takovém případě měl být opravdu jen vlhký, ne mokrý, a rozhodně by na podlaze neměly zůstávat kaluže.
  • Neobrušovat – Při čištění vinylové podlahy si bohatě vystačíte s šetrným čisticím prostředkem, ideálně takovým, který je na tento typ podlah určený. Abrazivní, leptavé a další agresivní přípravky mohou nenávratně narušit horní vrstvu podlahové krytiny a ta tak bude výrazně náchylnější k dalším poškozením.
  • Udržovat ochrannou vrstvu – Existují vhodné přípravky, které vinylové podlaze dodají lesk, prodlouží její životnost a sníží přilnavost nečistot. Ty je vhodné nanést již po položení podlahy a jednou za čas vrstvu obnovit, samozřejmě vždy až po důkladném vyčištění podlahy.

Vinylové podlahy a zdraví

Při zmínce o syntetickém materiálu, jako je vinyl, jistě řadu čtenářů napadne otázka: Je tato podlaha nezávadná? V první řadě je třeba říct, že není krytina jako krytina. Pokud chcete mít jistotu, že kupujete zdravotně nezávadný výrobek, základem je kupovat pouze u renomovaných výrobců.

Ujištěním navíc je potom ještě přítomnost některého z certifikátů, jako je například Indoor Air Qality Comfort Gold, Der Blaue Engel, Émissions dans l’air intérieur, M1, Greenguard nebo The Indoor Climate Label.

Rizikové látky

Největším rizikem u vinylových podlah jsou ftaláty a další chemické změkčovače. Na trhu již ovšem najdete i alternativy s biologickými změkčovači, například z řepkového oleje, které jsou tak navíc šetrnější k životnímu prostředí.

Kromě nákupu u ověřeného prodejce či kontroly certifikátů pro vás máme ještě jednu pomůcku, jak poznat, že složení vaši podlahy není úplně košer, a to po čichu. Samozřejmě, každá nová podlaha bude mít určitou charakteristickou vůni, pokud je ale odér podlahy příliš silný, či přetrvává déle než 28 dní, znamená to, že ve složení vaší podlahy pravděpodobně něco nehraje.

Eliška je absolventkou žurnalistiky a za studium načerpala řadu zkušeností se psaním novinářských i nežurnalistických textů. Její články jsou zaměřené především na velké domácí spotřebiče, tedy přístroje, se kterými se denně potkává každý z nás. Věnuje se také potřebám pro děti. Přehled v těchto tématech si udržuje už několik let, díky tomu ochotně radí čtenářům i svým blízkým.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.4 z 160 hlasů

Další oblíbené testy a recenze