Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších podlah

Ukázka produktu ve srovnání podlah

Těšíte se na bydlení v novém domě? Provádíte kompletní rekonstrukci stávajícího bytu? Ať tak či tak, výběr adekvátního typu podlahy je jedním z nejdůležitějších úkolů. Její správný výběr s ohledem na podmínky a omezení domova zásadně ovlivňuje kvalitu života.

V dobách minulých si žádná domácnost nedokázala představit svůj život bez koberců různých vzorů a délek chlupů. V posledních letech jejich obliba klesá hlavně vlivem stoupajícího povědomí o alergenech, jež se v jejich chlupech rády usazují. Když se k tomu přidá obtížnost čištění a údržby, není divu, že zákazníci se poohlížejí po jiných variantách. Jakou alternativu však zvolit?

Nelehké rozhodování se vám pokusíme aspoň trochu usnadnit následujícím článkem Jak vybrat podlahy. Segment podlahových krytin v něm kompletně rozebereme a nabídneme přehled hlavních kritérií pro správný výběr. S jejich pomocí byste měli získat potřebný přehled a alespoň rámcovou představu o tom, co vlastně hledáte.


Nejlepší podlahy dle hodnocení a recenzí uživatelů

Vzhled Název Materiál Orientační cena Aktuální cena
Recenze Vinylová Fatra Thermofix Dub Bělený 12123 2 Vinylová Fatra Thermofix Dub Bělený 12123 2 Vinylové 480 Kč Zobrazit nabídky
Recenze BUKOMA CLICK DUB STARÝ 5mm/0,5mm BUKOMA CLICK DUB STARÝ 5mm/0,5mm Vinylové 670 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Fatra Domo 4300 2 Fatra Domo 4300 2 PVC 200 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Gerflor PVC Texline 1740 Timber Naturel Gerflor PVC Texline 1740 Timber Naturel PVC 440 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Krono Original Kronofix Classic Dub Grónský 5236 Krono Original Kronofix Classic Dub Grónský 5236 Laminované 100 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Krono plovoucí Original Kronofix Classic Dub rustikální 9195 Krono plovoucí Original Kronofix Classic Dub rustikální 9195 Laminované 190 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Moduleo Select CLICK Classic Oak 24125 Moduleo Select CLICK Classic Oak 24125 Vinylové 500 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Fatra FatraClick 5451-3 dub Fatra FatraClick 5451-3 dub Vinylové 850 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Beaulieu Skara 2367 3 m Beaulieu Skara 2367 3 m PVC 260 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Fatra Imperio Kaštan Korsický Fatra Imperio Kaštan Korsický Vinylové 370 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat podlahy

V prvé řadě si představíme jednotlivé typy krytin. Postupem času jejich počet vzrostl na číslo sedm a každá z nich vyniká úplně jinými vlastnostmi. V souvislosti s tím vám pomůžeme vybrat vhodnou podlahy do každého typu místnosti.

Za důležitou považujeme i otázku údržby, s jejíž pomocí byste měli dosáhnou dlouhověkosti a zdravotní nezávadnosti. Zařizujete-li úplně nové bydlení, věnujte dostatek času volbě správného dekoru, který bude ladit se zvoleným nábytkem a celkovými dispozicemi domácnosti.

Volbu podlahy se nám pokouší usnadnit i Evropská unie. Z jejího popudu vznikl seznam zátěžových tříd, s jehož pomocí lze zvolit optimální krytinu podle zatížení daného pokoje. Nezapomínáme ani stále rozšířenější podlahové vytápění a uvedeme, které podlahy jsou pro něj nejvhodnější.

Text uzavře klasická kapitola věnovaná cenám. Širokou nabídku různých krytin jsme rozdělili do několika cenových hladin vždy za m2. I letmým pohledem zjistíte, jak velký finanční obnos si budete muset připravit, abyste si pořídili to, co plánujete.

Typy podlah

Již v samém úvodu padla zmínka o široké nabídce dostupných podlahových krytin. Volba té pravé se někdy podobá hledání jehly v kupce sena. Z toho důvodů se vyplatí všechny důkladně proklepnout a kriticky zhodnotit jejich silné a slabé stránky. V současné době na pultech obchodů naleznete hned sedmičku podlahových krytin:

Přírodní linoleum

Pod pojmem linoleum si většina z nás představí umělou PVC podlahu. Klasické linoleum, označované též někdy jako marmoleum, je ovšem vyrobeno výhradně z přírodních materiálů. Jedná se o směs pryskyřice, dřevité moučky, lněného oleje, vápence a sady barviv. První linolea se v Evropě začala vyrábět již v 19. století a nacházely pevné místo ve veřejných prostorech a budovách státních institucí.

Velkou výhoda přírodního linolea spočívá v absenci jakýchkoliv umělých příměsí. Na své si přijdou lidé chronicky nemocní i alergici, neboť efektivně zabraňuje usazování alergenů. Za zmínku stojí i jeho dekorativnost, odolnost i proti velkému zatížení, stejně jako fakt, že nenapomáhá šíření ohně.

Ačkoliv se linoleum svou povahou skvěle hodí do silně namáhaných prostorů, jeho údržba není jednoduchá. Vzory a barvy časem vyblednou a jen obtížně se oživují. Negativem je i značná citlivost na UV záření, jež vede k postupné deformaci podlahy. Počítejte též s poměrně vysokou požadovanou cenou.

Dřevěné podlahy

Vzpomínáte s nostalgií na praskající dřevěné podlahy z domu své babičky z vesnice? Pak jistě přemýšlíte nad pořízením dřevěné krytiny. Ta okupuje nejvyšší příčku, pokud jde o životnost, neboť ji stačí jen přebrousit, nalakovat a je jako nová.

V současnosti se rozlišuje hned několik základních druhů dřevěných podlah:

 • Masiv – parketa vyrobena z jednoho kusu stejného dřeva
 • Vícevrstvé podlahy – dvou nebo třívrstvé, nášlapná vrstva z ušlechtilého dřeva, nosná deska z dřeva břízového
 • Palubky – dřevěné desky přibité k trámovému roštu
 • Mozaiky – drobné špalíky lepené k sobě bez drážky a pera
 • Dýhy – kombinace přírodního dřeva a nosiče z HDF materiálu

Obrovským pozitivem dřevěných parket je kromě zcela přírodního charakteru i jejich zvuková izolace. Dobře si rozumí i s různými tepelněizolačními materiály. Zatímco tvrdé dřevo nachází své využití ve více namáhaných pokojích, měkké je vhodné třeba do prostorů ložnice. S moderními pečujícími prostředky se jej dnes nemusíte obávat ani v koupelně.

Dřevo je „živý“ materiál, proto neustále pracuje. Optimální teplota v bytě by neměla přesahovat 25 °C a vlhkost zase překračovat 65 %. V opačném případě budete svědky nepříjemného sesychání nebo naopak bobtnání podlahové krytiny. Masiv si též příliš nerozumí s podlahovým vytápěním, uvažujete-li o něm, vybírejte výhradně z nabídky několikavrstvých dřevěných parket.

Tématu dřevěných podlah jsme se věnovali na speciální stránce. Pokud chcete poradit s jejich nákupem, začtěte se do článku Jak vybrat dřevěnou podlahu.

Korkové podlahy

Pořád přemýšlíte, čím byste v koupelně a na chodbách nahradili chladnou dlažbu? Jednou z rozumných variant jsou bezesporu podlahy korkové. Jejich složení se postará o naprostou odolnost vůči vlhku, plísním, bakteriím i hnilobě. Antistatická úprava se k tomu všemu stará o odpuzování prachu.

Korek boduje i svými perfektními izolačními vlastnostmi, což ocení zejména domácnosti s menšími dětmi. Podobně jako vinyl není příliš náročný na údržbu a při šetrném zacházení vydrží i přes 20 let.

Jelikož se také jedná o přírodní materiál nemusíte se obávat ekologické zátěže. Bohužel počítejte s menší dostupnosti různých variant barev a dekoru. Zejména v silně zatěžovaných místech po čase pocítíte deformace a vlnění. Cenově korek spadá do skupiny dražších podlahových krytin.

Vinylové podlahy

Pomalu vstupujeme do sféry umělých materiálů. Některým sice mohou připadat málo autentické, mají však i celou řadu velkých pozitiv. Jedním z nich jsou i podlahy vinylové, jež si hlavně v poslední době získaly nemalou oblibu. Pokud vás zajímá opravdu detailní vhled do tematiky vinylových podlah, věnovali jsme se jim na speciální stránce.

Uplatnění nacházejí jak v bytech, tak v komerčních prostorech, neboť se řadí k tomu nejodolnějšímu, co na trhu naleznete. Prodávají se buď v rolích nebo jako již nařezané dílce. Mohou se lepit, nebo zapadat do sebe jako skládačka. Jejich výška se pohybuje od 0,7 do 6 mm. Nemusíte se obávat jejich položení ve vlhkých prostorách a v nabídce naleznete širokou škálu různých dekorů.

Na rozdíl od dřeva vám ovšem nezbyde než poškozený díl vyměnit. Svou měkkostí je vinyl též náchylný k poškrábání a nesmí být vystaven horku a silnému slunečnímu záření. Nevýhodami jsou i vyšší cena a ekologická zátěž.

Podle způsobu pokládky lze rozlišit dva základní druhy vinylových krytin:

 • Lepený vinyl – tenké vinylové dílce se lepí na vrstvu lepidla, je nutné mít zela rovný povrch
 • Plovoucí vinyl – jednotlivé vysoké díly se do sebe zaklesávají pomocí praktických zámků

Laminátové podlahy

Rádi byste si doma užívali vzhledu podobného dřevu, ale nedisponujete dostatkem financí pro pořízení řádné masivní krytiny? Nezbyde vám nic jiného než se poohlédnout po podlahách laminátových. Při jejich výběru dbejte hlavně na označení tříd odolnosti.

Zásadní pozitivum laminátu vidíme v široké nabídce dekoru, jenž může čítat i exotické dřevo, aniž byste si za něj museli zbytečně připlácet. Antistatická úprava nepřitahuje prach ani nečistoty, bohužel vás však neustále nabíjí statickou elektřinou. Pokládka pomocí zámkového systému umožňuje snadnou výměnu lamel, podobně jako u vinylu.

Ačkoliv se jedná o imitaci dřeva, počítejte s pocitem chladu. Tento druh krytiny není vhodné pokládat do obývacích a dětských pokojů. Zdaleka nejvýraznějším nedostatkem však je nízká odolnost proti vlhkosti. Stačí vylít vodu nebo přehlédnout loužičku od špatně vychovaného domácího mazlíčka a postižené lamely se začnou křivit. Pozor také na nadměrný sklon ke klouzání.

Dlažby

Na první pohled by se mohlo zdát, že popularita dlažby klesá. Opak je ovšem pravdou! Hlavně majitelé starších rodinných domů nedají na keramické dlaždice dopustit. Snadno se pokládají, zvládnou soužit dlouhá léta a v horkých letních dnech příjemně chladí. Majitelé novostaveb si jich zase cení pro perfektní propustnost tepla ve spojení s podlahovým vytápěním.

Keramika je zcela ekologický materiál, který do ovzduší nevypouští žádné škodliviny. Tloušťka dlaždic se pohybuje v rozmezí od 5 do 10 mm podle ceny a kvality. V nabídce naleznete širokou škálu dekorů a barev. Láká vás kámen, kov, koberec nebo dřevo? Žádný problém, všechno z toho můžete mít.

I přes výhodné tepelné vlastnosti se nehodí dlažbu pokládat do obývacích pokojů, dětských pokojů a ložnic. V chladném zimním ránu byste mohli dostat nepříjemný šok.

Koberce

Stará dobrá klasika na konec. Dodnes existuje mnoho lidí, kteří si bez koberce nedokáží domov představit. Příjemná látka a různé vzory dovedou vygenerovat příjemné teplo domova, s nímž se nemůže asi žádný jiný materiál srovnávat. Nehledě na velmi nízkou pořizovací cenu.

Bohužel, koberce toho příliš nevydrží a obtížně se udržují. V domácnosti s domácími zvířaty či alergiky by neměly mít vůbec své místo. Ani při maximální snaze se totiž nepovede udržet je zcela čisté a zbavit všech alergenů či roztočů.

Podle určení rozlišujeme tři základní typy koberců:

 • Zátěžové koberce – celoplošné pro umístění v namáhaných místnostech či komerčních prostorech
 • Celoplošné koberce – k položení v celé místnosti
 • Kusové koberce – pro umístění v určité části pokoje

Co kam položit?

Po přelouskání řádků výše vám asi došlo, že žádný z materiálů, snad kromě masivu, linolea a vinylu nelze využít univerzálně. A i u této trojice se v mnoha případech dají nalézt vhodnější alternativy. Vždy se tedy dobře zamyslete nad tím, co do které místnosti položíte. Místnosti lze rozčlenit do čtyř základních skupiny podle určení:

 • Vchod a předsíň – přírodní linoleum, vinyl, zátěžové koberce, vysoce odolný laminát, dlažba
 • Kuchyň – vinyl, dřevo, dlažba, přírodní linoleum, korek
 • Koupelna – dlažba, vinyl, korek
 • Obytné pokoje – koberce, vinyl, dřevo, laminát, korek, přírodní linoleum

Rozdělení doporučených krytin rozhodně není dogmatické, v konečném důsledku vždy záleží na vás a vaší představě. Dobře zvolená laminátová podlaha v koupelně může odvést stejně dobrou práci jako jakákoliv dlažba. Průměrně však bude její životnost mnohem kratší a údržba náročnější.

Údržba

Neméně důležitým parametrem pro nákup odpovídající podlahové krytiny je i obtížnost její údržby. Jakákoliv pevná podlaha se udržuje mnohem jednodušeji než koberce. U nich počítejte s nižší efektivitou vysavače a nutností zkrátka někdy kleknout na kolena s rýžovým kartáčem.

U dřeva v žádném případě nezapomínejte na pravidelné lakování, voskování a napouštění ochrannými oleji. Ať se nestane, že jej během několika let sežere dřevomorka a vám zbydou jen oči pro pláč. Podobně citlivý je i korek, jenž se na frekventovaných místech po čase nevyhne opravě frekventovaných míst. Krytiny jako jsou dlažba, laminát, korek nebo linoleum stačí pravidelně vysávat a vytírat vodou s čisticím prostředkem.

Dekor

Všechny druhy podlahových krytin kromě klasického dřeva mají na výběr až stovky různých dekorů. Dřevo je bohužel limitováno počtem druhů stromů. Volit můžete mezi vzory dřeva, kamene, kovu, ale i různých orientálních či dokonce zcela abstraktních kreací. Záleží jen na vás, vašem vkusu a fantazii.

Doporučujeme ovšem nenechat se krásou dekoru ovlivnit při nákupu až moc. Nejprve zvolte požadovaný materiál a až poté se věnujte výběru konkrétního vzoru. Bude-li váš postup opačný, s největší pravděpodobnosti se spokojíte s podlahou, která se časem ukáže jako nevhodná.

Zátěžové třídy

Vybíráte z několika modelů a není vám jasné, co znamenají ona dvojciferná čísla na jejich obalech? Jedná se o označení zátěžových tříd podle evropské normy EN 13329, která stanovuje jakost podlah určených pro položení v jednotlivých typech prostorů. Rozlišují se třídy pro bytové (2x), komerční (3x) a průmyslové (4x) plochy.

Pro bytové plochy rozlišujeme:

 • Třída zátěže 21 – pro obytné prostory s malým nebo občasným zatížením (ložnice, pokoje pro návštěvy)
 • Třída zátěže 22 – pro běžně užívané prostory (obývací pokoj, chodba, jídelna)
 • Třída zátěže 23 – pro obytné prostory s intenzivním užíváním (chodba, schodiště, kuchyň)

Komerční prostory mají svou vlastní tabulku:

 • Třída zátěže 31 – vhodné pro prostory s malým a občasným používáním (hotelové pokoje, konferenční místnosti, archivy)
 • Třída zátěže 32 – pro komerční prostory s trvalým zatížením (čekárny, kanceláře, obchody, ordinace)
 • Třída zátěže 33 – pro prostory s intenzivním užíváním (školy, obchody, kanceláře, administrativní prostory)
 • Třída zátěže 34 – pro velmi namáhané prostory a veřejné budovy (školy, haly, obchodní domy, nemocnice, ordinace, veřejné schodiště)

Zátěžové třídy v průmyslových prostorech (41–43) jsou určeny do hal lehkého průmyslu, obchodních domů a dalších silně frekventovaných a zatěžovaných míst.

Nákupem krytiny splňující i přísnější kritéria, než potřebujete, nikdy nic nezkazíte. Opačný postup však nikdy nevolte. Zvolit podlahu s hodnocením 21 do kuchyně znamená její výměnu po maximálně dvou letech provozu.

Vhodnost pro podlahové vytápění

Podlahové vytápění je fenoménem dnešní doby. Vždyť kdo by nechtěl pouze otočit knoflíkem a ucítit ze země příjemný tok tepla? Aby bylo ovšem prostoupení tepla dostatečně efektivní a intenzivní, musí mu být přizpůsoben i výběr odpovídající krytiny.

Většina výrobců na podlahové vytápění pamatuje. Problém nastává u koberců, laminátu a masivu, jež teplo izolují, a ke všemu jsou poměrně vysoké. Naproti tomu vinyl, dlažba nebo linoleum se pyšní naprosto ideální tepelnou propustností.

Cena

Poslední kapitolu textu věnujeme, jako vždycky, přehledům cen nabízených podlahových krytin. Provedli jsme důkladnou analýzu a podařilo se nám identifikovat tři základní cenové hladiny. Naleznete v nich podlahy podobného materiálu a vlastností:

 • Cena do 500 Kč
 • Cena od 500 Kč do 1 000 Kč
 • Cena nad 1 000 Kč

Upozorňujeme, že cena se udává vždy za 1 m2.

Cena do 500 Kč

V nejlevnější skupině se nacházejí povětšinou laminátové, levné lepené vinylové podlahy, krytiny z umělého rolovaného PVC a koberce. Nabídka dekoru a barev je poměrně široká, takže na své si přijde prakticky každý. Totéž můžeme říci i o třídě zátěže, jelikož výjimkou nejsou i modely hodnocené čísly 23 nebo 33.

U pevných podlah bohužel nepočítejte s jejich větší tloušťkou. Maximum činí 3 mm, což není zrovna velká sláva a při intenzivnějším používání brzy dojde k jejich deformaci.

Cena od 500 do 1 000 Kč

Nabídce ve střední třídě zcela dominují luxusnější podlahy z laminátu a dlažby. V obchodech naleznete i první plovoucí vinylové krytiny a levnější dřevěné podlahy z třívrstvého materiálu či dýhy. Samozřejmostí zůstává bohatá nabídka různých barev a dekorů, stačí si jen vybrat.

Třída zátěže již standardně dosahuje nejlepšího hodnocení 23, 33 či 43, takže je lze položit i do velmi namáhaných prostorů. Tloušťka laminátu i vinylu nyní může klidně dosahovat 10 mm, což už zaručuje dlouhou životnost.

Cena nad 1 000 Kč

Špičce podlahových krytin jednoznačně dominují masivní dřevěné podlahy zdárně následovány plovoucími vinyly. Lze od nich očekávat i více než 20letou životnost a perfektní odolnost proti prakticky všem vnějším vlivům. Více než 10mm tloušťka není žádným problémem. Hodnocení zátěže již prakticky není jiné než 23, 33 a 43.