Recenze nejlepších podlah | Jakou vybrat z testu 2023 | Arecenze.cz
Menu

Recenze nejlepších
podlah z testu 2023

Aktualizováno:
Červen 2023
Autor:
Eliška Srncová

Těšíte se na bydlení v novém domě? Provádíte kompletní rekonstrukci stávajícího bytu? Ať tak či tak, volba adekvátního typu podlahy je jedním z nejdůležitějších úkolů. Její správný výběr s ohledem na podmínky a omezení domova zásadně ovlivňuje kvalitu života.

V dobách minulých si žádná domácnost nedokázala představit svůj život bez koberců různých vzorů a délek vlasu. V posledních letech jejich obliba klesá hlavně vlivem stoupajícího povědomí o alergenech, jež se v koberci rády usazují. Když se k tomu přidá obtížnost čištění a údržby, není divu, že zákazníci se poohlížejí po jiných variantách. Jakou alternativu však zvolit?

Nelehké rozhodování se vám pokusíme aspoň trochu usnadnit následujícím článkem Jak vybrat podlahy. Segment podlahových krytin v něm kompletně rozebereme a nabídneme přehled hlavních kritérií pro správný výběr. S jejich pomocí byste měli získat potřebný přehled a alespoň rámcovou představu o tom, co vlastně hledáte.



Jak vybrat podlahy

V prvé řadě si představíme jednotlivé typy krytin, z nichž každá vyniká úplně jinými vlastnostmi. V souvislosti s tím vám pomůžeme vybrat vhodnou podlahy do každého typu místnosti. Za důležitou považujeme i otázku údržby, s jejíž pomocí byste měli dosáhnou dlouhé životnosti podlahy a zdravotní nezávadnosti. Zařizujete-li úplně nové bydlení, věnujte dostatek času volbě správného dekoru, který bude ladit se zvoleným nábytkem a celkovými dispozicemi domácnosti.

Volbu podlahy se nám pokouší usnadnit i Evropská unie. Z jejího popudu vznikl seznam zátěžových tříd, s jehož pomocí lze zvolit optimální krytinu podle zatížení dané místnosti. Nezapomínáme ani stále rozšířenější podlahové vytápění a uvedeme, které podlahy jsou pro něj nejvhodnější.

Text uzavře kapitola věnovaná cenám. Širokou nabídku různých krytin jsme rozdělili do několika cenových hladin, cena je vždy za 1 m2. I letmým pohledem zjistíte, jak velký finanční obnos si budete muset připravit, abyste si pořídili to, co plánujete.

Typy podlah

Již v samém úvodu padla zmínka o široké nabídce dostupných podlahových krytin. Volba té pravé se někdy podobá hledání jehly v kupce sena. Z toho důvodů se vyplatí všechny důkladně proklepnout a kriticky zhodnotit jejich silné a slabé stránky. V současné době na pultech obchodů naleznete hned několik druhů podlahových krytin:

Typ krytiny + Výhody Nevýhody
Přírodní linoleum + Biologicky rozložitelné

+ Antialergenní

+ Nehořlavé

– Složitejší údržba

– Nižší odolnost proti UV záření

– Vyšší cena

Dřevěné podlahy + Přírodní materiál

+ Dlouhá životnost

+ Zvuková izolace

– Vysoká cena

– Náročná údržba

– Náchylnost na změny prostředí

Korkové podlahy + Odolnost vůči vlhku

+ Zvuková izolace

+ Přírodní materiál

– Omezený výběr barev a dekorů

– Náchylnost k poškození a deformacím

Vinylové podlahy + Široký výběr barev a vzorů

+ Odolnost vůči vlhku

+ Snadná údržba

– Náchylnost k poškrábání

– Vyšší cena

Laminátové podlahy + Široký výběr barev a vzorů

+ Snadná údržba

– Slabší zvuková izolace

– Nižší odolnost vůči vlhkosti

Koberce + Příjemný pocit

+ Měkký došlap

+ Nižší cena

– Zachytávání prachu a alergenů

– Kratší životnost

– Obtížné čištění skvrn

Dlažby + Ideální pro podlahové topení

+ Vysoká odolnost

+ Dlouhá životnost

– Tvrdý došlap

– Pocit chladu

Přírodní linoleum

Pod pojmem linoleum si většina z nás představí umělou PVC podlahu. Klasické linoleum, označované též někdy jako marmoleum, je ovšem vyrobeno výhradně z přírodních materiálů. Jedná se o směs pryskyřice, korkové nebo dřevité moučky, lněného oleje, vápence a barevných pigmentů. První linolea se v Evropě začala vyrábět již v 19. století a nacházela pevné místo ve veřejných prostorech a budovách státních institucí.

Velká výhoda přírodního linolea spočívá v absenci jakýchkoliv umělých příměsí. Je tak biologicky rozložitelné. Na své si přijdou lidé chronicky nemocní i alergici, neboť efektivně zabraňuje usazování alergenů. Za zmínku stojí i jeho dekorativnost, odolnost i proti velkému zatížení, stejně jako fakt, že je nehořlavé a má antistatické vlastnosti. Při správné údržbě vám vydrží i několik desítek let.

Ačkoliv se linoleum svou povahou skvěle hodí do silně namáhaných prostor, jeho údržba není nejjednodušší, je potřeba jej pravidelně voskovat, aby nevysychalo. Není navíc ideální do míst s přímým dopadem slunečního světla, vlivem UV záření totiž kvůli obsaženému oleji časem žloutne a tmavne. Počítejte též s poměrně vysokou pořizovací  cenou.

Dřevěné podlahy

Vzpomínáte s nostalgií na praskající dřevěné podlahy z domu své babičky z vesnice? Pak jistě přemýšlíte nad pořízením dřevěné krytiny. Ta okupuje nejvyšší příčku, pokud jde o životnost, neboť ji stačí jen přebrousit, nalakovat a je jako nová.

V současnosti se rozlišuje hned několik základních druhů dřevěných podlah:

  • Masiv – parketa vyrobena z jednoho kusu stejného dřeva
  • Vícevrstvé podlahy – dvou nebo třívrstvé, nášlapná vrstva z ušlechtilého dřeva, nosná deska z dřeva břízového
  • Palubky – dřevěné desky přibité k trámovému roštu
  • Mozaiky – drobné špalíky lepené k sobě bez drážky a pera
  • Dýhy – kombinace přírodního dřeva a nosiče z HDF materiálu

Obrovským pozitivem dřevěných parket je kromě zcela přírodního charakteru i jejich zvuková izolace. Dobře si rozumí i s různými tepelněizolačními materiály. Zatímco tvrdé dřevo nachází své využití ve více namáhaných pokojích, měkké je vhodné třeba do prostorů ložnice. S moderními pečujícími prostředky se jej dnes nemusíte obávat ani v koupelně.

Vhodné podmínky pro dřevěnou podlahu

Dřevo je „živý“ materiál, proto neustále pracuje. Optimální teplota v bytě by neměla přesahovat 25 °C a vlhkost zase překračovat 65 %. V opačném případě budete svědky nepříjemného sesychání nebo naopak bobtnání podlahové krytiny. Masiv si též příliš nerozumí s podlahovým topením, uvažujete-li o této formě vytápění, vybírejte výhradně z nabídky několikavrstvých dřevěných parket.

Tématu dřevěných podlah jsme se věnovali na speciální stránce. Pokud chcete poradit s jejich nákupem, začtěte se do článku Jak vybrat dřevěnou podlahu.

Korkové podlahy

Pořád přemýšlíte, čím byste v koupelně a na chodbách nahradili chladnou dlažbu? Jednou z rozumných variant jsou bezesporu podlahy korkové. Jejich složení se postará o naprostou odolnost vůči vlhku, plísním, bakteriím i hnilobě. Antistatická úprava k tomu všemu zajistí odpuzování prachu.

Korek boduje i svými perfektními izolačními vlastnostmi, což ocení zejména domácnosti s menšími dětmi. Podobně jako vinyl není příliš náročný na údržbu a při šetrném zacházení vydrží i přes 20 let.

Jelikož se jedná o přírodní materiál, nemusíte se obávat ekologické zátěže. Bohužel počítejte s menším výběrem barev a dekoru. Zejména v silně zatěžovaných místech po čase pocítíte deformace a vlnění. Cenově korek spadá do skupiny dražších podlahových krytin.

Vinylové podlahy

Pomalu vstupujeme do sféry umělých materiálů. Některým sice mohou připadat málo autentické, mají však i celou řadu velkých pozitiv. Do této skupiny se řadí i podlahy vinylové, jež si hlavně v poslední době získaly nemalou oblibu. Podle způsobu pokládky lze rozlišit dva základní druhy vinylových krytin:

  • Lepený vinyl – tenké vinylové dílce se lepí na vrstvu lepidla, je nutné mít zela rovný povrch
  • Plovoucí vinyl – jednotlivé vysoké díly se do sebe zaklesávají pomocí praktických zámků

Uplatnění nacházejí jak v bytech, tak v komerčních prostorech, neboť se řadí k tomu nejodolnějšímu, co na trhu naleznete. Prodávají se buď v rolích nebo jako již nařezané dílce. Mohou se lepit, nebo zasadit do sebe jako skládačka. Jejich výška se pohybuje od 0,7 do 6 mm. Nemusíte se obávat jejich položení ve vlhkých prostorách a v nabídce naleznete širokou škálu různých dekorů.

Na rozdíl od dřeva vám ovšem v případě poškození nezbude nic jiného než vadný díl vyměnit. U lepených variant to navíc může znamenat rozebrání celé podlahy. Svou měkkostí je vinyl též náchylný k poškrábání a nesmí být vystaven horku a silnému slunečnímu záření. Nevýhodami jsou i vyšší cena a ekologická zátěž. Pokud vás zajímá opravdu detailní vhled do tematiky vinylových podlah, věnovali jsme se jim na speciální stránce.

Laminátové podlahy

Imponuje vám vzhled přírodního dřeva, ale investice do masivní podlahové krytiny je pro vás příliš vysoká? Jedním z řešení je poohlédnout se po podlahách laminátových. Při jejich výběru dbejte hlavně na označení tříd odolnosti.

Zásadní pozitivum laminátu vidíme v široké nabídce dekoru, která zahrnuje i exotické dřevo, aniž byste si za něj museli zbytečně připlácet. Antistatická úprava nepřitahuje prach ani nečistoty a pokládka pomocí zámkového systému umožňuje snadnou výměnu lamel, podobně jako u vinylu.

Ačkoliv se jedná o imitaci dřeva, počítejte s pocitem chladu. Tento druh krytiny není vhodné pokládat do obývacích a dětských pokojů. Zdaleka nejvýraznějším nedostatkem však je nízká odolnost proti vlhkosti. Stačí vylít vodu nebo přehlédnout loužičku od špatně vychovaného domácího mazlíčka a postižené lamely se začnou křivit. Pozor také na nadměrnou klouzavost.

Dlažby

Na první pohled by se mohlo zdát, že popularita dlažby klesá. Opak je ovšem pravdou! Hlavně majitelé starších rodinných domů nedají na keramické dlaždice dopustit. Snadno se pokládají, slouží dlouhá léta a v horkých letních dnech příjemně chladí. Majitelé novostaveb si jich zase cení pro perfektní propustnost tepla ve spojení s podlahovým vytápěním.

Keramika je zcela ekologický materiál, který do ovzduší nevypouští žádné škodliviny. Tloušťka dlaždic se pohybuje v rozmezí od 5 do 10 mm podle ceny a kvality. V nabídce naleznete širokou škálu dekorů a barev. Láká vás kámen, kov nebo dřevo? Žádný problém, všechno z toho můžete mít.

I přes dobré tepelné vlastnosti se nehodí dlažbu pokládat do obývacích pokojů, dětských pokojů a ložnic.

Koberce

Stará dobrá klasika na konec. Dodnes existuje mnoho lidí, kteří si bez koberce nedokáží domov představit. Příjemná látka a různé vzory mohou navodit příjemné teplo domova. Nemluvě o velmi nízké pořizovací ceně.

Bohužel, koberce toho příliš nevydrží a obtížně se udržují. V domácnosti s domácími zvířaty či alergiky by neměly mít vůbec své místo. Ani při maximální snaze se totiž nepovede udržet je zcela čisté a zbavit všech alergenů či roztočů.

Podle určení rozlišujeme tři základní typy koberců:

  • Zátěžové koberce – celoplošné pro umístění v namáhaných místnostech či komerčních prostorech
  • Celoplošné koberce – k položení v celé místnosti
  • Kusové koberce – pro umístění v určité části pokoje

Co kam položit?

Po přečtení předchozích řádků výše vám asi došlo, že prakticky žádný z materiálů nelze využít univerzálně. Vždy se tedy dobře zamyslete nad tím, co do které místnosti položíte. Místnosti lze rozčlenit do čtyř základních skupiny podle určení:

  • Vchod a předsíň – přírodní linoleum, vinyl, zátěžové koberce, vysoce odolný laminát, dlažba
  • Kuchyň – vinyl, dlažba, přírodní linoleum, korek
  • Koupelna – dlažba, vinyl, korek
  • Obytné pokoje – koberce, vinyl, dřevo, laminát, korek, přírodní linoleum

Rozdělení doporučených krytin rozhodně není dogmatické, v konečném důsledku vždy záleží na vás a vaší představě. Dobře zvolená (voděodolná) laminátová podlaha v koupelně může odvést stejně dobrou práci jako jakákoliv dlažba. Průměrně však bude její životnost mnohem kratší a údržba náročnější.

Zátěžové třídy

Vybíráte z několika modelů a není vám jasné, co znamenají ona dvojciferná čísla na jejich obalech? Jedná se o označení zátěžových tříd podle evropské normy EN 13329, která stanovuje jakost podlah určených pro položení v jednotlivých typech prostorů. Rozlišují se třídy pro bytové (2x), komerční (3x) a průmyslové (4x) plochy.

Pro bytové plochy rozlišujeme tyto třídy zátěže:

Třída zátěže Určení
21 Pro obytné prostory s malým nebo občasným zatížením (ložnice, pokoje pro návštěvy)
22 Pro běžně užívané prostory (obývací pokoj, chodba, jídelna)
23 Pro obytné prostory s intenzivním užíváním (chodba, schodiště, kuchyň)

Komerční prostory mají svou vlastní tabulku:

Třída zátěže Určení
31 Vhodné pro prostory s malým a občasným používáním (hotelové pokoje, konferenční místnosti, archivy)
32 Pro komerční prostory s trvalým zatížením (čekárny, kanceláře, obchody, ordinace)
33 Pro prostory s intenzivním užíváním (školy, obchody, kanceláře, administrativní prostory)
34 Pro velmi namáhané prostory a veřejné budovy (školy, haly, obchodní domy, nemocnice, ordinace, veřejné schodiště)

Zátěžové třídy v průmyslových prostorech (41–43) jsou určeny do hal lehkého průmyslu, obchodních domů a dalších silně frekventovaných a zatěžovaných míst.

Nákupem krytiny splňující i přísnější kritéria, než potřebujete, nikdy nic nezkazíte. Opačný postup však nikdy nevolte. Zvolit podlahu s hodnocením 21 do kuchyně znamená její výměnu po maximálně dvou letech provozu.

Údržba

Neméně důležitým parametrem pro nákup odpovídající podlahové krytiny je i obtížnost její údržby. Údržba jakékoliv tvrdé podlahy bývá efektivnější než údržba koberců. I s výkonným vysavačem totiž může v koberci zůstávat prach a alergeny, odstraňování různých nečistot a skvrn je také oproti tvrdým podlahám složitější.

Zásadní rozdíly v údržbě tvrdých podlah najdeme především mezi přírodními a umělými krytinami. Pravděpodobně nejsnazší na údržbu je potom dlažba, která odpustí i poměrně nešetrné zacházení.

Přírodní krytiny

Krytiny, jako je dřevo, korek nebo linoleum vyžadují oproti umělým materiálům trochu více péče. Konkrétně jde především o voskování, lakování nebo jiný způsob povrchové úpravy. Výhodou je, že nanesením specifického prostředku nejen prodlužujete životnost podlahy, ale také obnovujete její vzhled. Při správné péči tak i starší krytina může vypadat stále jako nová.

Umělé krytiny

Údržbu umělých krytin, jako je vinyl nebo laminát v podstatě stačí omezit na klasické čištění, tedy především zametání či vysávání, popřípadě vytírání. Jinak jsou vcelku bezúdržbové, na rozdíl od přírodních podlah je ale jejich povrch jen těžko obnovitelný, při odření či poškrábání je tak zpravidla nutné vyměnit část nebo i celou podlahu.

Obecné tipy pro údržbu podlah

  • Používejte prostředky určené přímo pro váš ty podlahy – Toto pravidlo je nutné dodržet především u podlah s povrchovou úpravou, kdy nevhodně zvolené prostředky mohou rozpouštět laky a další ochranné nátěry.
  • Vyvarujte se nadměrné vlhkosti – Voda neprospívá žádnému typu podlahy. Dlažba ji sice snese bez problému, takové dřevo nebo laminát ale může nenávratně poškodit. Při čištění podlahy tak používejte dobře vyždímaný hadr nebo mop a jakékoliv rozlité tekutiny co nejrychleji setřete.
  • Podlepte nohy nábytku – Zejména u židlí nebo jiných kusů nábytku, se kterými častěji hýbete, jde vhodné podlepení noh plstěnými podložkami, které zabrání poškrábání podlahy.

Dekor

V nabídce dekoru hrají prim umělé podlahy, které nabízejí takřka neomezený výběr designů, od imitací přírodních materiálů, včetně dřeva, kamene nebo kovu, přes jednolité barvy nebo vzory, až po zcela abstraktní kreace. U přírodních podlah bývá výběr omezenější, barevným experimentům je v této skupině nejvíce nakloněné linoleum, korek a dřevo si do jisté míry vždy zachovává určitý styl.

Doporučujeme nenechat se krásou dekoru ovlivnit při nákupu až moc. Nejprve zvolte požadovaný materiál a až poté se věnujte výběru konkrétního vzoru. Bude-li váš postup opačný, hrozí, že se spokojíte s podlahou, která se časem ukáže jako nevhodná.

Vhodnost pro podlahové vytápění

Podlahové vytápění je fenoménem dnešní doby. Vždyť kdo by nechtěl pouze otočit knoflíkem a ucítit ze země příjemný tok tepla? Aby bylo ovšem prostoupení tepla dostatečně efektivní a intenzivní, musí mu být přizpůsoben i výběr odpovídající krytiny.

Většina výrobců na podlahové vytápění pamatuje. Problém nastává u koberců, laminátu a masivu, jež teplo izolují, a ke všemu jsou poměrně vysoké. Naproti tomu vinyl, dlažba nebo linoleum se pyšní naprosto ideální tepelnou propustností.

Cena

Poslední kapitolu textu věnujeme, jako vždycky, přehledům cen nabízených podlahových krytin. Provedli jsme důkladnou analýzu a podařilo se nám identifikovat tři základní cenové hladiny, ve kterých naleznete podlahy podobného materiálu a vlastností.

Upozorňujeme, že cena se udává vždy za 1 m2.

Cena do 500 Kč

V nejlevnější skupině se nacházejí povětšinou laminátové, levné lepené vinylové podlahy, krytiny z umělého rolovaného PVC a koberce. Nabídka dekoru a barev je poměrně široká, takže na své si přijde prakticky každý. Totéž můžeme říci i o třídě zátěže, jelikož výjimkou nejsou i modely hodnocené čísly 23 nebo 33.

U pevných podlah bohužel nepočítejte s jejich větší tloušťkou. Maximum činí 3 mm, což není zrovna velká sláva a při intenzivnějším používání brzy dojde k jejich deformaci.

Cena od 500 do 1 000 Kč

Nabídce ve střední třídě zcela dominují luxusnější podlahy z laminátu a dlažby. V obchodech naleznete i první plovoucí vinylové krytiny a levnější dřevěné podlahy z třívrstvého materiálu či dýhy. Samozřejmostí zůstává bohatá nabídka různých barev a dekorů, stačí si jen vybrat.

Třída zátěže již standardně dosahuje nejlepšího hodnocení 23, 33 či 43, takže je lze položit i do velmi namáhaných prostorů. Tloušťka laminátu i vinylu nyní může klidně dosahovat 10 mm, což už zaručuje dlouhou životnost.

Cena nad 1 000 Kč

Špičce podlahových krytin jednoznačně dominují masivní dřevěné podlahy zdárně následovány plovoucími vinyly. Lze od nich očekávat i více než 20letou životnost a perfektní odolnost proti prakticky všem vnějším vlivům. Více než 10mm tloušťka není žádným problémem. Hodnocení zátěže již prakticky není jiné než 23, 33 a 43.

Tipy na výměnu podlahy

Některé typy podlah přímo vyžadují odbornou instalaci, u jiných je možná pokládka i svépomocí. Připravili jsme proto pro vás několik tipů, které vám přijdou vhod, pokud se chystáte na položení nové podlahy vlastními silami.

  • Odstraňte stávající podlahu – pokládání nové podlahy na starou není až tak neobvyklé, pokud ale chcete co nejlepší výsledek a co nejdelší životnost nové krytiny, raději se staré podlahy zbavte. Stará krytina v sobě může schovávat například různé plísně, parkety mohou pracovat vlivem vlhkosti apod. To samozřejmě neplatí pro podlahy z litého betonu atd., ty jsou k pokládce vhodné, i tak ale může být potřeba využít např. odhlučňovací podložku.
  • Zvolte vhodnou podložku – jak jsme již zmínili, při pokládání nové podlahy je vhodné zvážit také využití odhlučňovací podložky. Platí to především pro laminátové, vinylové, dřevěné a další podlahy.
  • Berte ohled na sousedy – ať už jde o hluk při rekonstrukci, prach vzniklý likvidací staré podlahy nebo jiné nepříjemnosti, vždy je vhodné brát ohledy na obyvatele v okolí, o to spíše, pokud výměnu podlahy provádíte v bytě, kde je oproti rodinnému domu každý hluk mnohem více znát.
  • Dodržujte zásady bezpečnosti – při likvidaci staré podlahy je vhodné mít respirátor, kvůli prachu. Pokud plánujete např. řezání některých dílců, dopředu se seznamte s vhodným nářadím.

Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.8 z 36 hlasů