V následujícím článku se dopodrobna věnujeme výběru koberce. Chcete-li nejdříve vědět, jaké informace se z článku dozvíte, podívejte se na jeho stručný souhrn v odrážkách níže.
- Proč koupit kvalitní koberec – investice do kvalitního koberce se vyplatí skrze odolnější materiály a lepší zpracování (což značí vyšší gramáž). Kvalitní koberec má dlouhou životnost a poskytuje komfort a zvukovou i tepelnou izolaci.
- Nevýhody koberců – mají kratší životnost než dlažba či vinyl, ovšem při správné péči vydrží i 10 a více let. Je také běžné, že vlivem UV záření mohou změnit svoji barvu. Navíc se v nich zadržují nečistoty a musí se pravidelně vysávat.
- Výběr koberce podle umístění – koberec můžete mít prakticky v kterékoliv místnosti, a dokonce i na schodech. Existují také koberce do kanceláří či hotelů. Pokaždé ale bude koberec vyžadovat jiné vlastnosti.
- Druhy koberců podle využití – s ohledem na umístění a frekventovanost prostoru vybírejte buďto bytové koberce vhodné do domácností, nebo zátěžové koberce určené do veřejných prostorů, jako jsou recepce, hotely nebo kanceláře.
- Druhy koberců podle velikosti – rozlišujeme metrážové koberce pro pokládku v celé místnosti a kusové koberce, které se hodí pro doplnění interiéru. Existují také běhouny, jež se umisťují např. na chodbu, kde slouží k odstranění nečistot z obuvi.
- Druhy koberců podle materiálu – nižší cenou se vyznačují syntetické koberce, které jsou odolné a je mezi nimi obrovský výběr. Dražší jsou koberce z přírodních vláken, které ale mají náročnější údržbu a nehodí se pro alergiky.
- Důležité parametry koberců – stěžejní je vybrat přesné rozměry, popřípadě také vhodný tvar kusového koberce. Při nákupu ze zahraničí dbejte na zdravotní nezávadnost, ideální je koupě koberce z nezávadných materiálů s certifikací.
- Oblíbené značky koberců – vybírat doporučujeme mezi značkami Kayoom, Arte Espina, Vopi, Ayyildiz, Bellatex, Luana, Osta, Bakero, Unitrama nebo Sintelon.
- Ceny koberců – metrážové koberce zakoupíte už od 100 Kč za m², celková cena se pak může vyšplhat i do desítek tisíc korun dle kvality materiálů a velikosti. Kusové koberce zakoupíte dle rozměru v hladině od cca 500 Kč do 10 000 Kč.
- Jak pečovat o koberec – každý koberec je nutné vysávat, a to ideálně 2 až 3krát týdně, zvláštní péče pak musí dbát domácnosti s alergiky. Kusové koberce je vhodné občas čistit i ze spodní strany. Pro čištění skvrn volte speciální čisticí prostředky.
Proč koupit kvalitní koberec
Na začátek si ujasníme, proč je dobré investovat do kvalitního koberce a jaké výhody vám taková investice přinese.
- Dlouhá životnost – kvalitní koberce jsou doslova nadčasovým doplňkem interiéru. Především vlněné a prémiové perské koberce mohou při správné údržbě vydržet po více generací.
- Zvuková i tepelná izolace – koupíte-li kvalitní koberec o optimální gramáži (čím větší gramáž, tím více materiálu a větší kvalita), můžete dosáhnout snížení ztráty zvuku až o 29 dB. Koberec také zvyšuje tepelný komfort a izoluje chlad od země.
- Plní praktickou i estetickou funkci – nejen že koberec v domácnosti přináší řadu praktických výhod, jako je zvuková či tepelná izolace či vyšší komfort, ale zároveň dokáže interiér i stylově doplnit.
- Prach se nevíří v prostoru – pakliže zakoupíte celoplošný koberec nebo velký kusový koberec, bude na sebe s největší pravděpodobností vázat prachové částice. Na rozdíl od pevné podlahové krytiny tak nebudou polevovat volně ve vzduchu a dráždit členy domácnosti.
- Ručně tkané perské koberce rostou na hodnotě – zatímco syntetické levné koberce s minimem materiálu časem ztrácí na hodnotě i své kvalitě, perské koberce mají hodnotu trvalou. Ba dokonce jejich hodnota v čase roste, každý je navíc originál.
Koberec do domácnosti si při dnešní nabídce podlahových krytin pořizuje stále méně uživatelů. Věrní jim zůstávají ti, kteří dokáží ocenit jejich kouzlo a výhody. I levný koberec či běhoun dokáže příjemně zútulnit interiér, kvalitnější koberce však plní i praktické funkce. Dokáží izolovat chlad od země, což oceníte především v dětském pokoji, navíc přináší dobrou akustiku, kdy lze pomocí koberce dosáhnout snížení ztráty zvuku až o 29 dB.
Nevýhody koberců
A nyní se podívejte, na jaké vlastnosti koberců lze pohlížet negativně.
- Kratší životnost než dlažba či vinyl – oproti vinylovým podlahám a klasickým dlažbám mají koberce kratší životnost. I přes to, že si svoje vlastnosti udrží třeba i deset let a více, bude jej časem třeba vyměnit.
- Vlivem UV záření mohou změnit barvu – není nic výjimečného, že koberec po položení a nějaké době používání v domácnosti změní svou původní barvu. Děje se tak skrze působení UV záření. Nízkou odolnost vůči UV záření mají zejména polypropylenové koberce.
- Časem se opotřebují – každý koberec začne časem vykazovat známky používání. Na svrchní straně se začnou objevovat nevzhledná prošlapaná místa od pohovek či fleky, které již nelze vyčistit.
- Nutné pořídit vysavač – z hygienického hlediska je nezbytné koberce pravidelně vysávat. Pokud doma vysavač zatím nemáte a chystáte se koupit koberec, bude nutné pořídit obojí. Občas se hodí také hloubková očista a strojové čištění.
- Zadržují prach a nečistoty – faktem je, že v průběhu užívání do koberce usedá prach a nečistoty, které se ale díky tomu nevíří v místnosti. Do domácnosti s alergiky však vybírejte speciální koberce s hypoalergenní povrchovou úpravou.
- Pohlcují zápach – koberce nejsou příliš šťastnou volbou do domácnosti, kde se kouří nebo do místnosti, ve které se vaří. Materiál koberce má totiž tu vlastnost, že pohlcuje pachy, které by se pak mohly držet v místnosti.
Výběr koberce podle umístění
Pořídit si můžete pořídit do kterékoli místnosti v domácnosti, také do kanceláře či hotelu. Jaké vlastnosti byste měli v závislosti na umístění očekávat?
- Obývací pokoj – v této místnosti se obvykle pohybuje větší množství osob, proto byste ji měli vybavit odolným materiálem, jako je polyester i polyamid. Vybírejte metrážové koberce s vyšší gramáží (nad 250 g/m²), případně kusové koberce. Hodí se i shaggy varianty s vyšším vlasem.
- Ložnice – v této místnosti si naopak vystačíte s nízkozátěžovým kobercem, ale pořídit můžete prakticky jakoukoliv variantu. Vhodnou volbou jsou také běhouny a kusové koberce před postel, které ráno poskytnou bosým nohou patřičný komfort.
- Dětský pokoj – vybírejte se stejnými preferencemi jako koberec do ložnice. Pro menší děti jsou vhodnější koberce s nízkým vlasem, starším dětem můžete pořídit i shaggy koberec. Hodí se případně hypoalergenní úprava či ošetření proti skvrnám. Pro vytvoření místa na hraní vybírejte vysokogramážní koberce (tepelná izolace).
- Chodba – v této místnost je typická velká zátěž, protože se zde obyvatelé domácnosti pohybují i několikrát za den. Vybírejte praktické koberce s nízkým vlasem, které jsou odolné vůči skvrnám i zátěži, případně plošně tkaný bouclé.
- Kancelář – v tomto případě už jednoznačně volte zátěžový koberec, ten případně můžete doplnit komfortnějším kusovým kobercem nebo běhounem v relaxační části. V kanceláři musí koberec odolat kolečkovým židlím, náporu nábytku i podpatkům.
- Hotelové prostředí – koberec do hotelu musí kromě vysoké zátěže splňovat také normy hořlavosti pro ubytovací objekty. Klade se zde důraz na materiály, které mají vysokou trvanlivost a snadnou údržbu. Musí plnit též estetické požadavky.
Budoucí umístění | Vhodný druh koberce | Důležité parametry | Cenová hladina |
Obývací pokoj | Bytové koberce
Zátěžové koberce |
Odolný materiál
Vyšší gramáž (nad 250 g/m²) Zemité barvy |
Všechny cenové hladiny |
Ložnice | Bytové koberce | Zemité barvy
Spíše vyšší vlas Kusový koberec před postel |
Všechny cenové hladiny |
Dětský pokoj | Bytové koberce | Pro menší děti koberce s kratším vlasem
Vhodná hypoalergenní úprava Dobrá tepelná izolace Pestré barvy |
Všechny cenové hladiny |
Chodba | Zátěžové koberce | Vysoká zátěž
Nízký vlas Odolnost vůči skvrnám Koberce s nízkým vlasem |
Všechny cenové hladiny |
Kancelář | Zátěžové koberce | Odolnost vůči kolečkovým židlím, náporu nábytku i podpatkům
Zemité barvy |
Nízká a střední |
Hotelové prostředí | Zátěžové koberce | Vysoká zátěž
Normy hořlavosti Trvanlivé odolné materiály Estetická funkce Zvuková izolace |
Vyšší |
Druhy koberců podle využití
Vhodný druh koberce vyberte v závislosti na jeho budoucím využití. Stěžejní tedy je, kam chcete koberec umístit.
- Bytové koberce – jsou určeny zejména do bytů a rodinných domů. Primární je zde kvalita, design a povrchová úprava, dále tepelná a zvuková izolace podle gramáže a použitého materiálu. Nehodí se však na vysoce frekventovaná místa.
- Zátěžové koberce – používají se na veřejných místech, kde se počítá s velkým provozem a zátěží, typicky jde o kanceláře, hotelové haly, obchody, recepce a další. Jejich prioritou je hlavně odolnost a dlouhá životnost, dle umístění pak také vzhled.
- Funkční koberce – nejčastěji slouží jako čisticí zóny při vstupu do objektu nebo k podpoření akustiky místnosti. Hlavním kritériem je zde funkčnost. Pro tyto účely se hodí spíše kusové koberce a běhouny.
Druhy koberců podle velikosti
Podle velikosti rozlišujeme metrážové koberce určené pro celoplošnou pokládku a kusové koberce či běhouny.
- Metrážové koberce – neboli též celoplošné koberce jsou určené pro pokrytí podlahy v celé místnosti. Působí celistvým dojmem, navíc zajišťují zvukovou i tepelnou izolaci (v místnosti udrží 25 % tepla). Do frekventovaných míst se hodí zátěžové koberce.
- Kusové koberce – dokáží zútulnit část místnosti. Umístit je můžete například pod konferenční stůl, pod sedací soupravu a vhodné jsou také do ložnice či dětského pokoje. K dostání jsou s nízkým i vysokým vlasem a v různých tvarech i velikostech
- Běhouny – předložky a drobné koberečky se hodí zejména do ložnice, na chodbu nebo do koupelny. Příliš malé provedení by mohlo v ostatních místnostech opticky zbytečně narušit prostor a přitahovat pozornost.
Metrážové koberce vyplňují celou plochu místnosti a pokládají se volně, nebo se lepí na podklad. Mají vysoké užitné vlastnosti, kdy kromě estetické funkce zajišťují také tepelnou a zvukovou izolaci. Vedle toho existují kusové koberce vhodné především jako doplněk pro zútulnění či ochrana proti opotřebování vlastní podlahy. Jsou však náchylné ke krčení a opotřebování okrajů, což u metrážových koberců nehrozí. Běhouny pak plní většinou funkci předložky.
Druh | Výhody | Nevýhody | Cenová hladina |
Metrážové koberce | Vytváří útulnou atmosféru
Působí celistvým dojmem Eliminují hluk Izolují chlad od země |
Náročnější údržba
Náchylné na skvrny Levné koberce se rychle opotřebují Náročnější pokládka |
Ve všech cenových hladinách |
Kusové koberce | Velký výběr
Příznivá cena Tlumí pády Pokládku zvládneme sami Snadnější údržba (oproti metrážovým) Snadné přemístění |
Náročnější výběr správných rozměrů (skrze optický dojem)
Náchylné na skvrny Levné koberce se rychle prošlapou |
Ve všech cenových hladinách |
Běhouny | Velký výběr
Snadná instalace Nízká cena Možné snadno přemístit Vhodné pro praní v pračce (dle rozměrů) |
Opticky narušují prostor
Nutná údržba spodní strany |
Nízká |
Druhy koberců podle materiálu
Volba vhodného materiálu koberce souvisí nejen s jeho odolností vůči zátěži, ale především s pořizovací cenou.
- Syntetické koberce – je mezi nimi obrovský výběr, zpravidla mívají výraznější barvy, dobré antistatické vlastnosti a s odolností proti roztočům jsou vhodné i pro alergiky. Oproti přírodním kobercům se vyznačují nižší cenou, ale také nižší životností.
- Koberce z přírodních vláken – hodí se do ekologické domácnosti. Jsou příjemné na dotek a mají dobré izolační schopnosti, navíc jsou tvarově stálé a po zatížení se dokáže vlákno zregenerovat. Mají ale vyšší cenu a nehodí se pro alergiky.
- Kombinované koberce – jsou kompromisem mezi vlněným a syntetickým kobercem. Dle poměru použitých materiálů pak v různé míře přejímají dobré i špatné vlastnosti syntetických a přírodních koberců.
Druh | Konkrétní materiál | Výhody | Nevýhody |
Syntetické koberce | Polyamid
Polyester Polypropylen Polyakryl |
Vhodné pro alergiky
Příznivá cena Velký výběr Sytější barvy Antistatické vlastnosti |
Kratší životnost
Vymačkání vlákna (na zatěžovaných místech) |
Koberce z přírodních vláken | Vlna
Bavlna Přírodní hedvábí |
Regulují vlhkost
Tvarová stálost Schopnost regenerace po zatížení |
Vysoká cena
Nevhodné pro alergiky Postupné vylínání koberce Náročnější údržba |
Kombinované koberce | Kombinace vlny a syntetických materiálů | Přejímají vlastnosti použitých materiálů | Přejímají vlastnosti použitých materiálů |
Důležité parametry koberců
Při výběru nezapomeňte také na další parametry, které byste měli zohlednit, aby byl nákup úspěšný a koberec splňoval vaše představy.
- Přesné rozměry – metrážové koberce vybírejte dle celkové plochy místnosti, prodávají se obvykle v rolích o různé šířce. Kusové koberce jsou k dostání ve velikostech od 1 až do 12 m². Příliš malý koberec místnost opticky zmenší, větší provedení naopak opticky zvětší.
- Tvar – u kusových koberců a běhounů řešte vhodný tvar tak, aby v místnosti nepůsobil rušivým dojmem. Na výběr jsou koberce kulaté, obdélníkové, čtvercové, půlkruhové či oválné. Kožešiny pak mívají zpravidla atypický tvar.
- Gramáž – rozlišuje se celková gramáž koberce a gramáž vláken, na tu se zaměřte především. Bytové koberce volte ideálně od gramáže 220 g/m², jinak příliš dlouho nevydrží. Zátěžové koberce vybírejte s gramáží vláken nad 1 000 g/m².
- Výška vlasů (vláken) – na údržbu je lepší koberec s nižšími vlákny, vysoký vlas naopak působí luxusně a je velice příjemný, ale hůře se udržuje. Vybírat můžete koberce s výškou vláken od 2 mm (nejlevnější) až po více jak 20 mm (luxusní).
- Zdravotní nezávadnost – u koberců od českých výrobců máte zpravidla k dispozici kompletní přehled obsažených materiálů. Při nákupu koberce ze zahraničí ovšem dbejte na zdravotní nezávadnost, ideálně vybírejte koberce s certifikací (např. OEKO-TEX)
Oblíbené značky koberců
Chcete-li se při výběru inspirovat spokojenými uživateli, pak doporučujeme prohlédnout si portfolio koberců od níže uvedených ověřených značek, výrobců a prodejců.
- Osta – tato belgická značka je lídrem na trhu koberců především z čisté vlny a umělého vlákna. Své koberce prodává ve více než 65 zemích světa. Zajímavostí je řada Maisense zahrnující ekologické kusové koberce z kukuřičného vlákna.
- Vopi – za touto značkou stojí česká rodinná firma z Vysočiny, která je jednak výrobcem a z velké části dodavatelem široké škály koberců. Značný podíl jejích výrobků je navíc z recyklovatelných materiálů a za příznivé ceny.
- Bakero – pod touto značkou objevíte originální designové ručně tkané koberce od českého výrobce. Portfolio má skutečně široké, takže zde vyberete koberec takřka do každého interiéru. Zabývá se i prémiovými koberci z přírodních materiálů.
- Breno – tento prodejce koberců nabízí velmi široký sortiment vhodný pro nenáročné uživatele, do běžných domácností či kanceláří. Vyznačuje se dobrým poměrem ceny a výkonu, ovšem luxusní a prémiové koberce z přírodních materiálů zde nečekejte.
Výrobce / prodejce / značka | Charakteristika | Pro koho / jaký účel se hodí |
Osta | Belgická značka
Lídr na trhu koberců Prémiové a luxusní koberce Přírodní i syntetické materiály Široký výběr |
Ideální pro náročné uživatele
Do tradičních i moderních interiérů Pro ty, co si potrpí na kvalitě |
Vopi | Český výrobce a dodavatel
Koberce z recyklovatelných materiálů Metrážové i kusové koberce Autokoberce Příznivé ceny |
Pro ekologicky smýšlející domácnosti
Pro všechny, kteří ctí tradici české výroby |
Bakero | Český výrobce
Ručně tkané koberce Metrážové i kusové koberce Orientální i moderní design Přírodní i syntetické materiály |
Zejména pro náročné
Do designových domácností |
Breno | Prodejce koberců
Extra široký sortiment Metrážové i kusové koberce |
Spíše pro nenáročné
Běžné domácnosti |
Ceny koberců
Před nákupem si ještě udělejte přehled o tom, kolik koberce stojí a co lze v rámci daného rozpočtu očekávat. Výslednou cenu však vždy ovlivňuje rozměr, materiál a různé slevové akce či výprodeje.
- Cena do 500 Kč – mezi nejlevnějšími koberci najdete zejména malé běhouny a kusové koberce o rozměru 100 × 100 cm, případně 120 × 120 cm. Výjimkou nejsou ani shaggy varianty. Větší výběr budete mít v rámci metrážových koberců, kdy ale dejte pozor na to, že jde o cenu za 1 m², půjde převážně o varianty s nízkým vlasem.
- Cena od 500 Kč do 2 000 Kč – střední cenová relace už nabídne kusové koberce v různých rozměrech, a to moderní i klasické či orientální varianty. Mezi metrážovými koberci už budete mít na výběr také polyesterové varianty s jasnými barvami a motivy či koberce s vyšším vlasem a lepší gramáží.
- Cena nad 2 000 Kč – v nejvyšší cenové relaci mají v rámci kusových koberců zastoupení především luxusní a velkorozměrné varianty, stejně tak vás luxus a maximální komfort čeká i u metrážových koberců. Některé jsou certifikované pro alergiky, jiné sametově hebké na dotek a k dostání v mnoha designových verzích.
Jak pečovat o koberec
Pravidelná péče o koberec je nezbytná pro udržení jeho vzhledu i čistoty. Přečtěte si, v čem spočívá a jak vyzrát na nejrůznější druhy skvrn.
- Koberec pravidelně vysávejte – do každého koberce se při používání zanáší nečistoty a prach, proto je nutné jej pravidelně vysávat. Kusové koberce byste měli jednou za čas otočit a vysát i z rubové strany.
- Suché versus mokré čištění – zda je koberec vhodný i na mokré čištění zjistíte zpravidla na jeho štítku ze spodní strany, případně informace hledejte v produktovém popisku nebo přímo u výrobce/prodejce.
- Profesionální čištění – zejména na údržbu koberce s velmi vysokou vytížeností (kanceláře, školy apod.) je dobré si čas od času přizvat profesionální firmu, která jej hloubkově vyčistí.
- Jak na skvrny – jakoukoliv skvrnu se snažte vyčistit vždy co nejdříve, nenechávejte ji zaschnout. K čištění používejte speciální čisticí prostředky určené na koberce a nejdříve je vždy vyzkoušejte na skrytém místě a počkejte, zda příliš nezesvětlí barvu koberce.
Dobrý den, sháníme nášlapové plochy na schody, které by měl tvořit shaggy koberec s vysokým vlasem. Je to do pokoje pro dceru, plochy by měly být ideálně v růžové barvě. Existuje prosím taková varianta? Můžete doporučit? Předem díky.