Test nejlepších filtrací do bazénu 
a jak je vybrat 

Obrázek filtrace do bazénu

Koupání v bazénu neodmyslitelně patří k létu, ale zakalená voda plná napadaných smítek může tuto idylku lehce pokazit. Proto je při nakupování bazénu potřeba myslet také na bazénovou filtraci.

Ta ovlivňuje nejen to, jak čistá bude voda uvnitř, ale také to, kolik času samotným čištěním strávíme a kolik chemikálií bude na jeho dočištění potřeba. Pokud tedy máte doma bazén nebo nad jeho koupí přemýšlíte, zaměřte svou pozornost také na filtraci.

Pokud si s jejím výběrem nevíte rady, začtěte se do následujících řádku, kteří vám vysvětlí všechny důležité parametry a krok po kroku navedou k rozhodnutí, který výrobek bude ideální právě pro vás.


Nejlepších 10 filtrací do bazénu dle hodnocení uživatelů

Vzhled

Název

Typ

Orientační cena

Aktuální cena

Náhled filtrace do bazénu INTEX 28644 Krystal Clear

INTEX 28644 Krystal Clear

Písková

2 800 Kč

Náhled filtrace do bazénu MARIMEX ProStar 2

MARIMEX ProStar 2

Písková

2 000 Kč

Náhled filtrace do bazénu INTEX 28604 Eco

INTEX 28604 Eco

Kartušová

500 Kč

Náhled filtrace do bazénu MARIMEX 10600003 ProStar 4

MARIMEX 10600003 ProStar 4

Písková

3 000 Kč

Náhled filtrace do bazénu BESTWAY Maxi

BESTWAY Maxi

Písková

3 000 Kč

Náhled filtrace do bazénu BESTWAY 58404 Profi

BESTWAY 58404 Profi

Písková

3 500 Kč

Náhled filtrace do bazénu BESTWAY 58400 Rapid

BESTWAY 58400 Rapid

Písková

3 000 Kč

Náhled filtrace do bazénu BESTWAY 58397 Standard

BESTWAY 58397 Standard

Písková

1 800 Kč

Náhled filtrace do bazénu INTEX 28602 Eco

INTEX 28602 Eco

Kartušová

400 Kč

Náhled filtrace do bazénu MARIMEX 10600015 ProStar 6

MARIMEX 10600015 ProStar 6

Písková

3 900 Kč

Testování a recenze filtrací do bazénu pro rok 2018

Podrobný porovnávací test filtrací do bazénu zpracováváme a vydání máme naplánované koncem 2018. V testu budou detailně rozepsané recenze produktů s nejlepším hodnocením. Zatím jsme pro vás sepsali tabulku nejoblíbenějších filtrací do bazénu podle hodnocení uživatelů. Doporučujeme ale  přečíst i recenze na vybraných e-shopech a na Heurece.

Pokud chcete, abychom do testu zařadili nějaké filtrace do bazénu o které se zajímáte, napište nám na info@arecenze.cz.

Jak vybrat filtraci do bazénu

1. Typy filtrace

2. Výkon

3. Umístění

4. Údržba

5. Doplňky

6. Ceny

Při výběru filtrace k vašemu bazénu je nejdůležitějším údajem objem vody vašeho bazénu, kterou budete muset prohánět filtračním zařízením. Je dobré se také již v tento moment rozhodnout, zda plánujete k bazénu připojovat i nějaká další zařízení, která se napojují přímo na filtraci a ubírají jí na celkovém výkonu.

Vyhnete se budoucím problémům s nedostačujícím výkonem. Avšak kromě popsání těch základních parametru, na které je při pořizování potřeba brát zřetel, vám v článku poradíme, jak provádět správnou údržbu filtrací a s jak velkou finanční investicí musíte počítat.


1. Typy filtrace

Veškeré filtrace dostupné na současném českém trhu se dělí na dva základní druhy – filtrace kartušové a pískové. Ty první jsou sice levnější, avšak výkonem lehce zaostávají.Když se budete rozhodovat, kterou z těchto dvou variant zvolit, je potřeba vzít do úvahy jednak velikost vašeho bazénu, jednak částku, kterou jste do čisticího zařízení ochotni investovat.

Filtrace podle typu - kartušová a písková.

Kartušová

První a jednodušší typ je filtrace kartušová. Skládá se ze dvou základních složek – výměnné kartušové vložky a čerpadla. Kartušová vložka plní v podstatě funkci filtračního papíru. Je umístěna v komoře, přes kterou se voda přečerpává, a kousky nečistot na ní zůstávají zachyceny. Zanáší se však relativně rychle, a tak je potřeba ji pravidelně proplachovat a čtyřikrát až šestkrát za sezonu i kompletně vyměnit.Což je nevýhodné z finančního i ekologického hlediska – investice se nasčítají a vzniká stále další a další odpad. Vzhledem k jejímu nižšímu výkonu poslouží převážně menším nadzemním bazénům. Její výhodou je nízká pořizovací cena.

Písková

Písková filtrace je znatelně náročnější na pořízení. Její cena je vyšší a instalace komplikovanější. Co se ale její průběžné údržby týče, nevyžaduje již tolik vaší pozornosti. Skládá se z filtrační nádoby, čerpadla, ovládacích ventilů a vnitřní pískové náplně. Náplň stačí jednou týdně jednoduše pomocí ventilů propláchnout a kompletní výměna je nutná jen jednou za 2–3 roky. Proces, kterým se v tomto případě voda filtruje, simuluje čištění vody v přírodě, kde se dešťová voda vsakuje skrz půdu. Nejčastěji používanou náplní je křemičitý písek s velikostí zrn 0,6 – 1,2 mm. Pokud by byla zrnka menší, hrozí, že je filtr nezachytí a dostanou se trubicí až do bazénu. Naopak velkým zrnkům zase mohou jisté nečistoty uniknout.

Kromě nízké náročnosti na údržbu patří mezi výhody pískové filtrace také její vysoká výkonnost, dlouhá životnost a možnost připojení dalších zařízení– například bazénového vysavače nebo solárního ohřívače vody. To kartušová filtrace neumožňuje, protože její výkon je už tak nízký a další zařízení by tudíž neunesl. Tyto výhody jsou kompenzovány vyšší nákupní cenou.


2. Výkon

Existuje jednoduchá cesta, jak si spočítat optimální výkon filtrace pro váš bazén. Objem vody v bazénu vydělte čtyřmi a dostanete tzv. kubíkový výkon čerpadla. Berte to jako minimální výkon, který by vaše filtrace měla mít. Spíše se doporučuje zvolit zařízení s trochu větší hodnotou výkonu, obzvláště v tom případě, plánujete-li k filtraci připojovat další zařízení, jako je bazénový vysavač nebo solární ohřev. Další faktor, který výkon filtrace ovlivňuje, je vzdálenost přístroje od bazénu.


3. Umístění

Platí pravidlo, že čím blíže bazénu filtraci umístíme, tím větší bude její výkon. Je však potřeba myslet také na bezpečnost, aby nedošlo k přímému kontaktu elektřiny s vodou. Optimálním kompromisem je tudíž vzdálenost od půl do tří metrů. Větší se nedoporučuje, ztráty tlaku způsobující snížení výkonu jsou pak již příliš vysoké.

Pro instalaci kartušové filtrace stačí nalézt vhodně rovný povrch. Umístění pískové filtrace je o něco složitější. Obvykle se dává do technologické šachty a je potřeba také zajistit připojení k odpadu. Vzhledem ke složitosti celého procesu je v těchto případech dobré se poradit s odborníkem.


4. Údržba

O filtr je potřeba se řádně starat, aby mohla plnit svou funkci. Každý typ filtrace potřebuje trochu jinou údržbu.

Kartuše

Kartuše je potřeba čistit několikrát týdně, a to tak, že filtr propláchnete vlažnou vodou a očistíte kartáčkem. Kompletní výměnu kartuše je potřeba provést 4 – 6x za sezonu. Bazénové kartuše se liší objemovým průtoku vody. Jejich cena není vysoká, pohybuje se řádově od sta do tří set korun za kus. Pro vířivé bazény existují speciálně upravené kartuše.

Písková náplň

S pískovou náplní je méně práce. Jednou týdně je sice potřeba vyčistit písek uvnitř filtrace, avšak celé to obstarají ovládací ventily, které spustí zpětný proplach. Jde tedy o proces velmi jednoduchý. Kdy je ten správný čas ke kompletní výměně písku, indikuje tzv. manometr. Rostoucí tlak na přístroji značí zvyšující se zanešení písku. V průměru je tato výměna nutná přibližně jednou za dva až tři roky.

Použitý písek navíc neznamená další odpad, můžete jej dále využít, například jako posyp na zledovatělé plochy nebo úpravu terénu. Dvacetikilogramový pytel písku vyjde přibližně na dvě stě až tři sta korun. Nádobu se plní zhruba do dvou třetin jejího objemu.


5. Doplňky

Filtrace není jedinou věcí, která pomáhá udržovat vodu v bazénu čistou. Jak již bylo zmíněno výše, k pískovým filtracím lze připojit další zařízení, která budou poháněna jejich motorem – například vodní vysavač nebo solární ohřev. Jen je důležité mít na paměti, že připojení jakéhokoli dalšího zařízení výkon filtrace snižuje.

Pokud tedy něco takového plánujete, je důležité na to pamatovat již při jejím pořizování a koupit filtraci s výkonem s dostatečnou rezervou. Užitečným doplňkem je i ochranná plachta. Ta kromě toho, že zabraňuje napadání nečistot ze vzduchu, pomáhá udržovat stabilní teplotu vody. Pozornost věnujte také hadici, kterou můžete filtraci k bazénu připojit.

Zatímco u menších bazénů se používají nejčastěji hadice s průměrem 32 nebo 38 mm, zabudované a větší bazény mají hadice o průměru až 50 mm. Kromě mechanického čištění nesmíme zapomínat ani na bazénovou chemii. Tyto dva prostředky se navíc skvěle doplňují, jelikož filtrace umožňuje dobré promíchání chemikálií.


6. Cena

Mezi nejčastější značky filtrací, se kterými se můžete na českém trhu setkat, patří Makers, Myard, Marimex, Bestway, Brilix nebo Hayward. Obvykle jde i o výrobce samotných bazénů. Koupě bazénu a filtrace od stejné značky zaručí jejich vzájemnou kompatibilitu. Co se ceny týče, je zásadní rozdíl mezi filtracemi kartušovými a pískovými.

Cena do 1 000 Kč

Rozhodnete-li se zvolit tu levnější variantu – filtraci kartušovou – její nejzákladnější modely můžete pořídit již za několik set korun. Jsou však určené jen pro menší nadzemní bazény a mohou mít také nižší teplotní limity. Na větší objemy jejich výkon stačit nebude. Jsou schopné přečerpávat vodu rychlostí 1000–3000 litrů za hodinu.

Cena od 1 000 Kč do 2 000 Kč

Za tuto cenu si můžete pořídit již výkonnější kartušové filtrace, které jsou kolikrát schopné přečerpat za jednu hodinu až dvojnásobné množství vody než ty z předcházející cenové kategorie. Kolem této částky se také začínají objevovat i základní modely filtrací pískových, především od značky Bestway.

Cena od 2 000 Kč do 5 000 Kč

Do této cenové kategorie spadají již velmi slušně vybavené pískové filtrace. Za hodinu zvládnou přefiltrovat 3000–4000 litrů vody a jsou tak vhodné pro bazény s objemem přibližně do 40 000 litrů. Obvykle jsou vybaveny šesti ventily. Kartušovou filtraci zde již zpravidla nenajdete.

Cena nad 5 000 Kč

S filtracemi ke klasickým zahradním rodinným bazénům byste se měli cenově vejít do některé z předcházejících kategorií. Samozřejmě lze pořídit i filtrace dražší. Ty jsou však určeny již převážně pro větší, vestavěné a veřejné bazény a koupaliště. Cena nejvýkonnějších přístrojů může přesáhnout i sto tisíc korun.

Jak vám pomohl tento test? Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Filtrace do bazénu
Průměrné hodnocení 4.8 z 18 hlasů

Ke zlepšování našich služeb využíváme na webu souborů cookie. Používáním webu s tím souhlasíte. Více

Na této stránce používáme cookie ke zkvalitnění webu a možnosti nabídnout jeho uživatelům co nejlepší zobrazení tohoto webu. Cookie může být také použita pro měření návštěvnosti jednotlivých stránek. Pokud budete pokračovat v používání této stránky, souhlasíte s tím.

Zavřít