Bazénová filtrace je klíčem k čisté vodě na koupání, proto byste její výběr neměli podcenit. Začtěte se proto do tohoto podrobného průvodce, ve kterém se věnujeme všem aspektům výběru bazénové filtrace, ať už jde o typy samotných filtrů, jejich vlastnosti, cenu, nebo informace o údržbě. Mimo to se v článku zaměřujeme také na další souvislosti, které byste neměli opomenout při nákupu.
Pomůžeme vám s výběrem vhodné filtrace s optimálním výkonem v závislosti na celkovém objemu vody v bazénu, s jejím umístění i frekvencí užívání bazénu. Poradíme i ohledně koupání ve slané vodě a zmíníme, zda je nutné pořizovat speciální filtraci pro slanou vodu. Představíme vám také nejužitečnější dodatečné funkce, které u bazénové filtrace z uživatelského hlediska jistě oceníte.
Víme, že finance jsou důležitou součástí každého nákupu, a proto se nakonec podíváme i na několik cenových hladin, v nichž můžete bazénovou filtraci pořídit. A pokud ještě nemáte vybraný bazén, recenze zahradních bazénů a článek, jak je vybrat, najdete na samostatné stránce. Filtrace se vám může hodit i při pořizování vířivky.
Jak vybrat filtraci do bazénu stručně:
- Přesvědčte se, proč koupit kvalitní bazénovou filtraci. Je nezbytná pro udržení průzračně čisté vody v bazénu, ze které odstraňuje nečistoty.
- Seznamte se se všemi typy bazénových filtrací. Nejúčinnějším typem je písková filtrace. K dostání je také filtrace kartušová, jež má vyšší nároky na údržbu.
- Zvažte velikost vašeho bazénu a dle toho vypočítejte potřebný výkon filtrace. Pro možnost připojení přídavných zařízení do filtračního okruhu nezapomeňte na výkonnostní rezervu.
- Přečtěte si o požadavcích na umístění filtrace a vyhraďte pro ni bezpečné místo. Pro dosažení deklarovaného výkonu by měla být filtrace umístěna v blízkosti bazénu.
- Zohledněte nároky na údržbu jednotlivých typů filtrace. Údržba musí být prováděna pravidelně, jinak filtrace nebude účinná.
- Rozmyslete si, zda se vám nyní či v budoucnu nebude hodit filtrace s praktickými vlastnostmi. Jsou jimi například možnost použití ve slané vodě či umístění nad hladinou vody s převýšením až 2 metry.
- Sledujte také přídavné funkce, které filtrace nabízí. Pomohou například s údržbou vody nebo se postarají o to, aby se filtrace po uplynutí nastavené doby automaticky vypnula.
- Zaměřte se i na související parametry, kterými může být hmotnost filtrace, maximální teplota vody či vhodný průměr hadice, kterou je nutné k zařízení připojit.
- Před nákupem si k danému produktu raději ještě vyhledejte uživatelské recenze. Mohou vám prozradit cenné zkušenosti uživatelů, kteří si již filtraci zakoupili.
Je bazénová filtrace nutná?
Voda v bazénu se v létě chová jako lupa – celý den na ni praží přímé sluneční paprsky, a tak se teplota vody v bazénu přirozeně zvyšuje. Jenže teplé prostředí je ideální pro množení mikroorganismů a řas a bez použití filtračního zařízení se tak průzračná voda v bazénu rychle promění v brčálově zelenou. Díky filtraci zůstane voda v bazénu čistá a průzračná, bude mít optimální pH a zároveň se u vás sníží spotřeba bazénové chemie.
Proč koupit kvalitní bazénovou filtraci
Nyní se podíváme na důvody, proč byste měli investovat do kvalitní bazénové filtrace. Jaké výhody vám taková investice přinese?
- Průzračně čistá voda – V teplém prostředí dochází k rychlému množení mikroorganismů a řas, které by bez použití filtračního zařízení zapříčinily, že se z průzračné voda v bazénu stane zelený brčál.
- Snížení spotřeby bazénové chemie – Kvalitní bazénová filtrace má přímý vliv také na hodnotu pH vody v bazénu. Při jejím použití zajistíte optimální hladinu pro bezpečné koupání a předejdete tak tvorbě mikroorganismů.
- Umožní připojení dalších zařízení – Pokud si pořídíte pískovou filtraci o vysokém výkonu, budete k ní moci připojit také doplňkové příslušenství, jako je bazénový vysavač, skimmer, ohřívač a další.
- Poradí si i v zabudovaném bazénu – Ne všechny filtrační systémy jsou vhodné do zabudovaných bazénů. Kupříkladu kartušové filtrace si poradí pouze v nadzemních bazénech.
Typy filtrací a jejich vlastnosti
Bazénové filtrace se dělí na dva základní typy – kartušovou a pískovou. Rozdíl je v principu, jakým vodu filtrují. Oba typy níže popíšeme.
Kartušová filtrace
Kartušová filtrace je v současnosti spíše upozaděná kvůli nižšímu výkonu. Je však vhodná pro menší nadzemní bazény s objemem okolo 8 až 10 metrů krychlových. Jestliže máte například bazén u chaty, kam jezdíte pouze na víkend a koupete se málo, bude vám kartušová filtrace stačit. Její výhodou je hlavně nižší pořizovací cena než u pískové filtrace.
Negativem je naopak náročnější údržba kvůli časté výměně filtrační vložky. Voda se totiž filtruje přes kartušovou papírovou filtrační vložku, která vypadá jako válec papíru vrstveného do kruhu podobného harmonice. Vložka mechanicky zachytí nečistoty a voda se vrací zpět do bazénu. Protože se v ní ale nečistoty usazují, je potřeba ji pravidelně měnit.
Písková filtrace
Písková filtrace funguje na přírodní bázi a je rychlejší, rozšířenější a oblíbenější než kartušová. Voda protéká skrz filtr z křemičitého písku, který zachycuje nečistoty, a voda se vrací zpět do bazénu. Hrubé nečistoty se odstraňují ještě předtím, než voda proteče skrz pískový filtr.
Společně s čerpadlem obsahuje filtrace pískový filtr s tlakoměrem a ovládací ventil, který je běžně čtyř až šesticestný (usnadňuje manipulaci s filtrací). Ten se dá podle potřeby přepnout na filtraci, zpětné praní, vypláchnutí filtru, vypuštění do kanalizace, uzavření a cirkulaci.
Hodí se k zapuštěnému i nadzemnímu bazénu a je dobrá pro bazény s větším objemem, v nichž se celou sezonu pravidelně koupe hodně lidí. Pozitivem je snadná údržba, nevýhodou vyšší pořizovací cena. Díky vyššímu výkonu a účinnosti pískové filtrace k ní můžete s klidem připojit i další bazénové příslušenství, jako je UV lampa či vysavač.
Filtrační písek
Pakliže upřednostníte pískovou filtraci, nevyhnete se nákupu filtračního písku. Jeho výběr rovněž nepodceňujte, protože má významný vliv nejen na kvalitu vody, ale také na množství chemie, již budete muset pro čištění používat. Jaké parametry byste měli u filtračního písku sledovat?
- Zrnitost – Zrnitost filtračního písku se pohybuje v rozmezí od 0,4 do cca 2,5 mm, přičemž nejlevněji koupíte ty nejjemnější písky. Za optimální zrnitost se přitom považuje rozmezí 0,6 až 1,2 mm. Jemnější písky totiž příliš namáhají čerpadlo, navíc může skrze něj unikat písek až do bazénu. A naopak v případě větší zrnitosti písek nezachytí všechny nečistoty a vy pak budete nuceni použít při čištění větší množství bazénové chemie.
- Druh písku – Nejčastěji narazíte na klasický křemičitý písek, ovšem kromě něj můžete narazit také na písek zeolitový. Vyznačuje se tím, že zachytí i ty nejmenší nečistoty, které by mohly přes křemičitý písek projít. Zeolitový písek je sice dražší, ale lze jej používat i v menším množství, a navíc je méně náročný na výměnu. Svou funkci vydrží plnit až 5 let.
Kromě písku je jako náplň pískové filtrace možné použít také speciální filtrační sklo vyrobené z recyklovaného skla. Výhodou tohoto řešení je výrazně delší životnost a vysoká účinnost filtrace, přitom této náplně můžete použít o celých 15 % méně než písku. Nevýhodou je ale poměrně vysoká cena. Alternativně lze pořídit také filtrační kuličky, které jsou levné, účinné a snadno se udržují. Navíc se s nimi díky nižší hmotnosti (oproti písku) lépe manipuluje.
Kapacita
U pískové filtrace narazíte také na kapacitu pískové náplně. Její hodnota udává, jaké množství písku je potřeba pro její naplnění. Platí přitom, že kapacita náplně se zvětšuje s rostoucím výkonem zařízení. Vysoce výkonná zařízení disponují kapacitou až na 30 kg a více.
Bazén bez filtrace?
Jestliže jste teprve ve fázi příprav a bazén ještě hotový nemáte, můžete se zaměřit také na alternativní možnosti. Jednou z nich je právě bazén bez filtrace, minimálně bez té chemické. Pokud si nechcete s čištěním vody v bazénu dělat starosti, můžete si pořídit například koupací jezírko, ve kterém vodu čistí rostlinný filtr.
Nejde o žádné zařízení, ale speciální substrát s rostlinami, přes který protéká voda a částice se zachytávají na povrchu zrn a granulí, kde jsou biologicky odbourávány. Výsledkem je opravdu čistá, čirá voda. Velkou výhodou koupacích jezírek je, že nemusíte využívat žádné chemikálie k čištění vody. Regenerační přírodní část, která je součástí jezírka, se postará o maximum nečistot a kalů. Náklady na údržbu a provoz jsou poměrně malé.
Typ filtrace | Výhody | Nevýhody | Pro koho / pro jaký účel se hodí |
Písková filtrace | Lépe si poradí ve velkých bazénech
Přírodní princip filtrace Jednoduchá údržba Lze připojit doplňkovou výbavu |
Vyšší pořizovací cena
Nezbytný nákup filtračního písku |
Pro malé i velké bazény
Pro nadzemní i zabudované bazény |
Kartušová filtrace | Příznivá cena
Ideální pro bazény s občasným využitím |
Nevhodná pro velké bazény
Nižší výkon Nedovoluje připojení doplňk. výbavy |
Vhodná do menších bazénů
Do objemu cca 8 až 10 metrů krychlových Pro nadzemní bazény |
Objem bazénu a výkon filtrace
Alfou a omegou systému bazénové filtrace je to, jak rychle vodu filtruje. Měl by to být také první parametr, který vás při výběru bazénové filtrace nasměruje. Odborníci se shodují, že by filtr měl veškerý objem bazénu pročistit za 4–6 hodin. Pokud tedy máte například bazén o objemu dvacet tisíc litrů vody, měl by se průtok filtrace pohybovat okolo čtyř až pěti tisíc litrů za hodinu.
Zejména ve velkých vedrech, která k létu patří, nečistoty ve vodě velmi rychle zahnívají. Díky správnému výkonu filtrů můžete výrazně omezit použití chemických prostředků, což snižuje náklady na provoz a šetří vaše zdraví. Z tohoto ohledu je při výběru vhodné se zaměřit rovnou na ty výkonnější filtrace.
Výpočet potřebného výkonu filtrace
Výkon jednotlivých filtrací se uvádí nejčastěji v metrech krychlových za hodinu (m3/hod) a vychází ze síly vodního čerpadla. Jeden metr krychlový (neboli jeden kubík) odpovídá jednomu tisíci litrů vody.
Důležité tedy je, jak velký bazén si hodláte pořídit, nebo už máte. Pro zjištění potřebného optimálního výkonu filtrace musíte celkový objem bazénu vydělit počtem hodin, za který chcete vodu vyčistit. Výsledek případně zaokrouhlujte nahoru, rezerva není nikdy na škodu, horší by byl nedostatečný výkon.
- Pořídili jste si bazén o objemu 15 000 litrů, dbáte na čistotu a chcete kompletně pročistit vodu za tři hodiny? Snadno tedy podělte objem vody (15 m3) požadovaným časem (tři hodiny). Vaše filtrace by tedy měla zvládnout 5 m3 vody za hodinu.
- Máte velký bazén, ve kterém si můžete pořádně zaplavat, ale stačí vám vodu přefiltrovat jednou za pět hodin? Podobný bazén může mít šedesát kubíků, jeho objem tedy vydělte pěti a zjistíte, že potřebujete výkonnější čerpadlo, které zvládne přecedit 12 m3 vody za hodinu.
Rezerva výkonu
Vždy je vhodné myslet na dostatečnou rezervu. Pokud počítáte požadovaný hodinový výkon filtrace, zaokrouhlujte nahoru. Výkon vybraného filtru by určitě neměl být nižší než vypočítané číslo. V takovém případě by filtrace nezvládla vodu přecedit dost rychle.
Není na škodu pořídit filtraci, která zvládne vyčistit ještě například kubík navíc pro případ, že k filtraci plánujete připojit další bazénovou techniku – související informace pak najdete také v části Přídavná zařízení a výkon.
Vzorec pro výpočet objemu bazénu
Vypočítat objem je poměrně snadné, pokud má bazén podobu některého ze základních tvarů (čtverec, obdélník, kruh) a má všude stejnou hloubku. S výpočtem vám pomohou následující vzorce. U některých složitějších tvarů bazénů s různou hloubkou je ale výpočet složitější a případně se odhaduje.
Tvar bazénu | Výpočet objemu |
Čtverec, obdélník | Výška x šířka x hloubka (pokud je hloubka všude stejná) |
Kruh | 3,14 x poloměr2 x hloubka (pokud je hloubka všude stejná) |
Nepravidelný | Výpočet objemu je individuální, případně se odhaduje |
Čerpadlo
Výkony uvedené výrobci u bazénových filtrací úzce souvisí se silou čerpadla, které pohání vodu trubkami a je součástí filtračního systému. Čerpadlo, jež se dá pořídit i samostatně, je společně s filtrací nejdůležitější technologií v bazénu.
Právě zde je hlavním parametrem údaj, kolik metrů krychlových dokáže čerpadlo přečerpat za hodinu. Potřebný výkon čerpadla přímo souvisí s vysvětleným výpočtem výkonu bazénových filtrací – tedy s tím, jaký objem vody dokáže přečerpat za hodinu.
Nová a náhradní čerpadla
Vždy je důležité, jestli kupujete čerpadlo jako náhradní za původní model, nebo k novému bazénu, který teprve stavíte.
- Náhradní čerpadlo – V tomto případě je dobré zakoupit stejný typ čerpadla jako bylo to původní (pokud fungovalo správně). Výrobci totiž používají různé rozměry přípojek a pouze se stejným modelem si můžete být jistí, že nebudete muset obtížně měnit trubky ve strojovně s čerpadlem.
- Nové čerpadlo – U nového čerpadla záleží zejména na objemu vody v bazénu podle vzorce v kapitole Objem bazénu a výkon filtrů. Dále je důležitá délka trubek a použitá bazénová chemie.
Umístění filtrace
Výkon filtrace souvisí do jisté míry i s její vzdáleností od bazénu, hloubce umístění a terénu. Svou roli hrají také převýšení, záhyby mezi bazénem a filtrem a podobně. Většinou jsou filtrační systémy dimenzovány na vzdálenost deseti metrů (udávají se hodnoty pro protitlak osm až deset metrů vodního sloupce).
Pokud tedy filtr umístíte v okruhu deseti metrů od bazénu, můžete počítat s výkonem, který udává výrobce. Pokud filtrační systém chcete umístit dál, zvolte vyšší výkon.
Instalace pískové filtrace
Jelikož je instalace pískové filtrace obtížnější než u druhého typu, je dobré si na pomoc přizvat odborníka. Nesmí totiž chybět například připojení k odpadu nebo odtokový kanál pro proplachování. Je třeba dbát na to, aby byl povrch pro umístění filtrace rovný a posypaný tlustou vrstvou písku nebo vybetonovaný.
Důležité je samozřejmě zajistit, aby byl prostor chráněný před povětrnostními vlivy – deštěm, nárazovým větrem, přímým sluncem a prachem. Pokud si nepořídíte filtraci se samonasávacím čerpadle, pak je nutné ji instalovat pod úrovní hladiny vody.
Instalace kartušové filtrace
Instalace kartušové filtrace je poměrně jednoduchá a na rozdíl od pískové filtrace si vystačíte i bez odborníka. Protože je určena výhradně k nadzemním bazénům, je snadné při instalaci zajistit základní požadavek, a to umístění pod hladinou vody. Zpravidla se proto kartušová filtrace instaluje hned vedle bazénu na rovný tvrdý povrch. Zajistěte ale, aby na filtraci nelezly děti z nebo do bazénu.
Životnost a údržba
Abyste dosáhli proklamované životnosti zařízení, je potřeba filtrační systém správně a pravidelně udržovat. Pískový typ bazénové filtrace je, co se týče údržby, méně náročný, je ale vhodné jej zazimovat. Kromě údržby pískové bazénové filtrace se však níže zaměříme i na kartušové filtrace, jejichž údržba je o něco náročnější a také dražší.
Údržba pískové filtrace
U pískové filtrace stačí standardně jednou za týden proprat pískovou náplň podle intenzity koupání. Náplň stačí kompletně vyměnit jednou za dva až tři roky podle frekvence využití bazénu, pětadvacetikilový pytel s náplní seženete už od dvou stovek korun.
Je nutné zvolit správnou zrnitost písku, ten by se při příliš malém průměru zrna mohl dostávat až do vody v bazénu. Další příčinou proplouvání písku do vody je i obrušování písečných zrn – pak je potřeba písek vyměnit. Někdy je nutné také na hodně vápenatou vodu, jež ztěžuje práci filtru, použít odvápňovač.
Údržba pískových filtračních systémů často souvisí s čerpadlem, které může z různých důvodů ztrácet výkon. Jedním z nich je zanesení pískové filtrační náplně. Pokud na tlakoměru vidíte vysoký pracovní tlak, je nutné písek propláchnout. Dále mohou být neúplně otevřené ventily nebo můžete mít i zanesené potrubí, například při sání vody z bazénu. Často trubku může ucpat například měkký pěnový míček, nafukovací hračka či šiška.
Zazimování pískové filtrace
Podstatnou součástí údržby pískových filtrací je zazimování. Před ním je vhodné odvodnit bazénové trubky a ochránit je před popraskáním. Zjednodušeně platí pravidlo, že kde mrzne, musí být zařízení bez vody a zateplené, případně uskladněné jinde v teple.
Pokud máte filtraci ve sklepě, kde se topí a teplota neklesá pod 5 °C, stačí odvodnit filtrační nádobu. Pokud ale máte čerpadlo i filtraci v šachtě, kde teplota klesá pod 5 °C, musíte navíc odvodnit i všechny trubky ve strojovně. Filtrační nádobu s pískem i čerpadlo je dobré odmontovat a schovat na teplejší místo, případně je obalte izolační vatou.
Údržba kartušové filtrace
Stinná stránka kartušových filtračních systémů je náročnější a dražší údržba. Vložku musíte několikrát týdně vyjmout a vyčistit pod tlakem vody. Podle frekvence koupání je pak nutné několikrát za sezonu celou filtrační vložku vyměnit. Při každodenním koupání se tak mohou náklady na údržbu výrazně zvýšit. Cena jedné filtrační vložky se pohybuje okolo dvou až tří set korun. Vedle vyšších nákladů je potřeba počítat i s vyšší časovou náročností.
Praktické vlastnosti
Pro správné pochopení charakteristik filtračních systémů je důležité sledovat také další související informace pro jejich výběr. Zaměřit byste se měli na praktické vlastnosti, které mohou přijít vhod během používání, například na to, zda je obsažené čerpadlo samonasávací či vhodnost systému do slané vody.
Samonasávací čerpadlo
Při výběru filtrace a čerpadla, které je její součástí, je důležité zjistit, jestli je čerpadlo samonasávací. Záleží na tom, kde čerpadlo bude. Samonasávací čerpadlo má speciální komoru s košíkem na nečistoty, a navíc jej můžete umístit nad hladinu vody v bazénu – některá čerpadla zvládnou i dvoumetrové převýšení.
Při spuštění čerpadla je důležité zavodnit komoru, tedy nalít do ní vodu například kýblem. To se může opakovat i několikrát, než se čerpadlo nastartuje. Životnosti čerpadla pomůže i zpětná klapka, která zabrání tomu, aby voda z trubky stekla zpět do bazénu.
Čerpadla, která samonasávání neumí, je většinou nutné umístit tak, aby měla neustálý přístup k vodě z bazénu. To znamená, že se musí umístit níž, než je hladina vody, aby do nich vtekla sama.
Použití ve slané vodě
Plánujete si ve svém bazénu dopřát zážitek jako u moře, a to včetně slané vody? Pak tomu určitě přizpůsobte filtrační zařízení. Musíte si pořídit speciální bazénovou filtraci pro slanou vodu, která má čerpadlo odolné proti agresivní soli. Samotné filtrační nádoby i trubky jsou většinou plastové, takže slané vodě odolají bez problému.
Mezi čerpadly není rozdíl pouze ve výkonu, systému zapojení nebo tvaru a velikosti. Odolnost vůči slané vodě je další důležitý parametr. Součástky čerpadel pro slanou vodu jsou zhotovené z lepší oceli (třída AISI 316 nebo vyšší). Pro sladkovodní proud postačí nižší třída oceli (AISI 304).
Pokud pro slanou vodu použijete sladkovodní čerpadlo, jeho životnost se prudce sníží a čerpadlo brzy poteče. Naopak čerpadlo pro slanou vodu můžete bez obav použít i ve sladké vodě. Cena obou typů se zásadně neliší, proto je čerpadlo na slanou vodu vhodné, i pokud nevíte, zda v budoucnu nechcete zkusit ve svém bazénu také „mořské“ radovánky. Běžné chemické přípravky pro bazény by neměly ovlivnit životnost filtračního systému.
Přídavná zařízení a výkon
K trubnímu systému, v němž proud vody pohání čerpadlo, je možné připojit další bazénové příslušenství. Proto je vždy dobré mít rezervu ve výkonu bazénové filtrace. Jedním z možných využití nadbytečného výkonu je například systém solárních kolektorů či výměníkový ohřívač. Okruh ohřevu vody může být úplně nezávislý na filtračním okruhu. Další výkon spotřebuje i připojení bazénového vysavače.
Dodatečné funkce a příslušenství
U různých modelů bazénových filtrací můžete najít všelijaké doplňkové funkce a možnosti provozu. Mezi ty nejčastější patří časovač, solinátor či chlorinátor. Možností je ale mnohem více, proto se alespoň na ty nejčastější funkce zaměříme níže.
- Dezinfekce vody – O nečistoty, které nezničí bazénová chemie, se dodatečně postará filtrace s funkcí dezinfekce vody. Budete tak mít záruku, že se koupete v opravdu čisté vodě.
- Solinátor – Dezinfekce může probíhat pomocí solinátoru, kdy filtrace uměle vytvoří slanou vodu, ze které se bude uvolňovat chlór pro dodatečné čištění vody.
- Chlorinátor – V tomto případě jde o přímé přidávání chlóru, který bude dodatečně dezinfikovat vodu.
- UV lampa – Toto bazénové příslušenství dokáže eliminovat mikroorganismy ve vodě pomocí ultrafialových paprsků. Není při tom zapotřebí žádné chemie.
- Časovač – Funkce časovače zajistí, že se filtrace spustí či vypne ve vámi nastavenou dobu i bez vaší přítomnosti. Hodí se v případě, že na pravidelné zapínání a vypínání nechcete neustále myslet.
- Koš – Koš na listí či jiný odpad přijde vhod v případě, máte-li bazén v blízkosti stromů a nechcete neustále vybírat napadané listí. O ty i o jiný odpad se postará dodatečná filtrace.
- Boční ventil – Jestliže filtrace sama o sobě nedisponuje ventilem, je u některých modelů možné jej dodatečně zapojit z boku. Existuje několik variant, kdy lze připojit čtyř- až sedmicestný ventil.
- Dělená nádoba – Pro snazší údržbu se hodí filtrační nádoba rozdělená na poloviny, což umožňuje například jednodušší výměnu písku.
- Příslušenství pro připojení – Pro připojení bazénové filtrace k bazénu budete potřebovat hadici o příslušeném průměru (dle konkrétního typu filtrace), případně adaptér. Dále se neobejdete bez filtračních kartuší (do kartušové filtrace) nebo filtračního písku, skla, kuliček či jiného filtračního materiálu (do pískové filtrace).
Související parametry
Při výběru bazénové filtrace vám k rozhodnutí o té nejlepší mohou dopomoci ještě další parametry, jako je například příkon, hmotnost či maximální teplota vody. Je dobré věnovat pozornost také průměru hadice pro napojení.
- Příkon – Tato hodnota udává, kolik zařízení spotřebuje elektřiny. Je spojen s výkonem filtrace. Slabší modely nabízí příkon v desítkách wattů, ty silnější i přes 200 W.
- Hmotnost – Pro snadné přenášení, například při zazimování, je dobré znát hmotnost filtrace. Kartušové bývají lehčí, i tak se ale svou vahou pohybují od 7 do 10 kg. U pískových filtrací může hmotnost dosáhnout až 20 kg.
- Maximální teplota vody – Bazénové filtrace jsou většinou stavěny do bazénů, jak již jejich název napovídá. Tam bývá teplota vody nižší než například ve vířivce, pohybuje se maximálně do 35 °C. Pokud budete chtít filtrovat i teplejší vodu, musíte si pořídit speciální zařízení.
- Průměr hadice – K bazénové filtraci je nutné napojit hadici, která bude přivádět a odvádět vodu. Každý model může mít jiný průměr dle velikosti bazénu, do kterého se hodí. Pro menší bazény postačí průměr 32–38 mm, u většího či zapuštěného by měla mít hadice minimálně 50 mm v průměru.
Cena
Obecně platí pravidlo, že za kartušovou filtraci bazénu zaplatíte méně peněz – dlouhodobě se vám ale při vysoké frekvenci koupání její údržba prodraží kvůli častějším výměnám filtrační vložky. Pokud se navíc koupete často, nebude její výkon dostatečný, aby vodu přefiltrovala dost rychle. Cena kartušových filtrací začíná už na čtyř až pěti stech korunách.
Pořizovací cena pískových filtračních systémů je sice vyšší, jejich údržba je však snazší a méně nákladná. Písek ve filtru stačí vyměnit jednou za dva až tři roky podle toho, jak často se koupete. Nejlevnější pískové filtrace přitom seženete už za 1 500 korun. Cena se pak zvedá v závislosti na výkonu – tedy objemu vody, který dokáže filtrace pročistit za jednu hodinu. Nejlevnější pískové filtry stihnou dva až tři metry krychlové za hodinu.
Měli byste se vyhnout filtracím, které se objevují například v nespecializovaných řetězcích. Nezajistí vám dostatečnou čistotu vody a často k nim nedokážete připojit další příslušenství, protože na něj filtrační systém nebude mít výkonovou rezervu. Vhodné je nakoupit filtraci u specializovaného prodejce, který se zaměřuje na bazénovou techniku. Při kvalitním výběru vám pomůže i záruční doba. Na nejlepší zařízení na trhu může být záruka až sedm let.
Trh s filtracemi
Na českém trhu se setkáte s několika ověřenými značkami bazénových filtrací, mezi ty nejčastější patří filtrační systémy značek Bestway, Marimex, Hayward, Intex, Swing či Brilix. Obecně platí, že je dobré pořídit stejnou značku bazénu i bazénové filtrace, čímž zajistíte vzájemnou kompatibilitu.
Cena do 1 000 Kč
Do tisíce korun pořídíte převážně méně výkonnější kartušové filtrace, kterými proteče průměrně 1 000 až 3 000 litrů vody za hodinu. Jsou vhodné výhradně pro malé nadzemní bazény či nafukovací bazény s objemem do osmi metrů krychlových.
Cena od 1 000 Kč do 3 000 Kč
V této cenové kategorii již koupíte výkonnější kartušové filtrace, které vyčistí i 8 000 litrů vody za hodinu a dají se tedy použít i u větších bazénů. Vždy je ale nutné pamatovat na to, že další peníze vás budou stát náhradní kartušové vložky.
Od ceny okolo dvou tisíc korun se dají sehnat už i základní pískové filtrace, které však nejsou příliš výkonné – zvládnou jen přibližně pět kubíků za hodinu. Na druhou stranu je to ale stále lepší řešení pro malý bazén nežli kartušová filtrace, a to minimálně z hlediska úspory financí v souvislosti s údržbou.
Cena od 3 000 Kč do 6 000 Kč
Zde už výhradně převládají lepší výkonnější pískové filtrace. Platí pravidlo, že s rostoucí pořizovací cenou roste i hodinový výkon filtrace. Filtrační systémy v tomto cenovém rozpětí pročistí okolo pěti až devíti tisíc litrů za hodinu a představují tak skvělé řešení čisté vody i pro běžné rodinné bazény. Alespoň do této cenové kategorie nahlédněte také při výběru filtrace, jež má být umístěná dál od bazénu a je tak třeba myslet na výkonovou rezervu.
Cena nad 6 000 Kč
Do této nejvyšší cenové kategorie spadají bazénové filtrace pro velké, zejména vestavěné bazény. Jak jsme již uvedli výše, s cenou se postupně zvedá filtrační výkon. Do 10 000 korun tak seženete kvalitní filtrační systém pro padesátikubíkový bazén. Cena profesionálních filtrací jde do stovek tisíc korun, stihnou však vyčistit i přes sto kubíků vody za hodinu.