Test 10 nejlepších filtrací do bazénu 2021 | Recenze & Jak vybrat |
Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších filtrací do bazénu

Aktualizováno:
Říjen 2021
Autor:
Karolína Šerá

K létu neodmyslitelně patří koupání v bazénu, ale zakalená voda plná napadaných smítek a jiných nečistot může tuto idylku lehce pokazit. Při pořizování bazénu je proto potřeba myslet také na bazénovou filtraci. Právě ta se postará o čistou vodu.

Bazénová filtrace ovlivňuje nejen to, jak čistá bude voda uvnitř bazénu, ale také čas, který samotným čištěním strávíme, a kolik chemikálií bude na jeho dočištění potřeba. Pokud tedy máte doma bazén nebo nad jeho koupí přemýšlíte, zaměřte svou pozornost také na filtraci.

Pokud si s jejím výběrem nevíte rady, začtěte se do následujícího článku, ve kterém vám vysvětlíme všechny důležité parametry a krok po kroku navedeme k rozhodnutí, který výrobek bude ideální právě pro vás. V článku prozradíme, jak vypočítat potřebný výkon filtrace, jaké jsou typy filtrací a jejich vlastnosti, zmíníme se také o údržbě samotných filtrací a v neposlední řadě i o cenových hladinách, ve kterých je tyto přístroje možné zakoupit.


Nejlepší filtrace do bazénu dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Vzhled Název Hodnocení Orientační cena Aktuální cena
1.
Recenze Bestway 58515 STANDARD PLUS 3028 l/hod model 2020
Bestway 58515 STANDARD PLUS 3028 l/hod model 2020 95 %
Počet recenzí: 53
3 500 Kč Zobrazit nabídky
2.
Recenze Marimex 10604269 ProStar Plus 6
Marimex 10604269 ProStar Plus 6 100 %
Počet recenzí: 1
5 800 Kč Zobrazit nabídky
3.
Recenze Marimex 10600003 ProStar 4
Marimex 10600003 ProStar 4 79 %
Počet recenzí: 203
4 000 Kč Zobrazit nabídky
4.
Recenze Brilix FSP 500 12m3/h
Brilix FSP 500 12m3/h 92 %
Počet recenzí: 11
10 700 Kč Zobrazit nabídky
5.
Recenze Brilix FSP 450 písková filtrace 8 m3/h
Brilix FSP 450 písková filtrace 8 m3/h 78 %
Počet recenzí: 8
10 000 Kč Zobrazit nabídky
6.
Recenze Lagrada 84815 písková filtrace 10800 l/h
Lagrada 84815 písková filtrace 10800 l/h Zatím nehodnoceno 3 600 Kč Zobrazit nabídky
7.
Recenze HANSCRAFT EASY MASTER 330
HANSCRAFT EASY MASTER 330 Zatím nehodnoceno 5 800 Kč Zobrazit nabídky
8.
Recenze Bestway 58499 Písková filtrace EXPERT 7571 l/h
Bestway 58499 Písková filtrace EXPERT 7571 l/h 88 %
Počet recenzí: 11
5 900 Kč Zobrazit nabídky
9.
Recenze Intex 26646 Krystal Clear písková filtrace 6m3/h
Intex 26646 Krystal Clear písková filtrace 6m3/h 91 %
Počet recenzí: 15
5 200 Kč Zobrazit nabídky
10.
Recenze HANSCRAFT EASY MASTER 330 ECO
HANSCRAFT EASY MASTER 330 ECO Zatím nehodnoceno 3 900 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat filtraci do bazénu

V tomto podrobném průvodci se věnujeme všem aspektům výběru bazénové filtrace, ať už jde o typy samotných filtrů, jejich vlastnosti, cenu či informace o údržbě, ale také dalším souvislostem, které byste neměli opomenout při nákupu. Právě bazénová filtrace je klíčem k čisté vodě na koupání, proto byste její výběr neměli podcenit.

Pomůžeme vám s výběrem vhodné filtrace se správným výkonem v závislosti na celkovém objemu vody v bazénu, jejím umístění a frekvenci užívání bazénu. Poradíme i ohledně koupání ve slané vodě a zmíníme, zda je nutné pořizovat speciální filtraci pro slanou vodu.

A pokud ještě nemáte vybraný bazén, recenze zahradních bazénů a článek, jak je vybrat, najdete na samostatné stránce. Filtrace se vám může hodit i při pořizování vířivky.

Objem bazénu a výkon filtrů

Alfou a omegou systému bazénové filtrace je to, jak rychle vodu filtruje. Měl by to být také první parametr, který vás při výběru bazénové filtrace nasměruje. Odborníci se shodují, že by filtr měl veškerý objem bazénu pročistit za 4–6 hodin. Pokud tedy máte bazén o objemu dvacet tisíc litrů vody, měl by se průtok filtrace pohybovat okolo čtyř až pěti tisíc litrů za hodinu.

Zejména ve velkých vedrech, která k létu patří, nečistoty ve vodě velmi rychle zahnívají. Díky správnému filtru můžete výrazně omezit použití chemických prostředků, což snižuje náklady na provoz a šetří vaše zdraví. V takovém případě poslouží ještě výkonnější filtrace.

Výpočet potřebného výkonu filtrace

Výkon jednotlivých filtrací se uvádí nejčastěji v metrech krychlových za hodinu (m3/hod) a vychází ze síly vodního čerpadla. Jeden metr krychlový (neboli jeden kubík) odpovídá jednomu tisíci litrů vody.

Důležité tedy je, jak velký bazén si hodláte pořídit, nebo už máte. Pro zjištění potřebného optimálního výkonu filtrace musíte celkový objem bazénu vydělit počtem hodin, za který chcete vodu vyčistit. Výsledek případně zaokrouhlujte nahoru, rezerva není nikdy na škodu, horší by byl nedostatečný výkon.

 • Pořídili jste si bazén o objemu 15 000 litrů, dbáte na čistotu a chcete kompletně pročistit vodu za tři hodiny? Snadno tedy podělte objem vody (15 m3) požadovaným časem (tři hodiny). Vaše filtrace by tedy měla zvládnout 5 m3 vody za hodinu.
 • Máte velký bazén, ve kterém si můžete pořádně zaplavat, ale stačí vám vodu přefiltrovat jednou za pět hodin? Podobný bazén může mít šedesát kubíků, jeho objem tedy vydělte pěti a zjistíte, že potřebujete výkonnější čerpadlo, které zvládne přecedit 12 m3 vody za hodinu.

Rezerva výkonu

Vždy je vhodné myslet na dostatečnou rezervu. Pokud počítáte požadovaný hodinový výkon filtrace, zaokrouhlujte nahoru. Výkon vybraného filtru by určitě neměl být nižší než vypočítané číslo. V takovém případě by filtrace nezvládla vodu přecedit dost rychle.

Není na škodu pořídit filtraci, která zvládne vyčistit ještě například kubík navíc pro případ, že k filtraci plánujete připojit další bazénovou techniku.

Vzorec pro výpočet objemu bazénu

Vypočítat objem bazénu je poměrně snadné, pokud má základní tvar (čtverec, obdélník, kruh). Pomohou vám následující vzorce, především však v případě, má-li bazén všude stejnou hloubku. U některých složitějších tvarů bazénů s různou hloubkou je výpočet složitější a případně se odhaduje.

Tvar bazénu Výpočet objemu
Čtverec, obdélník Výška x šířka x hloubka (pokud je hloubka všude stejná)
Kruh 3,14 x poloměr2 x hloubka (pokud je hloubka všude stejná)
Nepravidelný Výpočet objemu je individuální, případně se odhaduje

Umístění filtrace

Výkon filtrace závisí i na její vzdálenosti od bazénu, hloubce umístění a terénu. Záleží na převýšení, záhybech mezi bazénem a filtrem a podobně. Většinou jsou filtrační systémy dimenzovány na délku deseti metrů (udávají se hodnoty pro protitlak osm až deset metrů vodního sloupce).

Pokud tedy filtr umístíte v okruhu deseti metrů od bazénu, můžete počítat s výkonem, který udává výrobce. Pokud filtrační systém chcete umístit dál, zvolte vyšší výkon.

Čerpadlo

Výkony uvedené výrobci u bazénových filtrací úzce souvisí se silou čerpadla, které pohání vodu trubkami a je součástí filtračního systému. Čerpadlo, jež se dá pořídit i samostatně, je společně s filtrací nejdůležitější technologií bazénu.

Právě zde je hlavním parametrem údaj, kolik metrů krychlových dokáže čerpadlo přečerpat za hodinu. Potřebný výkon čerpadla přímo souvisí s vysvětleným výpočtem výkonu bazénových filtrací – tedy jaký objem vody dokáže přečerpat za hodinu.

Nová a náhradní čerpadla

Vždy je důležité, jestli kupujete čerpadlo jako náhradní za původní model, nebo k novému bazénu, který teprve stavíte.

 • V prvním případě je dobré zakoupit stejný typ čerpadla jako původní (pokud fungovalo správně). Výrobci totiž používají různé rozměry přípojek. Se stejným modelem si můžete být jistí, že nebudete muset měnit trubky ve strojovně s čerpadlem.
 • U nového čerpadla záleží zejména na objemu vody v bazénu podle vzorce v kapitole Objem bazénu a výkon filtrů. Dále je důležitá délka trubek a použitá bazénová chemie.

Typy filtrací a jejich vlastnosti

Bazénové filtrace se dělí na dva základní typy – kartušovou a pískovou. Rozdíl je v principu, jakým vodu filtrují. Oba typy níže popíšeme.

Kartušová filtrace

Kartušová filtrace je v současnosti spíše upozaděná kvůli nižšímu výkonu. Je však vhodná pro menší nadzemní bazény s objemem okolo 8 až 10 metrů krychlových. Jestliže máte například bazén u chaty, kam jezdíte pouze na víkend a koupete se málo, bude vám kartušová filtrace stačit. Její výhodou je hlavně nižší pořizovací cena než u pískové filtrace. Negativem je naopak náročnější údržba kvůli časté výměně filtrační vložky.

Voda se filtruje přes kartušovou papírovou filtrační vložku, která vypadá jako válec papíru vrstveného do kruhu podobného harmonice. Vložka mechanicky zachytí nečistoty a voda se vrací zpět do bazénu.

Písková filtrace

Písková filtrace funguje na přírodní bázi a je rychlejší, rozšířenější a oblíbenější než kartušová. Voda protéká skrz filtr z křemičitého písku, který zachycuje nečistoty, a voda se vrací zpět do bazénu. Hrubé nečistoty se odstraňují ještě předtím, než voda proteče skrz pískový filtr.

Společně s čerpadlem obsahuje filtrace pískový filtr s tlakoměrem a ovládací ventil, který je běžně čtyř- až šesticestný (usnadňuje manipulaci s filtrací). Ten se dá podle potřeby přepnout na filtraci, zpětné praní, vypláchnutí filtru, vypuštění do kanalizace, uzavření a cirkulaci.

Hodí se k zapuštěnému i nadzemnímu bazénu a je dobrá pro bazény s větším objemem, v nichž se celou sezonu pravidelně koupe hodně lidí. Pozitivem je snadná údržba, nevýhodou vyšší pořizovací cena. Díky vyššímu výkonu a účinnosti pískové filtrace k ní můžete s klidem připojit i další bazénové příslušenství, jako je UV lampa či vysavač.

Údržba

Abyste dosáhli proklamované životnosti zařízení, je potřeba filtrační systém udržovat. Pískový typ bazénové filtrace je, co se týče údržby, méně náročný, je ale vhodné jej zazimovat.

Údržba pískové filtrace

U pískové filtrace stačí standardně jednou za týden proprat pískovou náplň podle intenzity koupání. Náplň stačí kompletně vyměnit jednou za dva až tři roky podle frekvence využití bazénu, pětadvacetikilový pytel s náplní seženete už od dvou stovek korun.

Je nutné zvolit správnou zrnitost písku, ten by se při příliš malém průměru zrna mohl dostávat až do vody v bazénu. Další příčinou proplouvání písku do vody je i obrušování písečných zrn – pak je potřeba písek vyměnit. Někdy je nutné také na hodně vápenatou vodu, jež ztěžuje práci filtru, použít odvápňovač.

Údržba pískových filtračních systémů často souvisí s čerpadlem, které může z různých důvodů ztrácet výkon. Jedním z nich je zanesení pískové filtrační náplně. Pokud na tlakoměru vidíte vysoký pracovní tlak, je nutné písek propláchnout. Dále mohou být neúplně otevřené ventily nebo můžete mít i zanesené potrubí, například při sání vody z bazénu. Často trubku může ucpat například měkký pěnový míček, nafukovací hračka či šiška.

Zazimování pískové filtrace

Podstatné je také zazimování pískového filtru. Pokud máte filtraci ve sklepě, kde se topí a teplota neklesá pod 5 °C, stačí odvodnit filtrační nádobu. Pokud máte čerpadlo i filtraci v šachtě, kde klesá teplota pod 5 °C, musíte navíc odvodnit i všechny trubky ve strojovně. Filtrační nádobu s pískem i čerpadlo je dobré odmontovat a schovat na teplejší místo, případně je obalte izolační vatou.

Před zazimováním je vhodné odvodnit bazénové trubky a ochránit je před popraskáním. Zjednodušeně platí pravidlo, že kde mrzne, musí být zařízení bez vody a zateplené, případně uskladněné jinde v teple.

Údržba kartušové filtrace

Stinná stránka kartušových filtračních systémů je náročnější a dražší údržba. Vložku musíte několikrát týdně vyjmout a vyčistit pod tlakem vody. Podle frekvence koupání je pak nutné několikrát za sezonu celou filtrační vložku vyměnit. Při každodenním koupání se tak mohou náklady na údržbu výrazně zvýšit. Cena jedné filtrační vložky se pohybuje okolo dvou až tří set korun.

Související informace

Pro správné pochopení charakteristik filtračních systémů je důležité sledovat další informace pro jejich výběr, mezi které patří například to, zda je čerpadlo samonasávací či vhodnost systému do slané vody.

Samonasávací čerpadlo

Při výběru filtrace a čerpadla, které je její součástí, je důležité zjistit, jestli je čerpadlo samonasávací. Záleží na tom, kde čerpadlo bude. Samonasávací čerpadlo má speciální komoru s košíkem na nečistoty a navíc jej můžete umístit nad hladinu vody v bazénu – některá čerpadla zvládnou i dvoumetrové převýšení.

Při spuštění čerpadla je důležité zavodnit komoru, tedy nalít do ní vodu například kýblem. To se může opakovat i několikrát, než se čerpadlo nastartuje. Životnosti čerpadla pomůže i zpětná klapka, která zabrání tomu, aby voda z trubky stekla zpět do bazénu.

Čerpadla, která samonasávání neumí, je většinou nutné umístit tak, aby měla neustálý přístup k vodě z bazénu. To znamená níž, než je hladina vody, aby do nich vtekla sama.

Slaná voda

Plánujete si ve svém bazénu dopřát zážitek jako u moře, a to včetně slané vody? Pak tomu určitě přizpůsobte filtrační zařízení. Musíte si pořídit speciální bazénovou filtraci pro slanou vodu, která má čerpadlo odolné proti agresivní soli. Samotné filtrační nádoby i trubky jsou většinou plastové, takže slané vodě odolají bez problému.

Mezi čerpadly není rozdíl pouze ve výkonu, systému zapojení nebo tvaru a velikosti. Odolnost vůči slané vodě je další důležitý parametr. Součástky čerpadel pro slanou vodu jsou zhotovené z lepší oceli (třída AISI 316 nebo vyšší). Pro sladkovodní proud postačí nižší třída oceli (AISI 304).

Pokud pro slanou vodu použijete sladkovodní čerpadlo, jeho životnost se prudce sníží a čerpadlo brzy poteče. Naopak čerpadlo pro slanou vodu můžete bez obav použít i ve sladké vodě. Cena obou typů se zásadně neliší, proto je čerpadlo na slanou vodu vhodné, pokud nevíte, zda v budoucnu nechcete zkusit ve svém bazénu i „mořské“ radovánky. Běžné chemické přípravky pro bazény by neměly ovlivnit životnost filtračního systému.

Přídavná zařízení a výkon

Vždy je dobré mít rezervu ve výkonu bazénové filtrace. K trubnímu systému, v němž proud vody pohání čerpadlo, je možné připojit další bazénové příslušenství. Jedním z možných využití nadbytečného výkonu je například systém solárních kolektorů či výměníkový ohřívač. Okruh ohřevu vody může být úplně nezávislý na filtračním okruhu. Další výkon spotřebuje i připojení bazénového vysavače.

Bazén bez filtrace

Alternativou je také bazén bez filtrace, minimálně té chemické. Pokud si nechcete s čištěním vody v bazénu dělat starosti, můžete si pořídit například koupací jezírko, ve kterém vodu čistí rostlinný filtr. Nejde o žádné zařízení, ale speciální substrát osázený rostlinami, přes který protéká voda, částice se zachytávají na povrchu zrn a granulí, kde jsou biologicky odbourávány.

Výsledkem je opravdu čistá, čirá voda. Velkou výhodou koupacích jezírek je, že nemusíte využívat žádné chemikálie k čištění vody. Regenerační přírodní část, která je součástí jezírka, se postará o maximum nečistot a kalů. Náklady na údržbu a provoz jsou poměrně malé.

Ostatní parametry

Při výběru bazénové filtrace vám k rozhodnutí o té nejlepší mohou pomoci ještě další parametry, jako je například příkon, hmotnost či maximální teplota vody. Je dobré věnovat pozornost také průměru hadice pro napojení.

 • Příkon – Tato hodnota udává, kolik zařízení spotřebuje elektřiny. Je spojen s výkonem filtrace. Slabší modely nabízí příkon v desítkách wattů, ty silnější i přes 200 W.
 • Hmotnost – Pro snadné přenášení, například při zazimování, je dobré znát hmotnost filtrace. Kartušové bývají lehčí, i tak se ale svou vahou pohybují od 7 do 10 kg. U pískových filtrací může hmotnost dosáhnout až 20 kg.
 • Maximální teplota vody – Bazénové filtrace jsou většinou stavěny do bazénů, jak již jejich název napovídá. Tam bývá teplota vody nižší než například ve vířivce, pohybuje se maximálně do 35 °C. Pokud budete chtít filtrovat i teplejší vodu, musíte si pořídit speciální zařízení.
 • Průměr hadice – K bazénové filtraci je nutné napojit hadici, která bude přivádět a odvádět vodu. Každý model může mít jiný průměr dle velikosti bazénu, do kterého se hodí. Pro menší bazény postačí průměr 32–38 mm, u většího či zapuštěného by měla mít hadice minimálně 50 mm v průměru.

Dodatečné funkce

U různých modelů bazénových filtrací můžete najít různé doplňkové funkce a možnosti provozu. Mezi ty nejčastější patří časovač, solinátor či chlorinátor.

 • Dezinfekce vody – O nečistoty, které nezničí bazénová chemie, se dodatečně postará filtrace s funkcí dezinfekce vody. Budete tak mít záruku, že se koupete v opravdu čisté vodě.
 • Solinátor – Dezinfekce může probíhat pomocí solinátoru, kdy filtrace uměle vytvoří slanou vodu, ze které se bude uvolňovat chlór pro dodatečné čištění vody.
 • Chlorinátor – V tomto případě jde o přímé přidávání chlóru, který bude dodatečně dezinfikovat vodu.
 • UV lampa – Toto bazénové příslušenství dokáže eliminovat mikroorganismy ve vodě pomocí ultrafialových paprsků. Není při tom zapotřebí žádné chemie.
 • Časovač – Funkce časovače zajistí, že se filtrace spustí či vypne ve vámi nastavenou dobu i bez vaší přítomnosti. Hodí se v případě, že na pravidelné zapínání a vypínání nechcete neustále myslet.
 • Koš – Koš na listí či jiný odpad přijde vhod v případě, máte-li bazén v blízkosti stromů a nechcete neustále vybírat napadané listí. O ty i o jiný odpad se postará dodatečná filtrace.
 • Boční ventil – Jestliže filtrace sama o sobě nedisponuje ventilem, je u některých modelů možné jej dodatečně zapojit z boku. Existuje několik variant, kdy lze připojit čtyř- až sedmicestný ventil.
 • Dělená nádoba – Pro snazší údržbu se hodí filtrační nádoba rozdělená na poloviny, což umožňuje například jednodušší výměnu písku.

Cena

Obecně platí pravidlo, že za kartušovou filtraci bazénu zaplatíte méně peněz – dlouhodobě se vám ale při vysoké frekvenci koupání její údržba prodraží kvůli častějším výměnám filtrační vložky. Pokud se navíc koupete často, nebude její výkon dostatečný, aby vodu přefiltrovala dost rychle. Cena kartušových filtrací začíná už na čtyř až pěti stech korunách.

Pořizovací cena pískových filtračních systémů je sice vyšší, jejich údržba je však snazší a méně nákladná. Písek ve filtru stačí vyměnit jednou za dva až tři roky podle toho, jak často se koupete. Nejlevnější pískové filtrace seženete už za 1 500 korun. Cena se pak zvedá v závislosti na výkonu – tedy objemu vody, který dokáže pročistit za jednu hodinu. Nejlevnější pískové filtry stihnou dva až tři metry krychlové za hodinu.

Měli byste se vyhnout filtracím, které se objevují například v nespecializovaných řetězcích. Nezajistí vám dostatečnou čistotu vody a často k nim nedokážete připojit další příslušenství, protože na něj filtrační systém nebude mít výkonovou rezervu. Vhodné je nakoupit filtraci u specializovaného prodejce, který se zaměřuje na bazénovou techniku. Při kvalitním výběru vám pomůže i záruční doba. Na nejlepší zařízení může být záruka až sedm let.

Trh s filtracemi

Na českém trhu se setkáte s několika značkami bazénových filtrací, mezi ty nejčastější patří filtrační systémy Bestway, Marimex, Hayward, Intex, Swing či Brilix. Obecně platí, že je dobré pořídit stejnou značku bazénu i bazénové filtrace, což zajistí vzájemnou kompatibilitu.

Cena do 1 000 Kč

Do tisíce korun pořídíte méně výkonnější kartušové filtrace, kterými proteče průměrně 1 000 – 3 000 litrů vody za hodinu. Jsou vhodné spíš pro malé nadzemní bazény.

Cena od 1 000 Kč do 3 000 Kč

Za tuto cenu koupíte výkonnější kartušové filtrace, které vyčistí i 8 000 litrů vody za hodinu, dají se tedy použít i u větších bazénů. Vždy je ale nutné pamatovat na to, že další peníze vás budou stát náhradní kartušové vložky. Od ceny okolo dvou tisíc korun se dají sehnat základní pískové filtrace, které však nejsou příliš výkonné – zvládnou přibližně pět kubíků za hodinu.

Cena od 3 000 Kč do 6 000 Kč

Zde už výhradně převládají lepší pískové filtrace a platí pravidlo, že s rostoucí cenou roste i jejich hodinový výkon. Filtrační systémy v tomto cenovém rozpětí pročistí okolo pěti až devíti tisíc litrů za hodinu.

Cena nad 6 000 Kč

Do této kategorie spadají bazénové filtrace pro větší, zejména vestavěné bazény. S cenou se postupně zvedá filtrační výkon. Do 10 000 korun seženete kvalitní filtrační systém pro padesátikubíkový bazén. Cena profesionálních filtrací jde do stovek tisíc korun, stihnou však vyčistit i přes sto kubíků za hodinu.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.4 z 45 hlasů