Test a recenze nejlepších zahradních bazénů
a jak je vybrat

Recenze

Při výběru zahradního bazénu na vás čekají mnohá úskalí, která je třeba překonat. I když jde o nadzemní variantu, musíte si pohlídat několik zásadních parametrů, mezi něž spadá určitě výrobní materiál. Vždy se přiklánějte ke kvalitnímu PVC, plastu nebo dostatečně tlusté folii.

Výsledný nákup vám usnadníme za přispění důležitých rad týkajících se ideálního tvaru nadzemního bazénu, s nímž bezpochyby souvisí i velikost a hloubka. V neposlední řadě byste neměli opomíjet ani na správné situování této vodní plochy.

Jak asi tušíte, samotný bazén bez potřebného příslušenství nebude nikdy fungovat tak, jak má. Proto vám přinášíme informace spjaté s volbou jednotlivých doplňků. Zjistíte, v čem tkví přednosti pískové filtrace a že solární panel může prodloužit koupací sezónu.

Nakonec vám poradíme s vhodným zastřešením, které lze pořídit i k nadzemním bazénům.


Vzhled Název Typ Hloubka (cm) Orientační cena Aktuální cena
Recenze Marimex Florida 1,5x2,2x0,6m Marimex Florida 1,5x2,2x0,6m fóliový 60 1 500 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Bestway s konstrukcí 4,57x1,22m Bestway s konstrukcí 4,57x1,22m fóliový 98 9 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Marimex Orlando 3,66x0,91m Marimex Orlando 3,66x0,91m fóliový 91 4 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Marimex Tampa 3,66x0,91 Marimex Tampa 3,66x0,91 nafukovací 91 1 900 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Bestway s konstrukcí 3,66x1,22m Bestway s konstrukcí 3,66x1,22m fóliový 98 6 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Bestway Fast Set 2,44x0,66 m Bestway Fast Set 2,44x0,66 m nafukovací 53 800 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Marimex Tampa 3,05x0,76m Marimex Tampa 3,05x0,76m nafukovací 60 900 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Intex Easy Set 3,05x0,76m Intex Easy Set 3,05x0,76m nafukovací 76 1 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Intex Easy 2m44x0,76 Intex Easy 2m44x0,76 nafukovací 76 800 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Marimex Florida 3,05x0,76 Marimex Florida 3,05x0,76 fóliový 76 2 000 Kč Zobrazit nabídky

Nejlepší zahradní bazény stále ještě testujeme, předpokládané vydání testu pro tento rok je v první polovině roku. Součástí testu budou také recenze nejlepších zahradních bazénů, které získaly nejlepší hodnocení. Zatím jsme pro vás připravili tabulku nejlepších zahradních bazénů dle názoru uživatelů. Vždy se jedná o bazény, které jsou již prověřeny množstvím uživatelů, vždy ale doporučujeme přečíst recenze na vybraných e-shopech a na Heurece. Pokud chcete, abychom do testu zařadili nějaký konkrétní bazén, o který se zajímáte, napište nám na info@arecenze.cz

Jak vybrat zahradní bazén

 1. Typy nadzemních bazénů
 2. Tvar a velikost
 3. Hloubka
 4. Umístění
 5. Filtrace
 6. Příslušenství
 7. Zastřešení bazénu
 8. Ceny

Plánujete-li investovat peníze do zahradního bazénu, nabízí se vám dvě praktická řešení. Jednou z variant je zapuštěný bazén v zemi. Ten je však spojen s velice nákladnou investicí v řádu několika desítek tisíc korun. My vám pomůžeme s výběrem daleko přístupnějšího produktu, jímž je nadzemní bazén.

Nejprodávanější model bazénu, který lze spatřit na každé druhé zahradě. I když se na první pohled může jednat o univerzální koupací plochu, k níž nepotřebujete žádné znalosti, opak však pravdou. Abyste si pořídili zahradní bazén, s nímž budete v maximální míře spokojeni, a bude vyhovovat všem členům domácnosti, musíte vědět, jakým směrem se při nákupu vydat.

Tento článek se vám stane ideální předlohou k tomu, abyste si do detailu promysleli, jaký zahradní a hlavně nadzemní bazén je vhodný právě pro vás.

1. Typy nadzemních bazénů

Na počátku všeho je třeba promyslet, jakému konstrukčnímu provedení dáte přednost. Někdo si bazén pořídí s úmyslem jej před každou zimou vypustit a schovat. Jiný se přikloní k celoročnímu venkovnímu situování.

Celkové zpracování bazénu může vypovídat také o tom, zda chcete tento prvek zahrady nechat pouze na povrchu nebo uvažujete o jeho částečném zapuštění do země. Takovým nadzemním bazénům se logicky říká „polozapuštěné“.

Z hlediska konstrukce narazíte na tři typy nadzemních bazénů.

 • Bazény nafukovací
 • Bazény foliové s pevnou konstrukcí
 • Bazény plastové

Hledáte-li přechodné a bezpečné řešení pro malé děti, jsou nafukovací bazény ideální volbou. Teprve s vyššími nároky na koupací plochu je vhodné investovat do bazénů foliových či plastových.

Bazény nafukovací

Jeden z nejzákladnějších modelů nadzemních bazénů, s nímž je pojí nízká pořizovací cena, jednoduchost montáže a minimální nároky na umístění. Jde o speciální PVC materiál, který je odolný proti protržení a je schopen odolávat vyššímu tlaku vody v okamžiku, kdy jsou lidé uvnitř.

Jeho nedílnou součástí je nafukovací prstenec při okraji bazénu, jenž se stará o to, že voda se z bazénu nikam nevylévá a je dosaženo maximální stability. Stačí vám jen rovné podloží bez ostrých předmětů a můžete bazén postavit a napustit během velice krátké chvíle.

K jeho nesporným výhodám patří fakt, že není vybaven žádnými hranami, o něž by se mohli lidé nebo děti zranit. Proto je často využíván jako ideální varianta pro ty nejmenší.

Na druhou stranu si v něm díky omezenému výběru tvarů jenom stěží zaplavete. I když jde o poměrně kvalitní výrobní materiály, při nejrůznějších vodních hrátkách dochází k pozvolnému opotřebení či nechtěnému protržení.

Bazény foliové s pevnou konstrukcí

Nadzemní bazény foliové jsou příslibem bytelnějšího vyhotovení. Základem je plastová či kovová konstrukce opatřená protikorozní vrstvou v kombinaci se silnějším měkčeným PVC. Tyto zahradní bazény mohou být dostatečně vysoké a nabývat odlišných tvarů.

Díky výrobnímu materiálu je třeba dbát na důkladný podklad pod spodní část, který by měl být co nejtvrdší a zároveň opatřen i speciálními podložkami zabraňujícími jakémukoliv protržení či vzniku nepříjemných plísní.

Foliové bazény s pevnou konstrukcí sází na lepší vzhled, o němž rozhoduje barevná struktura bezešvé folie i v podobě recyklovatelného vinylu. Jeho tloušťka se může pohybovat kolem 0,25 – 0,35 milimetrů. Zároveň jsou zárukou delší životnosti.

Bazény plastové

Bazény zhotovené z tvrdého plastu, který je schopen odolávat tlaku vody a není jej nutné jakkoliv vyztužovat. Profesionálnější řešení jsou dokonce zpracována tak, že není vidět žádných podpěrných prvků. Plastové bazény se aplikují nejenom na povrch, ale slouží také k zapuštění do země, k čemuž vybízí jejich propracovaná konstrukce.

Bazény z plastu jsou vysoce odolné a vydrží i vyšší nápor při hrátkách malých ratolestí. Jejich vnější stěny je možné opatřit nejrůznějšími dekory, včetně dřevěného obložení. Primárně slouží pro celoroční umístění ve venkovních podmínkách.

2. Tvar a velikost

Volba typu nadzemního bazénu samozřejmě souvisí i s ostatními parametry, mezi něž každopádně patří tvar a velikost. Kritéria, jež je třeba přizpůsobit hlavně vašim prostorovým možnostem zahrady a v neposlední řadě počtu osob, které budou bazén pravidelně okupovat.

Z pohledu tvaru se nabízí tři nejčastější podoby.

 • Kulatý bazén
 • Oválný bazén
 • Obdélníkový bazén

Ten kulatý rozhodně postačí pro běžné rodinné dovádění. Průměr kulatého řešení se může pohybovat od 1,5 metru až po 6 metrů, kdy už máte jistotu, že se do bazénu vejde bez sebemenšího problému celá čtyřčlenná rodina.

Opakem kulaté varianty je ta oválná, popřípadě obdélníková, kde lze největší odlišnosti zpozorovat v samotných rozích. Někomu v tomto směru mohou postačovat parametry 3×2 metry, náročnější zájemci o koupání vsadí na 10×5 metrů. Takové bazény jsou ideální hlavně pro plavce, kteří se nechtějí omezovat délkou vodní plochy.

Zatoužíte-li po atypických rozměrech, jimiž se pyšní zapuštěné bazény v zemi, musíme vás pravděpodobně zklamat, jelikož to charakter těchto výrobků jednoduše neumožňuje.

3. Hloubka

Tomuto parametru jsme se rozhodli věnovat celou kapitolu, protože jeho volba má v budoucnu vliv na komfortní užívání nadzemního bazénu. Při výběru hloubky byste měli brát zřetel na to, jestli budou bazén využívat také děti, případně jakého věku. Nejčastěji narazíte na tyto hloubky.

 • 0,5 – 1 metru
 • 1,2 metru
 • 1,5 metru

Nejnižší hloubka je samozřejmě určena pro ty nejmenší. Malé děti, které jsou povětšinou ještě pod vaším přísným dohledem. Vám takový bazén poslouží pouze pro osvěžení, jelikož v něm můžete převážně jenom sedět nebo se pohybovat po dnu. Ostatně ne nadarmo je za bezpečnou hloubku označována ta do jednoho metru.

Bazény s hloubkou 1,2 – 1,5 metru nabízí už daleko více příležitostí. Jsou to určitě rozmanitější vodní hrátky s možností skoků do vody a pohodlným plaváním.

4. Umístění

Celkové provedení zahradního bazénu musí do značné míry odpovídat také jeho finálnímu situování, jež byste měli mít promyšlené dopředu. Roli hraje například fakt, zda bazén umístíte na rovné prostranství před terasou či jej zakomponujete do svažitějšího rázu zahrady, kde se jistě nevyhnete zemním pracím při rovnání podloží.

Při nákupu nadzemního bazénu berte v potaz i potřebnou instalaci a uložení všeho příslušenství nezbytného pro bezproblémový provoz. Tyto prvky musí být umístěny v těsné blízkosti bazénu.

Nakonec si dovolíme ještě jednu malou radu. Nežeňte se zbytečně za extrémně velkými rozměry, ale vybírejte takové, které dokonale zapadnou do vašeho konceptu zahrady. Zároveň volte místa, kam slunko dopadá po většinu dne, čímž si zajistíte rychlejší prohřátí vody a zároveň snížíte náklady na ohřev.

5. Filtrace

Každý majitel zahradního bazénu určitě sní o tom, že se kdykoliv během dne půjde vykoupat do průzračné a čisté vody. Toho však docílíte bez patřičné filtrace jenom stěží. I v tomto směru se vám nabízí praktický výběr ze dvou nejpoužívanějších zařízení.

 • Kartušová filtrace – hodí se pro menší bazény
 • Písková filtrace – vhodná pro větší bazény

Obě dvě řešení mají své klady a zápory. Je tedy pouze na vás, jak velký bazén si pořídíte, jak často se v něm budete koupat a jak náročnou si představujete údržbu. Vždy se ale snažte výkon filtrace naddimenzovat, protože voda by se měla v bazénu pročistit hned několikrát denně.

Kartušová filtrace

Elektricky poháněné zařízení, které je připojené k bazénu za pomocí dvou hadic. Základem tohoto produktu je maximální jednoduchost, což se také promítá do nižších pořizovacích nákladů a vůbec celkové energetické nenáročnosti.

U čerpadla se nachází tzv. kartušová vložka, což je ve své podstatě speciální papír, skrz nějž je proháněna voda. Na této vložce dochází k zachytávání nejrůznějších nečistot.

Nevýhodou tohoto systému je časté čištění kartušové vložky a její rychlé opotřebení, takže je nutné ji pravidelně vyměňovat.

Písková filtrace

Opakem kartušové filtrace je ta písková. Ta je sice nákladnější z hlediska vstupních výdajů, přináší však řadu přínosných pozitiv.

V tomto případě je voda čištěna klasickým filtrováním přes křemičitou náplň. Ta má poměrně dlouhou výdrž a stačí ji měnit jednou za dva roky. Její vysoká účinnost snižuje náklady na bazénovou chemii a po uživateli nevyžaduje v podstatě žádnou pozornost z pohledu údržby.

Výhodou pískové filtrace je možnost napojení na bazénové vysavače nebo solární panely.

6. Příslušenství

Při nákupu zahradního bazénu neopomínejte ani na pořízení praktického příslušenství, jež vám zpříjemní chvilky ve vodě. Typickým příkladem je spousta hadic a spojek na propojení jednotlivých prvků, například filtračního zařízení a samotného bazénu. Narazit můžete i na jiné nezbytnosti.

 • Skimmer – Závěsný prvek, který se umísťuje do bazénu, aby ve vrchní části vodní hladiny sbíral nečistoty ještě před tím, než klesnou ke dnu.
 • Plovák na tablety – Plovoucí prvek, do něhož vložíte chemii v tabletách a necháte ji pozvolna rozpouštět ve vodě.

Chcete-li si co nejvíce prodloužit koupací sezónu, rozhodně nezapomeňte na solární ohřev. Solární panel může nabývat odlišných velikostí a podob, v závislosti na tom, kam jej umístíte a kolik vody v bazénu máte. Většina nabízených modulů se pojí s velice jednoduchou instalací a napojením na bazénový systém. V lepším případě se dočkáte rychlejšího a výraznějšího ohřevu vody až o 7 C°.

S udržením teplé vody do jistě míry souvisí také solární fólie. Ty mají zároveň krycí vlastnosti, čímž zamezují padání nepořádku do vody. Současné materiály jsou nejčastěji zhotoveny z polyethylenu.

Jestliže se rozhodnete pro vyšší nadzemní bazén, pak myslete i na přístup do vody. Ten vám umožní schody libovolných tvarů a velikostí. Jejich nespornou výhodou je určitě nerezové provedení mající vliv na delší životnost.

7. Zastřešení bazénu

Jedním z praktických doplňků zahradního bazénu je zastřešení. Nemáme však na mysli klasickou zakrývací plachtu, ale zastřešení, jež vám dokonce dovolí koupat se ve vodě za nepříznivého počasí. Vybírat si lze z několika variant vyhotovení.

 • Nafukovací zastřešení
 • Foliové zastřešení
 • Polykarbonátové zastřešení

Volba tohoto prvku je bezpochyby otázkou peněz. Nafukovací řešení stojí kolem 6 – 10 tisíc korun, foliové zastřešení vychází na 15 – 25 tisíc korun a polykarbonátové provedení může vyžadovat náklady až 50 tisíc korun u klasického kulatého bazénu s průměrem kolem 3 – 4 metrů.

Foliové zastřešení

Tento model zastřešení se skládá z hliníkové konstrukce příslušného tvaru a z průhledné folie odolávající UV záření. Aplikování funguje na principu vějíře, kdy během velice krátké chvíle dokážete pokrýt celou vodní plochu. Ideální řešení pro kulaté i oválné bazény.

Polykarbonátové zastřešení

Pravděpodobně nejvyspělejší metoda zakrytí celého bazénu, ať už jde o jakýkoliv tvar či rozměr. Základ tvoří bytelná ocelová konstrukce nesoucí polykarbonátové desky. Obvykle jde o spojení několika částí, které na sebe navazují a zároveň vám umožňují zakrýt jen určitou část bazénu. To mnohdy vybízí ke koupání při dešti nebo zhoršených povětrnostních podmínkách. Ve prospěch této verze hovoří hlavně vysoká odolnost a snadná manipulace díky doplňkovým lištám a kolečkům.

8. Ceny

V závislosti na typu, tvaru a velikosti bazénu můžete narazit na produkty v odlišných cenových hladinách. Alespoň pro představu vám přinášíme strohý náhled do cen nejprodávanějších bazénů na českém trhu, mezi něž rozhodně patří značky, jakými jsou Marimex, Bestway, Intex a ostatní.

 • Cena do 10 000 Kč
 • Cena 10 000 Kč – 40 000 Kč
 • Cena nad 40 000 Kč

Cena do 10 000 Kč

V tomto případě si buďte jisti, že pořizujete základní provedení nadzemního bazénu, minimálně co se týče výrobních materiálů a jejich kvality, konstrukce a doplňkové filtrace. Tu je občas nutné ještě dokoupit. Bývá součástí jen některých výrobků.

Často půjde o bazény nafukovací s výjimkou pár levnějších variant s pevnou konstrukcí a foliovým pláštěm. I přesto se v této cenové skupině můžete dopracovat k rozměrům oválu kolem 5,5×3,5 metru s hloubkou 1,2 metru.

Cena 10 000 Kč - 40 000 Kč

V tomto cenovém rozpětí si pořídíte nejenom klasické PVC nebo folii, ale také plastovou konstrukci nadzemního bazénu. Výjimkou nejsou speciální trojvrstvá PVC a komplety, jejichž součástí je daleko bohatší příslušenství – schůdky, skimmer, plovák a filtrace. Z hlediska parametrů se přiblížíte k hranici 7×3,5 metru s hloubkou kolem 1,3 metru.

Cena nad 40 000 Kč

Ne nadarmo se praví, že s cenou roste chuť, a to samé platí i u zahradních bazénů. Co se týče velikosti, nejsou výjimkou vodní plochy o rozměrech 9×4,5 metru s hloubkou 1,5 metru. I v klasickém kruhu lze získat úctyhodný průměr až 8 metrů.

Aplikovány jsou vždy kvalitnější materiály, ať už PVC, plast nebo PVC v kombinaci s ocelí. Ty opravdu drahé nadzemní bazény jsou navíc vybaveny také dřevěným obložením, mají moderní design a blíží se svými pořizovacími náklady k ceně 90 000 Kč.

Jak vám pomohl tento článek? Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Zahradní bazény
Průměrné hodnocení 3.3 z 28 hlasů