Jak vybrat zahradní bazén
Plánujete-li investovat do zahradního bazénu, nabízí se vám dvě řešení. Jednou z variant je zapuštěný bazén v zemi. Ten je však spojen s velice nákladnou investicí v řádu několika desítek až stovek tisíc korun. Navíc je jeho údržba poměrně náročná. My vám pomůžeme s výběrem daleko přístupnějšího produktu, jímž je nadzemní bazén.
Jde o nejprodávanější model bazénu, který lze spatřit na každé druhé zahradě. Abyste si pořídili zahradní bazén, s nímž budete v maximální míře spokojeni a bude vyhovovat všem členům domácnosti, musíte vědět, jakým směrem se při nákupu vydat. Tento článek se vám stane ideálním nákupním rádcem. Představíme vám různé parametry a také varianty, abyste si do detailu promysleli, jaký bazén je vhodný právě pro vás.
Jak vybrat zahradní bazén stručně:
- Umístění – vymezte si na zahradě prostor, do kterého chcete bazén umístit. To vám napoví, jaké zvolit rozměry a jaká varianta materiálu pro vás bude nejvhodnější.
- Určení a využití – zamyslete se nad tím, kdo bude bazén nejčastěji používat. Jestliže se budou v bazénu koupat zejména děti, zvolte model s malou hloubkou, nebo speciální dětský bazének se zábavnými prvky.
- Zazimování – rozhodněte se, zda chcete bazén každou zimu uklízet, nebo jej plánujete pouze zazimovat.
- Vybavení – nezapomeňte dokoupit také speciální vybavení (filtrace, schůdky, protiproudy, plachty), není-li součástí balení.
Typy nadzemních bazénů
Na počátku všeho je třeba promyslet, jakému konstrukčnímu provedení dáte přednost. Někdo si bazén pořídí s úmyslem jej před každou zimou vypustit a schovat. Jiný se přikloní k celoročnímu venkovnímu situování. Celkové zpracování bazénu může vypovídat také o tom, zda chcete tento prvek zahrady nechat pouze na povrchu, nebo uvažujete o jeho částečném zapuštění do země. Takovým nadzemním bazénům se logicky říká „polozapuštěné“.
Z hlediska konstrukce narazíte na tři typy nadzemních bazénů:
- Kovové bazény – zapouští se do země, nemusí se uklízet, jsou ale dražší a montáž je složitější.
- Foliové bazény s pevnou konstrukcí – bytelné, k dostání různá provedení, nelze je ovšem zapustit.
- Nafukovací bazény – levné řešení, nejsou ale moc odolné a nelze je zapustit.
Hledáte-li přechodné a bezpečné řešení pro malé děti, jsou nafukovací bazény ideální volbou. Zvláštním sortimentem jsou také dětské bazénky, které jsou opatřeny zábavnými prvky a veselými motivy. Teprve s vyššími nároky na koupací plochu je vhodné investovat do bazénů foliových či celokovových.
Nafukovací bazén
Foliový bazén
Kovový bazén
Kovové bazény
Tyto bazény se skládají ze dvou důležitých částí. Ocelového plechu, který tvoří plášť bazénu, a bazénové folie vyrobené z PVC. Tento typ je vhodný k částečnému nebo úplnému zapuštění do svahu či země. Může se tak stát trvalým prvkem vaší zahrady. Není nutné jej na zimu nijak demontovat, stačí upustit vodu, zakrýt plachtou a bazén může na zahradě zůstat i přes zimu.
Montáž těchto bazénů je o něco náročnější, nejedná se ale nijak zvlášť obtížnou činnost. Navíc jej stačí postavit jednou, na rozdíl od bazénů, které se musejí zimovat.
Kovové bazény jsou velice odolné, odolají tak i hrátkám ratolestí. Jelikož bude tento bazén na vaší zahradě několik let, možná budete klást důraz i na jeho vzhled. Některé modely je možné pořídit jak v klasické šedé barvě, tak s dekorem imitující například dřevo nebo kámen. Další možností jsou také různá obložení.
Bazény foliové s pevnou konstrukcí
Foliové bazény jsou příslibem bytelnějšího vyhotovení. Základem je plastová či kovová konstrukce opatřená protikorozní vrstvou v kombinaci se silnějším měkčeným PVC. Tyto zahradní bazény mohou být dostatečně vysoké a nabývat odlišných tvarů.
Díky výrobnímu materiálu je třeba dbát na důkladný podklad pod spodní část, který by měl být co nejtvrdší a zároveň opatřen i speciálními podložkami zabraňujícími jakémukoliv protržení či vzniku nepříjemných plísní.
Foliové bazény s pevnou konstrukcí sází na lepší vzhled, výjimkou nejsou ani různě barevné varianty imitující například dřevo nebo cihlovou zeď. Tyto bazény se vyrábějí také z recyklovatelného vinylu, jehož tloušťka se může pohybovat kolem 0,25–0,35 mm. Zároveň jsou zárukou delší životnosti.
Bazény nafukovací
Jeden z nejzákladnějších modelů nadzemních bazénů charakterizuje nízká pořizovací cena, jednoduchost montáže a minimální nároky na umístění. Jde o speciální PVC materiál, který je odolný proti protržení a je schopen odolávat vyššímu tlaku vody v okamžiku, kdy jsou lidé uvnitř.
Konstrukce se skládá z nafukovacího prstence a samotné folie. Prstenec drží kruhový tvar a brání vylití vody. Je to také jediná část, kterou je potřeba montovat. Po nafouknutí můžete začít rovnou napouštět vodu. Její tlak postaví stěny bazénu a vy se nemusíte už o nic starat. Stačí vám jen rovné podloží bez ostrých předmětů a můžete bazén postavit a napustit během velice krátké chvíle.
K jeho nesporným výhodám patří fakt, že není vybaven žádnými hranami, o něž by se mohli plavci zranit. Proto je často využíván jako ideální varianta pro ty děti. Na druhou stranu si v něm kvůli omezenému výběru tvarů jenom stěží zaplavete, slouží spíše k osvěžení. I když jde o poměrně kvalitní výrobní materiály, při nejrůznějších vodních hrátkách dochází k pozvolnému opotřebení či nechtěnému protržení.
|
Výhody |
Nevýhody |
Kovové bazény |
+ Možnost zapuštění do země
+ Není nutné je na zimu uklízet |
– Složitější montáž
– Vyšší ceny |
Foliové bazény |
+ Bytelnější konstrukce
+ Různé barevné provedení |
– Složitější montáž
– Nelze je zapustit |
Nafukovací bazény |
+ Snadná montáž
+ Levné+ Nemají vnitřní hrany |
– Méně odolné
– Nemožnost zapuštění
– Spíše menší |
Tvar a velikost
Volba typu nadzemního bazénu samozřejmě souvisí i s ostatními parametry, mezi něž každopádně patří tvar a velikost. Kritéria, jež je třeba přizpůsobit hlavně rozměrům vaší zahrady a v neposlední řadě počtu osob, které budou bazén pravidelně používat.
Vybírat nejčastěji můžete ze tří tvarů:
- Kulatý bazén – nejběžnější tvar.
- Oválný bazén – další běžný tvar.
- Obdélníkový bazén – mohou být i delší, takže si v něm lépe zaplavete.
Kulatý bazén
Oválný bazén
Obdélníkový bazén
Kulatý model rozhodně postačí pro běžné rodinné dovádění. Průměr se může pohybovat v rozmezí 1,5–6 m, kdy už máte jistotu, že se do bazénu vejde bez sebemenšího problému celá čtyřčlenná rodina. Malé bazény postačí spíše pro vodná radovánky vašich ratolestí.
Další varianta oválná, popřípadě obdélníková. Někomu v tomto směru mohou stačit rozměry 3 × 2 m, náročnější zájemci o koupání vsadí na 10 × 5 m. Takové bazény jsou ideální hlavně pro plavce, kteří se nechtějí omezovat délkou vodní plochy.
Zatoužíte-li po atypických rozměrech a tvarech, jimiž se pyšní bazény zapuštěné v zemi, musíme vás pravděpodobně zklamat, jelikož to charakter těchto výrobků jednoduše neumožňuje.
Hloubka
Tomuto parametru jsme se rozhodli věnovat celou kapitolu, protože jeho volba má v budoucnu vliv na komfortní užívání nadzemního bazénu. Při výběru hloubky byste měli brát zřetel na to, jestli budou bazén využívat také děti, případně na jejich věk. Nejčastěji narazíte na tyto hloubky:
- 0,5–1 m – i pro malé děti.
- 1,2 m – zde se dá už i plavat.
Nejmenší hloubka je samozřejmě určena pro ty nejmenší. Malé děti, které jsou povětšinou ještě pod vaším přísným dohledem. Dospělým takový bazén poslouží pouze pro osvěžení, jelikož v něm můžete převážně jenom sedět nebo se pohybovat po dně. Ostatně ne nadarmo je za bezpečnou hloubku označována ta do jednoho metru.
Bazény s hloubkou 1,2 m už umožňují rozmanitější vodní hrátky a pohodlnější plavání.
Umístění
Celkové provedení zahradního bazénu musí do značné míry odpovídat také jeho finálnímu umístění, které byste měli mít promyšlené dopředu. Roli hraje např. fakt, zda bazén umístíte na rovné prostranství před terasou, či jej zakomponujete do svažitějšího rázu zahrady, kde se jistě nevyhnete zemním pracím při rovnání podloží.
Při nákupu nadzemního bazénu berte v potaz i potřebnou instalaci a uložení všeho příslušenství nezbytného pro bezproblémový provoz. Tyto prvky musí být umístěny v těsné blízkosti bazénu.
Všechny typy bazénu musí být umístěny na dokonale vodorovném povrchu bez ostrých předmětů. Mezi podklad a bazén se také vkládá speciální podkladová plachta. Ta chrání dno bazénu před mechanickým poškozením. Zároveň zabraňuje prorůstání trávy a vzniku plísní. Nevhodným podkladem jsou staré koberce nebo linoleum. Jedná se o neprodyšné materiály, které by mohly zapříčinit vznik plísní a snižovat tak životnost vašeho bazénu.
Nakonec si dovolíme ještě jednu malou radu. Nežeňte se zbytečně za extrémně velkými rozměry, ale vybírejte takové, které dokonale zapadnou do vašeho konceptu zahrady. Zároveň volte místa, kam slunce dopadá po většinu dne, čímž si zajistíte rychlejší prohřátí vody a zároveň snížíte náklady na ohřev.
Filtrace
Každý majitel zahradního bazénu určitě sní o tom, že se kdykoliv během dne půjde vykoupat do průzračné a čisté vody. Toho však docílíte jen s pomocí filtrace. Vybírat lze ze dvou nejpoužívanějších zařízení:
- Kartušová filtrace – hodí se pro menší bazény.
- Písková filtrace – vhodná pro větší bazény.
Obě dvě řešení mají své klady a zápory. Je tedy pouze na vás, jak velký bazén si pořídíte, jak často se v něm budete koupat a jak náročnou si představujete údržbu. Vždy se ale snažte výkon filtrace naddimenzovat, protože voda by se měla v bazénu pročistit hned několikrát denně. Jestliže pořizujete bazén bez filtrace, nebo chcete filtr obměnit, může vám pomoci náš článek Jak vybrat filtraci do bazénu.

Kartušová filtrace
Elektricky poháněné zařízení, které je připojené k bazénu za pomocí dvou hadic. Základem tohoto produktu je maximální jednoduchost, což se také promítá do nižších pořizovacích nákladů a vůbec celkové energetické nenáročnosti.
U čerpadla se nachází tzv. kartušová vložka, což je ve své podstatě speciální papír, skrz nějž je proháněna voda. Na této vložce dochází k zachytávání nejrůznějších nečistot. Nevýhodou tohoto systému je časté čištění kartušové vložky a její rychlé opotřebení, takže je nutné ji pravidelně vyměňovat.
Písková filtrace
Další variantou filtrace je ta písková. Ta je sice nákladnější z hlediska vstupních nákladů, přináší však řadu přínosných pozitiv. V tomto případě je voda čištěna klasickým filtrováním přes křemičitou náplň. Ta má poměrně dlouhou výdrž a stačí ji měnit jednou za dva roky. Její vysoká účinnost snižuje náklady na bazénovou chemii a po uživateli nevyžaduje v podstatě žádnou pozornost z pohledu údržby. Jednou za čas je pouze potřeba filtr propláchnout proudem vody z napojeného čerpadla.

Propláchnutí pískového filtru
Výhodou pískové filtrace je možnost napojení na bazénové vysavače nebo solární panely. Nejoblíbenější variantou jsou obdélníkové bazény s pískovou filtrací.
Příslušenství
Při nákupu zahradního bazénu neopomínejte ani pořízení praktického příslušenství, jež vám zpříjemní chvilky ve vodě. Typickým příkladem jsou hadice a spojky na propojení jednotlivých prvků, např. filtračního zařízení a samotného bazénu. Narazit můžete i na jiné nezbytnosti.
- Skimmer – závěsný prvek, který se umisťuje do bazénu, aby ve vrchní části vodní hladiny sbíral nečistoty ještě před tím, než klesnou ke dnu. U pevných bazénů je tento prvek pevně umístěn vně bazénu, voda do něho vtéká klapkou.
- Plovák na tablety – plovoucí prvek, do něhož vložíte chemii v tabletách a necháte ji pozvolna rozpouštět ve vodě.
- Solární ohřev – solární panel může nabývat odlišných velikostí a podob. Většina nabízených modulů se pojí s velice jednoduchou instalací a napojením na bazénový systém. Umožňuje ohřev vody až o 7 °C.
- Solární folie – speciální fólie, která brání úniku tepla a zároveň vodu mírně ohřívá, zvláště pokud je černá. Zároveň má krycí vlastnosti, čímž zamezuje padání nečistot do vody. Nejčastěji je vyrobena z PE (polyethylenu).
- Schůdky – pro pohodlný přístup do vyššího bazénu. Jejich nespornou výhodou je určitě nerezové provedení mající vliv na delší životnost. Plní zároveň bezpečnostní funkci. Pokud máte malé děti a schody odděláte, děti nebudou moci do bazénu spadnout.
- Síťka – i při sebelepší filtraci a zakrývání bazénu se nevyhnete nečistotám ve vodě. Abyste se snadno zbavili napadaného listí, hmyzu a dalších nečistot, využijte síťku. Doporučujeme pořídit k síťce také teleskopickou tyč, zvláště pokud máte velký bazén.
- Bazénový vysavač – speciální vysavač, který se připojí k filtraci. S jeho pomocí můžete pohodlně odstraňovat nečistoty ze dna bazénu.
- Vodní čerpadlo – má za úkol přesunout vodu z bodu A do bodu B. Při plnění nebo vypouštění je tedy velmi praktickou pomůckou. O vodních čerpadlech jsme sepsali samostatný článek Jak vybrat vodní čerpadlo.
Zastřešení bazénu
Jedním z důležitých doplňků zahradního bazénu je zastřešení. Nemáme však na mysli klasickou zakrývací plachtu, ale zastřešení, jež vám dokonce dovolí koupat se ve vodě za nepříznivého počasí. Zároveň udržuje teplotu vody. Vybírat si lze z několika variant vyhotovení:
- Nafukovací zastřešení – jednoduché a rychlé, neumožňuje ale koupání.
- Foliové zastřešení – vhodné pro oválné a kulaté bazény.
- Polykarbonátové zastřešení – velmi odolné, lze zakrýt jen část bazénu, vhodné pro koupání.
Volba tohoto prvku je bezpochyby otázkou peněz. Nafukovací řešení stojí kolem 6–10 tisíc korun, foliové zastřešení vychází na 15–25 tisíc korun a polykarbonátové provedení může vyžadovat náklady až 50 tisíc korun u klasického kulatého bazénu s průměrem kolem 3–4 m.
Nafukovací zastřešení
Foliové zastřešení
Nafukovací zastřešení
Nejjednodušší princip svého druhu. Na vodní hladinu umístíte bazénovou folii příslušného rozměru, kterou nafouknete vzduchem, a ta pokryje celou vodní hladinu a vytvoří průhlednou kopuli. Jakékoliv nečistoty potom padají automaticky mimo bazén. Nevýhodou je, že se nebudete moci koupat, dokud nafukovací zastřešení opět nesundáte.
Foliové zastřešení
Tento model zastřešení se skládá z hliníkové konstrukce příslušného tvaru a z průhledné folie odolávající UV záření. Aplikování funguje na principu vějíře, kdy během velice krátké chvíle dokážete pokrýt celou vodní plochu. Ideální řešení pro kulaté i oválné bazény.
Polykarbonátové zastřešení
Pravděpodobně nejvyspělejší metoda zakrytí celého bazénu, ať už jde o jakýkoliv tvar či rozměr. Základ tvoří bytelná ocelová konstrukce nesoucí polykarbonátové desky. Obvykle jde o spojení několika částí, které na sebe navazují a zároveň vám umožňují zakrýt jen určitou část bazénu. To mnohdy vybízí ke koupání při dešti nebo zhoršených povětrnostních podmínkách. Ve prospěch této verze hovoří hlavně vysoká odolnost a snadná manipulace díky doplňkovým lištám a kolečkům.
Oblíbené značky
Bazény najdete nejčastěji v sortimentu firem, které se specializují na zahradní a wellness vybavení. Mezi ty nejoblíbenější patří např. :
- Marimex – bohatá nabídka všech typů bazénů, různé velikosti a konstrukční provedení, i speciální dětské bazény a bazény pro psy, pod tuto firmu spadá také značka Intex.
- Bestway – hlavně kovové a foliové modely, různé tvary, cenově dostupné a oblíbené mezi zákazníky.
Marimex
Firma Marimex nabízí vybavení zahrad jako jsou bazény, vířivky, sauny, trampolíny a další. Vybírat můžete z nafukovacích, foliových i kovových bazénů ve všech velikostech. Speciální kategorií jsou dětské bazény a speciální bazény pro psy. K bazénům si můžete od značky Marimex dokoupit i všemožné vybavení od filtrace, přes schůdky, kryty, hračky do vody, chemii a zkrátka vše, co ke spokojenému koupání potřebujete.
Pod touto firmou najdete mimo jiné oblíbenou značku bazénů Intex.
Bestway
Portfolium značky Bestway sestává hlavně z kovovových a foliových bazénů. Vyznačují se vysokou úrovní zpracování, ale zároveň jsou cenově dostupné. Kromě kulatých tvarů zde narazíte i na podlouhlé obdélníky.
Značka |
Specifika |
Cenová kategorie |
Komu značku doporučujeme |
Marimex |
Bazény různých velikostí i provedení, dětské bazény i bazény pro psy |
Střední |
Zákazníkům, kteří ocení bohatý výběr |
Bestway |
Kvalitně zpracované kovové a foliové bazény, kulaté i obdélníky, cenově dostupné produkty |
Nižší až střední |
Uživatelům, kteří ocení výhodný poměr kvality a ceny |
Ceny
V závislosti na typu, tvaru a velikosti bazénu můžete narazit na produkty v odlišných cenových hladinách. Pro lepší představu přinášíme náhled do tří základních:
- Zahradní bazény do 10 000 Kč – většinou základní nafukovací bazény, občas foliové, spíše menší rozměry, filtraci většinou musíte dokoupit.
- Zahradní bazény od 10 000 do 40 000 Kč – dostanete už slušně vybavené kovové bazény, ve kterých lze dobře plavat.
- Zahradní bazény nad 40 000 Kč – největší a nejhlubší bazény, většinou mají ocelovou konstrukci, samozřejmostí je bohatá výbava a doplňky.
Cena do 10 000 Kč
V tomto případě si buďte jisti, že pořizujete základní provedení nadzemního bazénu, minimálně co se týče výrobních materiálů a jejich kvality, konstrukce a doplňkové filtrace. Tu je občas nutné ještě dokoupit, bývá součástí jen některých výrobků.
Často půjde o bazény nafukovací s výjimkou pár levnějších variant s pevnou konstrukcí a foliovým pláštěm. I přesto se v této cenové skupině můžete dopracovat k rozměrům oválu kolem 5,5 × 3,5 m s hloubkou 1,2 m.
Cena od 10 000 Kč do 40 000 Kč
V tomto cenovém rozpětí si pořídíte nejenom klasické PVC nebo folii, ale také kovovou konstrukci nadzemního bazénu. Výjimkou nejsou speciální trojvrstvá PVC a komplety, jejichž součástí je daleko bohatší příslušenství – schůdky, skimmer, plovák a filtrace. Z hlediska parametrů se přiblížíte k hranici 7 × 3,5 m s hloubkou kolem 1,3 m.
Cena nad 40 000 Kč
Co se týče velikosti bazénů v této cenové kategorii, nejsou výjimkou vodní plochy o rozměrech 9 × 4,5 m s hloubkou 1,5 m. I v klasickém kruhu lze získat úctyhodný průměr až 8 m.
Používány jsou vždy kvalitnější materiály, ať už PVC, plast nebo PVC v kombinaci s ocelí. Ty opravdu drahé nadzemní bazény jsou navíc vybaveny také dřevěným obložením, mají moderní design a blíží se svými pořizovacími náklady k ceně 90 000 Kč.
Cenová kategorie |
Co obvykle nabízí |
Co obvykle nenabízí |
Pro koho se hodí / pro jaký účel se hodí |
Do 10 000 Kč |
Hlavně menší nafukovací bazény, občas foliové, hloubka do 1,2 m |
Nenarazíte zde na kovové bazény, filtrace není standardem |
Pro nenáročné uživatele; spíše na osvěžení než plavání; pro rodiny s malými dětmi |
Od 10 000 do 40 000 Kč |
I kovové bazény, bohatší příslušenství, hloubka až 1,3 m |
Kvalita materiálu nemusí vždy odpovídat ceně, nenajdete zde dřevěné obložení |
Pro větší rodiny; pro zákazníky, kteří si chtějí v bazénu více zaplavat |
Nad 40 000 Kč |
Velké bazény, hluboké až 1,5 m, kvalitní zpracování, důraz na designovou stránku |
Obyčejné nafukovací bazény |
Pro náročnější klientelu |
Údržba bazénu
Montáží bazénu práce nekončí. Aby vám voda vydržela čistá a vy jste tak mohli využívat všechny benefity, je třeba se o bazén pravidelně starat. V této kapitole vám vysvětlíme, jaké druhy bazénové chemie můžete použít, jak bazén zazimovat a jak jej připravit na koupací sezónu.
Bazénová chemie
Při použití bazénové chemie záleží na zdroji vody. Ta z vodovodu už bývá chemicky ošetřena, proces desinfekce je tak jednodušší. Voda ze studny je proti tomu tvrdá, je tedy potřeba obsah minerálů snížit.
Vodu v bazénu musíte pravidelně alespoň jednou za týden kontrolovat a upravovat. Zásadní veličinou je pH, které má vliv na množení různých organismů a také účinnost dezinfekce. V případě, že je pH vody v bazénu mimo doporučenou mez 6,8–7,2, je nutné ho upravit příslušnými přípravky pH plus (zvyšují pH) nebo pH minus (snižují pH). Při prvním dezinfikování se používá příslušné množství chlorového granulátu, poté se pravidelně do plováku umisťuje tableta, která se přes týden rozpouští.
Chemie bez chlóru
Existují také různé druhy bez chlorové chemie, které jsou vhodné zejména pro atopiky, alergiky a citlivé osoby, které špatně snášejí chlor. Chlor totiž dráždí kůži a oči. Jednou z alternativ je kyslíková chemie. Další možností je solinátor, který upravuje sůl na chlor. Jedná se o ekonomičtější a šetrnější způsob dezinfekce.
Voda v bazéně je mírně slaná, což ocení opět lidé s citlivou pokožkou. Připojený solinátor pomocí elektrolýzy rozloží obsaženou sůl na plynný chlor, který má sice stejné účinky, ale bez vedlejších jevů jako je zápach a podráždění. (Zdroj: Wikipedia.org)
Zazimování bazénu
Pokud si nevyberete kovové, tedy celoroční bazény, budete muset bazén na konci koupací sezóny správně zazimovat. U nafukovacích a foliových bazénů se zazimováním rozumí vypuštění, vysušení a demontáž. Složená folie se na zimu schová na suché místo, kde nemrzne. Ideální je během zimy bazénovou fólii několikrát přeskládat, aby se na ní netvořily sklady.
U kovových bazénů je zazimování odlišné. Voda z bazénu se musí odpustit asi 20 cm pod výpustě a hadice, aby nezamrzla. Vodu nepoužívejte k zalévání zahrady, je totiž silně chemicky ošetřená. Vyčistěte hladinu i dno bazénu, v případě potřeby využijte bazénový vysavač. Následně aplikujte speciální přípravky na zimní období. Bazén zakryjte plachtou a dobře ji upevněte. Nezapomeňte odmontovat také filtr, vyčistit jej a uložit na místě, kde nemrzne.
Příprava bazénu na koupací sezónu
Ve chvíli, kdy zůstávají noční teploty trvale nad nulou, se můžete pustit do přípravy bazénu na letní sezónu. Voda v bazénu by měla dosahovat teploty 10–15 °C. Nejprve sejměte krycí folii a zkontrolujte filtraci. Písek ve filtraci by se měl nejpozději po dvou sezónách vyměnit. Jestliže používáte kartušovou filtraci, vyměňte kartušovou vložku. Filtr je třeba také propláchnout ve speciálním režimu proplach.
Poté je potřeba vyčistit vodu. Posbírejte nečistoty z hladiny i dna bazénu, případně použijte vysavač. Čisticím přípravkem umyjte také vnitřní stěny bazénu, odstraňte usazeniny. Změřte pH vody a při zapnuté filtraci aplikujte šokovou dávku desinfekce. Nechte filtrovat 24 hodin, případné vysrážené nečistoty odstraňte.
Dobrý den, je lepší dávat do bazénu tekutou chemii nebo využívat tablety?