Menu

Nejlepší handsfree 2024: Srovnání podle recenzí a testů

Aktualizováno:
Autor:
Kateřina Šichová

Handsfree je praktickým doplňkem mobilních telefonů, který má na trhu poměrně dlouhou tradici. Z původně krkolomných zařízení vznikly malé mobilní produkty. Ty v podstatě ani nepostřehnete při používání a díky tomu se stanou vaší součástí.

Moderní handsfree má jeden zásadní úkol – možnost vyřídit hovor, aniž byste drželi v ruce telefon. Po spárování s mobilním telefon je handsfree vlastně taková prodloužená ruka. Vy pak můžete najednou telefonovat a zároveň provádět ostatní věci.

Kvalitní handsfree sada může pochopitelně nabývat spousty podob. Je pouze na vás samotných, k jakým účelům a při jakých příležitostech budete tento nástroj využívat. Pokud si nejste jistí s výběrem vhodného modelu, začtěte se do tohoto článku.


Nejlepší handsfree dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Produkt Hodnocení Orientační cena Aktuální cena
Top 1 86 %
Počet recenzí: 32
1 300 Kč Zobrazit nabídky
Top 2 88 %
Počet recenzí: 185
1 500 Kč Zobrazit nabídky
Top 3 83 %
Počet recenzí: 33
700 Kč Zobrazit nabídky
Top 4 84 %
Počet recenzí: 10
3 900 Kč Zobrazit nabídky
Top 5 91 %
Počet recenzí: 13
1 100 Kč Zobrazit nabídky
Top 6 86 %
Počet recenzí: 27
3 800 Kč Zobrazit nabídky
Top 7 98 %
Počet recenzí: 5
15 000 Kč Zobrazit nabídky
Top 8 97 %
Počet recenzí: 5
1 000 Kč Zobrazit nabídky
Top 9 92 %
Počet recenzí: 63
2 600 Kč Zobrazit nabídky
Top 10 91 %
Počet recenzí: 6
4 400 Kč Zobrazit nabídky

Zobrazit další produkty


Jak vybrat handsfree

Abyste věděli, jak vybrat to správné handsfree, musíte mít přehled o jeho základním rozdělení. Existuje totiž několik trochu odlišných variant. Ty vám popíšeme hned v úvodní kapitole. Následovat bude první dělení, kterým jsou drátové a bezdrátové varianty handsfree.

Zaměříte se také na velikost a hmotnost takového produktu, dosah signálu a v neposlední řadě i na provozní dobu u bezdrátových verzí a jejich funkce. Handsfree vám popíšeme od A až do Z, včetně orientačních pořizovacích cen. Po přečtení článku budete vědět, jakému modelu dát přednost.

Základní dělení

Jestliže se ptáte, na základě čeho probíhá v podstatě to neobecnější dělení handsfree, sdělíme vám to. Jde pochopitelně o využití tohoto mobilního doplňku. Setkat se můžete s několika variantami vyhotovení. S těmi vás nyní seznámíme trochu podrobněji a ve zbývající části této recenze se budeme věnovat pouze vybraným.

Zabudované handsfree v autě

Jednou z možností je integrované handsfree v autě. V jeho případě mnohdy nemáte moc možností volby výsledného modelu produktu, jelikož integrovaná souprava je instalována výrobcem daného vozidla. Toto provedení handsfree je u automobilu to nejelegantnější, protože jej v podstatě nevidíte. Při nasednutí do auta dojde ke spárování vašeho mobilního telefonu s handsfree sadou, kterou obvykle můžete ovládat za pomoci ovládacích prvků na volantu.

Handsfree pro motocyklisty

Nezapomíná se pochopitelně ani na motocyklisty. Při jízdě může handsfree přijít také vhod, když potřebujete nutně přijmout a vyřídit důležitý hovor. V tomto případě však počítejte s integrací do přilby. V oblasti ucha je zakomponováno sluchátko a v přední části helmy mikrofon, takže jste schopni uskutečnit hovor za jízdy. Ovládání je povětšinou na řídítkách.

Handsfree do ucha

Oba výše popisované modely měli jedno společné. Jsou primárně využívány jen v daném dopravním prostředku a zároveň jsou nepřenosné. Nepředpokládáme, že s helmou budete chodit všude, abyste mohli volat. Proto zbývá představit ještě poslední kategorii produktů handsfree, kterým se mimochodem budeme věnovat i ve zbývajících kapitolách.

Jde o handsfree do ucha. Malý mobilní doplněk vám umožní užívat jej v podstatě kdekoliv. Můžete jej samozřejmě aplikovat také v automobilu, pokud nedisponujete integrovanou handsfree sadou. Ať už budete provozovat jakoukoliv činnost, zajistíte si tím obě volné ruce. Telefonovat budete skrze modul zasazený do ucha. Jeho nedílnou součástí je sluchátko a mikrofon, popřípadě ovládací prvek pro příjem hovoru.

U této handsfree sady lze volit ze dvou dostupných variant.

  • Handsfree do jednoho ucha – Tento nenápadný doplněk se hodí v autě či kdekoliv jinde. Primárně slouží hlavně pro realizaci telefonních hovorů.
  • Handsfree do obou uší – Zvolit si můžete také rozšířenější verzi, kterou vložíte do obou uší. Tyto sady slouží pro vyřizování hovorů, ale díky odhlučnění okolních zvuků jsou ideální také pro poslech hudby.

Drát vs. bezdrát

Berme tedy v potaz, že si vybíráte klasické handsfree do ucha. Vaším odrazovým můstkem se stane způsob propojení s mobilním telefonem. Aby tato komunikační sada fungovala tak jak má, musíte mít u sebe mobil, se kterým dojde ke spárování. Teprve pak je možné přijímat a vyřizovat hovory, popřípadě si pouštět hudbu.

V tomto směru máte možnost dvojí volby.

  • Drátové handsfree – Název této verze je jasně vypovídající. Handsfree sluchátko je k telefonu připojeno za pomoci drátu. To se kladně promítá hlavně do celkové kvality zvuku. Na druhou stranu se připravte na to, že vám drát může v mnoha případech vadit, protože telefon obvykle máte v kapse a handsfree v uchu. Jde o cenově dostupnější provedení.
  • Bezdrátové handsfree – Tyto modely komunikují s mobilním telefonem bezdrátově. Nejčastěji je využívána technologie Bluetooth. S těmito handsfree sadami sice nemusíte docílit úplně nejlepší kvality zvuku, na druhou stranu vám nepřekáží drát. Zároveň můžete od telefonu odstoupit na delší vzdálenost a komunikace nebude přerušena.

Velikost a hmotnost

Přihlížet byste měli pochopitelně také k velikosti handsfree. Když si takový prvek potěžkáte, nebo se zahledíte na jeho parametry, zjistíte, že neváží skoro nic. Jenže, v okamžiku, kdy si handsfree umísíte do ucha, jeho hmotnost se bude po čase násobit. V uchu už takovou zátěž přece jenom pocítíte. Takže pokud volíte špunty do uší, jednostranný modul do ucha či pecky, soustřeďte se na co nejmenší hmotnost. Běžně se setkáte s variantami od 5 g do 155 g. U verzí na uši nebo okolo uší se výsledná váha přece jenom trochu rozloží.

S provedením a tvarem handsfree samozřejmě souvisí i velikost. Ta by měla nabývat takových rozměrů, aby vás při pravidelném nošení nikterak neobtěžovala. Například v autě vám klasický jednostranný modul asi nebude vadit, protože nejste v pohybu. Jestliže ale potřebujete handsfree na sport, jednoznačně zvítězí malá velikost v podobě pecek a podobných doplňků.

Dosah

Při nákupu handsfree byste neměli podceňovat ani vlastnost zvanou „dosah“. Pod tímto termínem si představte vzdálenost, jakou se můžete s handsfree vzdálit od mobilního telefonu, a přesto budete schopni uskutečňovat hovory.

Pokud jde o drátové připojení handsfree, jste pochopitelně limitováni délkou kabelu, který může být propojen 3,5 mm jackem, USB konektorem nebo dnes celkem populárním USB-C. Průměrná velikost těchto kabelů dosahuje délky 1,2 metrů.

Když vsadíte na bezdrátovou technologii Bluetooth, máte samozřejmě větší možnost vzdálit se od mobilu. Pokud v cestě nebudete mít žádné překážky v podobě stěn, tak je možné fungovat na vzdálenost desítek metrů u těch nejmodernějších handsfree.

Provozní doba

Bezdrátové handsfree je třeba vybírat na základě ještě jednoho parametru. Vzhledem k tomu, že daný modul budete muset pravidelně dobíjet, bude vás zajímat jeho následná výdrž. Většina prodejců v tomto směru uvádí dva důležité parametry.

Tím prvním je pohotovostní doba neboli výdrž bez používání anebo s minimálním používáním handsfree. Tento časový údaj se může odvíjet od 9 dnů a bude nabývat hranice až 180 dnů u špičkových a energeticky úsporných přístrojů.

Druhou podstatnou vlastností je doba hovoru. Pokud s handsfree budete uskutečňovat hovory, musíte počítat s tím, že dojde ke zkracování provozní doby. Jestliže však potřebujete provést dlouhý hovor bez jakéhokoliv dobíjení energie handsfree modulu, bude vás zajímat doba hovoru. Ta můžete u levnějších produktů začínat na 3 hodinách a u těch dražších s přehledem překoná hranici 14 hodin.

Funkce

U moderních handsfree nelze z pohledu doplňkových funkcí a vlastností moc co vymýšlet. Ve většině případů jde o jednorázová uzavřená zařízení. A ty nenabízí nic navíc. Přesto je vhodné zmínit se alespoň o tom minimálním množství věcí, která můžete získat k dobru.

  • Redukce šumu – Handsfree vybavené touto funkcí dokáže eliminovat šum a zprostředkovává kvalitnější produkci zvuku.
  • Potlačení okolního ruchu – Tuto výbavu u vás ocení protistrana, se kterou budete telefonovat. I když budete hovořit v rušnějším prostředí, váš hlas bude na druhé straně čistší.
  • Podpora zařízení – Zajímat byste se měli také o to, jaké mobilní operační systémy daný handsfree výrobek podporuje. Je to Android a iOS. Výjimkou není ani podpora obou systémů naráz.

Cena

Cena handsfree se do značné míry odvíjí od pořizovacích nákladů těchto výrobků. Za kvalitu se vyplatí připlatit si, protože tím získáte lepší komfort při telefonování a zároveň se domůžete i čistšího zvukového projevu, ovládání a podobně. Mezi ověřené a profesionální výrobce handsfree patří třeba společnost Jablotron, Interphone, Jabra, Plantronics, Samsung, Parrot, Sena a další.

Cena do 300 Kč

Při takto malé investici se budete muset spokojit jen s drátovými handsfree produkty. Povětšinou půjde o pecky do uší připojitelné za pomoci 3,5 mm jacku vybavené modulem s mikrofonem a ovládacím prvkem.

Cena od 300 Kč do 1 000 Kč

V tomto případě se vám dostane poměrně pestrého výběru bezdrátových handsfree. Pokud nejste náročnými zákazníky, dokáže si ten správný model zvolit naprosto každý. Jednostranný modul do ucha nabývá nejrůznějších tvarů a barevných variant.

Cena od 1 000 Kč do 3 000 Kč

Moderní vzhled, delší provozní doba včetně doby hovoru, bezdrátové provedení a možnost komunikace s oběma mobilními platformami Android a iOS. Takové jsou dražší handsfree, kde se setkáte nejenom s kvalitou vyhotovení, ale i zvuku.

Cena nad 3 000 Kč

Pokud dáváte přednost preciznosti a té nejvyšší modelové třídě, pak se vaše investice může přehoupnout přes 3 000 Kč. Nad 10 000 Kč se začnou objevovat spíše interkomy vhodné například do motorkářských přileb. Ty zakoupíte pochopitelně ve dvojím provedení i pro spolujezdce.

Kateřina Šichová

Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.1 z 54 hlasů

Další oblíbené testy a recenze