Menu

AEG CIB6645ABM – Recenze, testy a srovnání

Výborné Celkové hodnocení

Vítěz srovnání v kategorii Indukční sporáky

Klady

  • Vysoký příkon
  • Lze propojit s digestoří
  • Mnoho funkcí varné desky
  • AirFry pro pečení bez oleje
  • Tiché dovírání dvířek

Zápory

  • Chybí některé funkce trouby
  • Žádný systém čištění
  • Vyšší hmotnost
17 000 Kč Orientační cena

Souhrnné údaje

Indukční sporák AEG můžeme směle doporučit i početnějším rodinám nebo nadšeným kuchařům a kuchařkám. Předností je trouba o objemu 73 l, který patří k nejvyšším na trhu. Sporák zaujme také vysokým příkonem, který je potřebný pro rychlé a efektivní vaření. Dobrou zprávou přitom je, že spotřeba nijak nepřekračuje průměr našeho srovnání (v září 2021). Pokud ji navíc přepočítáme na litry objemu trouby, dostaneme se k nejnižším hodnotám mezi srovnávanými modely, takže sporák můžeme prohlásit za úsporný. Tomu napovídá také zařazení do energetické třídy A, která je v současnosti u indukčních sporáků nejběžnější.

Tahákem pro pořízení tohoto modelu je funkce Hob2Hood. Pokud vlastníte sporák i digestoř od AEG, můžete je propojit, aby spolupracovaly. Digestoř se tak zapne, když začnete vařit, a nastaví svůj výkon od intenzity vaření.

Parametr Tento produkt
Výrobce

AEG

Objem (l)

73

Příkon (W)

10 900

Energetická třída

A

Spotřeba na cyklus běžného pečení (kWh)

0,95

Spotřeba BP na litr (kWh)

0,013

Spotřeba na cyklus horkovzdušného pečení (kWh)

0,82

Spotřeba HP na litr (kWh)

0,011

Funkce varné desky

Varná deska sporáku AEG patří k funkčně bohatě vybaveným. To je ostatně pro indukční desky typické, že disponují širší nabídkou funkcí než desky plynové nebo sklokeramické. Zde tedy nepřekvapí displej a časovač, který vypne varnou zónu po uplynutí nastaveného času. Ukazatel zbytkového tepla je dokonce třístupňový, aby přesněji sdělil, nakolik je varná zóna ještě horká. Z bezpečnostních funkcí zmíníme také dětskou pojistku, která však dnes patří u indukčních sporáků k standardu. Drobnou specialitou je ale možnost vypnutí zvukové signalizace, pokud vás její pípání obtěžuje.

Pokud vypnete varné zóny, ale zapomenete vypnout desku, udělá to sporák za vás. Taktéž učiní, pokud jej zalije vybublaná tekutina nebo pokud se příliš zahřeje, například když z hrnce nechtěně vyvaříte veškerou vodu. Samozřejmostí je funkce Booster (výrobcem nazývaná PowerBoost) sloužící ke krátkodobému zvýšení výkonu varné zóny pro rychlé ohřátí velkého množství vody, například při přípravě kynutých knedlíků. Čím však většina sporáků nedisponuje a co vám právě tento produkt nabídne, je funkce Stop and Go. Ta slouží ke ztlumení výkonu používaných varných zón na nejnižší teplotní úroveň, zatímco si někam odskočíte. Po návratu a vypnutí funkce (kterou výrobce nazývá Pauza), se varné zóny vrátí do původního nastavení.

Parametr Tento produkt
Displej

Ano

Časovač

Ano

Dětská pojistka

Ano

Ukazatel zbytkového tepla

Ano

Automatické vypnutí

Ano

Booster

Ano

Stop and Go

Ano

Funkce trouby a rozměry

Jak už jsme zmínili, trouba má nadstandardní objem, takže ji můžeme doporučit i uživatelům, kteří rádi pečou ve více úrovních. Funkční nabídka je docela zajímavá, najdeme v ní řadu plusů i nějaké ty nedostatky. K těm řadíme například absenci doplňkových režimů a programů pečení. Jiné modely na trhu totiž nabídnou například rychlý ohřev, rozmrazování nebo program pro snazší čištění. Ničím z toho sporák AEG nedisponuje. Dočkáte se sedmi pečicích režimů, s nimiž si většina uživatelů pravděpodobně vystačí, jiné trouby však nabídnou i devět.

Na druhou stranu však mezi pečicími režimy nechybí žádný podstatný, naopak zde najdeme několik zajímavostí. Dva režimy umožňují grilování, kruhové těleso zaručí pravý horkovzduch. Pokud patříte k zájemcům o parní funkce, potěší vás možnost přidat na začátku pečení páru, a vytvořit tak na povrchu kůrku, zatímco vnitřek pokrmu zůstane vláčný a měkký. Speciální funkce AirFry slouží k upečení křupavých pokrmů bez použití oleje, které tak budou zdravější než smažené. Potěší také teleskopické rošty, díky kterým se vám bude lépe manipulovat s pokrmem v hlubokých pekáčích.

Rozměry sporáku vás nejspíš ničím nepřekvapí, jedná se o standardní hodnoty. Mírným nedostatkem by mohla být vyšší hmotnost, se kterou se budete muset potýkat při instalaci nebo stěhování.

Parametr Tento produkt
Počet pečicích + doplňkových režimů trouby

7 + 0

Časovač

Ano

Ventilátor

Ano

Kruhové topné těleso

Ano

Gril

Ano

Rychlý ohřev

Ne

Systém čištění

Ne

Osvětlení trouby

Ano

Teleskopické rošty

Ano

Výška (cm)

85

Šířka (cm)

59,6

Hloubka (cm)

60

Hmotnost (kg)

52

Klady a zápory

Jako hlavní benefit sporáku vidíme různé nadstandardní funkce. Je možné jej propojit s digestoří stejné značky, umožní přidat do pečicího režimu páru nebo připravit křupavé pochoutky bez použití oleje. Z praktického hlediska oceňujeme také vysoký příkon, který se navíc neprojevil výrazně na spotřebě. Sporák tak považujeme za úsporný a díky velké troubě vhodný i pro větší rodinu.

Slabší stránky sporáku se projevují v absenci nějaké vychytávky pro usnadnění údržby. Spousta konkurenčních modelů je vybavená katalytickými vložkami, které absorbují mastnotu, nebo čisticím programem, který mastnotu donutí povolit, aby pak šla snáze setřít. Chybí také další doplňkové funkce trouby, například rychlý předohřev nebo rozmrazování.

Naše hodnocení a závěr

Hledáte-li sporák s velkou troubou a zajímavými programy, nebo indukční desku s mnoha funkcemi, tento model vám můžeme doporučit. Z praktického hlediska vás potěší relativní úspornost pečení při přepočtu na úctyhodných 73 l objemu a vysoký příkon pro zaručení efektivního vaření. Pokud se zajímáte o moderní vychytávky, zaujme vás nejspíš funkce Hob2Hood pro propojení s digestoří, která následně nastavuje odtah dle potřeb varné desky. A pokud rádi experimentujete při pečení, možná byste chtěli zkusit program s párou nebo zdravější přípravu křupavých pochoutek bez oleje.

Pokud naopak patříte k pekařům, kteří prakticky využijí jen statické pečení nebo horkovzduch, zato trváte na rychlém ohřevu nebo programu AquaClean, doporučíme k pročtení recenzi sporáku Gorenje EIT6355XPD.

17 000 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: AEG CIB6645ABM | Hodnocení: Výborné
Iveta Polášková
Redaktorka
Iveta je studentkou oboru management v kultuře na Masarykově univerzitě v Brně, kde čerpá zkušenosti s psaním recenzí na kulturní akce. Vlastně něco píše skoro pořád – básničky, cestovní deníky, i šuplíková veledíla. Mimo to je členkou ochotnického divadla, navštěvuje baletní lekce pro dospělé a po večerech se učí hrát na akordeon. S jejími texty se u nás na webu nejčastěji setkáte u zahradního vybavení a outdoorových potřeb.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze AEG CIB6645ABM

AEG CIB6645ABM

17 000 Kč Orientační cena