Menu

Gorenje EIT6355XPD – Recenze, testy a srovnání

83,0 % Celkové hodnocení

Specifický tvar trouby v kategorii Indukční sporáky

Klady

  • Relativně nízká cena
  • Funkce rychlého ohřevu trouby
  • AquaClean

Zápory

  • Ve většině parametrů průměrný
  • Chybí Stop and Go
15 000 Kč Orientační cena

Souhrnné údaje

Indukční sporák Gorenje EIT6355XPD patří mezi modely s objemnější troubou. Nemusí se jej tedy bát ani rodina o vyšším počtu členů nebo nadšení kuchaři. Výrobce slibuje možnost pečení až na 4 úrovních současně bez promíchání chutí a vůní. V souvislosti s relativně nízkou cenou můžeme sporák pochválit za dobrý poměr ceny ku objemu.

Příkonem se sporák řadí k průměru našeho srovnání (v září 2021). Také energetická třída A je v současnosti mezi indukčními sporáky nejčastější, rovněž spotřebu můžeme označit za průměrnou, a to jak při běžném, tak při horkovzdušném pečení. Pro spravedlivé srovnání je však nutné počítat s tím, že větší trouby spotřebují k plnému vyhřátí více energie. A pokud přepočteme spotřebu trouby na litry objemu, zjistíme, že sporák patří k těm úspornějším.

 

Parametr Tento produkt
Výrobce

Gorenje

Objem (l)

71

Příkon (W)

10 500

Energetická třída

A

Spotřeba na cyklus běžného pečení (kWh)

0,94

Spotřeba BP na litr (kWh)

0,013

Spotřeba na cyklus horkovzdušného pečení (kWh)

0,81

Spotřeba HP na litr (kWh)

0,011

Funkce varné desky

Co se týče varné desky, nemáme moc, co bychom sporáku Gorenje vytknuli. Funkcemi je vybavená výborně, jak je koneckonců u indukčních desek obvyklé. Za samozřejmost považujeme displej a časovač, který po uplynutí nastaveného časového limitu varnou zónu vypne. Rodiče malých dětí ocení bezpečnostní funkce, které snižují riziko, že se neopatrné děti spálí nebo sporák ze zvědavosti přenastaví. Máme na mysli dětskou pojistku, která omezí manipulaci s troubou a po její aktivaci nebude možné měnit nastavení doplňkových funkcí. Sporák disponuje také ukazatelem zbytkového tepla, který rozsvícením písmene H signalizuje, že varná zóna ještě nevychladla. I bezpečnostní funkce jsou u indukčních sporáků běžné.

Při vypnutí všech varných zón nebo po vylití tekutiny na vršek sporáku se automaticky vypne celá varná deska. Samozřejmostí je také funkce Booster (tímto výrobcem nazývané PowerBoost), která krátkodobě zvýší výkon levé přední zóny z 1 500 W na 2 000 W. To se hodí zejména pro rychlé ohřátí velkého množství vody, například pro vaření ovocných knedlíků. Funkce Stop and Go pro přepnutí na nejnižší teplotu, zatímco si na moment odskočíte, v nabídce není. Je to také z námi hodnocených vychytávek (v září 2021) jediná, kterou většina sporáků nedisponuje.

Naopak zde nalezneme funkci přemostění varných zón. Jedná se vlastně o spojení dvou varných zón do jedné velké, na kterou pak můžete umístit třeba pekáč nebo velmi velký hrnec.

Parametr Tento produkt
Displej

Ano

Časovač

Ano

Dětská pojistka

Ano

Ukazatel zbytkového tepla

Ano

Automatické vypnutí

Ano

Booster

Ano

Stop and Go

Ne

Funkce trouby a rozměry

Také za náležitosti týkající se trouby budeme sporák Gorenje chválit. Nabídne jedenáct funkcí, z toho sedm pečicích režimů včetně tří variant grilu, statického i horkovzdušného pečení a kombinací s ventilátorem. Čtyři doplňkové režimy představují rychlý předohřev, ohřev talířů, rozmrazování a AquaClean, program určený k čištění. V našem srovnání je sedm pečicích režimů celkem průměrných, avšak rychlý předehřev nebo systém čištění nabízí jen zhruba polovina modelů (v srpnu 2021).

Troubě nechybí ani žádné důležité vybavení, k odměření času můžete využít časovač, ten ale v tomto případě slouží jen jako upozornění a troubu nevypíná. Osvětlení se zapíná zároveň se zvolením režimu pečení. Manipulaci s plechem usnadní částečně výsuvné teleskopické rošty, bohužel však jen na jedné úrovni. Rozměry sporáku vidíme jako standardní, hmotnost zrovna tak. Pokud vás zajímají přesné hodnoty, naleznete je ve spodních řádcích tabulky.

Parametr Tento produkt
Počet pečicích + doplňkových režimů trouby

7 + 4

Časovač

Ano

Ventilátor

Ano

Kruhové topné těleso

Ano

Gril

Ano

Rychlý ohřev

Ano

Systém čištění

AquaClean

Osvětlení trouby

Ano

Teleskopické rošty

Ano

Výška (cm)

85

Šířka (cm)

60

Hloubka (cm)

60

Hmotnost (kg)

46

Klady a zápory

Jako hlavní klad sporáku Gorenje vidíme relativně nízkou cenu při zachování dobrých parametrů. Líbí se nám doplňkové funkce trouby, mezi nimiž nechybí například rozmrazování nebo rychlý předohřev. Cisticí program AquaClean představuje výhodu, která může výrazně usnadnit údržbu.

Pokud se zaměříme vyloženě na nedostatky, mnoho jich nenapočítáme. Varné desce chybí funkce Stop and Go, ovšem na této vychytávce rozhodně netrvá každý. Sporák je ve většině ohledů průměrný, a to i co se týče energetických údajů.

Naše hodnocení a závěr

Sporák Gorenje EIT6355XPD řadíme mezi modely s velkou troubou, který je navíc velmi dobře vybaven funkcemi. Varné desce chybí pouze funkce Stop and Go, zato však nabídne bezpečnostní vychytávky proti spálení, minutku nebo automatické vypnutí. Trouba potěší nabídkou doplňkových funkcí, umí se rychle nahřát, rozmrazovat nebo ohřívat talíře. Smaltový vnitřek trouby a program AquaClean pomohou s její údržbou. Spotřeba trouby je v našem srovnání průměrná, příkon, rozměry a hmotnost zrovna tak.

Válčíte-li někdy s digestoří a nastavením adekvátního odtahu, možná by vás potěšil sporák s možností propojení s digestoří stejné značky, která pak odtah nastavuje automaticky dle potřeb. Doporučíme k přečtení recenzi AEG CIB6645ABM.

15 000 Kč Orientační cena
Autor: Iveta Polášková | Datum: | Produkt: Gorenje EIT6355XPD | Hodnocení: 83,0 %
Iveta Polášková
Redaktorka
Iveta patří mezi redaktory, kteří se o zpracovávané téma zajímají do hloubky a usilovně se snaží odhalit, zda je ten či onen produkt opravdu výhodný, nebo jen obalený množstvím marketingových frází. Ráda tedy vysvětlí, kdy využijete funkci Stop and go, nebo připomene, proč přepočítávat spotřebu trouby na litry jejího objemu. Mimo indukční sporáky se zajímá také o další kuchyňské spotřebiče, například pomalé hrnce.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Již se neprodává

Recenze Gorenje EIT6355XPD

Gorenje EIT6355XPD

15 000 Kč Orientační cena