Recenze a porovnání Gorenje EIT5356XPG | Arecenze.cz
Menu

Recenze a test Gorenje EIT5356XPG

89,7 % Celkové hodnocení

Nejlepší cena/výkon v kategorii Indukční sporáky

Klady

  • Propojení varných zón
  • AquaClean i katalytické desky
  • Relativně nízká cena

Zápory

  • Chybí funkce stop and Go
  • Chybí automatické vypnutí
15 000 Kč Orientační cena

Souhrnné údaje

Indukční sporák Gorenje EIT5356XPG představuje finančně dostupnější produkt pro početnější rodiny nebo nadšené pekaře. Nabízí totiž objemově nadprůměrnou 70l troubu, do které se vejdou i velké plechy. Díky zaoblenému tvaru a technologii MultiAir (větracímu otvoru na zadní stěně) se horký vzduch rozptyluje rovnoměrně a můžete využít i víceúrovňové pečení. Dle výrobce bez smíchání chutí a vůní upečete až čtyři plechy naráz.

Při takovém objemu je vhodné pídit se po spotřebě – a ta naštěstí obzvlášť vysoká není. Při běžném pečení průměr našeho srovnání přesahuje, při horkovzdušném je naopak poměrně úsporná. Hodnoty jsme rozpočítali také v poměru na litr objemu, konkrétní výsledky naleznete v tabulce níže.

Co se ostatních energetických údajů týče, jsou víceméně průměrné. Příkon přesáhl hranici 10 000 W, takže s rychlým nahříváním a vařením by neměl být problém, energetická třída A patřila v době srovnání (květen 2021) mezi indukčními sporáky k nejčasnějším.

Parametr Tento produkt
Výrobce

Gorenje

Objem (l)

70

Příkon (W)

10 500

Energetická třída

A

Spotřeba na cyklus běžného pečení (kWh)

1,03

Spotřeba BP na litr (kWh)

0,015

Spotřeba na cyklus horkovzdušného pečení (kWh)

0,8

Spotřeba HP na litr (kWh)

0,011

Funkce varné desky

Jak je u indukčních sporáků obvyklé, varná deska nabízí 4 hořáky a mnoho funkcí, které například u plynových modelů nenajdete. Základem je displej, časovač a booster, který na dobu 10 minut zvýší výkon nad dlouhodobě udržitelné maximum. Další na trhu obvyklé funkce představuje dětská pojistka a ukazatel zbytkového tepla – obojí ocení zejména rodiče malých dětí, které by mohly sporák přenastavit nebo neopatrně sáhnout na stále ještě horkou plotýnku. Co však z námi hodnocených funkcí chybí, je funkce automatického vypnutí, která by po odnesení nádobí sporák vypnula a šetřila tím energii, nebo vychytávka Stop and Go, díky které můžete proces na chvíli přerušit a poté se vrátit ke stejným nastavením. Ta je však všeobecně spíš výjimkou.

Přemostění varných zón

Ačkoliv z výše vypsaného hlediska by mohla varná deska sporáku vypadat průměrně, do srovnání jsme ji zahrnuli kvůli specifické funkci přemostění varných zón, kterou opět mohou využít větší rodiny. Dvě sousední zóny snadno spojíte do jedné, která pak poskytne dost tepla i pro velký hrnec nebo pekáč.

Zobrazení přemostění varných zón u indukčního sporáku Gorenje EIT5356XPG

Parametr Tento produkt
Displej

Ano

Časovač

Ano

Dětská pojistka

Ano

Ukazatel zbytkového tepla

Ano

Automatické vypnutí

Ne

Booster

Ano

Stop and Go

Ne

Funkce trouby a rozměry

Pokud nám u varné desky nějaké funkce chyběly, u trouby jsme naprosto spokojení. Co se režimů týče, na výběr máte z 8 přímo určených k pečení. Mezi ně jsme nezapočítali doplňkové funkce rychlý předehřev, ohřívání talířů, rozmrazování a čisticí program AquaClean, kterými trouba také disponuje. Gril se nabízí hned ve třech režimech, mezi kterými můžete volit podle typu a množství grilovaných pochutin. A díky kruhovému topnému tělesu můžete využít i pravé horkovzdušné pečení.

Co se čištění týče, mimo AquaClean vám pomůže i katalytický panel, který během pečení absorbuje vznikající nečistoty a mastnotu. Dalším benefitem pro váš komfort jsou teleskopické rošty usnadňující manipulaci s plechem a kontrolu jídla. Rozměry sporáku patří ke standardním, což platí i pro jeho hmotnost. Konkrétní údaje naleznete v tabulce níže.

Parametr Tento produkt
Počet pečicích + doplňkových režimů trouby

8 + 4

Časovač

Ano

Ventilátor

Ano

Kruhové topné těleso

Ano

Gril

Ano

Rychlý ohřev

Ano

Systém čištění

AquaClean a Katalýza

Osvětlení trouby

Ano

Teleskopické rošty

Ano

Výška (cm)

85

Šířka (cm)

50

Hloubka (cm)

59,4

Hmotnost (kg)

47,9

Klady a zápory

Jako velký přínos sporáku vidíme objemnou a nadstandardně vybavenou troubu, která umožňuje i víceúrovňové pečení bez míchání vůní různých pokrmů. Dále si ceníme spojení katalytického panelu a programu AquaClean. Mezi indukčními sporáky se tento model vyznačuje také příznivým poměrem ceny ku objemu, což jej činí vhodným pro vícečlenné rodiny.

Z nedostatků musíme zmínit některé chybějící funkce varné desky – Automatické vypnutí a Stop and Go. U druhé jmenované jde však spíš o kosmetický nedostatek, neboť je to všeobecně funkce hůře dostupná. Sporák je také energeticky náročnější při běžném pečení. Spotřeba při horkovzdušném pečení je však naopak mírně podprůměrná.

Naše hodnocení a závěr

Indukční sporák Gorenje EIT5356XPG bude nejlépe vyhovovat nadšeným pekařům nebo početnějším rodinám, které ocení velkorysý objem trouby a funkci přemostění varných zón pro ohřívání extra velkých nádob. Příkon je vyšší, aby pokryl potřeby rychlého nahřívání, energetická třída však odpovídá průměru trhu. Co se týče vybavení varné desky, je až na funkci přemostění spíš průměrné, trouba je naopak vybavená velmi dobře. Mimo 8 režimů pečení zde naleznete i rychlý ohřev, rozmrazování a ohřev talířů, které nejsou úplně běžné. S čištěním pomůže jak program AquaClean, tak katalytický panel absorbující nečistoty během pečení.

Pokud je vám bližší spíš vaření než pečení a zakládáte si tedy spíš na vybavení varné desky než trouby, možná by vám lepší službu udělal sporák Electrolux EKI 6451AOX, kterému nechybí ani funkce Stop and Go.

15 000 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Gorenje EIT5356XPG | Hodnocení: 89,7 %
Eliška se zabývá výběrem a srovnáváním produktů už roky, při výběru sporáků navíc může uplatnit i svou zálibu ve vaření. Nevychází ale jen z vlastních zkušeností, při průzkumu se nebojí sáhnout po českých ani cizojazyčných odborných zdrojích. Srozumitelně vám tak vysvětlí, jaké jsou výhody a nevýhody indukčního vaření, jak si poradit s energetickým štítkem a bez jakých funkcí se neobejdete. Její záběr potom zahrnuje i další kuchyňské spotřebiče, například plynové a indukční varné desky nebo plynové sporáky.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Již se neprodává

Recenze Gorenje EIT5356XPG

Gorenje EIT5356XPG

15 000 Kč Orientační cena