Recenze a porovnání Electrolux EKI 6451AOX | Arecenze.cz
Menu

Recenze a test Electrolux EKI 6451AOX

84,8 % Celkové hodnocení

v kategorii Indukční sporáky

Klady

  • Vysoký příkon
  • Nízká spotřeba
  • Funkce Stop and Go

Zápory

  • Chybí některé funkce trouby
  • Žádný čisticí systém
  • Málo režimů pečení
16 000 Kč Orientační cena

Souhrnné údaje

Sporák s indukční deskou od značky Electrolux zaujme zejména svou kapacitou a příkonem. Jeho příkon 10 900 W patřil v době vzniku recenze (červenec 2019) k nejvyšším hodnotám na trhu a nemusíte se tak bát pomalého zahřívání. Trouba s objemem 72 litrů zase bude vhodná pro větší rodiny nebo uživatele, kteří pečou pravidelně a ve větším množství. Energetická třída A naznačuje úspornost tohoto modelu, je třeba také zmínit, že v době psaní tohoto textu patřily do této energetické třídy prakticky všechny prodávané sporáky.

Spotřeba na cyklus běžného pečení tohoto sporáku je 0,95 kWh, spotřeba na cyklus horkovzdušného pečení 0,85 kWh. Pokud chceme srovnat spotřebu jednotlivých sporáků přesněji, musíme brát v potaz i jejich kapacitu a počítat tak spotřebu na litr objemu. Je totiž pochopitelné, že bude mít větší trouba větší spotřebu, přitom může být stále energeticky efektivní. Například v přepočtu na litr má tento model při běžném pečení spotřebu 0,013 kWh, při horkovzdušném 0,012 kWh. Obojí byly v době vzniku recenze poměrně nízké hodnoty.

Parametr Tento produkt
Výrobce

Electrolux

Objem (l)

72

Příkon (W)

10 900

Energetická třída

A

Spotřeba na cyklus běžného pečení (kWh)

0,95

Spotřeba BP na litr (kWh)

0,013

Spotřeba na cyklus horkovzdušného pečení (kWh)

0,85

Spotřeba HP na litr (kWh)

0,012

Funkce varné desky

V kategorii parametrů jsme hodnotili sporák Electrolux pozitivně, neméně pozitivně jej musíme ohodnotit i v kategorii funkcí varné desky. Displej a časovač vám umožní nastavit dobu vaření podle vašich potřeb. Dětská pojistka ochrání vás i vaši domácnost před neopatrným spuštěním desky, ukazatel zbytkového tepla zase signalizuje, které plotýnky není radno se dotýkat. Pokud na zapnutou desku delší dobu nepostavíte žádné nádobí, sama se vypne díky funkci automatického vypnutí. Když budete potřebovat proces vaření jen krátce pozastavit, můžete využít vlastnost Stop and Go. V neposlední řadě má deska také Booster na zvýšení výkonu, kdyby bylo potřeba vaření trochu popohnat.

Parametr Tento produkt
Displej

Ano

Časovač

Ano

Dětská pojistka

Ano

Ukazatel zbytkového tepla

Ano

Automatické vypnutí

Ano

Booster

Ano

Stop and Go

Ano

Funkce trouby a rozměry

Na rozdíl od funkcí varné desky, u trouby už není výsledek tohoto sporáku zcela stoprocentní, stále si ale vede velice dobře. Mezi nedostatky patří nabídka pečicích režimů, kterých najdete u tohoto sporáku jen šest, což byl v době ohodnocování tohoto produktu nejnižší počet. Co se doplňkových funkcí týče, trouba zvládá šetrné rozmrazování s ventilátorem, nebo ji můžete nechat mírně rozehřát pouhým rozsvícením žárovky. Tuto funkci nejlépe využijete při přípravě kynutých těst, které bude mít v troubě příjemnou teplotu.

Sporák však postrádá užitečnou funkci rychlého ohřevu trouby a jakýkoliv systém čištění trouby. Na druhou stranu mu ale nechybí teleskopické rošty, které slouží k bezpečnější manipulaci s horkým plechem. Samozřejmě nechybí ani vnitřní osvětlení a časovač, bez těchto atributů už si dnes troubu neumíme ani představit. Co se týče pečení, dočkáte se, kromě běžného pečení, také pravého horkovzdušného pečení, a to díky kruhovému topnému tělesu a ventilátoru. Využít můžete také populární funkci grilu. Sporák nijak nepřekvapí svými rozměry, jde o klasickou kombinaci 85 cm výšky, 59,6 cm šířky a 60 cm hloubky. Hmotnost 47,3 také zhruba odpovídá tehdejšímu průměru.

Parametr Tento produkt
Počet pečicích + doplňkových režimů trouby

6 + 2

Časovač

Ano

Ventilátor

Ano

Kruhové topné těleso

Ano

Gril

Ano

Rychlý ohřev

Ne

Systém čištění

Ne

Osvětlení trouby

Ano

Teleskopické rošty

Ano

Výška (cm)

86,7

Šířka (cm)

59,6

Hloubka (cm)

60

Hmotnost (kg)

47,3

Naše hodnocení a závěr

Indukční sporák Electrolux EKI 6451AOX má svá drobná negativa v chybějících funkcích trouby a menší nabídce pečicích režimů. V kategorii základních parametrů si ale vede skvěle, patří mezi modely s nejvyšším příkonem i kapacitou a nejlepší energetickou efektivitou. Stejně dobrých výsledků dosáhl i v kategorii funkcí varné desky, ze kterých nepostrádá ani jednu. Pokud hledáte kvalitní sporák a oželíte některé funkce trouby, můžeme vám tento model doporučit.

Jestliže chcete obdobný model s o něco lepší výbavou, doporučujeme pročíst i další recenze, například sporáku Electrolux EKI 6771DOX.

16 000 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Electrolux EKI 6451AOX | Hodnocení: 84,8 %
Eliška se zabývá výběrem a srovnáváním produktů už roky, při výběru sporáků navíc může uplatnit i svou zálibu ve vaření. Nevychází ale jen z vlastních zkušeností, při průzkumu se nebojí sáhnout po českých ani cizojazyčných odborných zdrojích. Srozumitelně vám tak vysvětlí, jaké jsou výhody a nevýhody indukčního vaření, jak si poradit s energetickým štítkem a bez jakých funkcí se neobejdete. Její záběr potom zahrnuje i další kuchyňské spotřebiče, například plynové a indukční varné desky nebo plynové sporáky.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Již se neprodává

Recenze Electrolux EKI 6451AOX

Electrolux EKI 6451AOX

16 000 Kč Orientační cena