Porovnávací test a recenze
nejlepších plynových sporáků

Aktualizováno:
Červenec 2019
Autor:
Anna Jílková

MORA P 162 AS

Vítěz porovnání

Top produkt z plynových sporáků

Jaký plynový sporák vybrat dle srovnání

Sporák v sobě kombinuje troubu a varnou desku. Obě varianty mohou být plynové či elektrické, u elektrických varných desek se dále nabízejí i sklokeramické či indukční varianty. V našem srovnávacím testu sporáků jsme se tentokrát věnovali plynovým modelům. Na úvod je nutné upřesnit, že na kompletně plynové spotřebiče už dnes velmi často nenarazíte. Většina hodnocených modelů si zachovala plynovou varnou desku, plynová trouba ale byla v jejich případě nahrazena modernější elektrickou troubou.

V našem výběru jsme se zaměřili jak na funkce vařiče, tak na funkce trouby. K produktům jsme přistupovali z pozice informovaného spotřebitele a volili jsme tedy takové modely, které jsou prakticky použitelné. Ve výběru najdete variantu pro náročné s vynikajícímu vlastnostmi, označenou jako TOP produkt. Dále můžete zvolit i sporák s optimálním poměrem ceny a výkonu, popřípadě zvážit i cenově dostupnější variantu, která si ale stále zachovává velmi dobré parametry.

Jak jsme již zmínili, kromě plynových sporáků můžete vybírat i elektrické indukční, kuchyňské vařiče nebo kombinované sporáky, kterým jsme věnovali samostatné stránky. S výběrem plynového sporáku vám navíc může pomoct článek Jak vybrat plynový sporák se budeme zabývat právě první zmiňovanou varianto, do kterého jsme zahrnuli všechny důležité kroky výběru.


Nejlepší plynové sporáky dle srovnání

Plynové sporáky

Varianta výběru
Nejlepší plynové sporáky
Klady
vzhledem ke kategorii
Zápory
vzhledem ke kategorii
Orientační cena Aktuální cena
0.

TOP produkt

Plynové sporáky

  • Velká kapacita
  • Automatické zapalování
  • Chybí osvětlení vnitřku trouby

6 600 Kč

Zobrazit nabídky
1.

Cena/výkon

Plynové sporáky

  • Velká kapacita
  • Chybí osvětlení vnitřku trouby
  • Chybí automatické zapalování

5 300 Kč

Zobrazit nabídky
2.

Dostupná varianta

Plynové sporáky

  • Nízká cena
  • Chybí osvětlení vnitřku trouby
  • Chybí automatické zapalování
  • Pouze horní ohřev

4 000 Kč

Zobrazit nabídky

Srovnání parametrů nejlepších plynových sporáků

Recenze MORA P 162 AS MORA P 162 AS Recenze MORA P 161 AW MORA P 161 AW Recenze SNAIGE SPS1501 SNAIGE SPS1501

Ocenění

TOP produkt

Cena/výkon

Dostupná varianta

Kategorie

Plynové sporáky

Plynové sporáky

Plynové sporáky

Orientační cena

6 600 Kč

5 300 Kč

4 000 Kč

Umístění

Samostatný

Samostatný

Samostatný

Počet hořáků

4

4

4

Objem trouby (l)

70

70

52

Energetická třída

A+

A+

A

Spotřeba energie s přirozenou konvekcí

5,12 MJ

5,12 MJ

5,02 kWh

Spotřeba energie s nucenou konvekcí (kWh)

1,45

1,45

1,39

Výška (cm)

85

85

85

Šířka (cm)

50

50

50

Hloubka (cm)

60

60

54

Hmotnost (kg)

37,1

37,1

31

Srovnání funkcí nejlepších plynových sporáků

Recenze MORA P 162 AS MORA P 162 AS Recenze MORA P 161 AW MORA P 161 AW Recenze SNAIGE SPS1501 SNAIGE SPS1501

Ocenění

TOP produkt

Cena/výkon

Dostupná varianta

Kategorie

Plynové sporáky

Plynové sporáky

Plynové sporáky

Orientační cena

6 600 Kč

5 300 Kč

4 000 Kč

Nastavitelná teplota v troubě (°C)

150 - 300

150 - 300

max 270

Automatické zapalování

Ano

Ne

Ne

Pojistka plamene

Ano

Ano

Ano

Osvětlení trouby

Ne

Ne

Ne

Displej

Ne

Ne

Ne

Časovač

Ne

Ne

Ne

Napájení (V)

230

Neuvedeno

Poklop na hořáky

Ano

Ne

Ne

Dvířka od trouby

dvojité sklo

dvojité sklo

dvojité sklo

Úložný prostor pod troubou

Ano

Ano

Ano

Příslušenství

1 rošt, 1 hluboký pekáč

1 rošt, 1 mělký plech

1 rošt, 1 mělký plech

Systém čištění

samočištící

samočištící

neuvedeno


Jak vybrat plynový sporák

Sporák je spotřebič, který bude většina z vás používat téměř denně, a tak se vyplatí si dát s jeho výběrem práci. Skládá se ze dvou částí – varné desky a pečicí trouby. Připravili jsme pro vás článek, který vám obě představí a věříme, že usnadní vaše rozhodování. Pokud se ale nechcete vybíráním zatěžovat, nechte se inspirovat naším výběrem. Námi zvolené tři TOP produkty naleznete o něco výše na této stránce.

Jestliže toužíte spíše po indukčním sporáku nebo klasické kombinované variantě, i pro tyto produkty jsme vám připravili specializované srovnání, které najdete pod příslušnými odkazy.​

Umístění

Součástí každého sporáku je varná deska a trouba. Je na vás, abyste se rozhodli, zda tyto dva díly chcete mít pohromadě v rámci jednoho spotřebiče, nebo zda upřednostníte vestavěnou variantu, kdy můžete mít plotýnku a troubu i na jiném místě v kuchyni. Každá varianta s sebou nese výhody i nevýhody.

Vestavný spotřebič

Vestavěná varianta vypadá lépe. Zabudovaná do linky nenarušuje celistvost kuchyně. Umístění plotýnek a trouby si můžete přizpůsobit svým potřebám. Ani trouba tedy nemusí stát klasicky na zemi, můžete si ji umístit do pohodlnější výšky. Flexibilita je v tomto případě vykoupena vyšší cenou.

Samostatný spotřebič

Samostatně stojící sporák sice tak flexibilní není, o to snazší ale bude jeho instalace. V podstatě jej stačí připojit ke zdroji elektřiny a plynu a můžete začít vařit. Navíc, plánujete-li se v budoucnu stěhovat nebo kuchyň přestavovat, nebude problém takovýto spotřebič přemístit. Na druhou stranu tím, že nepasuje do kuchyně na míru, může působit po vzhledové stránce lehce rušivě. Nikdy jej nenapasujete přesně k lince, vždy vzniknou alespoň nějaké mezery, ve kterých se bude usazovat nečistota. Cena této varianty bývá nižší.

Energetický štítek

Každý sporák má svůj energetický štítek, z nějž vyčtete důležité informace týkající energetické náročnosti jeho trouby. Písmenem je označena energetická třída. Na rozdíl například od praček není u sporáků tolik běžné, že dosahují těch nejúspornějších hodnot. Kromě varianty A (případně A+, A++ nebo A+++) se tedy setkáme i s dalšími písmenkovými označeními. Nově vyráběné sporáky však musejí spadat nejhůře do třídy B, s horším označením se tedy setkáte maximálně u starších modelů. Kromě toho jsou na energetickém štítku vždy uvedeny dva typy spotřeby – horní údaj uvádí spotřebu při běžném tepelném pečení, spodní popisuje spotřebu při použití programu s horkým vzduchem. V neposlední řadě je na štítku uveden také objem trouby (Zdroj: EU MarketWatch).

Vybavení

V této kapitole vám představujeme doplňkové funkce, které plynové sporáky mohou a nemusejí nabízet, záleží model od modelu. Je již na vás, abyste usoudili, které z nich jsou pro vás podstatné a bez kterých se zvládnete obejít.

Bezpečnost

Kromě základních parametrů, které byly doposud zmíněny, se jednotlivé sporáky odlišují doplňkovým vybavením, které nabízejí. Obzvlášť u plynových sporáků je důležité myslet na bezpečnost. Pojistka hořáků tedy přijde vhod, chcete-li se vyhnout nechtěnému úniku plynu. U trouby je tímto prvkem vícevrstvé sklo. To zabezpečí, že práce bude nejen bezpečnější, ale také ekonomičtější. Zabrání unikání tepla (Zdroj: Popáleniny.cz).

Automatika

Ne úplně příjemnou činností, kterou si mnozí z vás s plynovým sporákem spojí, je jistě pracné zapalování pomocí sirek nebo jiného podpalovače. Novější modely naštěstí pro tento problém našly řešení a dnes již existují plotýnky, kde se plamen zažehne automaticky. Slouží k tomu elektronický knoflík, který mívá také bezpečnostní pojistku a to takovou, že je nutné jej před otočením stisknout.

Doplňkové funkce

Takovým bonusem, který již neovlivní tolik funkčnost trouby, jako spíš příjemnost jejího obsluhování, je osvětlení vnitřku trouby. Díky němu budete mít nad pečícím se obsahem i zrakovou kontrolu. Na hořáky existují poklopy, kterými je můžete v případě, že plotýnky momentálně nepoužíváte, přikrýt a vznikne vám tak další odkládací prostor. Jistě bude příjemné, když budete moci vidět své nastavení a například i čas na displeji nebo když si budete moci nastavit časovač, který vás upozorní, že je na čase jídlo z trouby vyndat.

Rozměry

Obecně platí, že sporáky si bývají po rozměrové stránce velmi podobné. Obvyklá šířka je 50 – 60 cm. To ovšem platí v případě, že máte standardní 4 plotýnky na varné desce. Některé sporáky nabízejí plotýnek dokonce 5 a šířka se vám rázem vyhoupne klidně až na 90 cm. Malé dvouplotýnkové vařiče budou logicky zase užší. O šířce mluvíme z toho důvodu, že je to ten prostor, který si musíte na lince hlídat, aby vám tam sporák zapadl. Zároveň je její hodnotu důležité znát pro nákup plechů, abyste měli jistotu, že vám bude sedět.

Čištění

Čištěním varné desky se nemusíme nijak zvlášť zabývat, to probíhá úplně stejně, jaku u každého elektrického vařiče. O něco zajímavější už je ale čištění trouby, které může být do jisté míry automatické.

Nejefektivnějším způsobem čištění je pyrolýza, trouby s touto funkcí se vlastně čistí samy. Zapnete troubu naprázdno a veškeré usazené nečistoty se spálí na popel, který pak stačí z trouby vymést. Druhým typem jsou trouby katalytické. Ty mají speciálně upravené vnitřní stěny, které pohlcují nečistoty i během klasického pečení a vnitřní stěny trouby stačí tak jednou za čas pouze otřít hadříkem. Specialitou je potom čisticí program AquaClean, který pár modelů nabízí. Finta spočívá v tom, že umístíte do trouby pekáč naplněný vodou, která se při zapnuté troubě začne odpařovat a uvolní nečistoty na stěnách trouby. Podobných výsledků ale můžete dosáhnout i při odpařování vody v troubě, která tuto funkci nemá.

Cena

Je jasné, že i cena bude hrát při vašem rozhodování důležitý faktor. Plynové sporáky vás v tomto ohledu jistě potěší, patří zpravidla k těm levnějším. Rozdělili jsme je do tří skupin a každou z nich jsme pár větami popsali, abyste si mohli udělat představu, co za kterou částku můžete očekávat.

Cena do 5 000 Kč

V této první cenové kategorii pořídíte ty nejzákladnější, slušné modely. Jsou vybaveny jednoduše, žádných pokročilých funkcí se zde nedočkáte, avšak pro běžné použití vystačí. Je dobré si však nastudovat recenze jednotlivých modelů, abyste se vyhnuli časté poruchovosti, která obecně u levných spotřebičů hrozí.

Cena od 5 000 Kč do 10 000 Kč

Za částku do 10 000 korun pořídíte do své domácnosti již kvalitní spotřebič, na který se budete moci spolehnout. V této skupině se nacházejí již pokročilejší modely s automatickým zapalováním, bezpečnostními pojistkami a dalšími vychytávkami.

Cena nad 10 000 Kč

Pokud za plynový sporák zaplatíte více než 10 000 korun, dostanete buďto opravdu vyšperkovaný sporák do běžných domácností nebo již profesionální spotřebič, často se zvětšeným objemem, nebo v kombinaci s přidanou indukční deskou. Na výběr v této cenové kategorii pochopitelně nebude již z tolika produktů.


Použité zdroje:

https://www.which.co.uk/reviews/freestanding-cookers/article/gas-cookers-vs-electric-cookers

https://cs.wikipedia.org/wiki/Spor%C3%A1k

 


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Plynové sporáky
Průměrné hodnocení 4.3 z 35 hlasů