Porovnávací test a recenze nejlepších plynových sporáků

Poslední aktualizace: 12. 9. 2018

Vítěz porovnání

MORA P 162 AS

Top produkt z plynových sporáků

Přečíst recenzi


Naše doporučení nejlepších plynových sporáků

TOP produkt

Cena/výkon

Dostupná varianta

Doporučujeme:

MORA P 162 AS

Doporučujeme:

MORA P 161 AW

Doporučujeme:

SNAIGE SPS1501

Orientační cena:
7 000 Kč

Přečíst recenzi

Orientační cena:
5 000 Kč

Přečíst recenzi

Orientační cena:
4 000 Kč

Přečíst recenzi

Bez pořádného sporáku se obejde málokterá kuchyň. Každý takový výrobek se skládá z varné desky a trouby a každá z těchto částí s sebou nese jistá specifika, na které je dobré se při nákupu zaměřit. Na výběr jsou plynové, elektrické nebo kombinované sporáky. V tomto článku se budeme zabývat právě první zmiňovanou variantou.

Přestože by se mohlo zdát, že jde o poněkud zastaralé řešení, i v dnešní době má stále své opodstatnění, a to obzvláště u varných desek. Oproti elektrickým modelům zde totiž dochází k výrazně menší ztrátě tepla a ohřev bude tudíž rychlejší a ekonomičtější. Také jde zpravidla o levnější modely.

V části trouby patří plynové modely naopak spíše k těm horším. Nabízí většinou pouze spodní ohřev a menší teplotní rozsah. Žádných pokročilých funkcí se zde nedočkáte. Kompletně plynové sporáky nabízí dnes již pouze pár výrobců. Jedním z nich je česká značka Mora, která má hned několik takovýchto produktů. Méně známou firmou je litevská značka Snaige, od které jsme do našeho výběru také jeden produkt zařadili.


Výběr nejlepších plynových sporáků

Varianta výběru Vzhled Nejlepší plynové sporáky Klady
vzhledem ke kategorii
Zápory
vzhledem ke kategorii
Orientační cena Aktuální cena
0.

TOP produkt

Plynové sporáky

MORA P 162 AS

Přečíst recenzi

Velká kapacita, Automatické zapalování

Chybí osvětlení vnitřku trouby

7 000 Kč

1.

Cena/výkon

Plynové sporáky

MORA P 161 AW

Přečíst recenzi

Velká kapacita

Chybí osvětlení vnitřku trouby, Chybí automatické zapalování

5 000 Kč

2.

Dostupná varianta

Plynové sporáky

SNAIGE SPS1501

Přečíst recenzi

Nízká cena

Chybí osvětlení vnitřku trouby, Chybí automatické zapalování, Pouze horní ohřev

4 000 Kč

Porovnání parametrů nejlepších plynových sporáků

Údaj

MORA P 162 AS

MORA P 161 AW

SNAIGE SPS1501

Orientační cena

7 000 Kč

5 000 Kč

4 000 Kč

Umístění 

Samostatný

Samostatný

Samostatný

Počet hořáků

4

4

4

Objem trouby (l) 

70

70

52

Energetická třída 

A+

A+

A

Spotřeba energie s přirozenou konvekcí 

5,12 MJ

5,12 MJ

5,02 kWh

Spotřeba energie s nucenou konvekcí (kWh) 

1,45

1,45

1,39

Výška (cm)

85

85

85

Šířka (cm) 

50

50

50

Hloubka (cm)

60

60

54

Hmotnost (kg) 

37,1

37,1

31

Porovnání funkcí nejlepších plynových sporáků

Údaj

MORA P 162 AS

MORA P 161 AW

SNAIGE SPS1501

Orientační cena

7 000 Kč

5 000 Kč

4 000 Kč

Nastavitelná teplota v troubě (°C) 

150 - 300

150 - 300

max 270

Automatické zapalování 

ano

ne

ne

Pojistka plamene 

ano

ano

ano

Osvětlení trouby

ne

ne

ne

Displej 

ne

ne

ne

Časovač 

ne

ne

ne

Napájení (V) 

230

Neuvedeno

Poklop na hořáky 

ano

ne

ne

Dvířka od trouby 

dvojité sklo

dvojité sklo

dvojité sklo

Úložný prostor pod troubou 

ano

ano

ano

Příslušenství 

1 rošt, 1 hluboký pekáč

1 rošt, 1 mělký plech

1 rošt, 1 mělký plech

Systém čištění 

samočištící

samočištící

neuvedeno

Jak vybrat plynový sporák

1. Umístění

2. Energetický štítek

3. Vybavení

4. Rozměry

5. Čištění

6. Cena

Sporák je spotřebič, který bude většina z vás používat téměř denně, a tak se vyplatí si dát s jeho výběrem práci. Připravili jsme pro vás návodný postup, kterým stačí, když si při vybírání plynového sporáku projdete, a závěrečné rozhodování bude hned snazší. Pokud se ani tak nechcete vybíráním obtěžovat, nechte se inspirovat naším výběrem. Námi zvolené tři TOP produkty naleznete o něco výše na této stránce.


1. Umístění

Součástí každého sporáku je varná deska a trouba. Je na vás, abyste se rozhodli, zda tyto dva díly chcete mít pohromadě v rámci jednoho spotřebiče, nebo zda upřednostníte vestavěnou variantu, kdy můžete mít plotýnku a troubu i na jiném místě v kuchyni. Každá varianta s sebou nese výhody i nevýhody.

Vestavný spotřebič

Vestavěná varianta vypadá lépe. Zabudovaná do linky nenarušuje celistvost kuchyně. Umístění plotýnek a trouby si můžete přizpůsobit svým potřebám. Ani trouba tedy nemusí stát klasicky na zemi, můžete si ji umístit do pohodlnější výšky. Flexibilita je v tomto případě vykoupena vyšší cenou.

Samostatný spotřebič

Samostatně stojící sporák sice tak flexibilní není, o to snazší ale bude jeho instalace. V podstatě jej stačí připojit ke zdroji elektřiny a můžete začít vařit. Navíc, plánujete-li se v budoucnu stěhovat nebo kuchyň přestavovat, nebude problém takovýto spotřebič přemístit. Na druhou stranu tím, že nepasuje do kuchyně na míru, může působit po vzhledové stránce lehce rušivě. Navíc nikdy jej nenapasujete přesně k lince, vždy vzniknou alespoň nějaké mezery, ve kterých se bude usazovat nečistota. Cena této varianty bývá nižší.


2. Energetický štítek

Každý sporák má svůj energetický štítek, z nějž vyčtete důležité informace týkající energetické náročnosti jeho trouby. Písmenem je označena energetická třída. Na rozdíl například od praček není u sporáků tolik běžné, že dosahují těch nejúspornějších hodnot. Kromě varianty A (případně A+, A++ nebo A+++) se tedy setkáme i s dalšími písmenkovými označeními. Nově vyráběné sporáky však musejí spadat nejhůře do třídy B, s horším označením se tedy setkáte maximálně u starších modelů. Kromě toho jsou na energetickém štítku vždy uvedeny dva typy spotřeby - horní údaj uvádí spotřebu při běžném tepelném pečení, spodní popisuje spotřebu při použití programu s horkým vzduchem. V neposlední řadě je na štítku uveden také objem trouby.


3. Vybavení

V této kapitole vám představujeme doplňkové funkce, které plynové sporáky mohou a nemusejí nabízet, záleží model od modelu. Je již na vás, abyste usoudili, které z nich jsou pro vás podstatné a bez kterých se zvládnete obejít.

Bezpečnost

Kromě základních parametrů, které byly doposud zmíněny, se jednotlivé sporáky odlišují doplňkovým vybavením, které nabízejí. Obzvlášť u plynových sporáků je důležité myslet na bezpečnost. Pojistka hořáků tedy přijde vhod, chcete-li se vyhnout nechtěnému úniku plynu. U trouby je tímto prvkem vícevrstvé sklo. To zabezpečí, že práce bude nejen bezpečnější, ale také ekonomičtější. Zabrání unikání tepla.

Automatika

Ne úplně příjemnou činností, kterou si mnozí z vás s plynovým sporákem spojí, je jistě pracné zapalování pomocí sirek nebo jiného podpalovače. Novější modely naštěstí pro tento problém našli řešení a dnes již existují plotýnky, kde se plamen zažehne automaticky. Slouží k tomu elektronický knoflík, který mívá také bezpečnostní pojistku a to takovou, že je nutné jej před otočením stisknout.

Doplňkové funkce

Takovým bonusem, který již neovlivní tolik funkčnost trouby, jako spíš příjemnost jejího obsluhování, je osvětlení vnitřku trouby. Díky němu budete mít nad pečícím se obsahem i zrakovou kontrolu. Na hořáky existují poklopy, kterými je můžete v případě, že plotýnky momentálně nepoužíváte, přikrýt a vznikne vám tak další odkládací prostor. Jistě bude příjemné, když budete moci vidět své nastavení a například i čas na displeji nebo když si budete moci nastavit časovač, který vás upozorní, že je na čase jídlo z trouby vyndat.


4. Rozměry

Obecně platí, že sporáky si bývají po rozměrové stránce velmi podobné. Obvyklá šířka je 50 - 60 cm. To ovšem platí v případě, že máte standardní 4 plotýnky na varné desce. Některé sporáky nabízejí plotýnek dokonce 5 a šířka se vám rázem vyhoupne klidně až na 90 cm. Malé dvouplotýnkové vařiče budou logicky zase užší. O šířce mluvíme z toho důvodu, že je to ten prostor, který si musíte na lince hlídat, aby vám tam sporák zapadl. Zároveň je její hodnotu důležité znát pro nákup plechů, abyste měli jistotu, že vám bude sedět.


5. Čištění

Ať už jde o troubu plynovou nebo elektrickou, existují z hlediska čištění v zásadě dva základní typy trub. Prvním typem jsou trouby pyrolytické, které mají v podstatě samočistící funkci. Zapnete troubu naprázdno a veškeré usazené nečistoty se spálí na popel, který pak stačí z trouby vymést. Druhým typem jsou trouby katalytické. Ty mají speciálně upravené vnitřní stěny, které pohlcují nečistoty i během klasického pečení a vnitřní stěny trouby stačí tak jednou za čas pouze otřít hadříkem. Takovou specialitou je typ čištění AquaClean, který pár modelů nabízí. Finta spočívá v tom, že umístíte do trouby pekáč naplněný vodou, která se při zapnuté troubě začne odpařovat a vyčistí tím její vnitřek.


6. Cena

Je jasné, že i cena bude hrát při vašem rozhodování důležitý faktor. Plynové sporáky vás v tomto ohledu jistě potěší, patří zpravidla k těm levnějším. Rozdělili jsme je do tří skupin a každou z nich jsme pár větami popsali, abyste si mohli udělat představu, co za kterou částku můžete očekávat.

Cena do 5 000 Kč

V této první cenové kategorii pořídíte ty nejzákladnější, slušné modely. Jsou vybaveny jednoduše, žádných pokročilých funkcí se zde nedočkáte, avšak pro běžné použití vystačí. Je dobré si však nastudovat recenze jednotlivých modelů, abyste se vyhnuli časté poruchovosti, která obecně u levných spotřebičů hrozí.

Cena od 5 000 Kč do 10 000 Kč

Za částku do 10 000 korun pořídíte do své domácnosti již kvalitní spotřebič, na který se budete moci spolehnout. V této skupině se nacházejí již pokročilejší modely s automatickým zapalováním, bezpečnostními pojistkami a dalšími vychytávkami.

Cena nad 10 000 Kč

Pokud za plynový sporák zaplatíte více než 10 000 korun, dostanete buďto opravdu vyšperkovaný sporák do běžných domácností nebo již profesionální spotřebič, často se zvětšeným objemem, nebo v kombinaci s přidanou indukční deskou. Na výběr v této cenové kategorii pochopitelně nebude již z tolika produktů.

Jak vám pomohl tento test? Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Plynové sporáky
Průměrné hodnocení 4.3 z 34 hlasů