Menu

Mora I 878 AW – Recenze, testy a srovnání

Dobré Celkové hodnocení

Pro nenáročné v kategorii Indukční sporáky

Klady

  • Široká nabídka funkcí trouby
  • Výhodná cena
  • Nízká hmotnost
  • Dobré možnosti čištění

Zápory

  • Lehce vyšší spotřeba energie
  • Chybí některé funkce varné desky
13 000 Kč Orientační cena

Souhrnné údaje

Sporák s indukční deskou Mora patří k objemnějším modelům v na trhu, kapacita 70 l je vhodná pro čtyř a vícečlenné rodiny nebo vášnivé kuchaře. Příkon 10 400 W byl lehce nadprůměrný. Nad průměrem byla ovšem také spotřeba tohoto sporáku. Na cyklus běžného pečení tento model spotřebuje 1,03 kWh, na cyklus horkovzdušného pečení 0,89 kWh. Pokud vezmeme v potaz větší objem trouby a přepočteme spotřebu na litr, získáme 0,015 kWh při běžném pečení, což byla jedna z vyšších hodnot na trhu, a 0,013 kWh při horkovzdušném pečení, což byl tehdy lepší průměr. V porovnání s ostatními modely je tento sporák lehce energeticky náročnější, je ale třeba pamatovat na to, že stejně jako konkurenční modely, i tento patří do energetické třídy A a rozdíl ve spotřebě není nijak dramaticky vysoký.

Parametr Tento produkt
Výrobce

Mora

Objem (l)

70

Příkon (W)

10 400

Energetická třída

A

Spotřeba na cyklus běžného pečení (kWh)

1,03

Spotřeba BP na litr (kWh)

0,015

Spotřeba na cyklus horkovzdušného pečení (kWh)

0,89

Spotřeba HP na litr (kWh)

0,013

Funkce varné desky

Z funkcí, na které jsme se při výběru zaměřili, postrádá sporák Mora pouze dvě, a to automatické vypnutí a Stop and Go. I bez funkce automatického vypnutí se nemáte čeho bát, pokud desku zapnete a nedáte na ni žádné nádobí, nic se nestane. Jde ale o zbytečnou spotřebu energie. Desce nechybí displej ani časovač, které vám umožní naplánovat čas vaření. Ve výbavě má také dětskou pojistku a ukazatel zbytkového tepla, které ochrání vás i vaši rodinu. Součástí výbavy je také Booster, který umožňuje rychlé zvýšení výkonu plotýnky.

Parametr Tento produkt
Displej

Ano

Časovač

Ano

Dětská pojistka

Ano

Ukazatel zbytkového tepla

Ano

Automatické vypnutí

Ne

Booster

Ano

Stop and Go

Ne

Funkce trouby a rozměry

Nejsilnější doménou tohoto sporáku je bezpochyby jeho výbava trouby. Tento model nabízí 7 pečicích a 4 doplňkové režimy, což byl v době psaní této recenze nadprůměrný počet. Můžete využít běžné pečení, gril a díky kruhovému topnému tělesu a ventilátoru i horkovzdušné pečení. Mezi doplňkovými funkcemi najdete rychlý ohřev urychlující rozpálení trouby, šetrné rozmrazování s ventilátorem, ohřev talířů a 30minutový program pro čištění, jinak často nazývaný AquaClean.

Ve výbavě trouby jsou také teleskopické rošty, které umožní snazší a bezpečnější manipulaci s horkými plechy, a katalytické vložky, díky kterému je údržba trouby téměř bez námahy. Trouba samozřejmě nepostrádá ani vnitřní osvětlení a časovač. Díky šířce 50 cm se tento sporák řadí mezi užší modely. Výška a hloubka zůstává standardní, tedy 85 cm a 60 cm. Hmotnost 37 kg patří k nižším v našem srovnávacím testu a slibuje tak snadnou manipulaci se spotřebičem.

Parametr Tento produkt
Počet pečicích + doplňkových režimů trouby

7 + 4

Časovač

Ano

Ventilátor

Ano

Kruhové topné těleso

Ano

Gril

Ano

Rychlý ohřev

Ano

Systém čištění

AquaClean a Katalýza

Osvětlení trouby

Ano

Teleskopické rošty

Ano

Výška (cm)

85

Šířka (cm)

50

Hloubka (cm)

60

Hmotnost (kg)

37,1

Naše hodnocení a závěr

Silnou stránkou indukčního sporáku Mora I 878 AW je bezpochyby jeho nabídka funkcí trouby. Nabídka funkcí varné desky je o něco slabší, nenajdeme zde automatické vypnutí a funkci Stop and Go. V kategorii parametrů narazíme na lehce vyšší spotřebu, potěší ovšem výkon, který je stále ještě nadprůměrný. Objem trouby 70 l bude vyhovovat i vícečlenné rodině. Dá se tedy říct, že tento sporák nabízí velmi příjemný poměr ceny a kvality a pokud hledáte model za příznivou cenu, který ale stále nabízí slušný výkon a výběr funkcí, můžeme vám tento model doporučit.

Kdyby vás zajímala trouba s podobným objemem a lepšími parametry, za zvážení stojí například Electrolux EKI 6451AOX.

13 000 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Mora I 878 AW | Hodnocení: Dobré
Kateřina důkladně srovnává indukční sporáky především podle jejich funkcí. Ví, že výkon jednotlivých modelů je téměř stejný a umí vysvětlit, proč je vaření na indukci rychlé a komfortní. Poradí, které bezpečnostní funkce by měl sporák mít a zná rozdíl mezi volně stojícím a vestavěným indukčním sporákem. Dále se věnuje kategorii kuchyňských vařičů nebo sporáků na tuhá paliva.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Dobrý den, můj dotaz je na indukční plotýnky u sporáku Mora I 878 AW: rozměr, výkon, booster. Prakticky nikde jsem jeden z rozhodujících údajů pro nákup nenašel. Také vaše hodnocení tento údaj nezmiňuje, což je dost velká chyba.

Jan Dvořák

Dobrý den, níže najdete rozměry a výkon jednotlivých varných zón.
1 x Ø 205 mm/2300 W
2 x Øl165 mm/1400 W
1 x Ø 185 mm/1400/2000 W
Booster je součástí výbavy, což zmiňujeme v odstavci o funkcích varné desky.

Iveta Polášková, redaktor

Dobrý den,
mám dotaz, jestli sklokeramická deska je na výkon 220 nebo na 380 V ?
Děkuji, Večerková

jiřina večerková

Dobrý den, výrobce uvádí možné zapojení sporáku na 230/400 V, přičemž doporučuje třífázové s jističem 3×16 A.

Iveta Polášková, redaktor

Dobrý den, koupila jsem si sporák Mora s indukční varnou deskou a chtěla jsem se zeptat, když zapnu plotýnku začne sporák lehce hučet. Moje otázka je: má sporák hučet po celou dobu ohřevu a nebo s přestávkami?

Jana Drvotová

Dobrý den, hučení většinou vydává ochlazovací ventilátor indukční desky, ten se může otáčet různou rychlostí podle zvoleného výkonu, v provozu často zůstává i chvíli po vypnutí desky, pokud je stále horká.

Eliška Srncová, redaktor

Dobrý den, zakoupili jsme sporák a při používání trouby (při jakémkoliv programu a teplotě) v zadní části indukční desky vychází velké množství páry. Je toto normální jev? Ani při maximálním výkonu digestoře nejde zabránit tekoucí vodě po stěně. Děkuji za odpověď.

Dobrý den, voda stékající po stěně nezní jako normální jev. Doporučuji poradit se přímo se servisem firmy Mora.

Iveta Polášková, redaktor

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze Mora I 878 AW

Mora I 878 AW

13 000 Kč Orientační cena