Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších invalidních vozíků

Aktualizováno:
Srpen 2020
Autor:
Michaela Černá

Recenze MedicalSpace invalidní vozík odlehčený Excel Alu 1

TOP Produkt

MedicalSpace invalidní vozík odlehčený Excel Alu 1

3 300 Kč

Orientační cena

Invalidní vozík je zdravotnickou pomůckou, která je primárně určena pro nemohoucí pacienty, popřípadě lidi se sníženou mobilitou. Tento produkt lze využívat nejenom krátkodobě, ale i dlouhodobě v závislosti na tom, jakými problémy trpíte.

I když by se mohlo zdát, že na trhu existuje pouze jeden typ invalidního vozíku, není tomu tak. Společnosti zabývající se výrobou tohoto sortimentu přináší bezpočet modelů, ze kterých můžete vybírat ten vhodný právě pro vás.

V našem článku Jak vybrat invalidní vozík se zaměříme na volbu invalidního vozíku. Prozradíme vám, jakých parametrů byste si měli všímat, aby jízda a pohyb na této zdravotní pomůcce byl co nejpohodlnější a nejjednodušší. O invalidních vozících zjistíte vše podstatné.


Nejlepší invalidní vozíky dle hodnocení a recenzí uživatelů

Vzhled Název Typ vozíku Orientační cena Aktuální cena
Recenze MedicalSpace invalidní vozík odlehčený Excel Alu 1
MedicalSpace invalidní vozík odlehčený Excel Alu 1 Mechanický 3 300 Kč Zobrazit nabídky
Recenze MedicalSpace invalidní vozík elektrický Puma Beatle Yes
MedicalSpace invalidní vozík elektrický Puma Beatle Yes Elektrický 27 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze MedicalSpace invalidní vozík odlehčený Excel Alu Plus
MedicalSpace invalidní vozík odlehčený Excel Alu Plus Mechanický 3 300 Kč Zobrazit nabídky
Recenze MedicalSpace invalidní vozík elektrický Puma Yes Series
MedicalSpace invalidní vozík elektrický Puma Yes Series Elektrický 29 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Timago H011 ELR
Timago H011 ELR Mechanický 5 500 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Selvo i4400
Selvo i4400 Elektrický 30 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze DMA JBS 512
DMA JBS 512 Mechanický 4 300 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Meyra Cameleon
Meyra Cameleon Mechanický 12 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze MedicalSpace Puma Beatle Yes
MedicalSpace Puma Beatle Yes Elektrický 27 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Timago FS 908LJQ
Timago FS 908LJQ Mechanický 6 000 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat invalidní vozík

Hned první kapitolu našeho článku „jak vybrat invalidní vozík“ zasvětíme hlavním rozdílům mezi elektrickým a mechanickým vozíkem. Teprve poté přistoupíme k důležitým parametrům těchto zdravotnictvích produktů, mezi které se řadí i výrobní materiál.

Velkou roli z pohledu komfortu bude hrát určitě šířka a hloubka sedáku. Pozornost je třeba věnovat i opěrce promítající se do celkového pohodlí. Nepostradatelnými údaji jsou také nosnost a samotná hmotnost invalidního vozíku. Vzhledem k tomu, že jde o produkt pohybující se na kolečkách, přečtete si také něco o nich.

V závěru článku se zmíníme o dostupném příslušenství a prozradíme vám, v jakých cenových hladinách se pohybují invalidní vozíky.

Mechanický vs. elektrický vozík

Za pojmem invalidní vozík se skrývají hned dva základní modely vyhotovení. Narazit můžete na invalidní vozíky mechanické a invalidní vozíky elektrické. Níže uvedené řádky vám prozradí hlavní rozdíly mezi oběma variantami.

Mechanický invalidní vozík

S mechanickým invalidním vozíkem se ve svém okolí setkáte pravděpodobně nejčastěji. Z laického hlediska jde v podstatě o sedací část, ke které jsou připevněna dvě menší a dvě větší kola. Právě ty slouží k manuálnímu odrážení čili k vytváření pohybu. Při jízdě na mechanickém invalidním vozíku musíte vyvinout jistou fyzickou sílu. Na druhou stranu tyto modely jsou lehčí a cenově dostupnější.

Elektrický invalidní vozík

Opakem mechanického invalidního vozíku je ten elektrický. Jeho konstrukce je obdobná, avšak kolečka jsou menší a slouží pouze pro pojezd. O pohyb se stará elektropohon ukrytý pod sedadlem invalidního vozíku. Jeho hlavní zdroj energie je čerpán z akumulátorů. Ty přes noc či den pohodlně dobijete a můžete se vydat na cestu.

Elektrický invalidní vozík je ovládán za pomoci ovládacího mechanismu, joysticků a ostatních tlačítek. V jeho prospěch hovoří určitě vyšší komfort při jízdě. Počítat ale musíte s tím, že elektrický invalidní vozík je těžší, takže sám o sobě není vhodný pro přenášení a jakoukoliv manipulaci. Zároveň je spjat s vyššími pořizovacími náklady.

Výrobní materiál

Pokud bychom výběr invalidního vozíku započali opravdu od samotného prvopočátku, zaměřte se na jeho výrobní materiál. Ten hraje celkem důležitou roli především u mechanických invalidních vozíků, kde je každý kilogram navíc celkem znát. Následně se kvalita výrobního materiálu odráží i v celkové odolnosti daného produktu a jeho životnosti. Na trhu se můžete setkat s několika dostupnými materiály.

 • Ocel – Pravděpodobně nejtěžší z prezentovaných materiálů, který na druhou stranu bude i hodně bytelný.
 • Hliník – Nižší hmotnost hliníku oceníte hlavně při pravidelných přesunech.
 • Titan – Lehký výrobní materiál.
 • Karbon – Nejlehčí z materiálů. Vozík díky jeho nízké hmotnosti při přenášení téměř neucítíte.

Rozměry sedu

Když se zaměříte na podrobnější a vesměs konkrétní parametry invalidního vozíku, budete s největší pravděpodobností řešit nejprve sedák. Na něm budete sedět velkou část dne. Proto je třeba přihlížet k náležitému komfortu. V tomto ohledu vás budou zajímat tři zásadní rozměry.

 • Šířka sedu – Ta představuje prostor mezi postranicemi, kam si sedáte. Obecně je za ideální rozměr považován takový, který vám nabídne volný prostor kolem postranic ve výši 1 – 2 centimetrů. Větší hodnoty už přispívají k tomu, že invalidní vozík bude nestabilní. Šířka sedu může být pod 42 centimetrů a u větších modelů dokonce nad 53 centimetrů.
 • Hloubka sedu – V případě hloubky sedu platí jedno podstatné pravidlo. Když se opřete o opěradlo, sedák by vám měl končit zhruba 5–6 centimetrů před kolenem. I zde narazíte na celkem pestrý rozsah rozměrů od 40 do 48 centimetrů a více.
 • Úhel sedu – Vždy je lepší, když je přední část sedáku o něco výše než ta zadní. Obvykle je udáván rozdíl kolem 4–6 centimetrů.

Parametry opěrky

Od sedáku invalidního vozíku se můžete přesunout k opěrce. V jejím případě si stačí pohlídat jeden údaj spojený s pohodlím a komfortem. Je to výška zádové opěrky. V okamžiku, kdy se opřete o opěrku, měla by končit výše, než je místo spojnice lopatek. S výškou opěrky to však s ohledem na velikost postavy moc nepřehánějte, jinak by to mohlo přinést opačný efekt z hlediska příjemného opření.

Někteří výrobci na trhu nabízí dokonce i polohovatelné invalidní vozíky, které si přizpůsobíte svým potřebám.

Nosnost vozíku

K výběru invalidního vozíku je nutné přihlížet i z pohledu celkové váhy toho, kdo jej bude využívat. Pokud to bude více osob, vždy je třeba brát zřetel na nejtěžšího člověka. Nosnost ve své podstatě charakterizuje to, zda vás invalidní vozík bez problému udrží, a to nejenom krátkodobě, ale i dlouhodobě. Tento parametr je lepší raději trochu naddimenzovat, čímž do jisté míry prodloužíte životnost některých součástí invalidního vozíku.

Nosnost této zdravotnické pomůcky se pohybuje od 80 kilogramů do více jak 150 kilogramů.

Hmotnost a skládání

Především ti, kdo musí vozík například nakládat do auta a následně vykládat, nesmí opomíjet na celkovou hmotnost tohoto výrobku. Pokud byste vozík převáželi v autě a byli nuceni jej přesouvat i na jiná místa, raději zvolte lehčí výrobní materiály. Přece jenom klasická ocel se hodí tam, kdy bude vozík stále na zemi.

Právě s přesouváním souvisí i skládání invalidního vozíku. V takovém případě volte modely se skládacím rámem. Invalidní vozík ve složeném stavu může následně zabírat jen 30 centimetrů.

Kola

Když jsme popsali všechny zásadní parametry invalidního vozíku, přichází na řadu ta nejspodnější část. A to jsou kola. I v jejich případě se totiž můžete setkat se dvěma variantami, které se celkem zásadním způsobem promítají do komfortu jízdy.

 • Plná kola – Plná kola zná každý určitě z kočárků pro děti. Tento prvek není dutý, ale plný. To znamená, že jej nemůžete propíchnout a nemusíte ani hustit. Ideálním prostředím pro plná kola jsou interiéry. V exteriéru a na hrbolatém povrchu můžete narazit na horší pohodlí při jízdě, a to třeba ve formě otřesů.
 • Pneumatická kola – Opakem plných kol jsou ta pneumatická, která znáte například z jízdních kol. To znamená, že je musíte nafouknout. Právě vzduch v kolech je pak jistým tlumícím článkem při jízdě po hrbolatém povrchu. To se kladně podepisuje na celkovém komfortu. Jedinou nevýhodou pneumatických neboli nafukovacích kol je to, že je můžete píchnout.

Velikost zadních kol u mechanických invalidních vozíků je celkem zřejmá. Pokud jde o velikost předních kol, přinášíme vám klasickou poučku. Větší přední kola vám umožní lépe překonat nejrůznější překážky, na druhou stranu mají větší rádius při otáčení na místě. S menšími kolečky je to naopak. Někteří zkušení uživatelé zhoršenou průjezdnost menších kol řeší jízdou po zadních kolech. To však vyžaduje jistý um.

Příslušenství

Od invalidního vozíku, a to především toho mechanického, neočekávejte žádné vymoženosti a funkce navíc.  I přesto tyto jednoúčelové zdravotnické pomůcky mohou nabídnout jisté příslušenství, které vám přijde vhod.

 • Rychlospojka – Nachází se u vybraných modelů invalidních vozíků. Umožňuje rozložení vozíku. Zadní kola sundáte například pouhým stiskem osy kola. Stejně snadná je i zpětná montáž vozíku. Rychlospojka se proto hodí těm, kdo s vozíkem často cestují.
 • Brzda – Slouží pro přibrzdění invalidního vozíku. Obvykle se nachází po stranách v blízkosti zadních kol.
 • Brzda pro doprovod – Brzda umožňující doprovodu přibrzďování invalidního vozíku. Její ovládání je vzadu stejně, jako příslušná madla pro obsluhu.
 • Stabilizační kolečka – K většině invalidních vozíků si můžete dokoupit stabilizační kolečka dozadu. Ta zajistí, že se při neopatrném pohybu nepřeklopíte směrem vzad.
 • Odklopné podnožky – Odklopení podnožek vám umožní jednodušeji vystoupit a nastoupit na invalidní vozík. Setkat se můžete také s odklopnými područkami.

Cena

Invalidní vozík je poměrně specifickým sortimentem, takže při jeho výběru dbejte na to, abyste zvolili toho správného výrobce. Ten se totiž zaslouží o to, že získáte kvalitní a bezpečný produkt s dlouhou životností. V tomto směru jednoznačně vedou značky DMA, Invira, MedicalSpace, Timago, Meyra, Vermeiren, Ortoservis a další. Pokud budete mít předepsaný vozík od lékaře, pak na něj dostanete finanční příspěvek, případně vám může být určitý model zaplacen. V těchto případech se ale obvykle jedná o základní modely a pokud budete chtít nějaký lepší, pak si jej budete muset doplatit.

Cena do 10 000 Kč

Nejlevnější invalidní vozíky pořídíte od 3 000 Kč. Jde o základní modely, které jsou vhodné spíše pro pohotovosti nebo občasné využívání pro pacienty. Chcete-li invalidní vozík pro dlouhodobější použití domů, musíte si několik tisíc korun připlatit.

Cena od 10 000 Kč do 20 000 Kč

Za vyšší cenu si budete schopni vybírat lepší a propracovanější mechanické invalidní vozíky. Ty budou spojeny nejenom s vyšší nosností až 135 kilogramů, ale také s lehčími výrobními materiály. Očekávejte lepší zpracování a vyšší komfort.

Cena od 20 000 Kč do 30 000 Kč

Moderní mechanické vozíky s elegantním vzhledem budou pomalu střídat ty elektrické. V nabídce objevíte spolehlivé výrobce, modely s většími kapacitami baterií a s možností změny polohy. Maximální zatížení takových invalidních vozíků dosahuje až 150 kilogramů.

Cena nad 30 000 Kč

Profesionální invalidní vozíky zaměřené na maximální komfort a pohodlí pacienta. V této cenové kategorii zakoupíte výhradně elektrické modely, které mohou být doplněny o nejrůznější praktické držáky a doplňky. Nejdražší elektrické invalidní vozíky stojí až 130 000 Kč.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.8 z 16 hlasů