Menu

Recenze nejlepších invalidních vozíků z testu 2024

Aktualizováno:
Autor:
Kamila Lorenzová, Michaela Černá

Invalidní vozík patří mezi zdravotnické pomůcky, bez kterých se někteří zkrátka neobejdou. Primárně slouží nemohoucím pacientům, případně lidem se sníženou mobilitou. Ti na něm tráví značnou část dne. Ať už je jeho potřeba pouze krátkodobá nebo trvalá, jeho výběr se proto rozhodně nevyplatí podceňovat. Jen správně zvolený invalidní vozík totiž může být komfortním a bezpečným pomocníkem pro vás nebo pro vaše blízké.

I když by se mohlo zdát, že na trhu existuje pouze jeden typ invalidního vozíku, není tomu tak. Společnosti zabývající se výrobou tohoto sortimentu přináší bezpočet modelů, ze kterých můžete vybírat ten nevhodnější. Dnešní doba navíc nabízí velmi pokročilé technologie, a proto je dobré znát všechny nabízené možnosti. Výběr těch nejoblíbenějších invalidních vozíků najdete v tabulce na této stránce.

Pokud si s výběrem invalidního vozíku nevíte rady nebo se chcete dozvědět například něco nového, přečtěte si náš článek Jak vybrat invalidní vozík. Prozradíme vám, jakých parametrů byste si měli všímat, aby jízda a pohyb na této zdravotní pomůcce byly co nejpohodlnější a nejjednodušší. O invalidních vozících zjistíte vše podstatné.


Nejlepší invalidní vozíky dle hodnocení a recenzí uživatelů

Zobrazit další produkty


Jak vybrat invalidní vozík

Hned první kapitolu našeho článku „jak vybrat invalidní vozík“ zasvětíme hlavním rozdílům mezi elektrickým a mechanickým vozíkem. Teprve poté přistoupíme k důležitým parametrům těchto zdravotnictvích produktů, mezi které se řadí i výrobní materiál.

Velkou roli z pohledu komfortu bude hrát určitě šířka a hloubka sedáku. Pozornost je třeba věnovat i opěrce promítající se do celkového pohodlí. Nepostradatelnými údaji jsou také nosnost a samotná hmotnost invalidního vozíku. Vzhledem k tomu, že jde o produkt pohybující se na kolečkách, přečtete si také něco o nich.

V závěru článku se zmíníme o dostupném příslušenství a prozradíme vám, v jakých cenových hladinách se pohybují invalidní vozíky. Pokud se zajímáte i o další zdravotní pomůcky, podívejte se také na naše srovnání naslouchátek nebo oxymetrů.

Mechanický vs. elektrický vozík

Za pojmem invalidní vozík se skrývají hned dva základní modely vyhotovení. Narazit můžete na invalidní vozíky mechanické a invalidní vozíky elektrické. Níže uvedené řádky vám prozradí hlavní rozdíly mezi oběma variantami.

Mechanický invalidní vozík

S mechanickým invalidním vozíkem se ve svém okolí setkáte pravděpodobně nejčastěji. Z laického hlediska jde v podstatě o sedací část, ke které jsou připevněna dvě menší a dvě větší kola. Právě ty slouží k manuálnímu odrážení čili k vytváření pohybu. Při jízdě na mechanickém invalidním vozíku musíte vyvinout jistou fyzickou sílu. Na druhou stranu tyto modely jsou lehčí a cenově dostupnější.

Elektrický invalidní vozík

Opakem mechanického invalidního vozíku je ten elektrický. Jeho konstrukce je obdobná, avšak kolečka jsou menší a slouží pouze pro pojezd. O pohyb se stará elektropohon ukrytý pod sedadlem invalidního vozíku. Jeho hlavní zdroj energie je čerpán z akumulátorů. Ty přes noc či den pohodlně dobijete a můžete se vydat na cestu.

Elektrický invalidní vozík je ovládán za pomoci ovládacího mechanismu, joysticků a ostatních tlačítek. V jeho prospěch hovoří určitě vyšší komfort při jízdě. Počítat ale musíte s tím, že elektrický invalidní vozík je těžší, takže sám o sobě není vhodný pro přenášení a jakoukoliv manipulaci. Zároveň je spjat s vyššími pořizovacími náklady.

Místo užívání

Kromě nejzákladnějšího rozdělení invalidních vozíků na mechanické a elektrické, je dále ještě můžeme dělit podle místa jejich použití. Při koupi vozíku byste si měli vždy dopředu rozmyslet, do jakého terénu bude primárně určený a tomu také uzpůsobit svůj výběr. Není také vůbec na škodu si například pořídit vozíků víc a střídat je podle podle potřeby.

Interiérové – Tento typ má především malá kola a jeho rozměry jsou celkově kompaktnější. Díky tomu se s ním všude hezky vytočíte. Dobře se s ním pohybuje v domácnosti nebo v nemocnici.

Exteriérové – Představuje vhodnější volbu při aktivním způsobu života. Většinou je vybaven velkými nafukovacími koly. Ta jsou na nerovném povrchu dobrým tlumičem otřesů. Bývají vyrobené z pevnějších materiálů a jsou lehce ovladatelné. Při jeho ovládání není potřeba pomoci jiné osoby a člověk to zvládne hravě sám, čímž zvyšuje svoji nezávislost.

Univerzální – Spojují výhody obou výše zmíněných typů invalidních vozíků. Jsou proto skvělou volbou pro všechny, kdo se chtějí lehce pohybovat v interiéru i exteriéru a nechtějí mít dva různé vozíky.

Výrobní materiál

Pokud bychom výběr invalidního vozíku započali opravdu od samotného prvopočátku, zaměřte se na jeho výrobní materiál. Ten hraje celkem důležitou roli především u mechanických invalidních vozíků, kde je každý kilogram navíc celkem znát. Následně se kvalita výrobního materiálu odráží i v celkové odolnosti daného produktu a jeho životnosti. Na trhu se můžete setkat s několika dostupnými materiály.

  • Ocel – Pravděpodobně nejtěžší z prezentovaných materiálů, který na druhou stranu bude i hodně bytelný.
  • Hliník – Nižší hmotnost hliníku oceníte hlavně při pravidelných přesunech.
  • Titan – Lehký výrobní materiál.
  • Karbon – Nejlehčí z materiálů. Vozík díky jeho nízké hmotnosti při přenášení téměř neucítíte.

Rozměry sedu

Když se zaměříte na podrobnější a vesměs konkrétní parametry invalidního vozíku, budete s největší pravděpodobností řešit nejprve sedák. Na něm budete sedět velkou část dne. Proto je třeba přihlížet k náležitému komfortu. V tomto ohledu vás budou zajímat tři zásadní rozměry – šířka, hloubka a úhel sedu.

Šířka sedu

Ta představuje prostor mezi postranicemi, kam si sedáte. Obecně je za ideální rozměr považován takový, který vám nabídne volný prostor kolem postranic ve výši 1 – 2 centimetrů. Větší hodnoty už přispívají k tomu, že invalidní vozík bude nestabilní. Šířka sedu může být pod 40 centimetrů a u větších modelů dokonce nad 53 centimetrů.

Pro zjištění správné šířky sedáku si změřte stehna v nejširších bodech a do získané hodnoty ještě připočtěte 5 centimetrů. Myslete na to, že na vozíku budete jezdit i v chladnějším počasí, takže musí zbýt dostatek místa i na teplé oblečení. Podle následující tabulky si můžete udělat alespoň základní obrázek o tom, jakou zhruba šířku sedáku volit podle velikosti oblečení, které běžně nosíte.

Velikost oblečení Šířka sedadla vozíku
Dětské 25-35 cm
36-48 38-40 cm
50-52 42 cm
54-56 43 cm
56-58 46 cm
60-64 50 cm

Hloubka sedu

Hloubkou sedáku se rozumí vzdálenost od vnějšího okraje vozíku směrem dozadu. V případě hloubky sedu platí jedno podstatné pravidlo. Když se opřete o opěradlo, sedák by vám měl končit zhruba 5–6 centimetrů před kolenem. I zde narazíte na celkem pestrý rozsah rozměrů od 40 do 48 centimetrů a více.

Úhel sedu

Vždy je lepší, když je přední část sedáku o něco výše než ta zadní. Obvykle je udáván rozdíl kolem 4–6 centimetrů.

Parametry opěrky

Od sedáku invalidního vozíku se můžete přesunout k opěrce. V jejím případě si stačí pohlídat jeden údaj spojený s pohodlím a komfortem. Je to výška zádové opěrky. V okamžiku, kdy se opřete o opěrku, měla by končit výše, než je místo spojnice lopatek. S výškou opěrky to však s ohledem na velikost postavy moc nepřehánějte, jinak by to mohlo přinést opačný efekt z hlediska příjemného opření.

Někteří výrobci na trhu nabízí dokonce i polohovatelné invalidní vozíky, které si přizpůsobíte svým potřebám.

Nosnost vozíku

K výběru invalidního vozíku je nutné přihlížet i z pohledu celkové váhy toho, kdo jej bude využívat. Pokud to bude více osob, vždy je třeba brát zřetel na nejtěžšího člověka. Nosnost ve své podstatě charakterizuje to, zda vás invalidní vozík bez problému udrží, a to nejenom krátkodobě, ale i dlouhodobě. Tento parametr je lepší raději trochu naddimenzovat, čímž do jisté míry prodloužíte životnost některých součástí invalidního vozíku.

Nosnost této zdravotnické pomůcky se pohybuje od 80 kilogramů do více jak 150 kilogramů.

Hmotnost a skládání

Především ti, kdo musí vozík například nakládat do auta a následně vykládat, nesmí opomíjet na celkovou hmotnost tohoto výrobku. Pokud byste vozík převáželi v autě a byli nuceni jej přesouvat i na jiná místa, raději zvolte lehčí výrobní materiály. Přece jenom klasická ocel se hodí tam, kdy bude vozík stále na zemi.

Právě s přesouváním souvisí i skládání invalidního vozíku. V takovém případě volte modely se skládacím rámem. Invalidní vozík ve složeném stavu může následně zabírat jen 30 centimetrů.

Kola

Když jsme popsali všechny zásadní parametry invalidního vozíku, přichází na řadu ta nejspodnější část. A to jsou kola. I v jejich případě se totiž můžete setkat se dvěma variantami, které se celkem zásadním způsobem promítají do komfortu jízdy.

  • Plná kola – Plná kola zná každý určitě z kočárků pro děti. Tento prvek není dutý, ale plný. To znamená, že jej nemůžete propíchnout a nemusíte ani hustit. Ideálním prostředím pro plná kola jsou interiéry. V exteriéru a na hrbolatém povrchu můžete narazit na horší pohodlí při jízdě, a to třeba ve formě otřesů.
  • Pneumatická kola – Opakem plných kol jsou ta pneumatická, která znáte například z jízdních kol. To znamená, že je musíte nafouknout. Právě vzduch v kolech je pak jistým tlumícím článkem při jízdě po hrbolatém povrchu. To se kladně podepisuje na celkovém komfortu. Jedinou nevýhodou pneumatických neboli nafukovacích kol je to, že je můžete píchnout.

Velikost zadních kol u mechanických invalidních vozíků je celkem zřejmá. Pokud jde o velikost předních kol, přinášíme vám klasickou poučku. Větší přední kola vám umožní lépe překonat nejrůznější překážky, na druhou stranu mají větší rádius při otáčení na místě. S menšími kolečky je to naopak. Někteří zkušení uživatelé zhoršenou průjezdnost menších kol řeší jízdou po zadních kolech. To však vyžaduje jistý um.

Příslušenství

Od invalidního vozíku, a to především toho mechanického, neočekávejte žádné vymoženosti a funkce navíc.  I přesto tyto jednoúčelové zdravotnické pomůcky mohou nabídnout jisté příslušenství, které vám přijde vhod.

  • Rychlospojka – Nachází se u vybraných modelů invalidních vozíků. Umožňuje rozložení vozíku. Zadní kola sundáte například pouhým stiskem osy kola. Stejně snadná je i zpětná montáž vozíku. Rychlospojka se proto hodí těm, kdo s vozíkem často cestují.
  • Brzda – Slouží pro přibrzdění invalidního vozíku. Obvykle se nachází po stranách v blízkosti zadních kol.
  • Brzda pro doprovod – Brzda umožňující doprovodu přibrzďování invalidního vozíku. Její ovládání je vzadu stejně, jako příslušná madla pro obsluhu.
  • Stabilizační kolečka – K většině invalidních vozíků si můžete dokoupit stabilizační kolečka dozadu. Ta zajistí, že se při neopatrném pohybu nepřeklopíte směrem vzad.
  • Odklopné podnožky – Odklopení podnožek vám umožní jednodušeji vystoupit a nastoupit na invalidní vozík. Setkat se můžete také s odklopnými područkami.

Cena

Invalidní vozík je poměrně specifickým sortimentem, takže při jeho výběru dbejte na to, abyste zvolili toho správného výrobce. Ten se totiž zaslouží o to, že získáte kvalitní a bezpečný produkt s dlouhou životností. V tomto směru jednoznačně vedou značky DMA, Invira, MedicalSpace, Timago, Meyra, Vermeiren, Ortoservis a další.

Pokud budete mít předepsaný vozík od lékaře, pak na něj dostanete finanční příspěvek, případně vám může být určitý model zaplacen. V těchto případech se ale obvykle jedná o základní modely a pokud budete chtít nějaký lepší, pak si jej budete muset doplatit. Nárok na nový vozík zaplacený od pojišťovny bývá většinou každých 5 let.

Cena do 10 000 Kč

Nejlevnější invalidní vozíky pořídíte od 3 000 Kč. Jde o základní modely, které jsou vhodné spíše pro pohotovosti nebo občasné využívání pro pacienty. Chcete-li invalidní vozík pro dlouhodobější použití domů, musíte si několik tisíc korun připlatit.

Cena od 10 000 Kč do 20 000 Kč

Za vyšší cenu si budete schopni vybírat lepší a propracovanější mechanické invalidní vozíky. Ty budou spojeny nejenom s vyšší nosností až 135 kilogramů, ale také s lehčími výrobními materiály. Očekávejte lepší zpracování a vyšší komfort.

Cena od 20 000 Kč do 30 000 Kč

Moderní mechanické vozíky s elegantním vzhledem budou pomalu střídat ty elektrické. V nabídce objevíte spolehlivé výrobce, modely s většími kapacitami baterií a s možností změny polohy. Maximální zatížení takových invalidních vozíků dosahuje až 150 kilogramů.

Cena nad 30 000 Kč

V této cenové kategorii už narazíte na ty nejkvalitnější invalidní vozíky zaměřené na maximální komfort a pohodlí pacienta. Většinou se jedná o elektrické modely, které mohou být doplněny o nejrůznější praktické držáky a doplňky. Nejdražší elektrické invalidní vozíky stojí až 130 000 Kč.

Kamila Lorenzová
Redaktorka
Kamila studuje magisterský stupeň oboru mediálních a komunikačních studií na Masarykově univerzitě. Kromě psaní ji baví hlavně cestování a objevování nových míst a kultur. Vyžívá se v zimních sportech, focení a sledování módních trendů v mnoha odvětvích. Když zrovna není v práci, tráví nejraději čas s přáteli a rodinou.
Michaela Černá

Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.2 z 41 hlasů

Další oblíbené testy a recenze