Jak vybrat jídelní židličku
Jídelní židličky jsou vhodné pro děti, které už mohou jíst společně s rodiči, ale běžná židle pro ně ještě není to pravé ořechové. Používat je ovšem lze prakticky od narození, protože existují i lehátkové modely vhodné i pro nejmenší ratolesti. Věk dítěte je ovšem pouze jedním, nikoli jediným kritériem, které je nutné při výběru zohlednit.
V tomto článku jsme se v první řadě zaměřili na konkrétní typy židliček a nejčastěji používané materiály. Některé modely jsou s ohledem na tyto vlastnosti odolnější a bezpečnější než jiné. Právě bezpečnost je dalším parametrem, na který jsme se soustředili důkladněji, protože u výrobků pro děti jde o nejdůležitější kritérium. Dozvíte se tedy, na jaké normy a bezpečnosti prvky se při nákupu tohoto sortimentu zaměřit.
Zohlednit jsme samozřejmě museli i technické parametry (nosnost, rozměry, hmotnost), stejně jako vybavení. Některé jídelní židličky totiž mohou být opatřeny např. pultíkem, takže je využijete i jinde než u stolu, a tento prvek navíc může kromě jídla sloužit i k dalším činnostem. Na závěr jsme si ponechali rozdělení dle pořizovací ceny. Některé modely totiž stojí pod tisícovku, další ale mohou stát i nad 10 000 Kč.
Jak vybrat jídelní židličku stručně:
- Řiďte se věkem dítěte. Tomu by měla odpovídat nosnost, ale také další vlastnosti. Pro nejmenší děti, které ještě neumí samostatně sedět, jsou kupříkladu určeny lehátkové modely.
- Kupujte židličku dle využití. Některé produkty jsou vhodné na doma, další se mohou hodit rovněž při cestování. Ty musí být zejména lehké a skladné.
- Zaměřte se na materiál. Mezi kvalitnější, ale také dražší a těžší materiály patří dřevo a kov. Levnější, lehčí, ale často také méně kvalitní bývají jídelní židličky z plastu či dřevotřísky.
- Zvolte vhodný typ. K dispozici máte klasické jídelní židličky, ale také polohovatelné a rostoucí varianty. Existují i multifunkční modely, které mohou sloužit rovněž jako kolébka nebo hrací pultík.
- Nepodceňujte bezpečnost. Dětské jídelní židličky musí být stabilní a neměly by mít ostré hrany, skuliny a části, jež by bylo možné vyjmout a spolknout. Nesmí také obsahovat závadné látky. Disponovat mohou bezpečnostními prvky, jako jsou pásy či pogumované nohy.
- Soustřeďte se na technické parametry. Při výběru jídelní židličky hraje roli i nosnost, rozměry a hmotnost.
- Zohledněte náročnost údržby. Jídelní židličky je nutné pravidelně čistit. V tomto ohledu jsou tedy vhodné některé praktické prvky jako např. odnímatelný pult.
- Věnujte pozornost výbavě. Jednotlivé modely mohou mít polstrování, pultík, košík na drobnosti, odkládací kapsu nebo kolečka.
Pokud hledáte i další výbavu pro děti, můžeme vám doporučit například naše srovnání dětských matrací, nosítek, nebo hračky.
Věk dítěte a nosnost
Předně byste při výběru jídelní židličky měli zohlednit věk dítěte. Výrobci často uvádějí, do kolika let je daný produkt určen, případně se lze orientovat podle nosnosti. Existují například židličky, které jsou vhodné pro děti už od narození. Tyto lehátkové varianty by měly umožňovat polohování opěrky zad a opěrky nohou, aby byly komfortní i pro nejmenší děti, které ještě neumí samostatně sedět.
Modely pro děti do půl roku věku mívají nosnost až 15 kilogramů, nicméně pokud plánujete dlouhodobější používání (třeba až do tří let), měly by unést váhu přes 15 kilogramů. Na trhu přitom naleznete i produkty, které mají nosnost nad 100 kilogramů, u těch se nějakého přetížení opravdu bát nemusíte.
Typ
Existuje několik typů jídelních židliček, při volbě mezi nimi je vhodné zohlednit věk dítěte, ale roli hrají i další důležité parametry.
Typ židličky |
Výhody |
Nevýhody |
Klasické jídelní židličky |
– Jednoduchý design
– Nízká pořizovací cena
– Ideální řešení při jídle |
– Absence koleček
– Nemožnost polohování
– Minimum doplňků |
Polohovatelné jídelní židličky |
– Vhodné i pro nejmenší děti
– Lze je přizpůsobit potřebám dětí každého věku |
– Obvykle vyšší pořizovací cena |
Rostoucí jídelní židličky |
– “Rostou” společně s dítětem
– Možné nastavit výšku i hloubku sezení |
– Vyšší cena než u klasických židliček |
Multifunkční jídelní židličky |
– Vhodné nejen při jídle, ale také na další aktivity
– Zajímavé řešení na cesty |
– Vyšší pořizovací cena
– Horší stabilita, hrozí riziko převrácení |
- Klasické židličky – Představují nejjednodušší variantu. Bývají vyrobeny z plastu či ze dřeva a uplatnění nacházejí pouze při jídle. Za pozitivní vlastnost je možné považovat nižší pořizovací cenu, naopak většina těchto produktů nedisponuje kolečky, polohováním ani větším množství doplňků.
- Polohovatelné židličky – Tyto židličky představují vhodné řešení pro všechny děti bez ohledu na věk. Pořídit je tedy můžete i nejmenším dětem, které ještě nedokážou samostatně sedět, a to bez negativního vlivu na páteř. Taková varianta musí mít ovšem polohování opěrky zad i opěrky nohou. Polohovatelné židličky bývají dražší.
- Rostoucí židličky – Některé produkty, kterým se obecně říká rostoucí židličky, umožňují i polohování výšky sedadla, přičemž je obvykle možné nastavit i jeho hloubku. Tyto modely bývají opět dražší než klasické varianty, na druhou stranu se jedná o vhodnou investici, neboť je budete moci používat po mnoho let (některé i více než pět roků).
- Multifunkční židličky – Zatímco klasické židličky jsou určeny pouze na jídlo, multifunkční varianty mohou sloužit i jako kolébka, lehátko, samostatná sedačka nebo hrací pultík. Hodí se tedy nejen na doma, ale jde i o zajímavé řešení na cesty. Musíme ovšem upozornit, že kromě vyšší ceny mohou mít multifunkční židličky potíže se stabilitou, takže hrozí riziko převrácení.
Využití
Výběr jídelní židličky byste měli přizpůsobit tomu, jak často a kde je budete používat. Může být totiž velký rozdíl mezi tím, zda najde židlička uplatnění pouze doma, anebo také na cestách.
- Jídelní židličky na doma – Tyto produkty mohou mít robustnější konstrukci, která bývá stabilnější. Pokud je budete používat každý den a masivní tělo by vám mohlo činit potíže, zvolte židličku s kolečky, s níž se výrazně snadněji manipuluje.
- Jídelní židličky na cesty – Budete-li chtít židličku i na cesty, vsaďte na lehčí materiál jako např. plast. Takovou variantu by pochopitelně mělo jít jednoduše složit, aby zabírala co nejméně prostoru. To se hodí mj. při cestování autem.
Upozorňujeme: Skládací židličky jsou vhodné také do menších prostor. Zde je určitě lepším řešením, pokud je můžete po použití zase složit a uklidit.
Materiál
V současné době můžete vybírat ze čtyř základních materiálů, které se od sebe liší svými vlastnostmi. Před nákupem si tedy dobře promyslete, který materiál konkrétně splní vaše požadavky.
Materiál židličky |
Výhody |
Nevýhody |
Dřevěné jídelní židličky |
– Ekologický materiál
– Zdravotní nezávadnost
– Vysoká odolnost
– Dlouhá životnost
– Pevnost a stabilita |
– Hůře přizpůsobitelné
– Náchylné k poškrábání
– Horší polstrování |
Jídelní židličky z dřevotřísky |
– Nízká pořizovací cena
– Nízká hmotnost
– Vyrábí se v různých barvách |
– Nižší odolnost a životnost
– Mohou obsahovat lepidla
– Nemusí mít pevně slepené hrany |
Plastové jídelní židličky |
– Poměrně nízká cena
– Mnoho barevných provedení
– Nízká hmotnost a snadná manipulace |
– Mohou obsahovat závadné látky
– Méně odolné
– Při poškození se hůře opravují |
Kovové jídelní židličky |
– Vysoce odolné proti poškození
– Dlouhá životnost
– Pevnost a stabilita
– Obvykle zajímavý design |
– Vyšší hmotnost
– Nevhodné na cestování
– Horší manipulace a skladnost
– Vyšší cena |
Dřevěné jídelní židličky
Dřevo je tradiční materiál, který je snadno recyklovatelný. Navíc bývá zdravotně nezávadné, což se ovšem nemusí týkat povrchové úpravy, kterou tedy doporučujeme zkontrolovat. Dřevěné židličky bývají pevné, stabilní a vysoce odolné, což má pozitivní vliv na délku životnosti. Mohou ovšem být hůře přizpůsobitelné, náchylné k poškrábání a mívají i horší polstrování.
Jídelní židličky z dřevotřísky
Dřevotříska je vyráběna z roztřískovaného dřeva. Jídelní židličky z tohoto materiálu bývají levnější a lehčí. Vyrábí se rovněž v mnoha barevných provedeních, takže lze vybrat takovou, jež přesně padne do vašeho interiéru. Na druhou stranu ale mají kratší životnost, mohou obsahovat lepidla a nemusí mít pevně slepené hrany.
Plastové jídelní židličky
Plastové židličky patří rovněž k cenově výhodnějším variantám. Tento materiál se jednoduše udržuje a k dispozici máte rovněž produkty v mnoha barevných provedeních. Židličky z plastu navíc mají nízkou hmotnost, takže se s nimi snadno manipuluje. Co se týče negativ, mohou obsahovat závadné látky, bývají méně odolné, a pokud se poškodí, hůře se opravují.
Kovové jídelní židličky
Jídelní židličky z kovu jsou vysoce odolné proti mechanickému poškození, takže zaručují opravdu dlouhou životnost. Navíc jsou stabilní, snadno se čistí a obvykle mají zajímavý design. Hodí se ovšem primárně na doma, na cestování bývají nevhodné, protože mají vyšší hmotnost a jsou rovněž méně skladné. Nevýhodou bývá také vyšší pořizovací cena. Při výběru se přesvědčte o tom, zda je nátěr zdravotně nezávadný.
Bezpečnost
Jídelní židličky musí v první řadě splňovat evropskou normu ČSN-EN 14988:2018. Nesmí obsahovat závadné látky a neměly by mít ani ostré hrany, skuliny, kde si dítě může skřípnout prst, nebo části, které by bylo možné snadno vyjmout a spolknout. Pokud máte možnost osahat si židličku naživo, otestujjte si zejména její stabilitu. Vyšší míře bezpečnosti přispívají také některé specifické prvky:
- Bezpečnostní pásy – Mnoho židliček je opatřeno pětibodovým bezpečnostním pásem, který dítě jistí na několika místech. Může být i výškově nastavitelný a disponovat pojistkou proti odepnutí. Pro vašeho potomka by měl být pás také pohodlný. V tomto ohledu může být např. opatřen náramenní ochranou.
- Jistící mezinožní zarážka – Jídelní židličky bez bezpečnostních pásů mohou mít tento ochranný prvek, jenž chrání dítě před propadnutím. Navíc bývá odnímatelný.
- Ochrana proti nechtěnému pohybu – Pokud je židlička opatřena kolečky, měla by mít i brzdovou pojistku. Jestliže kolečka nemá, doporučujeme vybrat produkt s pogumovanými nohami, které brání židličce v pohybu, čímž zvyšují její stabilitu.
Upozorňujeme: Sedák a opěradlo jídelních židliček by měly svírat pravý úhel, což zajišťuje sezení s rovnými zády. Zaměřit se můžete také na podnožku. Pokud bude nastavitelná, dítě na ní může snáze spočívat celou plochou nožiček.
Rozměry a hmotnost
Rozměry mohou hrát roli především v menších bytech, kde záleží takřka na každém centimetru. Do takových prostor se hodí především skládací modely (viz výše). Nejširší část základny obvykle bývá 45 až 60 centimetrů. Jídelní židličky jsou většinou vysoké 80 až 110 centimetrů, což by mělo korespondovat s výškou jídelního stolu. Mnoho produktů má ovšem i vlastní pultík, takže na výšce tolik záležet nemusí.
Jídelní židličky obvykle váží od 2 do 16 kilogramů. Hmotnost je důležitá především u modelů, které nemají kolečka, a víte, že s nimi budete často manipulovat, případně je převážet. V takovém případě je sice nižší váha výhodou, na druhou stranu byste neměli dávat přednost nízké hmotnosti před stabilitou. U těžších modelů jsou vždy výhodou kolečka.
Výbava
Při výběru jídelních židliček je třeba zohlednit také jejich výbavu. Některé tyto prvky mohou být zdánlivě nedůležité, ale ve skutečnosti jsou všechny velmi praktické.
- Polstrování – Většina židliček se prodává s polstrováním. Doporučujeme dopředu si ověřit, že jsou všechny textilní části pratelné.
- Pultík – Prvek, který nahrazuje stůl. Některé jsou umístěny napevno, další jsou polohovatelné. Pult by měl být pevný a stabilní, aby udržel plný talířek i s hrnečkem. Některé pulty jsou rovněž odnímatelné, takže jde židličku přisunout ke stoluMůžete se setkat i s tzv. dvojitým pultem, jenž se skládá ze dvou táců. Vrchní tác lze přitom sejmout a jednoduše vyčistit.
- Košík na drobnosti nebo odkládací kapsa
- Držák na láhve
- Kolečka – jak už jsme zmínili výše, kolečka, které jsou umístěná na zadních nohách, jsou vhodná pro snazší manipulaci.
Cena
Po důkladné analýze trhu jsme jídelní židličky rozdělili do tří cenových kategorií. Jednotlivé modely se přitom mohou z hlediska finanční stránky výrazně lišit. Nejdražší produkty totiž bývají i 20× dražší než produkty nejlevnější. Obecně se dá řict, že čím dražší židlička, tím vyšší kvalita, bezpečnost a praktičnost, na druhou stranu to nemusí platit vždy. Opravdu drahé modely navíc nevyužije každý, takže jejich nákup dobře zvažte.
Cena do 2 000 Kč
Nejlevnější jídelní židličky seženete do 1 000 Kč. Tyto modely jsou sice finančně výhodné, na druhou stranu mívají kratší životnost, neboť se jedná především o produkty z dřevotřísky či z plastu, které se navíc hůře opravují v případě poškození. Často jde o jednoduché židličky, které nemají ani polstrování či podsedák. Jejich výhodou ale může být nízká hmotnost Kvalitnější a lépe vybavené modely obvykle stojí přes tisícovku.
Cena od 2 000 Kč do 4 000 Kč
Pro nákup kvalitní, bezpečné a praktické jídelní židličky si ve většině případů musíte připravit více než 2 000 Kč. Tyto modely bývají obvykle vyrobeny ze dřeva, takže zaručují vysokou odolnost proti mechanickému poškození. Navíc se snadno opravují, bývají bezpečné a zdravotně nezávadné. Mohou se ovšem snáze poškrábat a náročnější bývá údržba. V této cenové kategorii každopádně naleznete i multifunkční a polohovatelné židličky.
Cena nad 4 000 Kč
V cenové kategorii nad 4 000 Kč už naleznete opravdu vysoce kvalitní židličky, a to ze dřeva a z kovu. Ve většině případů se jedná o rostoucí modely, které porostou společně s dítětem. Tyto produkty bývají velmi odolné, díky čemuž mají dlouhou životnost. Kovové modely se také snadno čistí. Na druhou stranu jsou těžší a hůře se s nimi manipuluje. Doplňme, že nejdražší jídelní židličky mohou stát více než 15 000 Kč, jsou ale skutečně stylové a funkční.