Jídelní židličky jsou vhodné pro děti, které už mohou jíst společně s rodiči, ale běžná židle pro ně ještě není to pravé ořechové. Používat je ovšem lze prakticky od narození, protože existují i lehátkové modely vhodné i pro nejmenší ratolesti. Věk dítěte je ovšem pouze jedním, nikoli jediným kritériem, které je nutné při výběru zohlednit. Na co jsme se zaměřili v našem článku?
- Proč koupit kvalitní jídelní židličku – takový model zaručí špičkové zpracování, ale také zvýšenou bezpečnost, maximální komfort, stejně jako snadnou manipulaci.
- Nevýhody jídelních židliček – mohou být těžší na přemísťování, méně stabilní či méně vhodné do menších prostor. Navíc nemusí být nejlevnější.
- Výběr podle konstrukce – vybírat je možné z klasických, polohovatelných, rostoucích nebo multifunkčních jídelních židliček, které mohou mít široké uplatnění.
- Druhy podle materiálu – v současné době máte k dispozici jídelní židličky ze dřeva či dřevotřísky, ale také plastové či kovové varianty, které se mohou v některých ohledech dosti lišit.
- Důležité parametry – v našem článku jsme nemohli vynechat ani bezpečnostní prvky, využití, věk dítěte a nosnost, rozměry a hmotnost, stejně jako praktickou výbavu.
- Oblíbené značky – u českých rodičů jsou oblíbení především zahraniční výrobci, mezi které patří Kinderkraft, Peg Pérego, Hauck, Stokke nebo Caretero.
- Pořizovací cena – jídelní židličky sice mohou stát jen několik set korun, některé multifunkční varianty vás ale vyjdou i na mnoho tisícovek.
Upozorňujeme: pokud hledáte i další výbavu pro děti, můžeme vám doporučit například naše srovnání dětských matrací, nosítek, nebo hračky.
Proč koupit kvalitní jídelní židličku
Jídelní židličku kupujete pro svého potomka, tudíž by její kvalita měla být rozhodně na prvním místě. Takový model totiž bude mít hned několik důležitých vlastností.
- Špičkové zpracování – projeví se zvýšenou odolností proti poškození. Takový produkt tedy budete moci používat po mnoho let, bude-li tedy umožňovat variabilní nastavení.
- Zvýšená bezpečnost – jídelní židličky by měly mít maximální stabilní a disponovat určitými bezpečnostními prvky. Chybět by jim naopak měly některé nebezpečné části.
- Maximální komfort – podílí se na něm především možnost nastavení výšky nebo hloubky sezení, stejně jako přítomnost pohodlného polstrování.
- Snadná manipulace – jídelní židlička by měla být opatřena kolečky. Zároveň bude praktické, půjde-li snadno složit, což usnadní její převážení a uskladnění.
Špičkové zpracování
Samozřejmě byste se měli zaměřit na jídelní židličky se špičkovým zpracováním, které lze používat opravdu dlouho. Některé produkty jsou přitom velmi odolné a mají vysokou nosnost, takže je lze používat prakticky po celé dětství. Nebudete tedy muset kupovat žádný další model. Za vysoce kvalitní je možné považovat např. dřevěné a kovové jídelní židličky, které jsou velmi odolné proti mechanickému poškození, takže vám mohou sloužit opravdu dlouho.
Zvýšená bezpečnost
U jídelních židliček by pochopitelně měly být spolehlivé bezpečností prvky. Do této kategorie patří stabilita a bezpečnostní pásy, které mohou děti jistit na několika místech a na škodu není ani jejich nastavitelnost. U variant s kolečky navíc může být důležitá ochrana proti nechtěnému pohybu (brzdová pojistka). Jídelní židlička by naopak neměla mít ostré hrany nebo nebezpečné skuliny, stejně jako části, jež by šlo vyjmout a následně spolknout.
Maximální komfort
Jídelní židličky by měly být nejen odolné a bezpečné, ale samozřejmě také co možná nejvíce komfortní. Dětem by se tedy na nich mělo sedět maximálně příjemně. K tomu může dopomoci např. nastavitelná výška, což lze u některých modelů učinit do mnoha poloh. Důležité může být rovněž nastavitelná hloubka sezení, stejně jako polstrování, s nímž se na druhou stranu aktuálně prodává většina produktů, takže je jejich nedílnou součástí.
Snadná manipulace
Některé jídelní židličky mohou být celkem rozměrné a zároveň poněkud těžké. Každodenní používání takového modelu by mohlo být poměrně náročné. Proto se je vhodné zaměřit na varianty opatřené kolečky, jež jsou umístěny na zadních nohách. Pokud už nyní víte, že budete jídelní židličku alespoň jednou za čas někam převážet, měli byste se pochopitelně zaměřit na model, který půjde lehce složit. To se ostatně bude hodit i doma při nepoužívání.
Nevýhody jídelních židliček
S jídelními židličkami mohou být spojeny i některé nevýhody. Před jejich pořízením je o nich dobré vědět, abyste se některým těmto vlastnostem při nákupu vyvarovali.
- Mohou být těžké na přemísťování – některé modely mohou vážit přes 15 kilogramů. U těch jsou pochopitelně důležitá kolečka, jež rozhodně nejsou přítomná u všech variant.
- Mohou být méně stabilní – s lehčími jídelními židličkami se sice manipuluje jednodušeji, nicméně zase mohou být méně stabilní a hrozí riziko převrácení.
- Mohou být méně vhodné do menších prostor – některé modely mají poměrně širokou základnu (60 a více centimetrů), tudíž nejsou úplně optimální do menších kuchyní či jídelen.
- Mohou být dražší – jídelní židličky lze sehnat i za pětimístnou částku, což už může být znát na rodinném rozpočtu. Na druhou stranu bývají vysoce kvalitní, funkční a stylové.
Výběr jídelních židliček podle konstrukce
Existuje několik typů jídelních židliček, při volbě mezi nimi je vhodné zohlednit věk dítěte, ale roli hrají i další důležité parametry.
Typ židličky | Výhody | Nevýhody |
Klasické jídelní židličky |
|
|
Polohovatelné jídelní židličky |
|
|
Rostoucí jídelní židličky |
|
|
Multifunkční jídelní židličky |
|
|
- Klasické židličky – představují nejjednodušší variantu. Bývají vyrobeny z plastu či ze dřeva a uplatnění nacházejí pouze při jídle. Za pozitivní vlastnost je možné považovat nižší pořizovací cenu, naopak většina těchto produktů nedisponuje kolečky, polohováním ani větším množství doplňků.
- Polohovatelné židličky – tyto židličky představují vhodné řešení pro všechny děti bez ohledu na věk. Pořídit je tedy můžete i nejmenším dětem, které ještě nedokážou samostatně sedět, a to bez negativního vlivu na páteř. Taková varianta musí mít ovšem polohování opěrky zad i opěrky nohou. Polohovatelné židličky bývají dražší.
- Rostoucí židličky – některé produkty, kterým se obecně říká rostoucí židličky, umožňují i polohování výšky sedadla, přičemž je obvykle možné nastavit i jeho hloubku. Tyto modely bývají opět dražší než klasické varianty, na druhou stranu se jedná o vhodnou investici, neboť je budete moci používat po mnoho let (některé i více než pět roků).
- Multifunkční židličky – zatímco klasické židličky jsou určeny pouze na jídlo, multifunkční varianty mohou sloužit i jako kolébka, lehátko, samostatná sedačka nebo hrací pultík. Hodí se tedy nejen na doma, ale jde i o zajímavé řešení na cesty. Musíme ovšem upozornit, že kromě vyšší ceny mohou mít multifunkční židličky potíže se stabilitou, takže hrozí riziko převrácení.
Druhy jídelních židliček podle materiálu
V současné době můžete vybírat ze čtyř základních materiálů, které se od sebe liší svými vlastnostmi. Před nákupem si tedy dobře promyslete, který materiál konkrétně splní vaše požadavky.
Materiál židličky | Výhody | Nevýhody |
Dřevěné jídelní židličky |
|
|
Jídelní židličky z dřevotřísky |
|
|
Plastové jídelní židličky |
|
|
Kovové jídelní židličky |
|
|
Dřevěné jídelní židličky
Dřevo je tradiční materiál, který je snadno recyklovatelný. Navíc bývá zdravotně nezávadné, což se ovšem nemusí týkat povrchové úpravy, kterou tedy doporučujeme zkontrolovat. Dřevěné židličky bývají pevné, stabilní a vysoce odolné, což má pozitivní vliv na délku životnosti. Mohou ovšem být hůře přizpůsobitelné, náchylné k poškrábání a mívají i horší polstrování.
Jídelní židličky z dřevotřísky
Dřevotříska je vyráběna z roztřískovaného dřeva. Jídelní židličky z tohoto materiálu bývají levnější a lehčí. Vyrábí se rovněž v mnoha barevných provedeních, takže lze vybrat takovou, jež přesně padne do vašeho interiéru. Na druhou stranu ale mají kratší životnost, mohou obsahovat lepidla a nemusí mít pevně slepené hrany.
Plastové jídelní židličky
Plastové židličky patří rovněž k cenově výhodnějším variantám. Tento materiál se jednoduše udržuje a k dispozici máte rovněž produkty v mnoha barevných provedeních. Židličky z plastu navíc mají nízkou hmotnost, takže se s nimi snadno manipuluje. Co se týče negativ, mohou obsahovat závadné látky, bývají méně odolné, a pokud se poškodí, hůře se opravují.
Kovové jídelní židličky
Jídelní židličky z kovu jsou vysoce odolné proti mechanickému poškození, takže zaručují opravdu dlouhou životnost. Navíc jsou stabilní, snadno se čistí a obvykle mají zajímavý design. Hodí se ovšem primárně na doma, na cestování bývají nevhodné, protože mají vyšší hmotnost a jsou rovněž méně skladné. Nevýhodou bývá také vyšší pořizovací cena. Při výběru se přesvědčte o tom, zda je nátěr zdravotně nezávadný.
Důležité parametry
Při výběru jídelních židliček byste se měli zaměřit i na další důležité parametry. Ty mohou mít dosti podstatný vliv na jejich kvalitu, funkčnost, bezpečnost, ale také na vzezření.
- Bezpečnostní prvky – jídelní židličky mohou být opatřeny různými bezpečnostními prvky, mezi které patří bezpečnostní pásy, jistící mezinožní zarážky či ochrana proti nechtěnému pohybu.
- Využití – některé jídelní židličky jsou primárně určeny na doma, další jsou nicméně vhodné i na cesty, neboť jsou lehké a lze je jednoduše složit.
- Věk dítěte a nosnost – výrobci často uvádějí, do kolika let je daný produkt určen, případně se lze orientovat podle nosnosti, která může být u některých modelů i nad 100 kg.
- Rozměry a hmotnost – důležité parametry v případě, že budete jídelní žídlíku využívat v menších prostorách, případně s ní chcete často manipulovat či ji převážet.
- Výbava – jídelní židličky mohou být opatřeny polstrováním, pultíkem, košíkem na drobnosti nebo odkládací kapsou, stejně jako držákem na láhve či kolečky.
Bezpečnostní prvky
Jídelní židličky musí v první řadě splňovat evropskou normu ČSN-EN 14988:2018. Nesmí obsahovat závadné látky a neměly by mít ani ostré hrany, skuliny, kde si dítě může skřípnout prst, nebo části, které by bylo možné snadno vyjmout a spolknout. Pokud máte možnost osahat si židličku naživo, otestujte si zejména její stabilitu. Vyšší míře bezpečnosti přispívají také některé specifické prvky:
- Bezpečnostní pásy – mnoho židliček je opatřeno pětibodovým bezpečnostním pásem, který dítě jistí na několika místech. Může být i výškově nastavitelný a disponovat pojistkou proti odepnutí. Pro vašeho potomka by měl být pás také pohodlný. V tomto ohledu může být např. opatřen náramenní ochranou.
- Jistící mezinožní zarážka – jídelní židličky bez bezpečnostních pásů mohou mít tento ochranný prvek, jenž chrání dítě před propadnutím. Navíc bývá odnímatelný.
- Ochrana proti nechtěnému pohybu – pokud je židlička opatřena kolečky, měla by mít i brzdovou pojistku. Jestliže kolečka nemá, doporučujeme vybrat produkt s pogumovanými nohami, které brání židličce v pohybu, čímž zvyšují její stabilitu.
Upozorňujeme: sedák a opěradlo jídelních židliček by měly svírat pravý úhel, což zajišťuje sezení s rovnými zády. Zaměřit se můžete také na podnožku. Pokud bude nastavitelná, dítě na ní může snáze spočívat celou plochou nožiček.
Využití
Výběr jídelní židličky byste měli přizpůsobit tomu, jak často a kde je budete používat. Může být totiž velký rozdíl mezi tím, zda najde židlička uplatnění pouze doma, anebo také na cestách.
- Jídelní židličky na doma – tyto produkty mohou mít robustnější konstrukci, která bývá stabilnější. Pokud je budete používat každý den a masivní tělo by vám mohlo činit potíže, zvolte židličku s kolečky, s níž se výrazně snadněji manipuluje.
- Jídelní židličky na cesty – budete-li chtít židličku i na cesty, vsaďte na lehčí materiál jako např. plast. Takovou variantu by pochopitelně mělo jít jednoduše složit, aby zabírala co nejméně prostoru. To se hodí mj. při cestování autem.
Upozorňujeme: skládací židličky jsou vhodné také do menších prostor. Zde je určitě lepším řešením, pokud je můžete po použití zase složit a uklidit.
Věk dítěte a nosnost
Předně byste při výběru jídelní židličky měli zohlednit věk dítěte. Výrobci často uvádějí, do kolika let je daný produkt určen, případně se lze orientovat podle nosnosti. Existují například židličky, které jsou vhodné pro děti už od narození. Tyto lehátkové varianty by měly umožňovat polohování opěrky zad a opěrky nohou, aby byly komfortní i pro nejmenší děti, které ještě neumí samostatně sedět.
Modely pro děti do půl roku věku mívají nosnost až 15 kilogramů, nicméně pokud plánujete dlouhodobější používání (třeba až do tří let), měly by unést váhu přes 15 kilogramů. Na trhu přitom naleznete i produkty, které mají nosnost nad 100 kilogramů, u těch se nějakého přetížení opravdu bát nemusíte.
Rozměry a hmotnost
Rozměry mohou hrát roli především v menších bytech, kde záleží takřka na každém centimetru. Do takových prostor se hodí především skládací modely (viz výše). Nejširší část základny obvykle bývá 45 až 60 centimetrů. Jídelní židličky jsou většinou vysoké 80 až 110 centimetrů, což by mělo korespondovat s výškou jídelního stolu. Mnoho produktů má ovšem i vlastní pultík, takže na výšce tolik záležet nemusí.
Jídelní židličky obvykle váží od 2 do 16 kilogramů. Hmotnost je důležitá především u modelů, které nemají kolečka, a víte, že s nimi budete často manipulovat, případně je převážet. V takovém případě je sice nižší váha výhodou, na druhou stranu byste neměli dávat přednost nízké hmotnosti před stabilitou. U těžších modelů jsou vždy výhodou kolečka.
Výbava
Při výběru jídelních židliček je třeba zohlednit také jejich výbavu. Některé tyto prvky mohou být zdánlivě nedůležité, ale ve skutečnosti jsou všechny velmi praktické.
- Polstrování – většina židliček se prodává s polstrováním. Doporučujeme dopředu si ověřit, že jsou všechny textilní části pratelné.
- Pultík – prvek, který nahrazuje stůl. Některé jsou umístěny napevno, další jsou polohovatelné. Pult by měl být pevný a stabilní, aby udržel plný talířek i s hrnečkem. Některé pulty jsou rovněž odnímatelné, takže jde židličku přisunout ke stoluMůžete se setkat i s tzv. dvojitým pultem, jenž se skládá ze dvou táců. Vrchní tác lze přitom sejmout a jednoduše vyčistit.
- Košík na drobnosti nebo odkládací kapsa
- Držák na láhve
- Kolečka – jak už jsme zmínili výše, kolečka, které jsou umístěná na zadních nohách, jsou vhodná pro snazší manipulaci.
Oblíbené značky
Mezi tuzemskými rodiči patří některé značky jídelních židliček k velmi oblíbeným. Vesměs jsou totiž jejich produkty kvalitní a funkční, a navíc je lze v mnoha případech sehnat i ve stylovém designu.
- Kinderkraft – polská společnost, která se specializuje na produkty pro děti. Její jídelní židličky jsou kvalitní a bezpečné, přičemž nepatří k nejdražším.
- Peg Pérego – italský výrobce kočárků a dalšího dětského sortimentu. Nabízené jídelní židličky jsou velmi kvalitní, což se ovšem projevuje na jejich ceně.
- Hauck – německá značka existující více než 100 let. V českých obchodech seženete i široký sortiment jídelních židliček, které mají rozmanité vlastnosti.
- Stokke – skandinávský výrobce, jenž se mj. zaměřuje i na jídelní židličky. Některé jsou dosti levné, další ovšem mohou být velmi drahé. Zase ale jde o špičkové modely.
- Caretero – výrobce dětských autosedaček, ale také jídelních židliček, které mohou být pevné a stabilní. Mnohé z nich si lze navíc pořídit za příznivou cenu.
Kinderkraft
Kinderkraft je polská společnost, která byla založena teprve v roce 2011. Její produkty ovšem patří minimálně ve střední Evropě k velmi oblíbeným. Značka se specializuje především na dětské autosedačky a kočárky, ale k dispozici máte i několik desítek jídelních židliček. Jedná se především o dřevěné a plastové modely, které nejsou drahé, přesto je u nich kladen důraz na kvalitu a bezpečnost. Zaujmout mohou i nerušivými barvami.
Peg Pérego
Italská společnost Peg Pérego existuje už od roku 1949, na trhu tedy působí tři čtvrtě století. Má přitom za sebou mnoho inovací v kategorii dětských kočárků. Zaměřuje se ovšem i na jídelní židličky, které lze označit za skutečně kvalitní. Rodiče tedy mohou svým potomkům pořídit funkční a bezpečné varianty s vyšší nosností a často i nastavitelnou výškou. Jedná se především o plastové modely, z nichž mnohé ovšem nemusejí být právě nejlevnější.
Hauck
Asi nejvíce jídelních židliček máte aktuálně v českých obchodech k dispozici od společnosti Hauck. Ta patří u našich západních sousedů k předním výrobcům kočárků a dětských výrobků. Existuje přitom již více než 100 let, konkrétně od roku 1921. Vzhledem k šířce sortimentu jídelních židliček si můžete pořídit produkty z různých materiálů a s různými vlastnostmi. Rovněž z hlediska finanční stránky se přitom jedná o velmi variabilní výrobky.
Stokke
Stokke je skandinávská značka s více než 50letou tradicí (založena byla v roce 1972). Zaměřuje se přitom na dětské židličky, postýlky, kočárky či nosítka. Její jídelní židličky patří mezi českými rodiči k nejoblíbenějším. Jedná se o plastové a dřevěné modely (značka si zakládá na výrobcích z kvalitního severského dřeva), z nichž některé mohou mít nosnost i přes 100 kg. Některé přitom stojí jen kolem tisícovky, další seženete za mnoho tisíc korun.
Caretero
Značka Caretero se pochopitelně rovněž zaměřuje na dětské produkty. K dispozici máte především její autosedačky vyráběné s důrazem na bezpečnost. Bezpečné jsou ovšem rovněž prodávané jídelní židličky, které byly sice vyrobeny převážně z plastu, ale zaměřit se lze i na poměrně hodně kovových variant, jež jsou stabilní. Mezi jejich pozitiva patří nejen bezpečnost, ale také funkčnost, vyšší nosnost, stejně jako poměrně příznivá cena.
Značka | Specifikace | Cenová kategorie | Které druhy nabízí | Komu značku doporučujeme |
Kinderkraft | Polská společnost zaměřující se na dětské autosedačky a kočárky, ale také na další produkty pro děti | Spíše nižší a střední | Především dřevěné a plastové jídelní židličky | Rodičům, kteří hledají kvalitní jídelní židličky s příjemným designem, a to za zajímavé ceny |
Peg Pérego | Tradiční italský výrobce kočárků, který nabízí i desítky jídelních židliček | Spíše střední a vyšší | Zejména nastavitelné plastové jídelní židličky s vyšší nosností | Rodičům, kteří hledají opravdu kvalitní jídelní židličky bez ohledu na vyšší cenu |
Hauck | Německá značka kočárků a dětských výrobků existující více než 100 let | Spíše nižší a střední | Široký sortiment jídelních židliček s variabilními vlastnostmi | Rodičům, kteří chtějí mít při výběru jídelní židličky skutečně na výběr |
Stokke | Tradiční skandinávský výrobce produktů pro děti | Všechny cenové kategorie | Převážně plastové a dřevěné jídelní židličky, a to i s vysokou nosností | Rodičům, kteří hledají produkty s vysoce kvalitními vlastnostmi |
Caretero | Značka zaměřující se na dětské autosedačky a další produkty pro děti | Spíše nižší a střední | Především plastové jídelní židličky, ale také modely z kovu | Rodičům, kteří hledají kvalitní jídelní židličky za poměrně příznivou cenu |
Cena
Po důkladné analýze trhu jsme jídelní židličky rozdělili do tří cenových kategorií. Jednotlivé modely se přitom mohou z hlediska finanční stránky výrazně lišit. Nejdražší produkty totiž bývají i 20× dražší než produkty nejlevnější. Obecně se dá řict, že čím dražší židlička, tím vyšší kvalita, bezpečnost a praktičnost, na druhou stranu to nemusí platit vždy. Opravdu drahé modely navíc nevyužije každý, takže jejich nákup dobře zvažte.
Cena do 2 000 Kč
Nejlevnější jídelní židličky seženete do 1 000 Kč. Tyto modely jsou sice finančně výhodné, na druhou stranu mívají kratší životnost, neboť se jedná především o produkty z dřevotřísky či z plastu, které se navíc hůře opravují v případě poškození. Často jde o jednoduché židličky, které nemají ani polstrování či podsedák. Jejich výhodou ale může být nízká hmotnost Kvalitnější a lépe vybavené modely obvykle stojí přes tisícovku.
Cena od 2 000 Kč do 4 000 Kč
Pro nákup kvalitní, bezpečné a praktické jídelní židličky si ve většině případů musíte připravit více než 2 000 Kč. Tyto modely bývají obvykle vyrobeny ze dřeva, takže zaručují vysokou odolnost proti mechanickému poškození. Navíc se snadno opravují, bývají bezpečné a zdravotně nezávadné. Mohou se ovšem snáze poškrábat a náročnější bývá údržba. V této cenové kategorii každopádně naleznete i multifunkční a polohovatelné židličky.
Cena nad 4 000 Kč
V cenové kategorii nad 4 000 Kč už naleznete opravdu vysoce kvalitní židličky, a to ze dřeva a z kovu. Ve většině případů se jedná o rostoucí modely, které porostou společně s dítětem. Tyto produkty bývají velmi odolné, díky čemuž mají dlouhou životnost. Kovové modely se také snadno čistí. Na druhou stranu jsou těžší a hůře se s nimi manipuluje. Doplňme, že nejdražší jídelní židličky mohou stát více než 15 000 Kč, jsou ale skutečně stylové a funkční.
Dobrý den, sháním jídelní židličku pro dceru, kterou bychom mohli převážet v autě, protože často jezdíme na chalupu, k rodičům a na hory. Na co se zaměřit?