Recenze nejlepších kávových kapslí | Test 2023 | Arecenze.cz
Menu

Recenze nejlepších kávových kapslí z testu 2023

Aktualizováno:
Červen 2023

Co by to bylo za ráno bez pořádného šálku kávy? Ať už holdujete klasickému turkovi, espressu nebo krémovému latté, s dávkou kofeinu jde zkrátka všechno lépe. A jelikož nemáme času nazbyt, velkou oblibu si v posledních letech pro své snadné ovládání získaly kávovary kapslové.

Kvalita jejich potravy – kávových kapslí má největší vliv na výslednou chuť moku. Z toho důvodu neponechávejte jejich výběr náhodě a volte pečlivě. I v rámci jedné cenové skupiny se setkáte s přípravky vynikající chuti, stejně jako s nepříliš valným zážitkem.

Protože správná volba nebývá vždy jednoduchá, rozhodli jsme se připravit článek Jak vybrat kávové kapsle. Prodávaným kávovým kapslím jsme se pořádně podívali na zoubek a zhodnotili všechna významná kritéria. Po jeho detailním prostudování budete mít dokonalý přehled o tom, na co se zaměřit.


Nejlepší kávové kapsle dle hodnocení a recenzí uživatelů

Zobrazit další produkty


Jak vybrat kávové kapsle

I když se text týká nákupu kávových kapslí, hned první kapitolu věnujeme kávovarům a jejich výrobcům. Jimi použité technologie mají zásadní vliv na šíři dostupných příchutí. Významnou roli hraje i volba takového typu kávy, který uspokojí vaše chuťové pohárky. V souvislosti s velikostí hrnku nezapomínejte vybírat i množství kávy ve schránkách.

Jestliže rádi experimentujete, určitě vám neunikne ani nabídka chutí a variací nápojů. U kávy to totiž ani zdaleka nekončí. V obchodech buďte obezřetní při výběru odpovídající velikosti balení, mnohdy se při něm setkáte s různými triky prodejců.

O výsledné chuti nápoje spolurozhoduje i materiál obalu. V neposlední řadě se zamyslíme i nad výhodami a nevýhodami největší novinky současnosti – opakovatelně použitelných kapslí.

Neochudíme vás ani o závěrečnou kapitolku věnovanou cenám. Nabídku obchodů jsme podrobili důkladné analýze a nalezli hned několik intervalů, v nichž naleznete výrobky podobné značky, chuti, ale i velikosti balení.

Výrobce kávovaru

Asi se teď ptáte, proč hned v úvodu řešíme výrobce kávovaru, když bychom měli pojednávat o kávových kapslích? V současné době se totiž na trhu vyskytuje trojice dominantních firem nabízející své kávovary. Uplatňují však patentovaný systém, který dovolí vařit pouze kapsle výrobce kávovaru, případně několika spřátelených firem. A o tom, že oficiální náplně vycházejí i o 4 koruny za kus dráž, nemějte pochyb. Onu velkou trojku tvoří:

  • Nescafé Dolce Gusto – široká škála mléčných, ochucených i čistých káv, vyvážená chuť
  • Tassimo – T-disky, možnost uplatnění alternativ
  • Nespresso – systém Tchibo, bohatá nabídka kapslí od různých výrobců, možnost zvolit přesně podle svého gusta

Společnost Nescafé podporuje výhradně oficiální kapsle, volit lze ze 16 různých příchutí. Chcete-li vyzkoušet alternativu, máte smůlu, neboť unikátní systém kávovaru vám to zkrátka nedovolí.

U přístrojů Tassimo je situace o něco málo lepší. Kromě oficiálních náplní si klidně uvaříte i kapsle Kraft nebo Starbucks. I díky tomu se můžete těšit na širší nabídku příchutí a aromat.

Zařízení Nespresso jsou sice nejdražší, jejich náplň si však můžete volit prakticky svobodně. Podporují produkty více než 20 různých firem od malých rodinných pražíren až po velké společnosti. Záleží pouze na vás a vašich chuťových preferencích.

Druh kávy

Každá kapsle je jiná a každá vyniká trošku jiným složením. Základem většiny z nich je káva. Podobně jako u klasické zrnkové nebo mleté kávy se i u kapslí setkáte s jejími dvěma základními druhy:

  • 100% Arabica – vyšší cena, širší spektrum chutí a aromat s častým ovocným podtónem
  • směs Arabicy a robusty – nižší cena, kyselejší chuť

Nabídka čítá jak kofeinové i nekofeinové varianty, stejně jako nápoje se silnou ořechovou, vanilkovou nebo kokosovou příchutí. Zajímavé také je, že na výslednou chuť má zásadní vliv i země původu kávových bobů. Arabica z Indie bude úplně jiná než ta pocházející z mexických plantáží. Nebojte se experimentovat.

Množství kávy

Plánujete si uvařit abnormálně velký hrnek kávy pro přežití dlouhého dne? Přizpůsobte tomu i nákup kávových kapslí. Množství kávy v jedné z nich se standardně pohybuje v rozmezí od 5 do 8 gramů. Přesné číslo naleznete na balení, kdy je ovšem uvedeno jako souhrn pro všechny kusy. Proto při nákupu dobře počítejte – 80 g v 10 kapslích v balení je výrazně více než stejné množství ve 20 náplních.

Chuťové variace

Velkou výhodou kapslí je i fakt, že svým výrobcům, dávají značnou svobodu při navrhování různých chutí. Právě proto naleznete na pultech obchodů desítky různých variant vhodných pro různorodé příležitosti. Dokonce se mnohdy ani nejedná o kávu, ale úplně jiné nápoje. Mezi nejoblíbenější chuťové variace řadíme:

  • Cappuccino – s jemným karamelovým podtónem
  • Latte macchiato, caffe latte – láva s mlékem vyrobená za pomocí dvou samostatných kapslí
  • Čaj – ovocné chutě, ale i černý čaj
  • Horká čokoláda – více chuťových variant

Počet kapslí v balení

Při nákupu se vyplatí sledovat i počet kapslí v balení. Obezřetní buďte hlavně v případě cenových akcí, kdy prodejci často nabízejí menší balení za cenu velkého. Za žádných okolností se nenechte nachytat iluzí zvýhodněné ceny.

V balení naleznete minimálně 8 kapslí, výjimkou nejsou ani obrovské krabice obsahující 32 kusů. Záleží i na vás a na vašich preferencích. Jestliže rádi experimentujete, kupujte menší balíčky, abyste vyzkoušeli co nejvíce chutí. Nedáte-li dopustit na jeden druh oblíbeného nápoje, pátrejte po co největším počtu náplní za co nejnižší cenu.

Materiál

Poměrně důležitou roli sehrává i materiál použitý k výrobě jednotlivých dávek. Ponejvíce se setkáte s celohliníkovým provedením, případně kombinací hliníkové mističky a plastového víčka. Pevný materiál kapsli hermeticky uzavře a udrží svěží chuť i aroma po dlouhé týdny.

Někteří výrobci se chlubí papírovými kapslemi zvanými též pody. Obsahují 7 gramů porcované kávy a jsou určeny výhradně pro kávovary s mělkou pákou. O zachování pozitivních vlastností se starají speciální fólie.

Jednorázové nebo opakovaně použitelné?

V posledních letech se v souvislosti s tlakem na ekologii začínají stále více prosazovat opakovaně plnitelné kapsle. Ty si zakoupíte a následně si je můžete ve specializovaných prodejnách nechat znovu naplnit obsahem dle svého výběru.

Jedná se o velmi zajímavou a šetrnou variantu, neboť cena za doplnění je nižší než při zakoupení nové jednorázové náplně. Šetříte tak nejen životní prostředí, ale i svou peněženku. Nepočítejte samozřejmě, že si s jednou kapslí vystačíte po několik let, opakované užití je možné pouze několikrát a pak se musíte vydat do obchodů pro nové. Berte v potaz i hygienické aspekty a kapsle před každým doplněním řádně vypláchněte horkou vodou.

Cena

Poslední část našeho rádce již standardně věnujeme cenám a výjimku neuděláme ani v tomto případě. Na základě analýzy trhu jsme identifikovali cenovou hranici rozdělující segment zhruba na půl. Hlavní rozdíly spočívají hlavně v typu nápoje a počtu kusů v balení.

Cena do 100 Kč

Za cenovku do 100 korun zakoupíte menší balení prakticky všech myslitelných náplní kávovaru. Na výběr máte z mléčných káv, klasických překapávaných nápojů, ale i čajů nebo čokolád. Počítejte ovšem s tím, že počet kusů v balení bude jen výjimečně vyšší než 15.

Nenechte se též překvapit praktikami některých prodejců uvádějících pouze gramáž. Množství kapslí musí být někde na balení uvedeno.

Cena nad 100 Kč

V cenové relaci přesahující 100 Kč se setkáte se zcela shodným sortimentem jako v levnější skupině. Jediný rozdíl spočívá v množství, kdy můžete počítat i s více než 30 náplněmi v krabičce. Obecně platí, že velká balení vycházejí v přepočtu za jeden kus výhodněji, toto pravidlo ovšem není absolutní.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4 z 70 hlasů