Parametrů pro správný výběr fotbalového obutí není zrovna mnoho, o to významnější však jsou. V prvé řadě si promyslete nákup odpovídajícího typu kopaček podle toho, na jakém povrchu nejčastěji hrajete. Podobnou péči věnujte i rozmístění kolíků a špuntů, jež má na stabilitu výraznější vliv, než by se mohlo zdát.
Za druhé nejvýznamnější kritérium považujeme svrchní materiál. Ovlivňuje nejen váš komfort při nošení, ale také cit, který v noze budete mít při dotyku s míčem. Rozhodně neopomeňte vybrat správnou velikost, nebojte se v obchodě zkoušením strávit i dlouhé desítky minut, dokud bota dokonale nesedne.
Sami se rozmyslete, zda vyžadujete vázání, nebo si vystačíte bez něj. Jestli ano, buďte při nákupu ještě o to pečlivější. Fenoménem posledních let jsou kopačky kotníkové s textilním úpletem, jenž by měl v ideálním případě napomáhat výkonu. Že to není tak úplně pravda, se dozvíte v jedné ze závěrečných kapitol. Tu poslední jako vždycky dedikujeme cenám. Snadno a rychle tak zjistíte, jak vysoký finanční obnos si připravit.
Části kopačky
Pro správné pochopení všech parametrů výběru kopaček je důležité nejdříve vysvětlit čtyři základní části, z nichž se tato sportovní bota skládá.
- Svršek – Jde o vrchní část boty, která je nejdůležitější v ohledu kontaktu nohy s míčem.
- Podešev/podrážka – Spodní část boty, která je stěžejní hlavně z pohledu výběru vhodných kopaček pro daný terén. Důležitý je pohodlný a stabilní kontakt s povrchem, podrážky kopaček jsou vybaveny kolíky nebo špunty.
- Mezipodešev – Nebývá u všech modelů, funkce tlumení nárazů, zvyšuje pohodlí nohy v botě.
- Tkaničky – Zajišťují dobrou fixaci boty na noze. Existují i beztkaničkové verze kopaček.
Typ podrážky podle terénu
Hrajete na přírodní nebo umělé trávě? Chystáte se na významný halový turnaj? V noci se přehnal silný déšť a vy nastupujete na kompletně podmáčený terén? Tohle všechno, a ještě mnohem více byste měli zohlednit při volbě podrážky. Nebudete-li respektovat charakter terénu, připravte se na podkluzování, odskoky míče a celkový diskomfort.
V současné době se na pultech obchodů objevuje celá řada druhů kopaček rozdělených dle charakteru využití:
- lisovky
- kolíky/lisokolíky
- turfy
- sálovky.
Z textu výše vám asi došlo, že jeden druh obutí nebude stačit. V zásobě byste měli mít minimálně jedny kopačky na tvrdší terén a jedny naopak na podmáčenou měkkou hrací plochu, do haly zase budete potřebovat sálovou obuv. Pro běhání a na trénink fyzičky doporučujeme koupit i boty na běhání, kterým se věnujeme v samostatném článku Jak vybrat běžeckou obuv.
Lisovky
Zdaleka nejširší uplatnění nacházejí lisovky. Využít je můžete na umělé i přírodní trávě. Jde o kopačky s lisovanými špunty, jež vynikají dobrou stabilitou a jsou výrazně bezpečnější než jejich kolíkové protějšky. Při ostřejší hře je omezeno riziko zranění soupeře neopatrným dohráním.
Rozlišujeme hned několik základních druhů lisovek podle terénu, na nějž jsou určeny. Hlavní rozdíl spočívá v rozmístění a velikosti lisovaných špuntů:
- Lisovky HG (hard ground) – Pro velmi tvrdé povrchy, kde tráva chybí (škvára), nízký profil s velkým počtem špuntů.
- Lisovky FG (firm ground) – Určené pro tvrdou, ale i měkčí (ale ne příliš rozmáčenou) přírodní trávu, jsou stabilní, nedoporučuje se jejich obutí na umělém povrchu.
- Lisovky AG (artificial ground) – Stavěny na umělou trávu nové generace, zajišťují dokonalou trakci při pohybu, nejsou vhodné na trávu přírodní.
- Lisovky FG/AG, MG (multiground) – Představují univerzálnější variantu pro hráče, kteří střídají přírodní a umělou trávu, ale nechtějí nebo nemohou pořídit obě varianty obuvi.
Konečná volba spočívá na vašich bedrech. Kromě zákazu kolíků na umělých trávách vás prakticky žádné regule nelimitují. Počítejte však s tím, že volba méně vhodné varianty bude mít negativní vliv na váš výkon. Doporučujeme tedy před startem zápasu povrch osobně vyzkoušet a podle vlastního úsudku nazout odpovídající kopačky.
Kolíky a lisokolíky
Dříve trhu zcela dominovaly klasické kopačky s kolíkovými špunty. Pamatujete, jak to bolelo, když se vám kovové kolíky zabodly do špatně chráněného místa? Ačkoliv se v posledních letech těší z rostoucí obliby lisovky, stále existují hráči, kteří na kolíky nedají dopustit. Některé typy povrchů ke všemu jejich nazutí vyloženě vyžadují. Podle uplatnění rozlišujeme dva základní typy kolíkových kopaček:
- Kolíky SG (soft ground) – Určené do měkkého, rozbahněného nebo promočeného terénu, s vyměnitelnými plastovými nebo kovovými kolíky, váha je rozložena nejčastěji do šesti kolíků.
- Kolíky SG/FG – Mix lisovaných špuntů a vyměnitelných kolíků, určený pro hru na měkkém a mokrém terénu. Kolíky napomáhají záběru, špunty rozloží váhu na větší plochu, někdy se označují jako lisokolíky.
Hraní v klasických kolíkových kopačkách může být pro některé hráče nepříjemné. Váha chodidla je rozložena na malém počtu kolíků, což některým hráčům způsobuje bolesti nohou. Takoví jedinci by potom pro hru na velmi měkkém terénu měli zvolit variantu SG/FG, kdy kombinace špuntů a kolíků přispívá k optimálnímu rozložení zátěže.
Turfy
Úplně jinou kapitolu představují takzvané turfy. Jejich podrážku tvoří řada malých tvrdých špuntů zajišťujících vynikající stabilitu a trakci. Uplatnění nacházejí na umělé trávě, škváře či dokonce na zledovatělém povrchu. Naproti tomu ani neuvažujte nad jejich obutím na vlhkou trávu. Budete klouzat při každém kroku a prakticky vůbec se nedostanete do hry, nehledě na zvýšené riziko zranění.
Sálovky
Milovníci halového fotbalu, ale i děti účastnící se oblíbených zimních turnajů potřebují i adekvátní obutí do haly. Sálovky jsou opatřeny gumovou podrážkou, která v halách neklouže a významně zjednodušuje pohyb. Pokud je klouzání trochu více, než by bylo zdrávo, řešení je nasnadě – stačí stoupnout na navlhčený hadr a problém je vyřešen.
Povrch | Vhodná obuv |
Tvrdá škvára | Lisovky HG, turfy |
Přírodní tráva | Lisovky FG, MG |
Umělá tráva | Lisovky AG,MG, turfy |
Rozmáčený, rozbahněný povrch | Kolíky, lisokolíky |
Zledovatělý povrch | Turfy |
Sál, parkety, guma | Sálovky |
Rozmístění a tvar špuntů a kolíků
Každá společnost u svých produktů uplatňuje trochu jiné rozmístění špuntů a kolíků. Nedá se ovšem říci, že by rozdíly byly pouze kosmetického charakteru. Umístění zásadním způsobem ovlivňuje běh, otáčení i brzdění. Na tvrdším povrchu se též vyplatí mít co nejvíce špuntů nebo kolíků. Napomáhají adekvátnímu rozložení hmotnosti a starají se o stabilitu.
Rozdíly ve tvarech nejsou o nic zanedbatelnější. Léty ověřenou klasiku představují kuželové špunty (podobné kolíkům), nově mnozí výrobci nabízejí i nožové varianty. Ty pomáhají udržet stabilitu i při prudkých změnách směru. Vždy záleží jen na osobních preferencích a zejména na typu hraného terénu. V rámci technologických vylepšení přicházejí tvůrci například i se špunty, které svou polohu přizpůsobí pohybu, čímž ještě zlepšují stabilitu.
Materiál svršku
Neméně významným kritériem pro nákup fotbalového obutí je použitý materiál. Vzhledem k tomu, že při sportu je noha nadměrně zatížena, potí se a deformuje, je třeba myslet na výběr co nejpohodlnějšího materiálu. Těch v současné době na pultech obchodů naleznete hned několik druhů:
- přírodní kůže
- syntetika
- pletená syntetika.
Na trhu se stále ještě vyskytuje nechvalně proslulý gumotextil. Jeho hlavním pozitivem je velmi nízká cena, díky čemuž si tyto kopačky získaly oblibu rekreačních hráčů na škváře či štěrku. Zároveň jim nedělá problém ani vystavení vlhku nebo dešti, protože dobře schnou. O nějakých pozitivních efektech pro hru však nemůže být ani řeč.
Přírodní kůže
Kdo by nemiloval klasickou přírodní kůži? Vysoce odolný materiál, v němž se noha zbytečně nepotí, dobře fixuje nohu a skvěle přilne k povrchu míče. Pro výrobu obutí pro rekreační a mladé fotbalisty se standardně uplatňuje telecí nebo kozí kůže. Při nákupu si dávejte pozor na fakt, že kožená obuv se brzy prošlápne. Nelekejte se proto, pokud se vám zpočátku zdá, že máte nohu jako ve svěráku.
Zmínit musíme i exkluzivní druh kopaček vyrobených z klokaní kůže. Tuto variantu běžně volí světové hvězdy, neboť oplývá celou řadou pozitivních vlastností. Takové kopačky jsou pohodlné a poskytují vysokou míru ochrany před zraněním. Ke všemu zajišťují perfektní kontrolu míče, jenž k nose skvěle přilne.
Nedostatky kožených kopaček jsou zřejmé. Jedná se zejména o vyšší hmotnost, jež je na nohou znát. Při hře v dešti nebo na vlhké trávě rovněž absorbují vodu a následně ztěžknou. Vzhledem k náchylnosti na deformaci přírodního materiálu je též nutné o ně pravidelně a poctivě pečovat.
Syntetika
Příčí se vám používání kůže zvířat, ale rádi byste se těšili z jejích příznivých vlastností? Jistě oceníte syntetický materiál, který v poslední době zažívá nebývalý vzestup a oblibu. Velkou výhodou je možnost vyrobit jej i v jakékoliv barevné a tvarové úpravě.
Syntetika si stále udržuje většinu pozitivních vlastností kůže, dodává však i potřebnou možnost volby. Chcete lehoučké kopačky? Žádný problém. Vyžadujete jednu botu žlutou a druhou růžovou? Může být. Zkrátka varianty, s nimiž u přírodního materiálu počítat nelze. Výhodou je také lepší voděodolnost.
Bohužel se vlastnosti přírodní kůže nedaří imitovat zcela. Hlavním nedostatkem zůstává nižší komfort, jelikož umělý materiál se příliš nepřizpůsobuje chodidlu. Chvilku potrvá, než se bota prošlápne a její nošení se stane pohodlnějším.
Pletená syntetika
Novinkou na trhu s fotbalovou obuví je takzvaná pletená syntetika. Speciální 3D technologie pletení vláken umožní provedení vrchní části boty z jednoho kusu materiálu. Nemusíte se tedy obávat švů, jež se u klasické tkané textilie rády párají.
Svrchní část je opatřena tenkou vrstvičkou silikonu, který ji vyztuží a podstatným způsobem prodlouží životnost. Důvod oblíbenosti pletené syntetiky lze spatřovat zejména v jejích pozitivních vlastnostech – je velmi měkká, lehká a skvěle se přizpůsobí noze.
Bohužel ani za použití moderních technologií pletení se nedaří eliminovat klasické nedostatky látky. Kopačky až příliš sají vodu, čímž se zásadním způsobem zkracuje jejich životnost. Lehká a jemná textilie neposkytuje ochranu ani zdaleka srovnatelnou s klasickou kůží.
Materiál | Výhody | Nevýhody |
Pravá kůže | + Odolná
+ Na noze dobře sedí + Nohy se méně potí |
− Vyšší hmotnost
− Absorbují vodu a těžknou − Vyžadují péči |
Syntetika | + Variabilní provedení
+ Voděodolné + Lehčí než kůže |
− Hůře se přizpůsobí chodidlu
− Jsou neprodyšné, takže noha se víc potí |
Pletená syntetika | + Dobře se přizpůsobí chodidlu
+ Měkká, lehká a prodyšná + Nemá švy, takže se nepáře |
− Saje vodu
− Kratší životnost − Menší ochrana nohy |
Velikost a šířka
Kopačky špatně zvolené velikosti, nejen že mají negativní vliv na výkon, mohou zapříčinit i zranění. Fotbal je kontaktní sport a případné náhlé vychýlení nohy v botě může při její nedostatečné fixaci zadělat na závažný zdravotní problém.
Kvůli výběru správné velikosti obutí byste měli v každém případě zvážit návštěvu kamenného obchodu. Jednotlivá čísla si pořádně vyzkoušejte a kupujte jen tehdy, když vám perfektně sedí. Kopačky nesmí nikde tlačit, noha vám z nich nesmí ani vykluzovat, nebo v nich lítat. U kožených kopaček platí, že by se měly kupovat velikostně přímo na nohu, naopak u syntetiky, která je méně přizpůsobivá, je dobré zvolit botu o půl centimetru delší, než je délka chodidla.
V domácím prostředí si můžete chodilo snadno změřit pomocí čtvrtky papíru a rovné stěny nebo kusu nábytku. Zkrátka stačí patu opřít o stěnu a tužkou zaznačit na papír nejvzdálenější body chodidla a paty. Tento údaj v centimetrech je pro správný výběr důležitější než oficiální číslování, které se mezi výrobci může lišit. Měření provádějte ve štulpnách a v odpoledních hodinách, kdy noha vlivem celodenní zátěže otéká.
Neobvyklé velikosti
Šířka kopaček bývá standardizovaná, obuv padne většině běžné populace. Jestliže ovšem víte, že chodidlo vaše nebo vaší ratolesti má poněkud neobvyklé rozměry, pátrejte po koženém materiálu. Ten má tendenci při častém používání povolit a přizpůsobit se. Určité modely kopaček jsou tvořené spíše pro užší nohy, u jiných zase výrobci myslí na hráče s atypicky širokými chodidly. Výběru tedy věnujte dostatečný čas, abyste našli ty pravé.
Hmotnost
Světoví výrobci kopaček se předhánějí v nasazování nejnovějších technologií, které mají často jako hlavní účel snížení hmotnosti bot. Některé kopačky váží i méně než 150 gramů, což určitě může znamenat větší komfort a hlavně rychlejší sprint hráče. Jedná se většinou o kopačky z umělých materiálů.
Dávejte si ale při výběru pozor. S nízkou hmotností totiž vždy ruku v ruce půjde také menší množství použitého materiálu, což zákonitě snižuje také odolnost boty. Pokud toužíte po modelu, který vám vydrží delší dobu, třeba i několik sezon, bude lepší vsadit například na kožené kopačky, které sice mají vyšší hmotnost, ale také více vydrží. Zapomínat ale nesmíte na jejich důslednou údržbu.
Provedení a vázání kopačky
Tato kapitola se podrobněji věnuje dvěma faktorům, které do velké míry ovlivňují fixaci nohy ve sportovní botě. Jde o přítomnost tkaniček a nízké či kotníkové provedení.
Sněrovací nebo beztkaničkové?
Dovedete si představit obuv bez tkaniček? Tak vězte, že mezi fotbalisty takové kopačky v současnosti zažívají boom. Nejde o to, že by si boty neuměli zavázat, prim hraje zlepšení kontaktu s míčem díky absenci šňůrek v přední části nártu. Nikde nevadí žádné vázání a noha získává přímý kontakt s balónem.
Šněrovací kopačky stále zůstávají dominantní variantou, jejíž hlavní výhodou je možnost stažení boty na noze přímo podle potřeby hráče. Kopačky bez tkaniček jsou sice moderní, avšak ne každému budou vyhovovat.
Volíte-li model bez zavazování, ověřte si důkladně, že vám na noze perfektně sedí. Nebudete mít totiž žádnou možnost je dodatečně utáhnout nebo povolit. Jestliže vám nepadnou hned při prvním vyzkoušení, neuvažujte o jejich koupi, po sešlápnutí to bude jen horší.
Nízké nebo kotníkové?
Posledním charakteristickým rysem kopaček je jejich výška. Obuvnické společnosti v posledních letech prodávají hned dva, výškově rozdílné, druhy:
- Nízké kopačky – Klasické nízké kopačky.
- Kotníkové kopačky – Prodlouženy úpletem připomínajícím ponožky, údajně umožňují lepší pohyblivost nohy a kontakt s míčem.
Slovíčko údajně jsme v popisku kotníkového modelu zvolili záměrně. Neexistuje žádný důvod, proč by přítomnost textilního nebo elastického úpletu měla mít pozitivní vliv na pohyb nohy. Zpevnění kotníku či zvýšení jeho stability je hodně diskutabilní. Naopak za pořízení takových kopaček zaplatíte více peněz a obtížnější se nazouvají, což neocení zejména rodiče a trenéři menších dětí. Tyto prvky se dají označit jako reklamní triky s účelem zvýšení prodávanosti.
Cena
Závěrečnou kapitolu jako vždy věnujeme cenám a ani zde neučiníme výjimku. Na pultech obchodů se sportovní výbavou jsou k mání tisíce různých typů a barevných provedení kopaček. Nabídka zkrátka souvisí s popularitou nejoblíbenější hry planety.
Cena do 1 000 Kč
Za cenovku do 1 000 korun naleznete modely určené rekreačním sportovcům a dětským fotbalistům. Zejména u nich se vyplatí poohlížet po co nejnižší ceně, neboť se vlivem rychlého růstu celého těla nevyhnete pravidelné obměně obuvi.
V nabídce objevíte všechny myslitelné druhy, od lisovek až po sálovky, a to i od největších a nejslavnějších světových značek. Co do materiálu však nepočítejte s ničím lepším než syntetikou, za pravou přírodní kůži si musíte připlatit.
Cena od 1 000 do 2 000 Kč
Ve střední třídě již dominují kopačky určené dospělým fotbalistům. Mnohdy nesou jména legendárních hráčů nebo současných hvězd. Podobně jako v předcházejícím případě i zde můžete volit z obutí na všechny typy terénů. A podobně jako u levnější skupiny, i zde hraje prim syntetika. Rozdíl spočívá hlavně v kvalitě špuntů a kolíků, které jsou mnohem odolnější proti opotřebení. Nemusíte se obávat ani toho, že by se svrchní materiál boty rychle opotřeboval.
Cena nad 2 000 Kč
Absolutní špička prakticky nemá hranice. Modely za 10 000 korun jsou pro použití mimo profesionální fotbal naprosto zbytečné a plně si vystačíte s cenovkou do 3 000 Kč. S rostoucí cenou se více uplatňuje přírodní kůže a u těch nejnákladnějších výrobků dokonce i exkluzivní kůže klokaní.
V hodnotě nad 5 000 korun naleznete kopačky kotníkové, jejichž přínos pro hru je ovšem diskutabilní. Z toho důvodu doporučujeme poohlédnout se spíše po nízkých klasikách.
První kroky a údržba kopaček
Jestliže jste si domů přinesli vysněný pár kopaček a hned s nimi chcete naskočit do ostrého zápasu, přibrzděte. Nejdříve je nutné se s botami dobře sžít. Nic neuspěchejte a botu pořádně prošlápněte, dejte jí čas, ať se přizpůsobí tvaru nohy. Jinak riskujete bolestivé puchýře a otlačeniny. Nejdříve si je vyzkoušejte doma při chůzi, pak se s nimi lehce proběhněte a absolvujte pár tréninků. Pokud vás začnou kopačky tlačit, přezujte se. Pokud se vám to stává dlouho a opakovaně, bohužel budete muset uvažovat nad změnou obutí.
Tipy na rychlejší prošlápnutí
Dobrému prošlápnutí můžete také trochu vypomoct několika triky, ovšem dejte si pozor, ať boty nezničíte a neztratíte záruku. Materiál například dokáže změkčit teplá voda, to může prošlápnutí urychlit. Do lavoru můžete napustit teplou vodu (ne vařící či horkou, mohla by boty zničit) a kopačky bez vložky vložíte dovnitř (voda by měla působit jen na vnější stranu a nenatékat dovnitř).
Po přibližně 10 minutách zkuste kopačky nazout a několik desítek minut v nich chodit. Pak je sundejte, vložte do nich noviny a nechte vysušit na dobře větraném místě. Pomoct může naopak i zmrzlá voda – můžete zkusit použít uzavíratelný sáček, kterým vystelete vnitřek boty a nalijete do něj vodu. Sáček uzavřete botu vložte do mrazáku. Voda se při přeměně na led roztahuje a stejný efekt bude mít i na botu.
Jedná se ale opravdu o spíše domácí nouzová řešení, která určitě neberte jako podrobný návod. Máte navíc šetrnější možnosti – nechat si botu roztáhnout u obuvníka na speciálním stroji, případně můžete využít také napínáky, neboli kopyta do bot. Nejlepší je ale vybrat si ideálně padnoucí botu na základě podrobného zkoušení.
Údržba
Životnost kopaček můžete určitě prodloužit v případě, že se o ně budete adekvátně starat. Proto jsme pro vás sepsali základní návod pro jednotlivé typy bot podle materiálu. Základním krokem údržby je důkladné očištění a vysušení. Neměli byste kopačky prát v pračce, zejména těm koženým by to vadilo nejvíce. Špatná varianta je nechat vlhké kopačky dlouho v tašce.
Syntetické kopačky
- Kopačky pořádně rozvažte, nesundávejte silou.
- Ihned po použití je pořádně oklepejte od základního nepořádku, bahna a podobně.
- Napusťte si teplou vodu, přidat můžete také trochu mýdla. Jde o odolnější materiál, proto můžete zvolit i větší a tužší kartáč. Postupně teplou vodou a kartáčem očistěte kopačky, zbytečně nemusíte tlačit. Boty nemáchejte ve vodě.
- Pokud máte kolíky, odšroubujte je, vyčistěte i všechna místa okolo a osušte.
- Celé kopačky po vyčištění otřete suchým hadrem. Poté vycpěte boty starými novinami (ty nasají přebytečnou vlhkost).
- Nechejte kopačky na dobře větraném místě při normální pokojové teplotě přirozeně vyschnout (nepoužívejte fény, nedávejte na topení a podobně).
- Po vysušení můžete kolíky namazat vazelínou a našroubovat zpět. Pokud budou kopačky ležet delší dobu, neutahujte kolíky napevno.
Kožené kopačky
- Obecně jde o typ, který potřebuje více péče, protože se jedná o přírodní materiál.
- Postup je podobný jako u syntetických kopaček, ale dbejte na šetrný přístup, volte jemné kartáče k očištění. Použít se dá také navlhčený hadr.
- Dbejte na přirozené sušení s vloženými starými novinami na větraném místě, vystavení přímým slunečním paprskům kůži zničí, protože popraská.
- Přibližně jednou za měsíc kopačky namažte krémem, olejem nebo balzámem na koženou obuv, aby zůstaly pružné.
Syntetická pletenina
- Stejný postup jako u klasické syntetiky. Na ponožku u kotníků a jazyk použijte jemnější metodu, než čištění tvrdým kartáčem.