Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších kopaček

Ukázka produktu ve srovnání kopaček

Zelená je tráva, fotbal to je hra! Pamatujete si na doby, kdy po příchodu ze školy letěly aktovky do kouta a vy jste běželi s kamarády před dům hrát nekonečná fotbalová utkání? Vzpomínáte s nostalgií na slavná jména světového fotbalu, jako byli Pelé, Beckenbauer, Ronaldo nebo Zidane?

Máte-li děti, jistě je k lásce ke sportu vedete. A dlouhodobě nejoblíbenějším sportem planety je fotbal. Miliony kluků, ale i děvčat touží po tom, že se budou jednoho dne prohánět na slavných stadionech, kde hrávaly nebo hrávají jejich idoly. Všem se to ani zdaleka nepodaří, ale za svým snem jít musí. Minimálně z nich vyrostou lidé se smyslem pro fair play a týmovou spolupráci.

Jednou z velkých výhod kopané je její relativní nízkonákladovost. Stačí míč a pořádné kopačky. Právě kvalita obutí má důležitý vliv jak na kontrolu balónu, tak zejména na zdravotní aspekty u dospívajících i dospělých fotbalistů. Jejich výběru věnujeme článek Jak vybrat kopačky.


Nejlepší kopačky dle hodnocení a recenzí uživatelů

Vzhled Název Podrážka Orientační cena Aktuální cena
Recenze Adidas Mundial Team Adidas Mundial Team Turfy 2 500 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Nike Premier II Sala IC Nike Premier II Sala IC Sálovky 1 800 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Adidas KAISER # 5 Adidas KAISER # 5 Turfy 1 700 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Adidas Mundial Goal Adidas Mundial Goal Sálovky 2 400 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Adidas Kaiser 5 Goal Adidas Kaiser 5 Goal Sálovky 1 700 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Adidas World Cup Adidas World Cup Kolíky 2 200 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Adidas Kaiser 5 CUP Adidas Kaiser 5 CUP Kolíky 2 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Adidas Copa Mundial FG Mens Adidas Copa Mundial FG Mens Lisovky 2 600 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Adidas Kaiser 5 Liga Adidas Kaiser 5 Liga Lisovky 2 200 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Gumotextilní kopačky Gumotextilní kopačky Lisovky 200 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat kopačky

Parametrů pro správný výběr fotbalového obutí není zrovna mnoho, o to významnější však jsou. V prvé řadě si promyslete nákup odpovídajícího typu kopaček podle toho, na jakém povrchu nejčastěji hrajete. Podobnou péči věnujte i rozmístění kolíků a špuntu, jež má na stabilitu výraznější vliv, než by se mohlo zdát.

Za druhé nejvýznamnější kritérium považujeme svrchní materiál. Ovlivňuje nejen váš komfort při nošení, ale také cit, který v noze budete mít při dotyku s míčem. Rozhodně neopomeňte vybrat správnou velikost, nebojte se v obchodě zkoušením strávit i dlouhé desítky minut, dokud bota dokonale nesedne.

Sami se rozmyslete, zda vyžadujete vázání nebo si vystačíte bez něj. Jestli ano, buďte při nákupu ještě o to pečlivější. Fenoménem posledních let jsou kopačky kotníkové s textilním úpletem, jenž by měl v ideálním případě napomáhat výkonu. Že to není tak úplně pravda, se dozvíte v předposlední kapitole.

Tu poslední jako vždycky dedikujeme cenám. Na základě důkladného obhlédnutí nabízených modelů se nám podařilo nalézt tři základní finanční hladiny. Snadno a rychle tak zjistíte, jak vysoký finanční obnos si připravit.

Podrážka

Hrajete na přírodní nebo umělé trávě? Chystáte se na významný halový turnaj? V noci se přehnal silný déšť a vy nastupujete na kompletně podmáčený terén? Tohle všechno, a ještě mnohem více byste měli zohlednit při volbě podrážky. Nebudete-li respektovat charakter terénu, připravte se na podkluzování, odskoky míče a celkový diskomfort.

V současné době se na pultech obchodů objevuje celá řada druhů kopaček rozdělných dle charakteru využití:

 • Lisovky
 • Kolíky
 • Turfy
 • Sálovky

Z textu výše vám asi došlo, že jeden druh obutí nebude stačit. V zásobě byste měli mít minimálně jedny kopačky na tvrdší terén a jedny naopak na podmáčenou měkkou hrací plochu. Pro běhání a na trénink fyzicky doporučuje koupit i boty na běhání, kterým se věnujeme v samostatném článku Jak vybrat běžeckou obuv.

Lisovky

Zdaleka nejširší uplatnění nacházejí lisovky. Využít je můžete na umělé i přírodní trávě. Jde o kopačky s lisovanými špunty, jež vynikají dobrou stabilitou a jsou výrazně bezpečnější než jejich kolíkové protějšky. Při ostřejší hře je omezeno riziko zranění soupeře neopatrným dohráním.

Rozlišujeme hned několik základní druhů lisovek podle terénu, na nějž jsou určeny. Hlavní rozdíl spočívá v rozmístění a velikosti lisovaných špuntů:

 • Lisovky HG – pro velmi tvrdé povrchy, kde tráva chybí (škvára), nízký profil s velkým počtem špuntů
 • Lisovky FG – určené pro tvrdou, ale i měkčí přírodní trávu, jsou stabilní, nedoporučuje se jejich obutí na umělém povrchu
 • Lisovky AG – stavěny na umělou trávu nové generace, zajišťují dokonalou trakci při pohybu, nejsou vhodné na trávu přírodní

Konečná volba spočívá na vašich bedrech. Kromě zákazu kolíků na umělých trávách vás prakticky žádné regule nelimitují. Počítejte však s tím, že volba méně vhodné varianty bude mít negativní vliv na váš výkon. Doporučujeme tedy před startem zápasu povrch osobně vyzkoušet a podle vlastního úsudku nazout odpovídající kopačky.

Kolíky

Dříve trhu zcela dominovaly klasické kopačky s kolíkovými špunty. Pamatujete, jak to bolelo, když se vám kovové kolíky zabodly do špatně chráněného místa? Ačkoliv se v posledních letech těší z rostoucí obliby lisovky, stále existují hráči, kteří na kolíky nedají dopustit. Některé typy povrchů ke všemu jejich nazutí vyloženě vyžadují. Podle uplatnění rozlišujeme dva základní typy kolíkových kopaček:

 • Kolíky SG – určené do měkkého, rozbahněného nebo promočeného terénu, s vyměnitelnými plastovými nebo kovovými kolíky, váha je rozložena do šesti kolíků
 • Kolíky SG/FG – mix lisovaných špuntů a vyměnitelných kolíků, určený pro hru na měkkém a mokrém terénu, kolíky napomáhají záběru, špunty rozloží váhu na větší plochu

Hraní v klasických kolíkových kopačkách může být pro některé hráče nepříjemné. Váha chodidla je rozložena pouze na šesti kolících, což některým hráčům způsobuje bolesti. Takoví jedinci by potom pro hru na velmi měkkém terénu měli zvolit variantu SG/FG, kdy kombinace špuntů a kolíků přispívá k optimálnímu rozložení zátěže.

Turfy

Úplně jinou kapitolu představují tzv. turfy. Jejich podrážku tvoří řada malých tvrdých špuntů zajišťujících vynikající stabilitu a trakci. Uplatnění nacházejí na umělé trávě, škváře či dokonce na zledovatělém povrchu. Naproti tomu ani neuvažujte nad jejich obutím na vlhkou trávu. Budete klouzat při každém kroku a prakticky vůbec se nedostanete do hry, nehledě na zvýšené riziko zranění.

Sálovky

Milovníci halového fotbalu, ale i děti účastnící se oblíbených zimních turnajů potřebují i adekvátní obutí do haly. Sálovky jsou opatřeny gumovou podrážkou, která v halách klouže a významně zjednodušuje pohyb. Pokud je klouzání trochu více než by bylo zdrávo, řešení je nasnadě – stačí stoupnout na navlhčený hadr a problém je vyřešen.

Rozmístění a tvar špuntů

Každá společnost u svých produktů uplatňuje trochu jiné rozmístění špuntů a kolíků. Nedá se ovšem říci, že by rozdíly byly pouze kosmetického charakteru. Umístění zásadním způsobem ovlivňuje běh, otáčení i brzdění. Na tvrdším povrchu se též vyplatí mít co nejvíce špuntů nebo kolíků. Napomáhají adekvátnímu rozložení hmotnosti a starají se o stabilitu.

Rozdíly ve tvarech nejsou o nic zanedbatelnější. Léty ověřenou klasiku představují kuželové špunty, nově mnozí výrobci nabízejí i nožové varianty. Ty pomáhají udržet stabilitu i při prudkých změnách směru. Vždy záleží jen na osobních preferencích a zejména na typu hraného terénu.

Materiál

Neméně významným kritériem pro nákup fotbalového obutí je použitý materiál. Vzhledem k tomu, že při sportu je noha nadměrně zatížena, potí se a deformuje, je třeba myslet na výběr co nejpohodlnějšího materiálu. Těch v současné době na pultech obchodů naleznete hned několik druhů:

 • Přírodní kůže
 • Syntetika
 • Pletená syntetika

Na trhu se stále ještě vyskytuje nechvalně proslulý gumotextil. Jejich hlavním pozitivem je velmi nízká cena, díky čemuž si získaly oblibu rekreačních hráčů na škváře či štěrku. Zároveň jim nedělá problém ani vystavení vlhku nebo dešti, protože dobře schnou. O nějakých pozitivních efektech pro hru však nemůže být ani řeč.

Přírodní kůže

Kdo by nemiloval klasickou přírodní kůži? Vysoce odolný materiál, v němž se noha zbytečně nepotí, který dobře fixuje nohu a skvěle přilne k povrchu míče. Pro výrobu obutí pro rekreační a mladé fotbalisty se standardně uplatňuje telecí nebo kozí kůže. Při nákupu si dávejte pozor na fakt, že kožená obuv se brzy prošlápne. Nelekejte se proto, pokud se vám zpočátku zdá, že máte nohu jako ve svěráku.

Zmínit musíme i exkluzivní druh kopaček vyrobených z klokaní kůže. Tuto variantu běžně volí světové hvězdy, neboť oplývá celou řadou pozitivních vlastností. Takové kopačky jsou pohodlné a poskytují vysokou míru ochrany před zraněním. Ke všemu zajišťují perfektní kontrolu míče, jenž k nose skvěle přilne.

Nedostatky kožených kopaček jsou zřejmé. Jedná se zejména o vyšší hmotnost, jež je na nohou znát. Při hře v dešti nebo na vlhké trávě rovněž absorbují vodu a následně ztěžknou. Vzhledem k náchylnosti na deformaci přírodního materiálu je též nutné o ně pravidelně a poctivě pečovat.

Syntetika

Příčí se vám používání kůže zvířat, ale rádi byste se těšili z jejích příznivých vlastností? Jistě oceníte syntetický materiál, který v poslední době zažívá nebývalý vzestup a oblibu. Velkou výhodou je možnost vyrobit jej i v jakékoliv barevné a tvarové úpravě.

Syntetika si stále udržuje většinu pozitivních vlastností kůže, dodává však i potřebnou možnost volby. Chcete lehoučké kopačky? Žádný problém. Vyžadujete jednu botu žlutou a druhou růžovou? Může být. Zkrátka varianty, s nimiž u přírodního materiálu počítat nelze.

Bohužel se vlastnosti přírodní kůže nedaří imitovat zcela. Hlavním nedostatkem zůstává nižší komfort, jelikož umělý materiál příliš nepřizpůsobuje chodidlu. Chvilku potrvá, než se bota prošlápne a její nošení se stane pohodlným.

Pletená syntetika

Naprostou novinkou na trhu s fotbalovou obuví je tzv. pletená syntetika. Speciální 3D technika pletení vláken umožní provedení vrchní části boty z jednoho kusu materiálu. Nemusíte se tedy obávat švů, jež se u klasické tkané textilie rády párají.

Svrchní část je opatřena tenkou vrstvičkou silikonu, který ji vyztuží a podstatným způsobem prodlouží životnost. Důvod oblíbenosti pletené syntetiky lze spatřovat zejména v jejích pozitivních vlastnostech. Je velmi měkká, skvěle se přizpůsobí noze a prakticky nic neváží.

Bohužel ani za použití moderních technologií pletení se nedaří eliminovat klasické nedostatky látky. Kopačky až příliš sají vodu, čímž se zásadním způsobem zkracuje jejich životnost. Lehká a jemná textilie neposkytuje ochranu ani zdaleka srovnatelnou s klasickou kůží.

Velikost

Kopačky špatně zvolené velikosti, nejen že mají negativní vliv na výkon, mohou zapříčinit i zranění. Fotbal je kontaktní sport a případné náhlé vychýlení nohy v botě může při její nedostatečné fixaci zadělat na závažný zdravotní problém.

Kvůli výběru správné velikosti obutí byste měli v každém případě zvážit návštěvu kamenného obchodu. Jednotlivá čísla si pořádně vyzkoušejte a kupujte jen tehdy, když vám perfektně sedí. Kopačky nesmí nikde tlačit, noha vám z nich nesmí ani vykluzovat nebo v nich lítat.

V domácím prostředí si můžete chodilo snadno změřit pomocí čtvrtky papíru a rovné stěny nebo kusu nábytku. Zkrátka stačí patu opřít o stěnu a tužkou naznačit nejvzdálenější boty chodidla a paty. Měření provádějte ve štulpnách a v odpoledních hodinách, kdy noha vlivem celodenní zátěže otéká.

Šířka kopaček bývá standardizovaná, obuv padne většině běžné populace. Jestliže ovšem víte, že chodidlo vaše nebo vaší ratolesti má poněkud neobvyklé rozměry, pátrejte po koženém materiálu. Ten má tendenci při častém používání povolit.

Tkaničky

Dovedete si představit obuv bez tkaniček? Tak vězte, že mezi fotbalisty takové kopačky v současnosti zažívají boom. Nejde o to, že by si je neuměli zavázat, ale o zlepšení kontaktu s míčem. V přední části nártu nevadí žádné vázání a noha získává přímý kontakt s balónem.

Volíte-li model bez zavazování, ověřte si důkladně, že vám na noze perfektně sedí. Nebudete mít totiž žádnou možnost je dodatečně utáhnout nebo povolit. Jestliže vám nepadnou hned při prvním vyzkoušení, neuvažujte o jejich koupi, po sešlápnutí to bude jen horší.

Nízké nebo kotníkové?

Posledním charakteristickým rysem kopaček je jejich výška. Obuvnické společnosti v posledních letech prodávají hned dva, výškově rozdílné, druhy:

 • Kotníkové kopačky – prodlouženy úpletem připomínajícím ponožky, údajně umožňují lepší pohyblivost nohy a kontakt s míčem
 • Nízké kopačky – klasické nízké kopačky

Slovíčko údajně jsme v popisku výše zvolili záměrně. Neexistuje žádný důvod, proč by přítomnost textilního nebo elastického úpletu měla mít pozitivní vliv na pohyb nohy. Nijak nepřispívá ke zpevnění kotníku ani ke zvýšení jeho stability. Naopak za pořízení takových kopaček zaplatíte více peněz a obtížnější se nazouvají, což neocení zejména rodiče a trenéři menších dětí.

Cena

Závěrečnou kapitolu jako vždy věnujeme cenám a ani zde neučiníme výjimku. Na pultech obchodů se sportovní výbavou jsou k mání tisíce různých typů a barevných provedení kopaček. Nabídka zkrátka souvisí s popularitou nejoblíbenější hry planety.

Cena do 1 000 Kč

Za cenovku do 1 000 korun naleznete modely určené rekreačním sportovcům a dětským fotbalistům. Zejména u nich se vyplatí poohlížet se po co nejnižší ceně, neboť vlivem rychlého růstu celého těla se nevyhnete pravidelné obměně obuvi.

V nabídce objevíte všechny myslitelné druhy, od lisovek až po sálovky a to i od největších a nejslavnějších světových značek. Co do materiálu však nepočítejte s ničím lepší než syntetikou, za pravou přírodní kůži si musíte připlatit.

Cena od 1 000 do 2 000 Kč

Ve střední třídě již dominují kopačky určené dospělým fotbalistům. Mnohdy nesou jména legendárních hráčů nebo současných hvězd. Podobně jako v předcházejícím případě i zde můžete volit z obutí na všechny typy terénů. A podobně jako u levnější skupiny i zde hraje prim syntetika. Rozdíl spočívá hlavně v kvalitě špuntů a kolíků, které jsou mnohem odolnější proti opotřebení. Nemusíte se obávat ani toho, že by se svrchní materiál boty rychle opotřeboval.

Cena nad 2 000 Kč

Absolutní špička prakticky nemá hranice. Modely za 10 000 korun jsou pro použití mimo profesionální fotbal naprosto zbytečné a plně si vystačíte s cenovkou do 3 000 Kč. S rostoucí cenou se více uplatňuje přírodní kůže a u těch nejnákladnějších výrobků dokonce i exkluzivní kůže klokaní.

V hodnotě nad 5 000 korun naleznete kopačky kotníkové, jejichž přínos pro hru je ovšem diskutabilní. Z toho důvodu doporučujeme poohlédnout se spíše po nízkých klasikách.