Jak vybrat běžeckou obuv
Před nákupem nové běžecké obuvi byste se měli zamyslet nad způsobem vašeho běhání. Je důležité si především uvědomit, kde hodláte běhat. Máme na mysli konkrétní terén, který je takovým odrazovým můstkem při volbě bot na běhání, protože na rozdílný povrch je vhodná jiná obuv. Na tuto informaci pak můžete nabalovat mnohé další.
Je to například došlap chodidla, klenba vaší nohy, ale také určení správné velikosti běžecké obuvi. Vědět byste měli něco o pojmu zvaném drop. Různé modely disponují odlišnými funkcemi, a právě s nimi vás seznámíme v samostatné kapitole. Chybět nebude ani zmínka o tom, jak pečovat o obuv na běhání. Ve finále vám prozradíme také orientační náklady na její pořízení.
Pokud spíše hledáte vhodné obutí pro fotbal a běhání po zeleném trávníku, podívejte se na náš článek Jak vybrat kopačky. A pokud nechcete být s pohybovou aktivitou vázáni na přízeň počasí, mohlo by se vám hodit také naše srovnání běžeckých pásů.
Jak vybrat běžeckou obuv stručně:
- Zvažte, kde budete běhat. Existují rozdíly v tom, zda se budete pohybu věnovat na silnicích a zpevněných trasách, na dráze nebo v terénu. Zatímco v prvním případě je kupříkladu vhodné pořídit lehčí silniční běžecké boty, pro běh po nezpevněných cestách si je nutné vybrat obuv s vyšší bezpečnosti při došlapu.
- Zaměřte se na tlumení. Velmi důležitý parametr. Noha totiž dostává při běhu pořádně zabrat. Boty s vysokým tlumením jsou vhodné pro tvrdé povrchy, případně pro těžší běžce, boty se středním tlumením se hodí na umělé povrchy a osoby s hmotností 70 až 90 kg a boty s nízkým tlumením jsou ideální pro měkké a nerovné povrchy, stejně jako pro běžce do 70 kg.
- Zvolte komfortní obuv. Komfortní boty zajišťují nejen pohodlí, ale také vyšší bezpečnost. Při výběru běžecké obuvi proto hraje roli rovněž technika došlapu chodidla, stejně jako klenba nohy. Zaměřit se navíc můžete také na drop, tedy na rozdíl výšky mezi přední a zadní částí boty, tedy mezi špičkou a patou.
- Nepodceňte velikost boty. To samozřejmě platí u jakékoli obuvi, tedy nejen té běžecké. Pokud však sháníte boty pro běh, pamatujte, že musí být alespoň o půl čísla větší. Jinak by vás mohly při fyzických aktivitách limitovat.
- Nešetřete za každou cenu. Běžecké boty můžete sehnat i do tisícikoruny, nicméně ty jsou vhodné pouze pro nenáročné a začínající běžce a běžkyně, kteří chtějí běhat pouze občas. Naopak pro časté a intenzivní běhání mohou stát boty i výrazně přes 3 000 Kč.
Kde budete běhat
Rozhodnutí, kde v nových botách plánujete běhat, je pro výběr stěžejní, protože pro každý terén je vhodná jiná obuv. Tyto rozdíly jsou opravdu diametrální. Někdy se dokonce může stát, že si budete muset pořídit hned dvoje běžecké boty. Pojďme se tedy seznámit se základním dělení bot na běhání podle jejich určení na jiné typy povrchů.
Silniční běžecké boty
Tento typ obuvi je primárně vhodný na silnice a zpevněné trasy. Mezi ně patří například i upravené polní cesty. U silniční běžecké obuvi můžete počítat s vlastnostmi, jako je lepší tlumení, nízká hmotnost, větší podpora odrazové síly, vynikající podešev s dobrou přilnavostí, maximální pohodlí při běhu a nadstandardní prodyšnost.
Při výběru silniční běžecké obuvi můžete narazit na tři základní kategorie těchto bot. Ty se liší především dle jejich konkrétního použití. Nabídka je v této skupině opravdu široká, proto si zde vyberou začátečníci i profesionální běžci.
- Lehké tréninkové boty. Jsou primárně určeny pro rychlostní běhy a spojeny s minimální hmotností, tlumení je spíše menší. Narazíte také na označení tempové boty.
- Objemové silniční boty. Ideální parametry pro každodenní tréninky. Mají velké tlumící schopnosti, nehraje se příliš na co nejnižší hmotnost. Důležité je pohodlí a zdravý běh. Silné tlumení nárazů by určitě měli využít běžci s nadváhou.
- Závodní silniční obuv. Slouží pouze pro závodní účely. A to proto, že tyto boty mají nejenom nízkou hmotnost, ale také minimální tlumení. Obuv je tedy vhodná k jednorázovým a méně častým běžeckým akcím.
Běžecké boty na dráhu
Specifickým řešením jsou takzvané dráhové běžecké boty. Jak je z názvu patrné, tato obuv je vhodná pro běh pouze na běžeckém ovále. Vyznačuje se velice nízkou hmotností pro co nejsnazší pohyb bez nerovností v terénu. Takové boty jsou určené na sprinty nebo rychlejší běh na kratší vzdálenosti.
Nízká hmotnost je však vykoupena menší stabilní podporou chodidla a nižším tlumením. Dráhové běžecké boty toho navíc nemusí tolik vydržet, jelikož jsou předurčeny ke kratšímu běhu. Po čase je tedy bude potřeba vyměnit za nové. Vlastnosti těchto modelů se mohou prolínat s charakteristikou lehkých silničních bot, dráhové boty jsou spíše takovou pomyslnou tečkou za obuví na upravený terén.
Běžecké boty do terénu
Tento typ obuvi pro běhání se mnohdy nazývá jako trail nebo kros. Celá stavba a konstrukce boty je primárně určena náročnějším terénním podmínkám. To znamená bláto, kořeny, kameny a jiné překážky na nezpevněných cestách. Právě důmyslná stavba terénní běžecké obuvi přispívá k vyšší bezpečnosti při došlapu a zabraňuje třeba bolestivému podvrtnutí kotníku.
K typickým vlastnostem těchto bot patří vyšší hmotnost, silná podrážka, hrubá podešev, vysoce odolný vrchní materiál a na druhou stranu trochu horší odvětrání vlhkosti. To je daň právě za větší odolnost v terénu. Terénní běžecké boty lze stejně jako ty silniční ještě více kategorizovat, i zde je nabídka širší.
- Boty pro lehký terén. Sází na prodyšnost, lehkost a přilnavost.
- Offroad běžecké boty. Ideální do volného terénu. Podrážka je obvykle vybavena hrubším vzorkem.
- Boty pro kombinovaný terén. Jsou takovým pomyslným univerzálem, který vám nabídne dobrou stabilitu běhu a zároveň patřičné odpružení.
Pokud se chystáte do terénu, ale víte, že budete spíš chodit, existuje pro vás lepší varianta. Plno lidí používá běžecké boty i na pěší turistiku. Po delších túrách ale poznáte, že takové boty na to nejsou dělané — jednak se rychleji zničí, bude vás z nich také dříve bolet noha. Proto bychom doporučili pevnější turistické boty. Podobně je tomu u cyklistiky. Na rekreační popojíždění vám postačí i běžné boty na ven, ale pokud to s cyklistikou myslíte vážně, doporučujeme zakoupit speciální cyklistické boty.
Tlumení
Tlumení běžeckých bot souvisí s jejich určením do různých terénů, o kterých jsme pojednali v kapitole výše. Je důležité nejen pro pohodlí, ale také ze zdravotního hlediska běhání. Mají-li boty vyšší tlumení, ulevíte kotníkům i jiným kostem v nohách, a to zejména na tvrdém povrchu.
Nejvyšší tlumení tedy mají silniční běžecké boty. Při výběru tohoto parametru je dobré přihlédnout také ke hmotnosti běžce a s tímto ohledem vhodné tlumení zvolit. Jednotlivé typy jsme spolu s jejich určením do terénu a doporučením pro váhovou kategorii vepsali do tabulky:
Stupeň tlumení |
Vhodný terén |
Hmotnost běžce |
Vysoké tlumení |
Tvrdé povrchy (silnice) |
Nad 90 kg |
Střední tlumení |
Umělé povrchy (tartan) |
70 – 90 kg |
Nízké tlumení |
Měkké, nerovné povrchy (nezpevněné cesty) |
Do 70 kg |
Došlap chodidla
Při běhání byste si měli dopřávat maximální komfort, a to nejen pro vaše pohodlí, ale i zdraví. Možná to většina začínajících běžců ani netuší, ale při běhu hmotnost těla působí na klouby, vazy a svaly dvakrát až třikrát více než při normální chůzi. Proto hrají při volbě běžecké obuvi velkou roli i ty nejmenší detaily.
Jedním z nich je právě technika došlapu chodidla. Každý má trochu jiné vychýlení kotníků a podle něj je vhodné vybírat obuv na běhání. S takovou volbou vám naprosto přesně pomohou ve specializovaných prodejnách s běžeckou obuví. A to tak, že si nahrají na kameru váš běh na pásu a následně jej zanalyzují.
Došlap vašich chodidel však můžete zjistit i sami doma. Stačí se podívat na vaše obnošené boty, kde jsou nejvíce prošlápnuté, zda z vnitřní, vnější strany, nebo rovnoměrně. Z pohledu došlapu potom narazíte na trojí dělení:
- Neutrální došlap. Představte si, že kotníky nemáte nikam vychýlené a při běhu dopadáte víceméně na střed své nohy. V takovém případě pro vás budou vhodnou volbou boty s neutrálním došlapem, tedy bez pronační podpory. Zátěž na ně je rovnoměrně rozložena.
- Pronace. Tímto názvem se označuje došlap, při kterém jsou kotníky mírně vychýlené dovnitř, takže se bota opotřebovává více na její vnější části. Dalo by se říci, že jde o problémy u lidí s nohami do tvaru písmene X. Pak musíte volit běžeckou obuv s podporou pronace, tedy s podporou na vnitřní straně.
- Supinace. Poslední termín je více méně logický. Týká se lidí s vychýlením kotníků do vnější strany, jejich boty bývají více opotřebené z vnitřní strany. Typicky jde o běžce s nohama do tvaru písmene O. Pokud jste to právě vy, vybírejte běžeckou obuv s podporou supinace.
Klenba nohy
Došlapem chodidla, který víceméně můžete odhadnout i v amatérských podmínkách doma, to ještě nekončí. Zaměřit byste se měli také na klenbu svého chodidla. I takové měření vám provedou ve specializovaném obchodě s běžeckou obuví, popřípadě můžete vsadit na jednoduchý domácí trik. Namočte své chodidlo a obtiskněte jej na papír. Sami pak uvidíte, jaký z níže uvedených typů chodidel máte.
Normální chodidlo
Dokonale vykrojená stopa nohy prezentuje normální typ chodidla. To znamená, že při došlapu na zem se budete dotýkat vnější stranou chodidla po celé délce od paty po přední část. Pokud disponujete takovým chodidlem, nemusíte řešit žádnou speciální běžeckou obuv. Můžete si zakoupit boty s průměrnou a stabilní kontrolou.
Ploché chodidlo
Když se vám při výše uvedeném testu obtiskne na papír celé a vyplněné chodilo, znamená to, že máte ploché nohy. Právě pro vás budou vhodné běžecké boty s vyšší stabilitou a snižující míru pronace. Důraz kladený na stabilitu boty zabrání jakémukoliv zranění, ke kterému s takovým typem chodidla budete mít bohužel sklony.
Vysoká klenba
Poslední typ chodidla je opakem ploché nohy. Výsledek vypadá nějak následovně. Mezi přední a zadní částí nohy nemáte v podstatě žádnou (nebo velmi úzkou) spojovací část. To značí jediné. Vaše chodidlo má vysokou klenbu a může mít sklony k pronaci i supinaci. Z toho důvodu se zaměřujte na běžeckou obuv podporující možnost většího pohybu chodidla, tedy flexibilní boty na běhání umožňující lepší kontrolu nad realizovaným pohybem.
Drop
Drop je termín, na který u běžeckých bot narazíte poměrně často. Tento výraz prezentuje rozdíl výšky mezi přední a zadní částí boty, tedy rozdíl mezi špičkou a patou. Vždy je udáván v milimetrech. Obecně platí, že menší drop vám umožňuje přirozenější běh přes špičku, kdežto větší drop vás bude nutit došlapovat na patu. Pokud jste zvyklí na velký drop svých bot, snižujte jeho hodnotu pozvolna, dokud si noha nezvykne na přirozenější a lepší běh přes špičky.
Ten nejnižší drop má hodnotu 0 až 4 milimetry. Za zlatou střední cestu lze označit 5 až 9 milimetrů, kdy už se vám bude dobře došlapovat přes špičku. Ty nejvyšší dropy běžecké obuvi mají kolem 10 až 12 milimetrů.
Velikost boty
O klasickém číslování bot se asi nemá cenu moc zdlouhavě rozepisovat. Každý jistě zná svou běžnou velikost obuvi, která může být prezentována nejenom v evropském číslování označovaném EU. Je to také anglické číslování UK a americké číslování US. Někteří výrobci dokonce uvádí velikost v milimetrech.
Tím se však primárně zabývat nechceme. Rádi bychom vás upozornili spíše na praktické tipy související s výběrem běžecké obuvi. Pokud si ji totiž kupujete poprvé, určitě se vám budou hodit. Vždy mějte na paměti, že běžecké boty musí být o kousek, alespoň o půl čísla větší. Praktická pomůcka zní poměrně jednoduše. Postavte se na nakloněnou rovinu směrem dolů a nejdelší prst v botě se vám nesmí dotýkat špičky boty.
Zároveň si pohlídejte několik dalších věcí:
- Nebojte se vyzkoušet obuv o číslo menší nebo větší, než je vaše standardní.
- Běžecká obuv by vás neměla tlačit nejenom na délku, ale ani na šířku, tedy ze stran.
- Chodidlo se musí cítit pohodlně zespodu.
- Boty je lepší zkoušet spíše v odpoledních hodinách, kdy má člověk trochu nateklou nohu z celodenní aktivity.
- V botách byste měli mít možnost roztáhnout prsty do délky i do šířky.
- Pokud máte každou nohu jinak velikou, volte vždy tu větší velikost.
- Do běžeckých bot si zkoušejte také ponožky, ve kterých budete běhat.
Funkce
Při nákupu běžeckých bot počítejte s tím, že za každou funkci navíc si připlatíte. Proto byste měli mít alespoň základní povědomí o tom, s jakými dostupnými funkčními prvky se můžete setkat. Mezi ty nejtypičtější patří propracované odvětrání, a to nejenom z vrchní i postranní části. Dále připlácíte za boty s průhlednými gelovými prvky a jinými vychytávkami, které se starají o lepší a účinnější tlumení. V neposlední řadě to může být i tvar a vzhled bot.
Za příplatkové lze považovat i membrány bot na běhání. Ty zabraňují pronikání vody do boty a zároveň odvádí pot a vlhkost z boty ven. Tento účinný a efektivní systém nabízí řada výrobců. Hodně populární je například Gore-Tex membrána.
Cena
Na trhu funguje přemíra výrobců běžecké obuvi, takže na své si přijde doopravdy každý. Od dětí přes ženy až po muže, od začátečníků po pokročilé. Pokud to s během myslíte doopravdy vážně, zaměřujte se pouze na osvědčené značky, které jsou zárukou kvality, komfortu a prezentovaných vlastností. Mezi nimi naleznete například INOV-8, Salomon, Shimano, Diadora, La Sportiva, Mizuno, Asics, Saucony, Craft, Bagheera, Cep a další.
Cena do 500 Kč
V této cenové kategorii na vás čekají pouze základní modely dětských běžeckých bot. Obvykle jde o základní produkty, které splňují alespoň to nejpodstatnější minimum z pohledu komfortu na dětské noze. Tyto běžecké boty se vyjímají univerzální podrážkou pro použití na silnici i v lehčím terénu.
Cena od 500 do 1 500 Kč
Zde si na své přijdou nenároční a začínající běžci a běžkyně. Nabízeny jsou modely pro silniční užití a zpevněný terén. Boty se prezentují dobrým tlumením, nízkou hmotností a atraktivním vzhledem. Důraz je kladen spíše na lehkost nežli vyšší odolnost.
Cena od 1 500 do 3 000 Kč
Značkové běžecké boty vhodné nejenom na silnici, ale také do terénu. Právě ty disponují kvalitní podrážkou, vysokou prodyšností a důrazem kladeným na větší namáhání a celkovou odolnost. U těchto bot jsou obvykle používány špičkové výrobní technologie a mohou vám být k ruce na mnoha závodech.
Cena nad 3 000 Kč
Pokud to s běháním myslíte opravdu vážně a budete se mu věnovat často a intenzivně, dopřejte si toho nejlepšího komfortu a vlastností. Za takové běžecké boty můžete utratit i 5 000 Kč a víc. Nabízeny jsou jak speciální modely na silnici, tak do terénu. Od takového produktu očekávejte především nejvyšší míru tlumení, ultralehké provedení a výdrž na dlouhých trasách a při závodech.
Zkouška bot a reklamace
V některých případech není nákup nových běžeckých bot vůbec levnou záležitostí. Nejen v případě, kdy si pořizujete pokročilejší model za několik tisíc, doporučujeme, abyste si obuv fyzicky vyzkoušeli přímo na prodejně. Přesvědčte se, že vám sedí velikost i šířka, protože boty se od sebe liší střihem a konstrukcí.
Pořádný výběr může trvat i několik desítek minut, vhodné je také boty vyzkoušet v plném pohybu, pokud to prostor dovoluje. Jak jsme již zmiňovali, opravdu užitečné je, když si necháte svůj běh zanalyzovat. Zejména začínající běžci by se na tuto možnost měli zaměřit.
Především u dražších bot si pak dobře zjistěte, jaké jsou možnosti reklamace zboží. Některé prodejny vám jsou schopné model rovnou vyměnit za nový, pokud se objeví nějaká neočekávaná vada, jinde ale budete muset na vyřízení čekat delší dobu. Hlavně při nakupování přes internet si ověřte možnosti vrácení zboží.
Nákup běžeckých bot na internetu
Ačkoli si je vhodné běžecké boty důkladně vyzkoušet, nelze opomenout, že je ve své nabídce mají mnohé internetové obchody. Lze si je tudíž pořídit také na dálku. Musíte nicméně dodržet několik důležitých kroků, které zajistí, že vám následně obuv bude perfektně sedět.
- Změřte si důkladně své chodidlo. Stačí, když si stoupnete na čtvrtku (tvrdý papír), chodidlo obkreslíte a vzniklou siluetu změříte metrem či pravítkem.
- Prostudujte si jednotlivé parametry. Před nákupem byste měli znát o dané běžecké obuvi co nejvíce informací. Proto je vhodné nakupovat pouze v e-shopech, které o jednotlivých produktech uvádějí maximum parametrů.
- Zaměřte se na prověřené obchody. Běžecké boty můžete online nakoupit ve stovkách obchodů. Doporučujeme ovšem nakupovat pouze v prověřených e-shopech, které už mají nějakou (prověřenou) historii.
Pokud si obuv na běhání skutečně objednáte v některém z e-shopů a nesednou vám, nic se neděje. Ze zákona totiž máte nárok na 14denní lhůtu na vrácení zboží bez udání důvodů. U větších obchodů navíc může být tato doba i výrazně delší. Nic tedy neriskujete.
Péče o běžecké boty
Pravidelné běhání na silnici, a především v přírodě a v terénu, zanechává na běžeckých botách spoustu špíny a nečistot. Zapomínat byste proto neměli na jejich pravidelnou údržbu, která může prodloužit životnost obuvi. Zde je několik praktických tipů, které vám mohou přijít vhod.
- Jakékoliv povrchové nečistoty se snažte nejprve omývat kartáčkem ve spojení s horkou mýdlovou vodou. Vždy buďte co nejšetrnější.
- Pračka by měla být až poslední variantou, protože při praní může dojít k poškození materiálu a také některých funkcí bot.
- Když už není zbytí, perte běžecké boty maximálně na 30 °C a ideálně v kombinaci s dalším prádlem, ať je alespoň částečně ochráníte. Před praním je vhodné vyndat stélku (vložku uvnitř).
- Boty nechte vyschnout přirozeným způsobem na vzdušném místě. Na topení je raději nedávejte, protože může dojít k jejich deformaci a poškození funkčních částí. Schnutí můžete urychlit vložením papírových novin dovnitř bot.
- Jednou za delší čas po řádném umytí neopomínejte ani aplikování vhodné impregnace, která opět prodlouží životnost obuvi.