Hodnocení | Produkt | Klady | Zápory | Orientační cena | Aktuální cena |
---|---|---|---|---|---|
Top 1 |
|
|
8 300 Kč | Zobrazit nabídky | |
Top 2 |
|
|
2 300 Kč | Zobrazit nabídky | |
Top 3 |
|
|
940 Kč | Zobrazit nabídky |
Jak vybrat lehátko pro miminko
Lehátko pro miminko by mělo umět dítě zabavit, uspat, ale především zajistit také jeho bezpečnost. Z tohoto důvodu byste měli lehátko vybírat s ohledem na věk miminka. Řadu i cenově dostupnějších modelů lze používat již od narození, přičemž používání je vždy omezeno maximální nosností, na kterou je rovněž třeba brát ohled. Obvykle lehátka disponují nosností mezi 9 a 18 kilogramy, zvažte proto, do jaké doby jej chcete používat.
S ohledem na bezpečnost se zaměřte také na integrované bezpečnostní pásy, které mohou být tříbodové, nebo pětibodové. Některá lehátka umějí miminko také pohoupat, přičemž vybrané modely to zvládají automaticky. Narazit můžete také na vychytávky v podobě uklidňujících vibrací nebo třeba konstrukce 2v1 – taková lehátka lze následně přestavět na křesílka či jídelní židličky, dokáží tak být velice variabilní.
Co se týče konstrukce, měla by umožňovat alespoň základní polohování lůžka pro lepší ergonomii při spánku. Pakliže chcete s lehátkem i cestovat, soustřeďte se na jeho rozměry, hmotnost a možnost snadného přenášení či složení. Každé lehátko pro miminko je doplněno také hračkami, které by měly být interaktivní, některé bývají dokonce doplněny o světelné či zvukové efekty. Z praktického hlediska je pak dobré zvolit lehátko se snímatelným potahem.
Jak vybrat lehátko pro miminko stručně:
- Nejdříve si promyslete, jak, kdy, kde a kdy chcete lehátko používat. Podle toho vyberte odpovídající typ. K dostání jsou klasická lehátka bez funkcí, houpací lehátka, vibrační nebo multifunkční.
- Soustřeďte se na bezpečnostní prvky. Lehátko musí v každém případě stabilní, vyrobené z bezpečných materiálů a opatřené protiskluzovým systémem.
- S ohledem na budoucí využití a stabilitu výrobku sledujte rozměry a hmotnost. Těžší a bytelná lehátka jsou sice stabilnější, ale hůře se přenášejí.
- Zaměřte se na stabilitu konstrukce a výrobní materiál. Lehátko pro miminko musí vždy splňovat evropskou normu kvality EN 12790.
- Pamatujte na nosnost lehátka. Modely s vyšší nosností můžete používat déle.
- Zohledněte zpracování sedadla a materiál potahu. Potah musí být na dotek příjemný a hodí se, když je snímatelný. Sedadlo musí být ergonomické a pro čerstvě narozené děti je nezbytností novorozenecká vložka.
- Zvažte, jaké funkce a výbavu využijete. Spolu s tím sledujte také možnosti nastavení a zohledněte zdroj napájení.
- Stanovte si rozpočet a pusťte se do výběru. Nejlevnější lehátka bez funkcí a možností nastavení pořídíte již od 500 Kč.
Jak využít lehátko pro miminko
Lehátko pro miminko není nezbytnou součástí dětské výbavy, ale jako rodič na něj po odzkoušení brzy nedáte dopustit. Obvykle má skladné rozměry a můžete jej snadno přenášet z místa na místo, přitom je však dostatečně stabilní, aby zajistilo dítěti bezpečnost. Dítě může v lehátku sedět, ležet nebo být v polosedě – jde tedy o jakousi náhradu postýlky určenou pro krátkodobý pobyt. Miminko můžete mít díky lehátku neustále u sebe.
Jako rodič dětské lehátko využijete při krmení či jakémkoliv krátkodobém odložení, například když si potřebujete zatelefonovat nebo ohřát jídlo na sporáku. Interaktivní modely doplněné hračkami pak umí dítě také po delší dobu zabavit a houpací lehátka s vibracemi či melodiemi pak slouží také pro uspávání miminka. Zvláštní kategorii pak tvoří lehátka pro miminka do vany, která využijete jako bezpečnou podložku při koupání.
Typy lehátek
Jako první si při výběru ujasněte, jaký typ lehátka vůbec hledáte. Lehátka pro miminka lze rozdělit do několika skupin podle jejich vybavení a funkčních vlastností. Narazíte ale i na hybridní modely propojující například houpačku a interaktivního společníka. Vybavenější lehátka s variabilní konstrukcí pak můžete dokonce přeměnit v jídelní křesílko.
Před nákupem proto zhodnoťte vaše osobní požadavky a rozmyslete si, jak, kdy, kde a kdy chcete lehátko používat. Z jakých typů máte na výběr?
Klasická lehátka
Klasická lehátka pro miminka slouží čistě jen ke krátkodobému odložení dítěte či pro jeho nakrmení. Tyto základní modely mají samozřejmě pohodlné polstrování, kovovou pružnou konstrukci a bezpečnostní pás pro upevnění dítěte. Nebývají polohovatelné a nedisponují vlastní baterií, pokud je takové lehátko vybaveno možností houpání, pak jde zpravidla o přirozený pohyb dítěte.
Na většině modelů se již dnes nachází alespoň základní hrazdička s hračkami. Pravděpodobně ale nebudou doplněné o zvukové či světelné efekty. Praktickými doplňky mohou být stříška proti slunci a madlo pro snadnější přenášení. Klasická lehátka mohou mít různý tvar i hmotnost, která se obvykle pohybuje okolo 3 až 5 kilogramů.
Houpací lehátka
Houpací lehátka se svým zpracováním od předchozího typu liší jen tím, že jsou doplněná o možnost houpání. Jsou buďto upevněna v závěsném systému, nebo jsou zabudována v konstrukci, která stojí pevně na zemi. Podle houpací mechaniky můžeme tato lehátka dále rozdělit do dvou podkategorií.
- Lehátka, která rozhoupete ručně nebo jej rozhoupe pohyb dítěte nemívají vlastní baterii. Skrze to tedy není možné regulovat intenzitu houpání, proto je dobré, když má lehátko alespoň brzdu, pomocí které lze houpání zastavit.
- Lehátka s funkcí automatického houpání naopak mají vlastní baterii a zpravidla disponují i brzdou pro možnost zastavení. U těchto modelů si všímejte houpacích režimů a jejich množství. Vždy je lepší možnost výběru z vícero různých intenzit, aby byl pobyt v lehátku miminku příjemný.
Vibrační lehátka
Vibrační lehátka pro miminka vydávají příjemné vibrace, které mají uklidňující až uspávající účinky. Pro tuto funkci lehátka musí být vybavena vlastní baterií nebo možností připojení do elektrické sítě. Při výběru se zaměřte především na možnost nastavení intenzity vibrací. Každému miminku totiž sedí něco jiného, a proto modely s nízkými či naopak příliš intenzivními vibracemi nemusí být vyhovující.
Multifunkční a interaktivní lehátka
Multifunkční lehátka pro miminka nabízejí množství různých funkcí a také možnost nastavení polohy. Většinou disponují možností automatického houpání i vibrování a leckdy mají velice variabilní konstrukci. Modely s označením 2v1, 3v1 či dokonce 4v1 (v závislosti na konkrétním počtu nastavení) můžete dokonce poskládat na sedadlo, kolébku, houpačku či židli vhodnou na krmení.
Interaktivní lehátka bývají multifunkční, k tomu ale navíc nabízejí zajímavé funkce pro zabavení miminka. Některá lehátka dítě upoutají světelnými efekty, jiná zase zajímavými zvuky. U některých modelů můžete i pouštět písničky nebo nahrávat zvuky – do záznamu můžete například nahrát svůj hlas, který bude miminko uklidňovat.
Lehátka pro miminka do vany
Samostatnou kategorii tvoří lehátka pro miminka do vany, která jsou k dostání v mnoha podobách. Jsou určené jako bezpečnostní podložka do vany pro koupání miminka a téměř vždy nedisponují bezpečnostními pásy. Některá lehátka mohou být molitanová nebo pěnová, ale narazíte i na plastové modely doplněné měkkým polštářkem. Pro koupání novorozence se hodí lehátko s vyvýšenými okraji, které vám umožní mít při koupání volné obě ruce.
Bezpečnostní prvky
U výbavičky pro miminko je vždy potřeba brát ohled na bezpečnost. V případě lehátek jde o různé bezpečnostní prvky, které jsou u kvalitních modelů pocházejících z portfolia renomovaných výrobců samozřejmostí.
- Bezpečnostní popruhy se nachází na každém lehátku pro miminko (vyjma těch do vany), bývají buďto 3bodové, nebo 5bodové. 3bodovým pásem dítě upevníte jen kolem pasu, kdežto 5bodové popruhy vedou přes celé tělíčko a zapínají se za rameny. Dbejte na kvalitní a na dotek příjemný materiál, který je vhodný i k přímému styku s dětskou pokožkou. Abyste předešli otlačeninám, měly by být popruhy doplněné polstrováním.
- Protiskluzové prvky se nachází na spodní straně lehátka. Jsou to buďto protiskluzové nožičky nebo stojan se speciální úpravou. Některá lehátka mají celé gumové či silikonové pásy, na jiných najdete naopak jen jednotlivé body.
Pro bezpečí miminka je důležitá také stabilní konstrukce a bezpečné materiály s certifikací. Na tyto parametry se proto zaměříme v následujících kapitolách.
Rozměry a hmotnost
Rozměry lehátka se odvíjí od samotného zpracování sedadla, ve kterém dítě leží a také od množství doplňků. Velikost může navyšovat například hrazdička s hračkami, stříška nebo madlo pro snadnější přenášení. Nejčastěji mají lehátka délku od 60 až do cca 100 cm, výšku od 60 do 90 cm a šířku v rozmezí 50 a 65 cm.
Aby se vám lehátko pro miminko snadno přenášelo, soustřeďte se i na jeho hmotnost. Pohybuje se od 2 do přibližně 9 kg a má zároveň přímý vliv na stabilitu. Od těžších modelů lze očekávat vyšší stabilitu, a tedy že zůstanou stát na svém místě i v případě hyperaktivního dítěte.
Společně s transportem se dostáváme také k dalším parametrům, a to možnosti složení a k rozměrům poskládaného lehátka. Zatímco některé skladné modely je možné poskládat do kompaktního tvaru, jiná lehátka jsou po složení poměrně robustní nebo je nelze složit vůbec.
Konstrukce
Typ a tvar konstrukce do velké míry ovlivňuje stabilitu lehátka. Některé robustní modely mohou připomínat kosmickou loď, jiná lehátka naopak disponují minimalistickou konstrukcí, která však z hlediska stability nemusí být tou nejbezpečnější volbou. Vždy ale závisí na kvalitě daného modelu.
Konstrukci lehátka může tvořit stojan ve tvaru kruhu, čtverce či obdélníku, který je položen na zemi a sedadlo je upevněno několika body ve spodní části. Další možností je konstrukce ve tvaru písmene A nebo trojnožky, v níž je sedadlo jen zavěšené a nachází se doslova ve vzduchu. Co se týče houpacích lehátek, ta se tvarem konstrukce běžně podobají houpacím křeslům pro dospělé.
Materiál
Všímat byste si měli také materiálu, respektive robustnosti konstrukce. Jak už to tak bývá, kvalita je i v tomto případě propojena s cenou, a tak lze v závislosti na financích pořídit lehátko vyrobené z lehkého kovu, ale i výrazně robustnějšího masivu. Výjimečně narazíte i na dřevěná lehátka. Ať už je výrobní materiál jakýkoliv, lehátko pro miminko musí vždy splňovat evropskou normu kvality EN 12790.
Nosnost
Velmi důležitým parametrem je také nosnost lehátka. Pohybuje se od 9 do 18 kilogramů, přičemž volit byste měli především s ohledem na budoucí využití. Čím je nosnost lehátka vyšší, tím déle budete moci daný model používat. Pro přiblížení – váhy 9 kilogramů dítě dosáhne přibližně ve věku 10 měsíců, kdežto 18 kilogramů váží dítě třeba ve 3 až 4 letech.
Typ a tvar sedadla
Sedadlo tvoří část, ve které dítě sedí nebo leží, mělo by být proto ergonomicky tvarované. Opěradlo musí být dostatečně vysoké, aby dítěti pohodlně podpíralo hlavičku. Výhodou je možnost jeho polohování, díky které lze lehátko také snáze přizpůsobit věku dítěte. Pro novorozence se hodí také odnímatelná opěrka hlavy, která zabraňuje přepadávání hlavičky na levou či pravou stranu, a také novorozenecká vložka pro správné držení těla miminka.
Materiál a design
Materiál sedadla a polstrování musí být bezpečný pro styk s dětskou pokožkou a příjemný na dotek. Na výběr máte tradičně bavlnu a polyester, ale můžete narazit i na kožená či koženková sedadla. V každém případě je dobré zvolit lehátko se snímatelným potahem, které lze následně snadno vyprat na co nejvyšším stupni.
Design je poměrně individuálním parametrem a záleží na preferencích rodičů a pohlaví dítěte. U novorozeňat je dobré volit lehátko laděné do tlumených barev, pro starší děti bude atraktivnější vysloveně křiklavé a pestrobarevné lehátko. Myslete také na to, že modely s potahem ve světlých odstínech mohou být náročnější na údržbu.
Funkce a možnosti nastavení
Při výběru je dobré zohlednit také praktické funkce, které přednostně slouží k zabavení miminka. Vedle toho se zaměřte i na možnosti nastavení, které jsou nezbytné z hlediska správného držení těla dítěte.
- Nastavení velikosti – Úprava velikosti je doménou zejména lehátek s vysokou nosností do 18 kg. Umožňují přeskládat jednotlivé prvky, díky čemuž se lehátko lépe přizpůsobí postavě dítěte. Taková lehátka se nazývají jako rostoucí.
- Madlo pro přenášení – Pro snazší transport oceníte, když je lehátko doplnění popruhy či madlem pro pohodlné uchycení. U některých modelů lze madlo odmontovat, jindy jde o fixní prvek.
- Polohování – Možnost polohování umožňuje lehátko nastavit z horizontální polohy do různých stupňů náklonu. Taková lehátka lze používat od narození miminka.
- Stříška proti slunci – Integrovaná stříška je velmi dobrým pomocníkem v létě, pokud chcete lehátko používat i venku na zahradě. Jestliže jej ale hodláte využívat výhradně v interiéru, pak nejde o nezbytný doplněk.
- Ochranná síťka – Moskytiéra slouží k ochraně před hmyzem, který se u nás v některých ročních obdobích vyskytuje v hojném počtu. Je snímatelná a na většinu modelů ji lze jednoduše připnout. Chcete-li lehátko používat i venku, pak jde o nezbytný doplněk.
- Aretační brzda – Nezbytný doplněk všech houpacích lehátek, ve kterých se může dítě houpat samo. Použitím brzdy houpání zaseknete ve chvíli, kdy není žádoucí, například u krmení. Také při delším pobytu v lehátku by dítě nemělo být neustále v pohybu.
- Automatické houpání – Chcete-li lehátko používat i pro uspávání, pak vsaďte na model s automatickým houpáním. Počítejte ale s vyššími pořizovacími náklady.
- Režimy houpání – Doménou lehátek s automatickým houpáním je možnost nastavení jeho intenzity. Vhodnou volbou je lehátko mající alespoň 2 různé intenzity, 4 a více možností nastavení jsou pak výsadou dražších modelů.
- Vibrace – Vyšší obnos si připravte také na lehátko s vibračním systémem. I v tomto případě se ohlížejte na možnost regulace intenzity vibrací. Jemnější vibrace využijete k uklidnění, některá miminka při nich brzy usnou.
- Časovač – U některých modelů je možné nastavit automatické vypnutí vibrací nebo houpání po určitém čase. Nejčastěji jde o desítky minut, maximálně 1 hodinu.
- Hrazdička s hračkami – Na téměř všech lehátkách se nachází hrazdička s hračkami, ale výjimečně najdete i modely bez hraček. Některá lehátka mají hrazdičku snímatelnou nebo ji lze upevnit do různé polohy. Co se týče hraček, nejčastěji jde o různá pískací či plyšová zvířátka, knížky s obrázky, šustivé kuličky, látková zrcátka či kusadla.
- Zvuky a melodie – Pokud lehátko disponuje hrazdičkou s hračkami, pak je vhodné, když jsou hračky interaktivní a vydávají zvuky nebo světelné efekty. Rovněž sledujte také šířku nastavení hlasitosti či intenzity světla nebo možnost úplného vypnutí.
Napájení
Interaktivní, houpací a vibrační lehátka vyžadují pro správný chod a zapnutí všech funkcí zdroj energie. Nejčastěji jsou lehátka napájena pomocí baterií, ale najdete i modely, které pomocí adaptéru zapojíte přímo do elektrické zásuvky. Jaké mají výhody a nevýhody?
Zdroj energie | Výhody a nevýhody |
Baterie | Lehátka zpravidla fungují na 2 až 4 baterie typu 4D (LR 20), C (LR14) nebo AA (typ LR6). Po vybití baterie jednoduše vyjmete a vyměníte za nové. Musíte ale pamatovat na jejich pravidelnou výměnu. |
Připojení k elektrické síti | Druhou méně početnější skupinu tvoří lehátka vyžadující připojení do sítě. Disponují přívodním kabelem, takže se nestaráte o výměnu baterií. Kabel ale nemusí být dostatečně dlouhý, navíc v domácnosti může překážet. |
Cena
Nákup musíte podrobit výši vašeho rozpočtu. Při výběru lehátka pro miminko však nepodceňte kvalitu a vsaďte na některého z ověřených výrobců. Jedině ten vám poskytne bezpečný výrobek vyrobený z kvalitních materiálů a opatřený certifikací. Mazi ověřené výrobce v tomto segmentu můžeme zařadit značky Caretero, Fisher Price, Zopa, Baby Mix, Chicco, Kinderkraft, New Baby a další.
Cena od 500 Kč až do 1 000 Kč
Ta nejlevnější lehátka lze dnes pořídit již od 500 Kč, kdy se obvykle jedná jen o základní modely bez interaktivních funkcí či širších možností nastavení. Nabízejí jen mechanické houpání váhou dítěte a mají zpravidla jen velmi tenkou kovovou konstrukci. Počítejte tedy s nižší nosností, skrze kterou bude jejich doba používání značně omezená.
Obvykle u nich najdete jen 3bodový bezpečnostní pás a základní hrazdičku s několika málo hračkami. Přílišnou interaktivitu nečekejte, stejně tak počítejte s horší údržbou v podobě pevně přišitého potahu.
Cena od 1 000 Kč do 2 000 Kč
Jestliže vás zaujala spíše multifunkční lehátka pro miminka, pak vsaďte na střední cenovou kategorii, v níž je zároveň výběr nejširší. Tato lehátka nabízejí automatické houpání s možností aretace a jsou doplněná o atraktivní interaktivní prvky v podobě zvukových a světelných efektů. Mají také bytelnější konstrukci často s možností polohování, takže se hodí i pro čerstvé novorozence. Pravděpodobně se dočkáte i snímatelného potahu.
Cena nad 2 000 Kč
S rostoucím množstvím funkcí roste také cena. Nejvyšší cenová kategorie lehátek je proto určena pro náročné zákazníky, kteří si rádi připlatí za automatické funkce, lepší materiály či bytelnější zpracování. V této relaci narazíte dokonce i na lehátka oceněná v prestižních soutěžích za design či bezpečnost.
Horní cenová hranice prakticky není stanovená – ta nejdražší lehátka mohou stát i přes 5 000 Kč a dočkáte se u nich například zajímavé možnosti propojení s MP3 přehrávačem či s aplikací v mobilním telefonu či mnoha možnostmi nastavení vibrací či houpání.