Recenze 10 nejlepších megafonů 2023 | Test & Jak vybrat | Arecenze.cz
Menu

Recenze a test 10 nejlepších megafonů 2023

Aktualizováno:

Vydáváte se na dětský tábor či poznávací zájezd jako vedoucí? Máte-li nějaké zkušenosti, jistě dobře víte, jak náročné je křičet tak, aby vás slyšel i více než stohlavý dav. Ti stojící vzadu z výkladu nic nemají a vy po několika perných dnech prakticky nemluvíte. Jenže co s tím, pokud nechcete, aby se věci řídily tak nějak na náhodu?

Řešení je jednoduché, pořiďte si megafon! S jeho pomocí vám bude stačit tlumený šepot a stejně vás uslyší i ty nejnezbednější děti. Nehledě na to, že budete působit velmi autoritativně a nikdo si nedovolí vašich výzev neuposlechnout. Jen si vzpomeňte, jaké pocity ve vás vyvolává hlášení bezpečnostních složek.

Jestliže jste podobný nástroj nikdy nekupovali, možná vůbec nevíte, po čem se vlastně koukat. Když se k tomu navíc přidá poměrně široká nabídka a různorodost vlastností, dilema je na světě. S tímto problémem vám naštěstí pomůže náš následující článek. Shrnujeme v něm nejdůležitější kritéria pro správný výběr, přičemž nezapomínáme ani na klasický přehled cen.


Nejlepší megafony dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Produkt Hodnocení Orientační cena Aktuální cena
Top 1 Zatím nehodnoceno 390 Kč Zobrazit nabídky
Top 2 90 %
Počet recenzí: 2
800 Kč Zobrazit nabídky
Top 3 100 %
Počet recenzí: 1
1 100 Kč Zobrazit nabídky
Top 4 100 %
Počet recenzí: 2
1 600 Kč Zobrazit nabídky
Top 5 90 %
Počet recenzí: 1
420 Kč Zobrazit nabídky
Top 6 53 %
Počet recenzí: 3
1 200 Kč Zobrazit nabídky
Top 7 Zatím nehodnoceno 3 100 Kč Zobrazit nabídky
Top 8 97 %
Počet recenzí: 3
4 300 Kč Zobrazit nabídky
Top 9 100 %
Počet recenzí: 2
470 Kč Zobrazit nabídky
Top 10 Zatím nehodnoceno 700 Kč Zobrazit nabídky

Zobrazit další produkty


Jak vybrat megafon

Zajímalo vás někdy, na jakém principu vlastně megafony fungují? Pokud ano, začtěte se s chutí do úvodní kapitoly, v níž se technickým záležitostem věnujeme. Jestliže vás zajímají výhradně kritéria pro nákup, klidně přeskočte dále.

Mezi nejvýznamnější parametry řadíme výkon udávající, s jak velkou hlasitostí můžete počítat. Určitě nepodceňujte ani způsob nabíjení, abyste nezůstali někde uprostřed divočiny jen se svým hlasem. Z podobných důvodů se snažte zvolit dostatečně odolný materiál, jež vydrží i vrtochy přírody a nešikovnost.

S výkonem úzce souvisí i dosah, ačkoliv se rozhodně nejedná o dva navzájem se podmiňující parametry. Neméně důležitou roli sehrávají i tvarové provedení a design. Neopomeňte jim věnovat adekvátní prostor, abyste ve skupině nepůsobili podivně.

Stranou neponechávejte ani hmotnost a rozměry. Nebo snad toužíte s sebou na dlouhou túru tahat několikakilogramové závaží, které se navíc ani nevejde do batohu? Během výběru určitě zohledněte i různé doplňkové funkce dále zvyšující využitelnost zařízení.

Článek jako vždy uzavírá přehled cen. Dostupné modely jsme pořádně zhodnotili a na základě analýzy rozřadili do tří základních skupin. V nich naleznete produkty podobných kvalit a vlastností, takže budete vědět, jak velký finanční obnos si nachystat.

Jak to vlastně funguje?

Přemýšleli jste někdy, na jakých principech vlastně megafony pracují? Jak je možné, že některé nejsou ani vybaveny pořádnou elektronikou a stejně zvuk několikanásobně zesílí? Tajemství spočívá ve tvaru. Již odnepaměti lidé experimentovali s využitím paraboly pro šíření silného zvuku. Zkuste si sami stočit noviny do ruličky a nahlas promluvit. Zjistíte, že zvuk se v prostoru neztrácí, ale naopak se průchodem přes zúžení zesiluje.

Jak již je zvykem, moderní doba přidala nějaký ten zesilovač, mikrofon a praktický pomocník je na světě. Oproti stočeným novinám má přeci jen jednu významnou výhodu – zvuk zesiluje několikanásobně.

Výkon

Jak jsme již naznačili v předcházejícím řádku, megafony využívají zesilovačů. A vy jistě víte, že pokud něco funguje na elektrickou energii, patří mezi jeho hlavní charakteristiky výkon. Nejinak je tomu i u megafonů pohybujících se v rozmezí od 5 do 50 W. Se stoupající silou roste hlasitost, jež ovšem ne vždy koresponduje s kvalitou poslechu. Dávejte si proto na velmi laciné výrobky lákající na obrovskou hlasitost. S největší pravděpodobností vám nebude vůbec rozumět, ač vás uslyší několik stovek metrů daleko.

Pozor dávejte na energetickou náročnost, která stoupá úměrně s rostoucím výkonem. Snažte se proto vybírat vyváženě s ohledem na oba parametry. K čemu vám totiž bude výkonný megafon, když mu již druhý den dojde šťáva a vy ji nebudete mít kde doplnit?

Napájení

Bez adekvátní zásoby elektrické energie by to zkrátka nešlo. Tvarové uspořádání sice pár decibelů přidá, je to ovšem zesilovač, který se stará o pořádný zvuk. V současné době rozlišujeme dvě základní varianty napájení:

  • AA baterie – nižší pořizovací cena megafonu, kratší životnost, vyšší náklady za baterie
  • dobíjecí adaptéry – vysoká cena, možnost opakovaného používání.

Jestliže plánujete megafon používat opravdu intenzivně, sáhněte raději po dobíjecích adapterech. Spotřeba klasických tužkových baterií je u zařízení nad 20 W výrazná a dlouhodobě se v žádném případě nevyplatí. Nejpokročilejší modely podporují kombinaci obou způsobů – standardně využívají AA baterie, ale jsou také vybaveny adapterem pro přímé zapojení do automobilové zásuvky.

Materiál

Vydáváte se na pobyt do míst, která nelze zrovna označit za poklidná? Pečlivě si ověřte kvalitu materiálu zvoleného modelu. Všechny dostupné materiály jsou vyrobeny z plastu, výrazně se liší jeho tvrdost a odolnost proti pádům a nárazům. Vyhněte se přístrojům, které se prohýbají i při slabém tlaku. Je u nich vysoká pravděpodobnost, že toho moc nevydrží ani v praxi.

Stavte se do profesionální prodejny, ve které vám poradí školený personál. Mnozí prodejci dokonce dovolují podrobit zvolené kusy „zatěžkávací zkoušce“. Pouhá ochota k něčemu takovému přistoupit stačí jako důkaz, že obchodník nabízeným megafonům věří. Vy se tak nemusíte obávat o jejich úroveň.

Dosah

Potřebujete, aby byl váš hlas slyšet stovky metrů daleko? Vyhledejte ve specifikacích svého favorita parametr označovaný jako dosah. Valná většina poctivých výrobců jej udává, ačkoliv byste jej měli brát s určitou rezervou. Jedná se totiž o nejlepší výsledek dosažený za ideálních povětrnostních podmínek.

Dosah je úzce svázán s výkonem, ačkoliv z něj přímo nevychází. Podstatnou roli sehrává i kvalita tvarového provedení megafonu. I z toho důvodu nevyvozujte z počtu wattů, že váš hlas bude slyšet daleko. Raději vycházejte z tvrdých dat uváděných samotnými tvůrci nebo různými dalšími informačními kanály.

Tvar a design

Možná se teď divíte, jak se můžeme věnovat tvaru, když jsme hned v úvodu zmínili, že je u všech megafonů stejný? To je sice pravda, každý výrobce jej však dosahuje trochu jinými způsoby a neopomíná přitom myslet ani na zajímavé designové kreace. Taktéž je rozdíl ve velikosti a šířce. Obecně platí, že užší megafony se pyšní vyšším výkonem a dosahem při menší spotřebě elektrické energie.

Pokud jde o design, volit můžete ze široké škály barevných provedení a vzorů. Záleží jen na vás, vašich nárocích a vkusu. Před nákupem si megafon pořádně potěžkejte v rukou, rozhodně by se neměl překlápět na stranu. Pozornost věnujte i tvaru a charakteru madla, v ideálním případě zcela odlehčeného. Během náročnějších cest oceníte i praktické poutko nebo klipsu pro přichycení k batohu nebo části oděvu.

Váha a rozměry

Zakoupili jste pořádný tlampač o vysokém výkonu, ale pronese se vám již po několika kilometrech? Patrně jste se během nákupu unáhlili a nezohlednili, co vlastně plánujete dělat. Valná většina dostupných přístrojů se pohybuje pod hranicí 5 kilogramů, což je praktické. Hmotnost by ale vždy měla být vyvážena adekvátními vlastnostmi, neboť na dlouhých túrách se počítá každý gram navíc.

Nezapomínejte před samotným srovnáváním vložit baterie! Ač se to může zdát jako drobnost, i akumulátory něco málo váží. Pozor dávejte i na rozměry, které by měly umožňovat pohodlné umístění na batoh.

Doplňkové funkce

Hlavní úkol megafonů spočívá v adekvátním zesílení a přenosu zvuku. Výrobci se ale snaží své výtvory neustále obohacovat o dodatečné funkce a příslušenství. Nabídka není příliš široká, tyto tři funkce však rozhodně stojí za zmínku:

  • mikrofon – pro snadnější práci mluvčího, možnost udržování očního kontaktu s posluchači, snadné zaměření megafonu, kde je potřeba
  • sirény – hlasitý tón pro komunikaci bez použití slov, použití různých zvuků pro smluvené signály
  • nastavení hlasitosti – plynulá regulace intenzity zvuku.

Cena

Hned na úvod vás můžeme uklidnit – nákup nového megafonu váš rodinný rozpočet zatíží jen minimálně. I přes poměrně nízkou cenu všech dostupných zařízení jsme identifikovali tři základní skupiny, v nichž se budete během nákupu pohybovat. Liší se od sebe kvalitou materiálu a hodnotou těch nejdůležitějších parametrů.

Cena do 500 Kč

Ujímáte se role táborového vedoucího a rádi byste své svěřence každé ráno svolávali rychle a účinně? Poohlédněte se v nejlevnější skupině megafonů do 500 korun. Díky výkonu okolo 30 W budete dostatečně hlasití a dosah některých zařízení činí dokonce 700 metrů. Takto rozlehlé tábory patrně v našich končinách nikde nenaleznete.

Počítejte však s poměrně krátkou výdrží. Dávejte si proto pozor, aby vám přístroj neupadl na zem. Kvůli absenci mikrofonu zapomeňte na oční kontakt s publikem, k němuž stejně patrně dojde až po svolání všech.

Cena od 500 Kč do 1 000 Kč

Střední třída čítá pomocníky určené i na náročnější akce jako jsou vodácké kurzy nebo teambuildingové akce. Výkon mnohdy přesahuje hodnotu 80 wattů, takže výsledkem je opravdu vysoká hlasitost. I proto se vyplatí vybírat modely s možností její plynulé regulace. Dosah nad 1 000 metrů zajistí, že vás uslyší i jedinci trávící rádi mnoho času stranou od hlavního dění.

Mikrofon a siréna patří mezi standardní výbavu těchto zařízení. Můžete tak udržovat s ostatními oční kontakt, případně dát mimoslovním signálem vědět, že se něco chystá. Použitý materiál je již poměrně robustní a vydrží i méně šetrné zacházení.

Cena nad 1 000 Kč

Pomalu vstupujeme do nejvyšší cenové kategorie, v níž naleznete modely speciálně navržené pro masivní sportovní či společenské akce. Megafony bývají rovněž vybaveny sadou pro připevnění k vozidlu. Výkon mnohdy přesahuje 80 W a díky konstrukční dokonalosti můžete počítat s dosahem nad 1,5 km. Jedná se tak o naprosto dokonalé společníky pro všechny náročné spíkry.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.7 z 13 hlasů