Test 10 nejlepších menstruačních kalíšků 2021 | Recenze & Jak vybrat |
Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších menstruačních kalíšků

Aktualizováno:
Říjen 2021

Menstruační kalíšek, v poslední době stále skloňovanější pojem. Už jste o něm slyšela? A už ho máte doma nebo o něm alespoň přemýšlíte? Jak už název napovídá, menstruační kalíšek je dámská hygienická pomůcka, která je určena na opakované používání během menstruace.

Kalíšek se zavádí do pochvy, kde se v něm sbírá menstruační krev. Je potřeba ho měnit jednou za 4 až 12 hodin, je vyroben ze silikonu nebo TPE, tyto materiály se již roky využívají ve zdravotnictví a jejich životnost se pohybuje okolo pěti až deseti let.

Kalíšků je na trhu celá řada a je opravdu důležité vybrat takový, který vám bude sedět a při zavedení ho nebudete cítit s každým pohybem. V opačném případě bude totiž protékat. Pokud vyberete správný model, bude naprosto spolehlivý a v průběhu menstruace nepocítíte, že ho máte zavedený. Pokud si nejste jistí, jak při výběru postupovat, začtěte se do následujících řádků v našem článku, který vám s nákupem pomůže.


Nejlepší menstruační kalíšky dle hodnocení a recenzí uživatelů


Jak vybrat menstruační kalíšek

Šetrný a ekologický. Menstruační kalíšek je stále více oblíbený u dívek a žen po celém světě. Jde o hygienickou pomůcku určenou k opakovanému používání. Pokud ho začnete využívat, nebudete již muset nakupovat každý měsíc vložky a tampony. Budete tak šetřit nejen přírodu, ale zároveň i svou peněženku.

Je vhodný pro všechny ženy kromě matek v šestinedělí. Na trhu jsou speciální malé kalíšky určené i pro panny, takže ho mohou využívat i mladé dívky. Pokud si vyberete správný, vydrží vám spoustu let. Nejzáludnější otázkou je jeho velikost, protože pokud nebude kalíšek sedět, začne protékat.

Tento článek se zaměřuje na doporučený výběr velikostí i materiálů a zároveň vysvětlí, jak kalíšek správně zavádět i vyjmout, co dělat v případě že protéká a jak ho čistit. Na závěr se dozvíte také pořizovací cenu těchto výrobků.

Velikost

Vybrat velikost bývá ten nejzásadnější problém celého nákupu, a proto je důležité ji nepodcenit. Každý výrobce má jiné velikosti, nedá se tedy držet univerzálního vzorce. Obvykle platí, že:

  • Ženy, které ještě nerodily potřebují menší kalíšek než ženy po porodu.
  • Drobnější ženy potřebují menší kalíšek než silnější ženy.
  • Ženy, které mají častý sexuální styk potřebují větší kalíšek.
  • Naopak ženy, které mají častý sexuální styk, u kterého jsou aktivní, tedy stahují v průběhu aktu svaly pánevního dna, potřebují menší kalíšek.
  • Ženy, které mají sedavé zaměstnání potřebují větší kalíšek.
  • Ženy, které se věnují pravidelně sportu, především třeba józe nebo jízdě na koni, potřebují menší kalíšek.
  • Ženy, které mají níže položený čípek potřebují nižší kalíšek.
  • Starší ženy potřebují vetší kalíšek než mladší ženy.
  • Ženy se silnější menstruací potřebují větší kalíšek než ženy se slabší menstruací.

Toto jsou obecná pravidla, kterými se můžete řídit. Přesto pokud zakoupíte kalíšek podle popisu, nemusí vám vždy sedět. Pokud chcete tedy vědět, jestli je vaše pochva spíše širší nebo užší, zeptejte se svého gynekologa, který bude znát odpověď. Podle toho pak budete vědět s jistotou, jestli vybírat kalíšek s menším nebo větším obvodem.

Každý výrobce má trochu jiné rozměry. Velikost, kterou označí jedna firma jako M může u jiného výrobce odpovídat velikosti L nebo třeba S. Proto je dobré koukat také na velikost a obvod vybraného kalíšku.

Na trhu je spousty velikostí a jistě si vybere každá žena ten svůj. Pokud se vám to nepovede napoprvé, můžete zkusit koupit druhý u kterého již budete vědět lépe, jestli hledat spíše větší nebo menší. Pokud se rozhodujete mezi dvěma, volte ten větší. Pokud bude příliš velký, můžete si ho uschovat na později a koupit ještě jeden menší.

Materiál

Menstruační kalíšky se obvykle vyrábějí ze dvou materiálů, lékařského silikonu nebo TPE. V obou případech jde o certifikované materiály, které jsou naprosto bezpečné. Na oba materiály se vyskytuje alergie jen velmi zřídka a jsou roky používané ve zdravotnictví. Z těchto materiálů jsou vyráběné například dudlíky nebo savičky v kojeneckých lahvích.

Lékařský silikon

Tento materiál je ve zdravotnictví a potravinářském průmyslu používán již roky, takže je zcela ověřený. Alergické reakce se na lékařský silikon téměř nevyskytují. Je z něho vyrobena většina menstruačních kalíšků a je vhodný pro každý typ žen. Jeho nevýhodou je, že je o něco dražší než TPE.

TPE

Kalíšky se vyrábí i z TPE neboli z termoplastického elastomeru. Jeho hlavní výhodou je nižší pořizovací cena. Jde o novější materiál, který byl vyrobený speciálně ro citlivou pokožku a jeho povrh je sametový. Vyrábí se z něj také různé lékařské pomůcky, především pro pediatrická oddělení.

Stopka

Zejména pro ženy, které s používáním kalíšku začínají je vhodné vybrat takový, který má dostatečně dlouhou stopku, která se po čase dá zkrátit nebo zcela ustřihnout. Někteří výrobci prodávají nejen klasické stopky, ale také kalíšky s kuličkou či očkem. Pro zkušenější uživatelky tu pak jsou i kalíšky bez zakončení.

V tomto případě platí, že čím delší stopka, tím lepší. Pokaždé se totiž dá ustřihnout podle vašich potřeb.

Barvy

Menstruační kalíšky se prodávají v různém barevném provedení. Na trhu tak najdete širokou škálu barev od průhledné až po duhovou. Design samozřejmě nemá na funkčnost žádný vliv, ale proč nemít možnost sáhnout po vámi oblíbené barvě

Pokud se o kalíšek budete správně starat, neměl by změnit barvu, proto nemusíte brát na zbarvení od krve při volbě barvy ohledy.

Do kalíšků je přidávané kvalitní barvivo, které je naprosto nezávadné. To však platí pouze pro ověřené kalíšky. Pokud najdete příliš levné, není zaručeno, že do materiálu nepřidávají barvivo, které by vám mohlo škodit. Obecně není dobré na kalíšku šetřit a vyplatí se koupit kvalitní a dražší kalíšek, neplatí to jen pro barevné produkty.

Kdy je vhodné kalíšek používat

Menstruační kalíšek používat jak v klidovém režimu, tak i při sportu. Je vhodný pro všechny druhy pohybu včetně plavání a extrémních sportů.

Nemusíte se obávat ho používat ani na noc. Tato hygienická pomůcka vás spolehlivě ochrání po celou dobu spánku. Je vhodný také na cesty, protože nemusíte myslet na to, kolik bude potřeba zabalit vložek a tampónů. Jednoduše přibalíte kalíšek a máte po starostech. V případě, že budete na místě, kde jsou horší hygienické podmínky, doporučujeme přibalit také antibakteriální gel, ten seženete v každé drogerii, a použít ho vždy před a po manipulaci s kalíškem.

Jak zavést menstruační kalíšek

Zavádění menstruačního kalíšku vyžaduje jistý cvik. Mnoho ženám se to nepovede hned napoprvé a ze začátku kalíšek protéká. V takovémto případě nepodléhejte panice, brzy si techniku osvojíte a používání menstruačního kalíšku se stane komfortní záležitostí.

Pokud chcete kalíšek poprvé vyzkoušet před menstruací, před zaváděním si jej navlhčete lubrikačním gelem. Bude vám lépe klouzat a zavádění bude snadnější. Při menstruaci použití lubrikačního gelu není potřeba.

Zavádění

Zavádění kalíšku je nejjednodušší v podřepu nebo pokud se jednou nohou opřete například o toaletu. Kalíšek přeložte a uchopte jej mezi palec a ukazováček. Takto složený menstruační kalíšek zasuňte do pochvy a až bude celý uvnitř, můžete ho pustit. Buďto se sám rozvine, nebo s tím můžete lehce potočit a rozvinutí tak sami dopomoct. V tuto chvíli by měl v pochvě vzniknout podtlak, díky kterému bude fungovat, jak má. Ověřit to můžete tak, že pokud zatáhnete za jeho stopku, kalíšek bude držet na svém místě a nepůjde vytáhnout. Pokud se vám nedaří kalíšek vložit tak, aby se plně rozvinul, zkuste ho po zavedení obkroužit prstem, aby lépe přilnul k poševní stěně.

Vyjmutí

Kalíšek je potřeba vyprázdnit jednou za 4 až 12 hodin podle síly menstruace. Ze začátku se můžete orientovat přibližně podle toho, jak často jste vyměňovala tampon nebo vložku, později pravděpodobně zjistíte, že jej stačí vyměňovat méně často.

Pokud chcete kalíšek vyjmout, zasuňte dva prsty do pochvy a nahmatejte dno kelímku. Pokud na něj nedosáhnete, zkuste povytlačit svaly pánevního dna, popřípadě si můžete pomoct stopkou. Dno kalíšku jemně zmáčkněte, tím dojde k uvolnění podtlaku a vyjměte.

Kalíšek stačí opláchnout vodou, vylít z něho krev a můžete ho znovu zavést. Sterilizace před jednotlivým zavedení není nutné.

Jak vyčistit menstruační kalíšek

Pokud se o kalíšek budete správně starat a pravidelně ho čistit, zajistíme mu tím delší životnost. Protože si kalíšek strkáte do svého těla, je potřeba aby byl sterilní a nezpůsobil tak nějaký zánět. Není potřeba jej vyvařovat po každém použití. Stačí, pokud ho budete každý den omývat vodou a vždy na konci menstruace jej vyvaříte.

K oplachování kalíšku nepoužívejte mýdla ani sprchové gely. Je potřeba používat pouze vodu. popřípadě mýdla, která jsou k omývání vhodná. To jsou taková, která neobsahují žádné barviva a parfemaci, jsou bez olejů a mají mírné až kyselé pH, a to mezi 3,5 – 5,5.

Po skončení menstruace můžete kalíšek buď otřít vlhčenými ubrousky, které jsou pro to speciálně určené nebo použít na oplach čistý alkohol. Po každé je potřeba kalíšek vyvařit. Pokud s kelímkem pořídíte i krabičku, můžete ji napustit vadou, kalíšek ponořit a na pár minut jej dát do mikrovlnné trouby. Je to rychlejší způsob než klasické vyváření v hrnci na plotně.

Protékající kalíšek

Koupila jste si menstruační kalíšek, který protéká? Pokud se to stává občas a v menším množství, nejde o zásadní problém a jako vhodné řešení se nabízí intimní vložka. Pokud ta nestačí, důvodů k protékání může být hned několik.

Jako první důvod se nabízí špatná velikost kalíšku. Pokud je příliš malý, nebude v pochvě sedět a je tedy logické, že bude protýkat. Také příliš velký kalíšek je problém. Nebude možné, aby se pořádně rozvinul a kvůli domu začne protékat. V těchto dvou případech je jediným řešením nákup nového kalíšku v odpovídající velikosti.

Dalším problémem může být špatné zavedení. Při prvních několika použitích může být zavádění náročné a chce to cvik. Proto je potřeba tomu dát nějaký čas a až se naučíte kalíšek správně zavádět, problém s protékáním přestane.

Cena

Menstruační kalíšek se může zpočátku zdát jako velká investice, která může od koupě odradit. Stačí si ale spočítat, kolik vložek nebo tamponu za jeden měsíc spotřebujete. Když si tuto část vynásobíte dvanácti dojdete k závěru, že již po roce používání kalíšku se vám peníze vrátí. Životnost kalíšku je 5 až 10 let. Proto tedy není dobré při jeho nákupu šetřit a raději zvolit takový, který vám bude plně vyhovovat. Nejlevnější kalíšky bývají často vyráběné v Číně a jejich kvalita je velice nízká. Takovýmto produktům se raději vyhněte. Na trhu najdete kalíšky nejrůznějších značek a druhů a od toho se odvíjí i cena. Než si nějakou značku vyberete, doporučujeme si na internetu její kvalitu pro jistotu ověřit, kupujte pouze ty z certifikovaných materiálů. Mezi chválené výrobce patří například Me Luna, LadyCup, Yuuki, Lunette, Mooncup a mnoho dalších.

Cena do 250 Kč

Na internetu seženete menstruační kalíšky již d 50 korun. Těm se ale raději vyhněte, protože nemusí jít o produkty vyrobené z certifikovaných materiálů a mohly by tedy způsobit zdravotní komplikace. Obecně doporučujeme zboží z této cenové kategorie nekupovat a spíše si připlatit za kvalitnější produkty.

Cena od 250 Kč do 700 Kč

V této cenové kategorii seženete prakticky všechny běžně dostupné menstruační kalíšky. Bývají vyrobené z kvalitních a certifikovaných materiálů, nemusíte se tedy obávat o jejich kvalitu jako v předchozí cenové kategorii. Pokud si chcete pořídit menstruační kalíšek, volte produkt z této cenové kategorie.

Cena nad 700 Kč

Na trhu najdete i produktu, které jsou dražší než 700 korun. Obvykle jde o zajímavě designové kalíšky, což v praxi může přinášet spíše negativa než pozitivní stránky. Menstruační kalíšky z této cenové kategorie jsou zbytečně drahé, a tak doporučujeme pořídit produkt z předchozí kategorie.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.2 z 187 hlasů