Menu

Recenze a test Lauben Grinder 200ST

Doporučujeme Při nákupu v kategorii elektrických mlýnků s tříštivým ostřím

Datum doporučení: Září 2021

86,9 % Celkové hodnocení
  • Celokovové tělo
  • Při delší době mletí seká poměrně rovnoměrně
  • Relativně nízká cena
  • Kávu seká, protože má nůž a ne mlecí kameny
  • Je nutné odvažovat kávu před pomletím
  • Hrubost mletí ovlivnitelná jen délkou mletí
700 Kč Orientační cena

Základní parametry

Elektrický mlýnek na kávu Lauben Grinder 200ST má kompaktní celonerezové tělo a průhledné víčko z plastu. Po jeho odklopení můžete nahlédnout do nádobky na kávu. Tato nádobka je zároveň zásobníkem na zrna i zásobníkem na mletou kávu. Při spuštění mlýnku bude nasekána všechna káva uvnitř, takže pokud připravujete kávu z přesného množství, budete je muset odvážit ještě před nasypáním kávy do mlýnku. Zásobník pojme maximálně 50 g kávy, což vystačí na 7 porcí espressa nebo 4-5 porcí filtrované kávy, to už záleží na vašich preferencích. Tato velikost je (v září 2021) mezi mlýnky s tříštivým ostřím častá, i když se najdou i větší.

Mlecí mechanismus

Srdce mlýnku zosobňuje tříštivý nůž z nerezové oceli. Ta je u mlýnků tohoto typu pro svou odolnost nejobvyklejší. Mlýnky s tříštivým ostřím typicky mívají problémy s nerovnoměrně posekanou kávou. Řada nenáročných uživatelů si jich však cení pro jejich nižší cenu, jednodušší údržbu a univerzálnost použití – dokážou totiž mimo jiné nasekat bylinky nebo ořechy.

U těchto mlýnků zpravidla není možné nastavit hrubost mletí. Zkrátka držíte mlýnek spuštěný do doby, než budete s kávou uvnitř spokojení. Zejména hrubší mletí tak může být velmi nerovnoměrné, na to se však podrobněji podíváme v další kapitole. Výrobce mlýnek nedoporučuje nechat spuštěný déle než minutu v kuse a po každé takové minutě doporučuje nechat jej několik minut odpočinout.

Parametr Tento produkt
Výrobce

Lauben

Typ

Elektrický

Technologie mletí

Tříštivé ostří

Materiál mlecích kamenů/nožů

Ocel

Možnost nastavení hrubosti mletí

Hrubost je závislá na délce mletí

Velikost zásobníku na zrna (g)

50

Velikost zásobníku na mletou kávu (g)

50

Materiál těla

Nerez

Materiál nádoby na umletou kávu

Nerez

Test používání a kvality mletí

Mlýnek k nám dorazil v malé krabičce odpovídající jeho rozměrům. V ní se nachází tělo mlýnku z jednoho kusu kovu, víčko a kabel, žádné další příslušenství výrobce neposkytuje. Kabel je odnímatelný, což můžete využít při skladování. Pokud však požadujete například čisticí kartáček, bude třeba jej dokoupit zvlášť. Vybalení a složení nám zabralo jen několik málo okamžiků. Používání mlýnku je také velmi jednoduché, po stisknutí víčka dojde k přitlačení na dva senzory po stranách zásobníku, které mlýnek spustí.

Nastavení hrubosti

Abychom mohli schopnosti mlýnku zhodnotit co nejspravedlivěji, pořídili jsme vzorky správně namleté kávy přímo v pražírně. Jemněji mletý slouží pro přípravu v pákovém kávovaru, hruběji namletý pro french press. Tutéž kávu jsme pořídili také jako zrnkovou pro náš test, aby měl mlýnek Lauben k dispozici stejný materiál.

Hrubost mletí tohoto mlýnku se bohužel ovlivňuje pouze délkou mletí. Nechali jsme tedy mlýnek běžet 15, 30, 45 a 60 sekund. Výsledky si můžete prohlédnout na fotografiích.

Výsledky testu mletí

Při testu nás mlýnek příjemně překvapil jednoduchostí používání i kvalitou mletí. Po 15 sekundách mletí jsme v jeho útrobách nalezli směs podobné hrubosti jako referenční vzorek namletý pro french press, možná jen o malinko hrubší. Při této délce mletí se však v kávě nejvíc projevily nedostatky tříštivého nože oproti mlecím kamenům, v kávě jsme pozorovali větší množství nerovnoměrností.

Ty se s prodlužováním mlecího času objevovaly méně a méně. Pro 30 s mletí je káva o něco málo hrubší než referenční vzorek pro espresso. Takto namletá zrna je tedy možné použít při přípravě filtrované kávy, zvlášť pokud patříte mezi nenáročnější uživatele, kterým nevadí drobné nerovnoměrnosti.

Po 45 s káva z mlýnku Lauben dosáhla ještě větší jemnosti než profesionálně mletá káva na espresso, po 60 s už byla téměř na prach, dokonce jemnější než z kávomlýnku s kameny Catler CG 8011, který jsme také testovali. Nerovnoměrnosti už netrénované oko nerozezná a je možné, že pokud máte kávovar s přetlakovými miskami, s kávou z tohoto mlýnku si poradí.

Údržba

Jak už jsme zmínili, tříštivý nůž se obecně čistí lépe než mlecí kameny, mezi kterými mohou dlouho vydržet zapadané částečky kávy. Tento kousek není výjimkou, následné čištění je hotové velmi rychle. Ještě lepší by bylo, kdyby z útrob bylo možné vyjmout tříštivý nůž a omýt jej samostatně, to však bohužel nejde.

Další funkce a rozměry

Co se týče dalších vymožeností, mlýnek jich příliš neposkytne. Velikost porce je nutné ovlivnit pečlivým odvážením, dražší mlýnky s kameny mnohdy nabídnou možnost nastavit automatické množství zrn, které namelou. Z podstaty mlýnku také není možné, aby namlel kávu přímo do páky nebo filtru. Mlýnek se spouští zatlačením na dva malé senzory po stranách zásobníku, neumí však ohlídat, zda je spustilo víčko nebo třeba zvědavé ruce dětí. Při pořízení mlýnku do rodiny s malými ratolestmi bude tedy třeba dbát zvýšené opatrnosti.

Příkon mlýnků s tříštivým ostřím se od sebe nijak zvlášť neliší, pokud však máte možnost volby, sáhněte radši po mlýnku s příkonem vyšším. Lauben Grinder 200ST pohání 200 W, což byla v době psaní této recenze (září 2021) nadprůměrná hodnota. Nejvyšší hlučnost, které mlýnek dosáhl během našeho testu, sice přesáhla 90 dB, po několika vteřinách se však mlýnek ztišil na hodnoty mezi 75-80 dB. Vzhledem k tomu, že jej budete mít spuštěný vždy jen na chvíli, to nepovažujeme za velký problém.

Tělo mlýnku je kompaktní a s výškou necelých 20 cm i s víčkem se nemusíte bát, že by zabral mnoho místa. Hmotnost mlýnku řadíme k průměrným, na konkrétní hodnoty se můžete podívat níže v tabulce.

 

Parametr Tento produkt
Nastavitelná velikost porce

Ne

Mletí přímo do páky

Ne

Bezpečnostní pojistka proti sepnutí bez zásobníku

Ne

Příkon (W)

200

Orientační hlučnost (dB)

90

Výška (cm)

19,5

Šířka (cm)

9,5

Hloubka (cm)

9,5

Hmotnost přístroje (kg)

0,773

Hodnocení ostatních uživatelů

Také další uživatelé mlýnku jsou spokojení s jeho vlastnostmi. Oceňují zejména jeho univerzálnost při sekání oříšků nebo bylinek, relativně tichý chod a dobrý poměr ceny ku výkonu. Líbí se jim také design mlýnku a jednoduchost jeho používání. Pozornosti neunikla ani schopnost mlýnku nasekat kávu opravdu najemno. Negativních uživatelských recenzí mnoho nenajdete. Občas se však v některé vyskytnou zmínky, že zásobník by mohl být i větší, nebo že při zvednutí víčka pro kontrolu kávy se menší částečky trochu rozvíří kolem.

Hlavní výhody a nevýhody

Pokud se jedná pouze o mletí kávy, za hlavní benefit mlýnku považujeme jeho schopnost namlít kávu opravdu najemno. Co se týče jeho dalšího využití, vysoce si ceníme jeho všestrannosti a jednoduchosti používání. A pokud se zaměříme na aspekty, v nichž mlýnek nevyniká, nemůžeme opomenout nerovnoměrnosti, které se objevují v hrubším mletí, například pro french press. Mírně nepraktická je také nutnost odvážit kávu předem. Regulace mletí je náročnější než u mlýnků s nastavitelnou hrubostí a mlecími kameny, ve své kategorii však mlýnek v tomto ohledu nezaostává.

Závěr

Mlýnek Lauben Grinder 200ST se řadí mezi přístroje s tříštivým nožem, přesto si našel množství spokojených uživatelů. Nabídne totiž spoustu benefitů – relativně nízkou cenu, možnost sekání oříšků nebo bylinek, nebo odolné celokovové tělo. Zásobník na kávu pojme 50 g zrn a mlýnek namele vždy všechnu kávu uvnitř, je proto třeba ji odvážit před jeho naplněním.

Hrubost mletí se nenastavuje, ale máte možnost ji ovlivnit tím, jak dlouho budete kávu mlít. Při reálném testování dokázal mlýnek nasekat kávu opravdu najemno, téměř na prach. Pokud však plánujete sekat ji spíš nahrubo, nevyhnete se nerovnoměrnostem. Mlýnek se snadno používá i čistí, sestavení zabere jen několik sekund.

Pokud vás mlýnek s tříštivým nožem nezaujal, doporučujeme pročíst si recenzi testovaného mlýnku Catler CG 8011, vybaveného mlecími kameny.

700 Kč Orientační cena
Autor: Iveta Polášková | Datum: | Produkt: Lauben Grinder 200ST | Hodnocení: 86,9 %
Iveta Polášková
Redaktorka
Iveta patří mezi kávomily, takže podobná témata jsou jejímu srdci blízká. Protože se o ně do hloubky zajímá, dokáže poradit, na jakou hrubost namlít kávu na chemex nebo jak na správnou údržbu mlecích kamenů. Mimo kávomlýnků najdete její jméno také pod články o pákových kávovarech nebo o moka konvičkách.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze Lauben Grinder 200ST

Lauben Grinder 200ST

700 Kč Orientační cena