Menu

Nejlepší modemy 2024: Srovnání podle recenzí a testů

Aktualizováno:

Bez rychlého připojení k internetu si většina z nás již svůj život nedovede představit. Sociální sítě, zprávy, ale i nové pracovní příležitosti, to všechno v tomto virtuálním světě dnes a denně nacházíme. Stále větší počet lidí má navíc svou živnost přímo závislou na neomezeném přístupu k dostatečně rychlému internetu.

Ač by se mohlo zdát, že s masivním rozšířením moderních Wi-Fi sítí v posledních letech již pevnému internetu nadobro odzvonilo, opak je pravdou. Většina zákazníků nedá dopustit na jeho stabilní rychlost a zejména spolehlivost. Nemusíte se obávat, že byste se ještě několik dní po silné bouřce marně snažili připojit. I z toho důvodu dodnes v mnoha domácnostech místo routerů naleznete takzvané modemy.

Zejména mladší generaci již tento pojem nic neříká. Pamětníci si s ním zase spojí šnečí rychlost internetu vytáčeného přes telefonních linky v dřevních dobách konce minulého století. Moderní modemy se ovšem výrazně liší, i když svou roli si zachovaly až do dnešních dob. Vše co o nich potřebujete vědět se dozvíte v našem článku.


Nejlepší modemy dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Produkt Hodnocení Orientační cena Aktuální cena
Top 1 82 %
Počet recenzí: 212
4 100 Kč Zobrazit nabídky
Top 2 78 %
Počet recenzí: 40
5 900 Kč Zobrazit nabídky
Top 3 66 %
Počet recenzí: 9
5 900 Kč Zobrazit nabídky
Top 4 66 %
Počet recenzí: 3
1 200 Kč Zobrazit nabídky
Top 5 Zatím nehodnoceno 1 700 Kč Zobrazit nabídky
Top 6 94 %
Počet recenzí: 10
2 800 Kč Zobrazit nabídky
Top 7 95 %
Počet recenzí: 12
1 500 Kč Zobrazit nabídky
Top 8 58 %
Počet recenzí: 28
1 600 Kč Zobrazit nabídky
Top 9 80 %
Počet recenzí: 14
300 Kč Zobrazit nabídky
Top 10 93 %
Počet recenzí: 8
3 700 Kč Zobrazit nabídky

Zobrazit další produkty


Jak vybrat modem

V prvé řadě považujeme za důležité vysvětlit, co to vůbec modem je a čím se liší od dnes mnohem populárnějšího routeru. V druhé kapitole se potom zabýváme výhodami pevného internetu oproti oblíbenějším mobilním sítím, které se však ne vždy pyšní odpovídajícími vlastnostmi.

Během nákupu se zaměřte na volbu mezi samostatným modemu či pořízením kombinace s vestavěným routerem. Rozdíly mezi oběma druhy jsou totiž poměrně výrazné. Pozornost věnujte také výběru adekvátního typu přístroje, aby vás nečekalo nepříjemné překvapení, když nebudete schopni se připojit na síť vlivem odlišného technologického řešení.

Mnozí zákazníci považují za nejdůležitější nabízenou rychlost, ale i u ní panuje několik omezení, jimž se věnujeme v odpovídající části článku. Pozor si dejte též na množství downstream a upstream portů, jež právě rychlost stahování i nahrávání poměrně výrazně ovlivňují. Jelikož jsou modemy úzce provázány s telefonními a televizními službami, ověřte si, zda je vámi zvolené zařízení podporováno poskytovatelem služeb. Některé firmy navíc nabízejí výhodné pronájmy vlastních přístrojů, díky nimž se nemusíte o nic starat a jednorázová platba se změní v pravidelné sumy.

Poslední kapitolu jako již tradičně věnujeme přehledu cen. Nabízené modely jsme rozdělili do dvou základních skupin podle toho, v jakém cenovém intervalu se nacházejí. Vzhledem k značné omezenosti výběru předesíláme, že rozdíly nejsou příliš výrazné.

Co je to modem?

Dnešní doba plná bezdrátových technologií již na starší, ale velmi efektivní řešení postupně zapomíná. Proto není divu, že někteří zákazníci pojem modem nikdy neslyšeli a připadá jim jako ozvěna nějakých dávných dob. Samotné onačení vychází ze zkratky modulátor/demodulátor. Jak již název napovídá, jeho úloha původně spočívala v kódování a dekódování elektrických impulsů přicházejících telefonními dráty při používání vytáčeného internetu.

V dnešní době se jeho role změnila jen málo. Stále pracuje s elektrickými impulsy, ale kromě mobilních drátů bývá propojen i s televizními kabely, což je také důvod, proč bývá pevný internet nabízen spolu s kabelovými televizemi. Díky omezeným nákladům je to výhodné jak pro poskytovatele, tak pro zákazníky. Stejně tak se technologický pokrok promítl i na dostupných rychlostech. Nemusíte se tak obávat, že by vrcholem bylo 64 Kb/s.

Proč pevný internet?

Chápeme, že ve vás možná neustále hlodá jedna otázka. Proč by si někdo dobrovolně koupil pevný kabelový internet, když nabídka čítá i mnohem pohodlnější bezdrát? Z jakého důvodu bude po svém bytě tahat desítky kabelů k různým zařízením, když stačí jediný router?

I přes tyto pochybovačné otázky existuje obrovská skupina zákazníků, kteří na klasické pevné připojení nedají dopustit. Důvodů je hned několik:

  • stabilita připojení, s nímž nezahýbe ani bouřka
  • vyšší rychlost
  • možnost internetu v jediném balíčku s mobilními daty a kabelovou televizí
  • dostupnost ve všech oblastech.

Pravdou zůstává, že i přes masivní investice do mobilních a bezdrátových sítí jsou stále na území České republiky místa bez signálu. Jejich obyvatelům tak ani nic jiného, než pevný internet nezbývá, nechtějí-li zůstat úplně bez připojení.

Modem nebo modem/router?

Jestliže byste rádi pokryli signálem celou domácnost bez potřeby neustálého tahání kabelů, existuje alternativa – multifunkční modem sloužící též jako router. Technické řešení je jednoduché – modem přejímá signál z kabelů a následně jej šíří bezdrátově do prostoru. Na první pohled naprosto ideální stav.

Bohužel podrobnější pohled už příliš mnoho důvodů k nadšení nedává. Zařízení sice funguje spolehlivě pokud jde o příjem a přenos signálu, úroveň Wi-Fi je ovšem hluboko pod úrovní samostatně prodávaných routerů. Majitelé větších bytů se tak stejně nevyhnou nákupu dalšího zařízení nebo alespoň zesilovačů do zásuvek. Kombinované modely též nepodporují žádné aktualizace.

Z těchto důvodů doporučujeme zvolit spíše kombinaci dvou samostatných přístrojů. Modem se bude věnovat poctivé práci s příchozími elektrickými impulzy a k němu připojený router se zase postará o šíření bezdrátového signálu. Jedině tak dosáhnete optimální kvality sítě, i přes to, že se budete muset připravit na pár kabelů navíc.

Typ

Asi vám již došlo, že při nákupu adekvátního přístroje budete víceméně omezeni podmínkami nastavenými poskytovatelem. Vždy doporučujeme informovat se na jeho zákaznické lince o předepsaných modelech a jeden z nich zakoupit, případně si jej pronajmout. S ohledem na druh poskytovaného internetového připojení lze rozlišit dva základní druhy modemů:

  • DSL – použití telefonního vedení pro potřeby internetu (dnes standardy ADSL a VDSL)
  • DOCSIS – vedení kabelové televize použito pro internet.

V současné době je v domácnostech nejvíce užíváno těchto dvou řešení, záleží tedy, k jaké službě pevný internet přičleníte. Zatímco v domácím prostředí bývá výrazně vyšší rychlost stahování (download) než nahrávání (upload) ve firemním prostředí bývá tento poměr nastaven vyváženě.

Rychlost

Dávejte si pozor na bombastické proklamace tvůrců slibující rychlost ve výši stovek ba tisíců megabitů za sekundu. Jedná se totiž pouze o maximální rychlost, jíž je dosaženo v případě, že nikdo z vašich sousedů není zrovna připojen k síti a vy jste na takto vysoké rychlosti dohodnuti s poskytovatelem služeb. Výrobci rovněž uvádějí výhradně rychlost stahování, jelikož nahrávání bývá několikanásobně pomalejší.

Vždy platí, že vybírat byste měli s ohledem na smlouvu s poskytovatelem internetu. Jestliže jste se rozhodli pro rychlost 25 Mbit, je naprosto zbytečné kupovat modem podporující 600 Mbit. Vždycky totiž dostanete pouze tolik, kolik si zaplatíte bez ohledu na maximální výkonnost zařízení.

Počet upstream/downstream portů

Proklamovaná rychlost se standardně odvíjí od počtu tzv. upstream a downstream portů. Čím větší je jejich počet, s o to vyšší rychlostí internetu můžete počítat. Potřebné informace obvykle naleznete na obalu výrobku ve formátu downstream × upstream s tím, že portů pro stahování je vždy vyšší počet. Za jakési rozumné minimum je dnes považováno alespoň 16 downstream portů.

Kompatibilita

Již výše jsme uvedli, že se vyplatí konečnou volbu konzultovat s pracovníky zákaznické linky poskytovatele připojení. Nezřídka se totiž stává, že firma podporuje pouze několik vybraných kusů a ostatní vám zkrátka nebudou fungovat. Některé společnosti navíc mají politiku nastavenou tak, že jimi zvolený modem není kompatibilní s kabely žádného jiného poskytovatele. Při přechodu vám proto nezbude jiná možnost než zakoupit úplně novou krabičku.

Tento problém někteří poskytovatelé řeší tím, že přístroje zapůjčují za odpovídající poplatek při podpisu smlouvy. Spolu s tím ručí za potřebný servis a bezplatnou výměnu při poruše. Na druhé straně se nevyhnete pravidelnému placení a nebudete moci modem používat, jak se vám zlíbí. Zkrátka vám nebude nikdy patřit.

Cena

Poslední kapitolu každého z textů věnujeme vždy cenovému přehledu. Ani u modemů neuděláme žádnou výjimku, ačkoliv počet nabízených modelů bývá omezen požadavky poskytovatelů i zákazníků. A tak se během nákupu budete obvykle pohybovat ve dvou základních intervalech podle toho, co od přístroje očekáváte.

Cena do 1 000 Kč

Kupujete samostatný modem a nevyžadujete kdovíjak vysokou rychlost? Poohlédněte se ve skupině zařízení dostupných za méně než 1 000 korun. Svými vlastnostmi vás plně uspokojí. Jejich rychlost nepřesahuje hranici 100 Mbit/s, přes níž stejně většina poskytovatelů nejde. Jedná se o přístroje nepodporující současně funkci Wi-Fi, takže pro rozšíření signálu po celém domě vám nezbude nic jiného, než zakoupit samostatné zařízení.

Za samozřejmou lze považovat podporu všech dostupných standardů od ADSL, přes modernější VDSL až po kabelové televize. Vždy se neopomeňte informovat u konkrétní společnosti, zda vámi zvolený přístroj podporuje.

Cena nad 1 000 Kč

Kategorie nad 1 000 korun se od svých levnějších protějšků na první pohled příliš neliší. Rozdíly bývají v zásadě pouze dva. Prvním z nich je fakt, že se často jedná o kombinované modely podporující kromě kabelového připojení též bezdrátové šíření signálu. Za druhé můžete počítat s vyššími rychlostmi stahování až do hranice 1 000 Mbit/s, což víceméně odpovídá současnému maximu dosažitelnému při pořízení nejdražších služeb.

I přes vyšší pořizovací cenu neočekávejte, že by vestavěný Wi-Fi router fungoval aspoň na úrovni nejlevnějších samostatných routerů. Kompromis zkrátka půjde znát ve všech směrech.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.1 z 117 hlasů

Další oblíbené testy a recenze