Menu

Nejlepší motorové pily Stihl dle recenzí a testu 2024

Aktualizováno:
Autor:
Jakub Gulec

Motorová pila se stala za poslední století neodmyslitelným nástrojem, bez kterého si dnešní svět lze jen těžko představit. Nahradila tehdy ještě běžné ruční pily. Kácení dřevin či prořezávky se staly výrazně jednoduššími a rychlejšími. Jedním z vůbec prvních producentů motorových pil byla společnost Stihl, na kterou se v článku Jaké jsou motorové pily Stihl zaměříme.

Řada uživatelů má za to, že motorové pily slouží pouze pro kácení stromů. Opak je však pravdou. Motorové pily najdou své využití při zpracování již pokáceného dřeva, u řezbářů, tesařů, na stavbách, ale také v zahradnictvích. Kromě klasických benzínových pil existují také jejich elektrické a akumulátorové varianty.

V níže uvedeném článku jsme se zaměřili na výběr nejlepších motorových pil značky Stihl. Ostatně je to právě značka Stihl, která přinesla na trh první motorovou pilu obsluhovatelnou jednou nebo dvěma osobami. Při výběru vhodných produktů jsme zohlednili jak výkon, tak také hmotnost, délku lišty a celkové vybavení vybraných produktů. Podrobněji se o výběru motorové pily dočtete také v článku Jak vybrat motorovou pilu.


Nejlepší motorové pily Stihl dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Produkt Výkon (kW) Hmotnost (kg) Pohon Orientační cena Aktuální cena
Top 1 3,0 5,0 Benzín 22 600 Kč Zobrazit nabídky
Top 2 3,3 6,2 Benzín 17 000 Kč Zobrazit nabídky
Top 3 2,5 5,8 Elektřina 15 000 Kč Zobrazit nabídky
Top 4 2,8 5,6 Benzín 15 800 Kč Zobrazit nabídky
Top 5 2,6 5,6 Benzín 13 900 Kč Zobrazit nabídky
Top 6 2,2 4,8 Benzín 10 700 Kč Zobrazit nabídky
Top 7 - 3,3 Akumulátor 10 600 Kč Zobrazit nabídky
Top 8 1,7 4,6 Benzín 8 800 Kč Zobrazit nabídky
Top 9 1,9 4,3 Elektřina 6 800 Kč Zobrazit nabídky
Top 10 1,4 4,1 Benzín 6 100 Kč Zobrazit nabídky

Jaké jsou motorové pily Stihl

Německý inženýr Andreas Stihl je často označován za “otce motorové pily”. Společnost si vydobyla pevné místo na trhu zejména díky vysoké kvalitě, spolehlivosti a výkonu svých motorových pil.

 • Typické vlastnosti – značka Stihl je ve spojení s motorovými pilami synonymem kvality, ať už jde o použité materiály či technologie.
 • Dělení motorových pil Stihl – pily se dělí dle typu pohonu na benzínové, elektrické a akumulátorové. Dle určení se dále dělí na pět kategorií.
 • Historie – Společnost Stihl byla založena v roce 1926 v Německu, jen o tři roky později představila světu “dvoumužný stroj pro kácení stromů”.
 • Současnost – Stihl se orientuje na výrobu pro lokální trhy, produkty určené pro Evropu jsou z většinového podílu vyráběny v Evropě. Mezi základní standardy společnosti patří kvalitní servis.
Parametr Specifika motorových pil Stihl
Pohon Benzín, Elektřina, Akumulátor
Výkon 1,4 – 6,4 kW
Cena Vyšší
Hmotnost 2,6 – 9,9 kg
Zajímavé technologie Filtr HD2, Vyhřívání rukojeti, Ohřev karburátoru, Technika čtyř kanálů

Podle čeho vybírat motorovou pilu

Před výběrem motorové pily je potřeba si stanovit, k jakým účelům má sloužit. Pokud hledáte zařízení pro odřezávání větví nižších stromů na vaší zahradě, může vám dobře vyhovovat pila akumulátorová. Naopak pro kácení stromů vyhoví lépe středně silné lesnické pily. Volte také na bázi rozpočtu, cenové rozdíly mezi modely mohou být i velmi vysoké.

 • Stanovte si, k jakým účelům má pila sloužit a zvolte produktovou řadu.
 • Stanovte si cenový limit.
 • Sledujte poměr výkonu a hmotnosti zařízení, ale zohledněte také délku lišty.
 • Podívejte se na vybavení vybraných pil a porovnejte je.

O parametrech motorové pily se před koupí dobře ujistěte. Pokud zvolíte krátkou délku lišty, může se stát, že kýžené stromy nepokácíte. Podrobněji jsme se o vlastnostech motorových pil rozepsali v článku Jak vybrat motorovou pilu.

Specifika motorových pil Stihl

Typická je pro motorové pily značky Stihl velmi vysoká kvalita provedení. Motory těchto pil generují ve srovnání s většinou konkurence méně zplodin. Pily se vyznačují dlouhou životností a k dispozici neschází kvalitní servis. Dražší modely mohou disponovat například vyhřívanou rukojetí, ohřevem karburátoru či technikou čtyř kanálů.

Motor

Většina modelů Stihl je vybavena motorem STIHL 2-MIX s vysokým točivým momentem. Technologie 2-MIX ušetří až 20 % paliva v porovnání s konvenčním motorem STIHL. Také emise jsou až o 50 % nižší. Pokud máte možnost, volte tento typ motoru.

Kompenzátor

Modely vybavené kompenzátorem jsou určeny pro delší pracovní úkony. Vzduchový filtr se má tendenci při práci zanášet, čímž dochází ke snižování výkonu. Speciálně navržený kompenzátor pomáhá udržovat výkon na stabilní úrovni i když je filtr zanesený. K poklesu výkonu dojde teprve v případě jeho téměř úplného ucpání.

Filtr HD2

Mezi specifické technologie, které Stihl využívá patří také Filtr HD2. Ten nahrazuje polyamidový filtr polyethylénem s až o 70 % jemnějšími póry. Výrazně se tak omezuje množství exhalovaných zplodin.

Produktové řady motorových pil Stihl

Výrobce rozdělil své motorové pily do osmi produktových řad. Najdeme mezi nimi benzínové modely určené pro zpracovávání palivového dříví, přístroje pro zemědělství či lesnictví, pily pro ošetřování stromů, ale také vyvětvovací zařízení. Specifickými kategoriemi jsou akumulátorové a elektrické pily. V následujících odstavcích si vysvětlíme, v čem se jednotlivé řady liší.

Benzínové pily – palivové dříví

Pily typově určené a vybavené pro účely probírky dřevnatých porostů, údržbu okolí domu a přípravu palivového dříví jsou skvělou variantou pro širokou veřejnost. Jedná se o vůbec nejuniverzálnější produktovou řadu společnosti Stihl.

Provoz těchto pil je jednoduchý, ergonomický tvar usnadní práci i méně zkušeným uživatelům. Hmotnost bez paliva a řetězu se pohybuje přibližně od 4,1 kg, výkon v rozmezí 1,2 – 2,2 kW. Délka lišty je maximálně 35 cm.

Benzínové pily – zemědělství a zahradnictví

Snadno ovladatelné a výkonné pily určené pro profesionály se vyznačují svou dlouhou životností. Vyhoví stejně tak v okolí domu, jako i na farmách pro účely přípravy palivového dříví a příležitostné kácení stromů. Kategorie je pro svou odolnost oblíbená také ve stavebnictví. Počítat je potřeba s hmotností od 5,6 kg. Výkon všech modelů této řady převyšuje 2,5 kW. Délka lišty se pohybuje do 40 cm.

Středně silné pily pro lesnictví

Profesionální pily určení pro probírku a těžbu menších kubatur jsou v této řadě doplněny o modely pro dlouhodobé nasazení v silných porostech. Systém lehkého startu, snadná obsluha a vysoká spolehlivost jsou hlavními benefity zařízení této řady. Očekávejte hmotnost od 4,5 kg a výkon převyšující 2,3 kW. Maximální délka lišty v této kategorii je 40 cm.

Silné pily pro lesnictví

Nejvýkonnější modely byly zařazeny do řady silných pil určených pro lesnictví. Využití najdou zejména v silných porostech či porostech s tvrdým dřevem. Výrobce zohlednil ergonomii profesionální práce instalací špičkové techniky, jako je například dekompresní ventil či elektrické startování.

Nejvýkonnější modely přesahují 6 kW a disponují délkou lišty 75 cm. Hmotnost těchto zařízení však může atakovat až 10 kilogramů bez řetězu. Kompenzátor umožní dlouhé intervaly práce bez nutnosti servisních přestávek.

Pily pro ošetřování stromů

Ať už se jedná o stromovou chirurgii či práci v korunách stromů, pily Stihl těmto účelům vyhoví více než dobře. Ve srovnání s konkurencí se vyznačují vyšší kvalitou a poměrně nízkou hmotností v kontrastu se solidním výkonem.

Délka lišty je vzhledem k určení pil pouze 30 centimetrů. Hmotnost začíná již na 2,6 kilogramech při výkonu 1,1 kW. Nejvýkonnější modely dosahují výkonu cca 1,8 kW.

Elektrické pily

Provedení bez spalovacího motoru spadá do kategorie pil určených pro využití ve vnitřních prostorách. Ve srovnání s konkurencí se tato zařízení vyznačují zejména svou kvalitou provedení. Dobrého poměru dosahují při porovnání hmotnosti a výkonu. Hmotnost se pohybuje přibližně mezi 4,1 – 5,7 kilogramy a výkon nejslabšího modelu překračuje 1,7 kW.

Akumulátorové pily

Jako jeden z mála výrobců disponuje Stihl také širokým spektrem akumulátorových modelů. Pily jsou tiché, nejsou omezeny v pohybu a vyhoví zejména při prořezávání stromů. Pokud se podíváme na modely zařazené do této produktové řady, pak zjistíme, že se hmotnost bez akumulátoru pohybuje přibližně mezi 2,5 až 5,0 kilogramy.

Vyvětvovací pily

Poměrně specifickým sortimentem Stihlu jsou vyvětvovací motorové pily. Ty slouží pro vyvětvování ze země bez potřeby žebříku. Délka tyče je až 5 metrů, pozor si však dejte na jejich hmotnost. Ta může snadno přesáhnout i 7 kilogramů. Výkon okolo 1 kW je pro odřezávání menších až středně velkých větví dostatečný.

Příslušenství Stihl

Stejně jako u ostatních kategorií produktů, které Stihl vyrábí, se zaměřuje na kvalitní a dostupný servis. Mezi ten lze zařadit také originální vybavení. V kategorii motorových pil nabízí výrobce všechny potřebné doplňky, a to včetně vodících lišt, ostřicích přístrojů, odnýtovávacích nástrojů a dalších.

Příslušenství Stihl Cena
Vodící lišty 700 – 2 500 Kč
Ostřící přístroj 3 000 – 15 000 Kč
Pilníky 50 – 200 Kč

Údržba

Výrobce definuje postup údržby v manuálu konkrétního modelu. Pravidelnost údržby se liší v závislosti na pravidelnosti a náročnosti pracovního nasazení. Všeobecně je potřeba pravidelně naostřit řetěz. Oproti většině ostatních výrobců má Stihl na webu podrobně uveden obrázkový návod, jak při čištění, ostření či nasazování řetězu postupovat.

Údržba

Pravidelnou aktivitou při údržbě motorové pily Stihl je broušení řetězu. Dle informací výrobce platí, že maximální počet domácích broušení řetězu by neměl převýšit 5, nicméně některé řetězy vyžadují údržbu jinou. Po pátém dobrušování je doporučeno nechat řetěz nabrousit v autorizovaném servisu. Využít můžete i speciální brusku na řetězy. Doporučuje se rovněž provádět pravidelné čištění.

Skladování

Před skladováním je vhodné provést kroky stanovené výrobcem. Ty pomohou zachovat životnost i funkci vámi vybraného modelu motorové pily Stihl.

 • Vyprázdněte palivovou nádrž – po vyprázdnění nádrže pilu nastartujte a nechte běžet až do zhasnutí. Tak vyprázdníte karburátor a zabráníte slepení membrán.
 • Rozeberte motorovou pilu – očistěte lištu i řetěz a kovové části ošetřete konzervačním olejem.
 • Volte vhodné podmínky – pilu je vhodné skladovat v suchém a tmavém prostředí bez zvýšené produkce prachu. Pilu ideálně zabalte do igelitového pytle.

Cena

Na rozdíl od jiných kategorií zahradního náčiní Stihl je cena až druhotným parametrem. Doporučujeme nejprve zvolit produktovou řadu, která vám vyhoví a z té teprve vybírat podle ceny. Vysoká cena nutně neznamená, že pro vás bude pila vhodnější. Ceny motorových pil Stihl se pohybují od 3 000 Kč a ty nejdražší modely převyšují svou cenou 40 000 Kč.

Historie značky

Společnost Stihl byla založena Andreasem Stihlem a jeho kolegy v roce 1926. Již o tři roky později představila světu “dvoumužný stroj pro kácení stromů”. Jednalo se o jednu z vůbec prvních motorových pil, tehdy obsluhovanou dvěma lidmi. O pouhý rok později spatřila světlo světa první motorová pila obsluhovaná jednou osobou.

V roce 1950 poslala společnost Stihl na trh první řetězovou pilu obsluhovanou jedním člověkem určenou také pro horizontální řezy. Toto revoluční řešení dovolilo využívat pro kácení stromů stejnou pilu jako pro krácení kulatiny. O jedenáct let později byla na veletrhu v Hannoveru představena pila Stihl 07, poprvé bez těžké převodovky.

Současnost značky

Velký podíl profesionálů si při vyslovení slovního spojení “motorová pila” vybaví značku Stihl. Ta dosáhla léty vývoje takové úrovně, že je v tomto odvětví synonymem kvality. Většina produktů určená pro Evropský trh je v Evropě také vyráběna. Sortiment ostatních produktů je poměrně široký, najdete v něm také křovinořezy a vyžínače, drtiče, sekačky či kypřiče.

Často kladené otázky k motorovým pilám Stihl

Jak a jakou vybrat motorovou pilu Stihl

Před výběrem motorové pily je potřeba si ujasnit, k jakým účelům tento specifický nástroj sháníme. V případě, že má sloužit pouze pro úpravu větví stromů na zahradě, byla by škoda kupovat zbytečně drahé a těžké nařízení. Naproti tomu, pokud plánujete také kácet stromy, zohledněte kromě výkonu také délku lišty. Podle účelu zvolte produktovou řadu a určete si cenovou kategorii. Produkty můžete porovnat ve výběru nejlepších motorových pil Stihl.

Jak dlouhou lištu pily volit?

Délku lišty volte vždy dle zpracovávaného dřeva. Pokud potřebujete pokácet strom o průměru kmene 80 centimetrů, pak si s lištou o délce 20 centimetrů jistojistě nevystačíte.

Jaký je rozdíl mezi záchranářskou a běžnou pilou?

Běžná motorová pila má dlouhou lištu, kolem které se táhne řetěz. Na konci u těla pily může a nemusí být doraz. Záchranářská pila je určena pro vyprošťování lidí a otevírání hořících budov. Přes lištu má ochranný kovový doraz, který umožňuje s pilou zacházet obzvláště hrubě, zejména však bezpečně. Záchranářská pila Stihl dosahuje také těch nejvyšších kvalit a je naprosto spolehlivá.

Jakub Gulec
Senior redaktor & Head of testing
Jakub vystudoval obor vodní hospodářství a vodní stavby. Během svých studií nabral jakožto místopředseda Studentské komory Akademického senátu zkušenosti s psaním a korekturami článků, ale také s celou řadou technologií. V naší redakci působí již řadu let, na starosti má přitom zejména technicky orientovaná témata, strukturování a realizaci testů produktů, koordinaci testů a jejich postprodukci.

Použité a další zajímavé zdroje

https://www.wikihow.com/Clean-a-Chainsaw

ROZKYDÁLEK, T. Design motorové pily. Brno, 2010. Bakalářská práce. Vysoké učení technické v Brně, Fakulta strojního inženýrství.

KUNT, Lukáš. Nové trendy v oblasti řetězových pil. České Budějovice, 2012. Bakalářská práce. Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Zemědělská fakulta, Katedra zemědělské dopravní a manipulační techniky.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.8 z 49 hlasů