Recenze a porovnání Stihl MS 362 | Arecenze.cz
Menu

Recenze a srovnání Stihl MS 362

Výborné Celkové hodnocení

Vítěz srovnání v kategorii Motorové pily

Klady

  • Velký výkon i objem motoru
  • Objemná nádrž na palivo

Zápory

  • Vysoká cena
  • Lehce vyšší hmotnost
23 000 Kč Orientační cena

Souhrnné údaje 

Motorová pila Stihl MS 362 od prověřené německé společnosti Stihl už podle svých parametrů odpovídá úrovni profesionální řetězové pily využitelné v lesnictví. Kvalitní zpracování a velký výkon se však také odráží na cenové hladině, ve které se tento výrobek pohybuje. Na nákup si připravte částku okolo 20 tisíc korun.

Stejně jako u ostatních motorových pil v našem výběru se jedná o benzínovou pilu. Délka lišty je 40 cm, což je poměrně standardní hodnota. Lehce vyšší je hmotnost, která bez řetězu, paliva a lišty činí 5,6 kg. Nadprůměrné hodnoty vykazuje tato pila co se týče objemu a výkonu. Téměř šedesát kubických centimetrů a 3,5 kW vás opravdu nezklame ani při řezání tlustého kmene stromu.

Parametr Tento produkt
Výrobce

Stihl

Pohon

Benzínový

Typ pily

Řetězová

Délka lišty (cm)

40

Hmotnost (kg)

5,6

Výkon (kW)

3,5

Objem motoru (ccm)

59

Hodnocení funkcí a vybavení

Řetězové motorové pile Stihl MS 362 nechybí nic zásadního ze základního vybavení, které jsme zahrnuli do našeho testování. Má samozřejmě automatické mazání řetězu. Objem nádrže na olej je 0,325 litru, výrobce navíc deklaruje, že díky speciální technologii mazání dojde k úspoře mazadla až 50 %.

Stroj disponuje zubovou opěrkou, samozřejmostí je také brzda řetězu, jednoduché napínání a praktické tlumení vibrací, které oceníte hlavně při dlouhém používání pily. Objem palivové nádrže je 0,6 litru, což je nadprůměr v našem srovnání. Pozitivní je tedy to, že by doplňování benzínu nemělo být tak časté.​ Vždy ale záleží na intenzitě práce.

Obsah balení

Součástí balení je vodící lišta, pilový řetěz, základní nářadí a návod k obsluze. Bezpečností pokyny jsou součástí návodu. Výrobce motorových pil Stihl má českou webovou stránku. Na ní můžete najít informace o produktech Stihl v češtině, včetně popisu jednotlivých modelů motorových pil, jejich parametrů a funkcí.

Na webu výrobce také naleznete kontaktní údaje na autorizované prodejce a servisní střediska Stihl v České republice. Obsah návodu k motorové pile Stihl se může lišit v závislosti na konkrétním modelu motorové pily. Zde je obecný seznam kapitol a témat:

  • Bezpečnostní pokyny
  • Popis motorové pily
  • Příprava k použití
  • Použití motorové pily
  • Údržba a servis
  • Skladování a přeprava motorové pily

Každá kapitola v návodu k motorové pile Stihl může obsahovat podrobné informace a kroky, které je třeba dodržovat pro bezpečné používání motorové pily.

Používání pily v praxi

Motorovou pilu hodnotíme po roce a půl užívání. Pila byla používána při kácení stromů a těžbě dřeva, pro různé příležitostné práce se dřevem, v sadařství a při přípravě paliva. Kladně hodnotíme design. Vše je přístupné a intuitivní k používání. Po jednoduchém uvolnění bajonetových pojistek odejmeme kryt motoru a zpřístupníme prostor filtru a svíčky současně. Motorová pila MS 362 je vybavena vysoce kvalitním antivibračním systémem, což je znát při dlouhodobější práci.

Skládá se z antivibračních prvků Cellasto a speciálních pružin mezi blokem motoru a rukojetí. Tyto tlumící zóny snižují vibrace, které vychází z motoru a obíhajícího pilového řetězu. Vyjma vyššího komfortu při používání a výrazného snížení zdravotních rizik spojených s používáním stroje, mají nižší vibrace vliv na přesnost řezu, snižuje se bezpečnostní riziko spojené s odskočením lišty nebo jejího zlomení. Zvyšuje se tak životnost pily, namáhaní ložisek a snižuje se celkově potřeba údržby. Tlumení vibrací je znát a je opravdu účinné.

Komfortnějšímu startu napomáhá startovací rukojeť ElastoStar. Tato startovací rukojeť značně usnadňuje startování stroje. Startování je opravdu rychlé a snadné. Integrovaný tlumící prvek pohlcuje zatížení vznikající při tažení za startovací rukojeť. Startovací zařízení je chráněno proti působení brusného prachu a i bez údržby zůstává dlouhou dobu funkční. Rukojeť akumuluje v závislosti na průběhu komprese střídavě sílu a opět ji uvolňuje. Startování je tak stejnoměrné bez trhavých silových špiček.

Hodnocení po roce a půl používání

S pilou jsme celkově velmi spokojeni. Vzhledem ke kvalitní ergonomii se dobře se drží, je pohodlná do ruky a bez potíží se s ní dalo pracovat cca dvě hodiny v kuse. Dobře se s ní pracuje při těžbě, manipulaci na skládkách a při odvětvování. Za celou dobu používání pila fungovala bez závady vyžadující servis, pouze s běžnou údržbou.

Přebroušení pilového řetězu bylo třeba až po 3 – 4 nádržích.  Je výkonná. Nádrž vydrží na cca hodinu práce, což je slušné. Dobře chytá i v mrazu. Oceňujeme, že kryt řetězky má matice zajištěné proti ztrátě a možnost dávkování oleje podle potřeby. Rozhodně je třeba zdůraznit, že pila je osazena kvalitní a profesionální lištou Stihl.

Parametr Tento produkt
Objem olejové nádrže (l)

0,325

Objem palivové nádrže (l)

0,6

Automatické mazání řetězu

Ano

Brzda řetězu

Ano

Tlumení vibrací

Ano

Jednoduché napínání řetězu

Ano

Zubová opěrka

Ano

Hodnocení dalších uživatelů

U zákazníků, kteří si už práci s pilou Stihl MS 362 vyzkoušeli, sklízí poměrně úspěch. Nejvíc si pochvalují kvalitu zpracování výrobku i vysoký výkon. Za pozitivní pokládají také jednoduché ovládání a účinné tlumení vibrací. Mírným negativem je podle nich vyšší hmotnost.

Naše hodnocení a závěr

Motorová pila Stihl MS 362 je svým vysokým výkonem považována za profesionální pilu. Připravte se však, že si za ni dost připlatíte. Cenovka se pohybuje okolo 20 tisíc korun. Za tuto částku ale dostanete nadstandardní 3,5kW výkon motoru s objemem 59 ccm. Počítat musíte s lehce vyšší váhou, která se s veškerým vybavením a příslušenstvím pohybuje okolo šesti kilogramů.

Spolehnout se můžete na veškeré základní vybavení jako automatické mazání řetězu, jeho snadné boční napínání nebo brzdu řetězu. Objem palivové nádrže je také nadprůměrný 0,6 litru. Jestliže hledáte nějakou levnou variantu mezi benzínovými pilami, zkuste se podívat na recenzi výrovku Hecht 45.

23 000 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Stihl MS 362 | Hodnocení: Výborné
Kateřina shromažďuje nejnovější poznatky o motorových pilách a zná silné stránky konkrétních modelů. Dokáže poradit, kdy se hodí výkonnější motorovka a kdy naopak bude stačit nižší model s měnší hmotností. Dále pro vás zpracovala například kategorii fotopastí, airsoftových zbraní nebo kotlů.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze Stihl MS 362

Stihl MS 362

23 000 Kč Orientační cena