Recenze Nivona NICR 790 - Test 2023 | Arecenze.cz
Menu

Recenze a test Nivona NICR 790

79,6 % Hodnocení
redakce

Klady a zápory

Klady

 • Možnost ukládání vlastních receptů
 • Bluetooth připojení
 • Výběr aromatického profilu

Zápory

 • Jen 3 stupně hrubosti mletí
 • Hadičkový mléčný systém se hůře čistí
 • Ve většině parametrů průměrný
22 000 Kč Orientační cena
 • 9,4/10
  Hodnocení výkonu
 • 7,3/10
  Hodnocení objemu
 • 8,9/10
  Hodnocení možností a nastavení
 • 8,4/10
  Hodnocení výbavy a funkcí
 • 79,6 %
  Celkové
  hodnocení

Souhrnné údaje

Naši recenzi začneme základními parametry, ty jsou u většiny automatických kávovarů podobné. Tím máme na mysli zejména tlak 15 barů a příkon 1455 W, to jsou kritéria, kterými se Nivona NICR 790 drží dobrého standardu. Objem nádržky na vodu 2,2 l postačí nejen pro domácnost, ale například i pro menší kancelář. Totéž platí pro kapacitu zásobníku na kávová zrna, který pojme až 250 g.

Při odhadu kapacity nedoporučujeme jít za každou cenu po větším přístroji, vodě ani kávě totiž několikadenní pobyt v kávovaru neprospívá a obojí by se mohlo začít kazit. Totéž platí pro zásobník na lógr, který je nutné pravidelně vyprazdňovat, aby kávová sedlina nezačala plesnivět. Pokud naopak hledáte spíš kompaktní přístroj do menší kuchyně, možná se budete muset poohlédnout jinde. Rozměry kávovaru uvádíme v druhé tabulce parametrů.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Výrobce

Nivona

23 % De'Longhi, 20 % Krups, 20 % Philips, 10 % Nivona, 7 % Jura, 3 % Philco, 3 % Saeco, 3 % Eta, 3 % Siemens, 3 % Sencor, 3 % Neuvedeno
Parní tlak (bar)

15

87 % 15, 13 % 19
Příkon (W)

1 455

1 475,67
Objem nádobky na vodu (l)

2.2

1,88
Objem zásobníku na kávu (g)

250

266,67
Počet stupňů hrubosti mletí

3

7,77
Použití mleté kávy

Ano

67 % Ano, 33 % Ne
Nastavitelná teplota vody

Ano

93 % Ano, 7 % Ne
Nastavitelná síla kávy

Ano

97 % Ano, 3 % Ne
Nastavitelná tvrdost vody

Ano

83 % Ano, 3 % Ne, 13 % Neuvedeno
Možnost ukládání vlastních receptů

Ano, 5 receptů

80 % Ne, 7 % Ano, 1 recept, 3 % Ano, v aplikaci, 3 % Ano, 5 receptů, 3 % Ano, 10 receptů, 3 % Neuvedeno
Počet šálků najednou

2

90 % 2, 10 % 1

Možnosti a nastavení

V kategorii nastavení se dostáváme k prvnímu nedostatku, kterým kávovar Nivona za konkurencí zaostává, a tím je hrubost mletí. Nivona totiž nabízí pouze 3 stupně hrubosti, kdežto jiné kávovary mají průměrně kolem osmi stupňů (kávovary z našeho srovnání v květnu 2023). Nastavení hrubosti poskytuje příležitost ovlivnit intenzitu připravovaného nápoje, takže kávovar s více stupni má větší šanci, že se trefí do vkusu i těch největších frfňalů.

Jinak už ale v této oblasti kávovaru Nivona NICR 790 nic vytknout nemůžeme. Nejenže vás nechá ovlivnit teplotu kávy, použít předmletá zrna a připraví dva šálky espressa najednou (což jsou poměrně obvyklé funkce), umožní vám také ukládat do menu vámi vymyšlené receptury. To je naopak bonus, který u řady konkurenčních modelů nenajdete. Chválíme také možnost uložit do přístroje údaje o tvrdosti vody ve vaší lokalitě, kávovar pak bude podle nich plánovat pravidelné odvápnění.

Vybavení a funkce

Jako u většiny automatických kávovarů, i zde naleznete místo parní trysky automatický systém šlehání mléka. Konkrétně kávovar využívá úzkou hadičku, kterou ponoříte do nádoby s mlékem a ona už je nasaje, napění a přepustí do šálku s kávou. Jako drobný nedostatek vidíme, že kávovar sice připraví zaráz dva černé nápoje, u specialit s mlékem se však budete muset spokojit s přípravou po jednom.

Funkce jsou disciplínou, na kterou se kávovary Nivona zaměřují. Většina jejich modelů je například přes technologii Bluetooth propojitelná s vaším telefonem nebo tabletem. Tento model není výjimkou, pokud si stáhnete aplikaci Nivona App, můžete sledovat statistiku připravovaných nápojů nebo měnit jejich nastavení.

Z dalších ojedinělých vychytávek se můžete těšit na možnost volby pořadí, v jakém vám káva a mléko natečou do šálku. A nemůžeme opomenout systém Aroma balance, který využívá různou délku extrakce k ovlivnění výsledného aroma. Vy si jednoduše můžete zvolit ze tří aromatických profilů.

Ovládání a údržba

Jak je pro výrobky společnosti Nivona typické, na čelní straně naleznete barevný displej. Model NICR 790 však z velké části ovládáte otočným ovladačem umístěným pod displejem. To je ve srovnání s dotykovým displejem výhodné v tom, že otočný knoflík se dobře ovládá i mokrýma rukama. Jinak jde ale spíš o záležitost osobních preferencí.

Automatické kávovary jsou zpravidla na údržbu nenáročné a ani tento není výjimkou. Se vším vám pomohou automatické programy na čištění a odvápňování. Při odvápňování je pouze potřeba naplnit zásobník na vodu odvápňovacím roztokem a pod výpusť umístit nádobku, která jej všechen pojme. Musíme však upozornit na čištění hadičky pro šlehání mléka – mléčný systém bývá nejnáchylnější na zanesení, proto je vhodné proplachovat jej po každé přípravě kávy s mlékem.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Šlehání mléka

Automatické s hadičkou

47 % Automatické s hadičkou, 30 % Automatické s nádobkou, 20 % Parní tryskou, 3 % Možnost volby (automatické s nádobkou + parní tryska)
Počet přednastavených nápojů

8

6,63
Výdej horké vody

Ano

93 % Ano, 7 % Ne
Ovládání

Manuální + malý displej

67 % Dotykový displej, 27 % Manuální + malý displej, 7 % Manuální
Nastavitelná výška výpusti

Ano

100 % Ano
Automatické čištění

Ano

100 % Ano
Automatické odvápňování

Ano

100 % Ano
Úsporný režim

Ano

97 % Ano, 3 % Neuvedeno
Výška (cm)

34

36,25
Šířka (cm)

24

25,33
Hloubka (cm)

46

41,72
Hmotnost (kg)

8.7

8,83

Hlavní výhody a nevýhody

Jako hlavní bonus kávovaru Nivona vidíme bohaté možnosti nastavení. Například ukládání vlastních receptur zdaleka není samozřejmostí. Kávovar potěší technologické nadšence, kteří si rádi kávu „objednají“ přes mobilní telefon nebo prozkoumají všechny nabízené aromatické profily.

Jako nevýhodu nemůžeme nezmínit pouhé 3 stupně hrubosti mletí, většina konkurenčních modelů v podobné cenové relaci totiž nabídne i více než dvojnásobek. Je také škoda, že i když kávovar šlehá mléko pomocí hadičky, nedokáže připravit dva mléčné nápoje zároveň. Hadička se navíc ve srovnání s nádobkou na mléko hůře čistí.

Porovnání s alternativami

Pokud se vám funkční vymoženosti kávovaru Nivona líbí, ale chybí vám možnost připravovat zároveň dva mléčné nápoje, můžete zkusit sáhnout ještě o třídu výše pro model Nivona NICR 820. Ten vám nabídne uložení hned 10 vlastních receptur.

Jestli však hledáte kávovar do menší domácnosti, tento pro vás může být příliš naddimenzovaný. Zkuste zvážit levnější a menší Sencor SES 9200CH, který je široký pouhých 18 centimetrů.

Naše hodnocení a závěr

Automatický kávovar Nivona NICR 790 můžeme doporučit všem, co si s nastavením kávy rádi do detailů vyhrají. Zde můžete přenastavovat nejen teplotu a sílu nápoje, ale také pořadí kávy a mléka nebo délku extrakce a tím i výsledné aroma. Nastavovat můžete jak manuálně, tak i přes Bluetooth v aplikaci, která vám nabídne také statistiky připravovaných nápojů. Jediné, co bychom z této oblasti rádi ještě vylepšili, je malý počet stupňů hrubosti mletí.

Kávovar se svou kapacitou hodí i do kanceláře, naopak v menší kuchyni by mohl vzniknout problém s umístněním. Pro řadu uživatelů bude také tento stroj zbytečně naddimenzovaný. V případě, že hledáte spíš kompaktnější kousek za nižší cenu, můžeme doporučit k pročtení recenzi kávovaru Eta NERO 5180 90000.

22 000 Kč Orientační cena
Autor: Iveta Polášková | Datum: | Produkt: Nivona NICR 790 | Hodnocení: 79,6 %
Iveta Polášková je milovnicí kávy a ráda zkouší různé způsoby její přípravy. Snadno tak poradí, komu sedne automatický kávovar a kdo by měl sáhnout spíš po kávovaru pákovém nebo třeba po překapávači. Díky zkušenostem v oboru ráda vyjasní, v čem spočívá nastavení tvrdosti vody nebo jaké jsou rozdíly mezi různými značkami na trhu. Jejímu zájmu neunikla ani témata příbuzná, například mlýnky na kávu.
Redaktorka

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Pokud potřebujete odpověď co nejdříve, napište na facebook skupinu, kde radí i další uživatelé a odborníci.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze Nivona NICR 790

Nivona NICR 790

22 000 Kč Orientační cena